• 2021-07-28 14:00:00
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 313193480

جمهوری اسلامی "ضدّ توسعه" است به جز در مجازات ما!

گزینه‌های عقلانیت و مطالعه سال‌هاست که به دو عنصر مهجور در اردوگاه اصلاحات بدل شده‌اند و خیلی وقت است که در صحبت‌های رجال این جریان سیاسی خاص؛ آنقدری که از عوام‌زدگی و ذبح عقلانیت به پای منافع شخصی و جریانی ردّ پا هست از مطالعه و فلسفه نیست.

تقی آزادارمکی، از جامعه‌شناسان اصلاح‌طلب در بخشی از یک مصاحبه با سایت صبح ما در اشاره به حوادث اخیر در خوزستان گفته است: توسعه یعنی یک کنش عقلانیِ متوازنِ غیر متداخل و متزاحمی بین نیروهای اجتماعی، این‌که مردم در جایی بتوانند امکانات را درست مصرف کنند آن را افزایش دهند و به سرمایه اجتماعی و انسانی کشور اضافه کنند؛ آن جامعه یک جامعه توسعه‌ای است. نه جامعه ما که هرکاری می‌کند علیه خودش می‌شود. ما سمت انرژی هسته‌ای می‌رویم علیه خودمان می‌شود، مدرسه اضافه می‌کنیم، سپاه را تقویت می‌کنیم، روحانیت را زیاد می‌کنیم، علیه توسعه می‌شود. در واقع هرکاری انجام می‌دهیم علیه خودمان می‌شود و این نشان می‌دهد به‌شکل بنیادی چیزی به‌نام توسعه در ایران وجود ندارد.

او تصریح می‌کند: اساساً نظام اجتماعی ما در ایران براساس توسعه سامان پیدا نکرده، طوری‌که توسعه پدیده گمشده‌ای برای ایران است. نه دولت‌های توسعه‌گرا داشته‌ایم و نه نظام سیاسی ما نظام‌های توسعه‌گرا بودند. بنابراین مجموعه تصمیم‌گیری‌های متداخل و متزاحم را در هر دوره از نظام‌های سیاسی شاهد هستیم. مثلاً در یک‌جا روستاها را توسعه دادیم و شهرها را رها کردیم، جایی دیگر از تاریخ به‌شهرها رسیدگی کردیم و به روستاها توجهی نداشتیم، جایی به طبقه متوسط پرداختیم و بقیه رها کردیم و مواردی از این دست، لذا هیچ‌وقت یک برنامه جامع توسعه وجود نداشته است.

آزادارمکی همچنین گفته است: همه دولت‌ها در ایران کار توسعه‌ای انجام ندادند و فقط توزیع منابع کردنداگر توسعه‌ای وجود داشت جمهوری اسلامی بعد از چهل‌وچند سال دارای اعمال انباشته در حوزه اقتصاد، سیاست، فرهنگ می‌بود، اما چرا این مقدار متزاحم است و در آن اختلال و مزاحمت وجود دارد؟ برای این‌که هیچ‌وقت کنش توسعه‌ای وجود نداشته است، لذا جمهوری اسلامی به‌شکل بنیادی ضدّ توسعه است! 


*گزینه‌های عقلانیت و مطالعه سال‌هاست که به دو عنصر مهجور در اردوگاه اصلاحات بدل شده‌اند و خیلی وقت است که در صحبت‌های رجال این جریان سیاسی خاص؛ آنقدری که از عوام‌زدگی و ذبح عقلانیت به پای منافع شخصی و جریانی ردّ پا هست از مطالعه و فلسفه نیست.

در بحث توسعه اولا باید دانست که در دکترین نظام جمهوری اسلامی دانش‌واژه "پیشرفت" که معنایی بسیط‌تر و عقلانی‌تر از توسعه دارد جایگزین شده و مورد توجه است.

ثانیا توسعه در معنای مورد نظر آقایان به معنی از نوک پا تا فرق سر غربی شدن، لیبرال شدن، بروکراتیک شدن و جذب شدن در هاضمه چیزی به نام دهکده جهانی است.

جالب است که این تفسیر آقایان بسیار تندروتر از تفاسیر نظریه‌پردازان غربی توسعه از قبیل لوسین پای و لئونارد بیندر است.

چه اینکه آنها نیز اگرچه مؤلفه‌هایی مثل تغییر هویت دینی و یا سازمان یافتن جامعه مدنی را لازمه توسعه می‌دانند اما در عین حال عقلانی‌تر فکر می‌کنند و از مقولاتی مثل تدریجی بودن پیشرفت، لزوم نخبه‌محوری و انتظام امور نیز سخن به میان آورده‌اند.

من‌حیث‌المجموع مفهوم پیشرفت یک معنای قریب به ذهن واضح دارد که البته شاید نتوان در جملاتی کوتاه بصورت کاملا محیط به بیان آن پرداخت اما امر واضح آنست که توسعه‌ای که امروز به لقلقه زبان اصلاح‌طلبان تبدیل شده؛ صرفا یک کنایه بی‌مبناست که اولا با پیشرفت میانه‌ای ندارد و ثانیا تنها کارکرد آن اینست که به هر بهانه‌ای علیه جمهوری اسلامی مطرح می‌شود تا موجبات "فتنه اقتصادی" و براندازی را فراهم آورد.

در اثبات غلط بودن مدعای آزادارمکی و آزار زبانی او مبنی بر ضد توسعه بودن نظام جمهوری اسلامی ایران! همین بس که این افراد نظامی را ضد توسعه می‌نامند که هژمونی امروز آن از دشت قبچاق در شرق تا سواحل مدیترانه در غرب گسترده شده است، مثبتات اقتصادی بزرگی مثل بیکاری تک رقمی، ناچیز بودن فقر مطلق و ضریب جینی مطلوب دارد، مالیات کمی از شهروندانش می‌گیرد، در جایگاه سیرترین کشورهای جهان است و بعنوان یک قدرت اقتصادی_امنیتی از متحدان خود نیز حمایت می‌کند.

اگرچه ایران ما هم مثل همه ممالک دیگر دنیا با مشکلاتی مثل سیل و خشکسالی و سوء مدیریت مواجه است.

اما یک ذهن تئوریک و دارای عقلانیت می‌داند که "مشکل" بخشی از حکمرانی است و حکومت بدون مشکل و فساد فقط در بهشت برین ممکن خواهد بود و نه حتی در مدینه فاضله و یا در حکومت امام معصوم!

اینها حقایقی است که معاریف جریان اصلاحات به مردم نمی‌گویند و به جای آن با انکار مثبتات، با سیاه‌نمایی و با لفاظی‌هایی مثل "ضدّ توسعه بودن جمهوری اسلامی"! سعی در تشویش اذهان عمومی در قبال یک هژمونی جدید در تاریخ جهان دارند.

از دیگر مواردی که ادعای ارمکی مبنی بر ضد توسعه بودن نظام جمهوری اسلامی را به رأی‌العین اثبات می‌کند همین بس که نظام جمهوری اسلامی بیش از ۴۲ سال است که در مقابل کنایه‌های زشت و بی‌مبنای این افراد جز مهربانی و مدارا هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد و مثل ممالک دیگری که در ذهن همین آقایان توسعه‌یافته ارزیابی می‌شوند؛ با داغ و درفش به استقبال این حرف‌های خیانت‌آمیز نمی‌رود.

مردم باید بدانند که آقای آزادارمکی زمانی گفته بود اگر روسیه و چین نبودند ما ایرانی‌ها حتی کفش هم برای پوشیدن نداشتیم! 

پیش از این، فیض‌ا... عرب‌سرخی از رجال اصلاح‌طلب نیز در اظهاراتی گفته بود که "کاش انقلاب اسلامی نداشتیم"...

آیا مطلب فوق را پسندیدید؟

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«شهید نیوز» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

}