• 2021-06-13 11:30:00
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 1297400307

دولت آقای رئیسی دولت فعال کردن ظرفیت‌های استان قزوین است

مسئول ستاد آیت الله رئیسی در قزوین با بیان اینکه باید از همه ظرفیت‌های استان برای توسعه استفاده شود، دولت او را دولت فعال کردن ظرفیت‌های استان دانست.

 حسن عابدینی: با نزدیک شدن به ۲۸ خرداد مردم تلاش بیشتری را برای تعیین کاندیدای موردنظر خود خواهند کرد. این در حالی است که این دور از رقابت‌ها، فردی راهی پاستور خواهد شد که بتواند برنامه‌های خوبی را برای مردم عرضه کند.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی یکی از هفت کاندیدایی است که در این دور از انتخابات در تلاش است تا با ارائه برنامه‌های خود نظر مردم را برای ساخت فردایی بهتر جلب کند. حجت‌الاسلام سید شمس‌الدین موسوی رئیس ستاد انتخاباتی وی در قزوین در گفتگویی مفصل با خبرگزاری مهر به تشریح برنامه‌های این کاندیدا پرداخته است.

شما را به مطالعه این مصاحبه دعوت می‌کنم.

در ابتدا از شرایط فعلی ستاد آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و وضعیت رقابت برایمان بگویید؟ این احساس وجود دارد که پراکندگی در ساماندهی ستادهای ایشان وجود دارد.

ستاد انتخابات آیت‌الله رئیس در ۴ سال گذشته حکم این را داشت که همچون قطاری، واگن‌های متعددی را پشت سر خود حرکت دهد در این دوره سازوکار تغییر کرد و بنا شد که ما حکم ماشینی را داشته باشیم که با تمام تجهیزات حرکت کرده و ماشین‌های دیگر را پشت خود به خط می‌کند.

با این رویکرد ستادهای متنوعی با سلایق متفاوت در کل شهر، استان و کشور برپا شد که فعالیت آن‌ها با توجه به ظرفیتی که دارند متفاوت است. به این معنا که همه فعالیت گسترده ندارند و برخی‌ها فعالیت بسیار گسترده و برخی دیگر فعالیت محدود دارند.

این تنوع و تکثر در ستادهای انتخاباتی به وجود آمد تا این ستاد بتواند سلایق مختلف را در خود جای دهد.

با توجه به شرایط فعلی حضور آیت‌الله رئیسی را در عرصه انتخابات را چقدر ضروری می‌بینید؟ تغییر جایگاه از قوه حساسی همچون قضائیه به مجریه به نظر شما نیاز است؟

اینکه ما صبر کنیم فساد در قوه مجریه تولید شود و ما در قوه قضائیه با فساد مبارزه کنیم این مسئله خیلی منطقی به نظر نمی‌آید و منطق حکم می‌کند که ما از فساد در خود قوه مجری جلوگیری کنیم.

بهترین راه مبارزه با فساد، جلوگیری از وقوع آن است و امیدواریم با حضور ابراهیم رئیسی در قوه مجریه، در برابر فساد از همان نقطه شروع به ایستیم. البته این کار نیازمند ایجاد ساختارهای ضد فساد است که در برنامه آیت‌الله رئیسی قرار گرفته است.

با توجه به توانمندی آیت‌الله رئیسی در مبارزه با فساد که این نکته به‌صورت عملی نشان داده‌شده است هم خود ایشان و هم حامیان ایشان احساس تکلیف کردند و ما احساس تکلیف کردیم که از ایشان دعوت کنیم و ایشان به این دعوت لبیک بگویند و در انتخابات ریاست جمهوری حضور پیدا کنند.

یکی از واژه‌های جدیدی که در این دور از انتخابات زیاد آن را شنیدیم، عنوان وحدت گفتمانی بود. این واژه باعث ایجاد تعارض در بین هواداران و کاندیداها نمی‌شود؟

ما پیرو مقام معظم رهبری هستیم و ایشان در این باره فرمودند که یک انسان مؤمن انقلابی باید اصولگرای اصلاح‌طلب باشد و در اینجا اصولگرا به این معنا است که ما باید از اصول قانونی و شرعی تخطی نکنیم. اگر قرار است پای هدفی بایستیم با وسیله‌ای که قانون و شرعاً مجاز است پای هدف خود بایستیم.

در جمله رهبر انقلاب اصلاح‌طلب بودن به این معنا است که بنا به سخن مقدس سالار شهیدان اباعبدالله ما باید همواره به دنبال این باشیم که ضعف‌ها و نواقص ساختاری را اصلاح کرده و روبه جلو حرکت کنیم ازاین‌جهت نیرو مؤمن انقلابی هم اصولگرا است هم اصلاح‌طلب.

در حال حاضر اینکه ما بگوییم بین کاندیدها دقیقاً دو گفتمان وجود دارد پاسخ ما منفی است و برخی گفتمان‌ها به هم نزدیک‌تر است اما اینکه بخواهیم خط‌کشی کنیم و بگوییم که گفتمان‌ها دقیقاً مانند یکدیگر است باید گفت که نه این‌طور نیست. برای مثال گفتمان آقای رضایی با گفتمان آقای جلیلی متفاوت است اما در مجموع برخی گفتمان‌ها به یکدیگر نزدیک هستند و ما این مسئله را می‌پذیریم.

گفتمانی که نیروی مؤمن انقلابی به دنبالان است همان گفتمان مقام معظم رهبری است و گفتمان مقام معظم رهبری نگاه به داخل، شناخت ظرفیت‌های واقعی داخلی و گفت‌وگو خارجی در خارج از منطقه خواه با همسایه‌های شرقی و غربی به‌صورت که این گفتمان‌ها از حوزه اقتدار و منافع ما باشد است.

روحیهٔ عدالت محوری، روحیه توجه به مردم و مستضعفین از گفتمان‌هایی است که رهبر انقلاب به آن تأکید کردند و تلاش ما این است که بتوانیم گفتمان رهبر انقلاب را در گفتمان آیت‌الله رئیسی بیشتر مشاهده کنیم.

البته در اینجا منظور ما این نیست که گفتمان سایر کاندیدها گفتمان رهبر انقلاب را ندارد بلکه حتی مخالفین ما نیز در بخشی از این گفتمان‌ها صحه می‌گذارند اما گفتمان آیت‌الله رئیسی بنا به نظر ما مطابق گفتمان رهبری است و گفتمان رهبری نیز بر اساس نیاز مردم عنوان شده است.

با توجه به اینکه دو نامرد در جبهه مقابل و پنج نامزد در جبهه هم‌سو قرار دارند آیا امکان باخت برای جبهه موافق وجود دارد؟

به‌طورکلی رقابت سبب رشد، مشارکت، افزایش آگاهی و بصیرت می‌شود و این تخریب افراد است که یک اقدام زشت و ناپسند بوده و سبب آسیب می‌شود و ما از کاندیدها و حامیان محترم آن‌ها می‌خواهیم وارد فضای تخریب نشوند.

در راستای پراکندگی رأی‌ها نیز باید گفت که ممکن است انتخابات به دور دوم کشیده شود مانند سال ۸۴ که این اتفاق افتاد اما در ازای آن مشکلی برای نظام به وجود نیامد اما در سال ۸۸ که دو نامزد مطرح بودند و به اصلاحی رأی‌ها تقسیم نشد و به‌مراتب حامیان هر نامزد نیز در گروه خود قرار گرفتند اما ما دیدیم که برای نظام چه مشکلاتی به وجود آمد.

نظام جمهوری اسلامی به‌هیچ‌وجه بازنده نیست و ما در جامعه بشری در حال رشد هستیم و به ظهور نیز نزدیک‌تر می‌شویم. اگر مردم ما تشخیص دهند که هر نامزدی گفتمان بهتری دارد باید سمت آن بروند.

از سوی دیگر این‌که مردم معصوم نیستند و همان‌طور که ممکن است افراد خاص جامعه دچار اشتباه شوند عام مردم نیز دچار اشتباه می‌شوند اما این اشتباه برای رشد جامعه خوب است و به معنای شکست جامعه نیست بلکه این‌گونه است که مردم با تجربه به‌دست‌آمده متوجه می‌شوند که کدام گفتمان بهتر است.

ما در تلاشیم تا گفتمان صحیح را به مردم معرفی کنیم اما در این میان اگر کسی نگران تصمیم مردم باشد به این معناست که ایمان و اعتقادی به مقبولیت این نظام که به‌واسطه مردم شکل‌گرفته ندارد.

امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) زمانی که در بین مردم مقبولیتی نداشتند خانه‌نشین شدند اما این خانه‌نشینی به معنای شکست اسلام نبود و اسلام روزبه‌روز گسترش و رشد پیدا می‌کرد و این خانه‌نشینی بخشی از رشد مردم بود و مردم بعد از ۲۵ سال رشد کردند و متوجه شدند که باید ولایت امیرالمؤمنین را بپذیرند.

دولت آقای رئیسی دولت فعال کردن ظرفیت‌های استان قزوین است

آیا این ۲۵ سال خانه‌نشینی یا انتخاب اشتباه در مسیر اسلام یا انقلاب انحراف ایجاد نمی‌کند؟

این ۲۵ سال خانه‌نشینی سبب انحراف نمی‌شود اما ممکن است سبب ایجاد مشکل شود و طعم تلخ این مشکلات را نیز مردم می‌چشند. ما در این میان نگران مردم نیستیم بلکه نگران ادای تکلیف خود هستیم که آیا تکلیف خود را در این مسئله ادا کرده‌ایم.

امروز باید به‌جای فکر کردن به شکست به دنبال پیشبرد انقلاب بود. مردم به‌درستی راه خود را انتخاب می‌کنند کما اینکه تجلیل مردم از سردار سلیمانی نشان می‌دهد که مردم در این دوره از انتخابات به دنبال شعار نخواهند رفت بلکه به دنبال کسی می‌روند که مرد میدان عمل باشد و در عمل خدمت، دلسوزی به مردم و فساد ستیزی را ثابت کرده باشد.

یکی از دغدغه‌ها نگاه آیت‌الله رئیسی به استان‌ها است. شناخت ایشان از استان قزوین را چطور ارزیابی می‌کنید؟

تمام نامزدها نیاز دارند که در راستای شناسایی ظرفیت‌های استان، مشکلات و موانع با نخبه‌های استان مشورت کنند که آیت‌الله در این مسئله نیز ورود پیدا کردند و از طریق ستاد و خارج از ستاد با نخبه‌های استانی ارتباط برقرار کردند و در همین راستا ظرفیت‌های استان، موانع و مشکلات تبیین شد و برای آن‌ها راه‌حل‌هایی نیز برنامه‌ریزی‌شده است.

به نظر شما و تیم آیت‌الله رئیسی اولویت‌های استان قزوین در دولت آینده چیست؟

یکی از اولویت‌های اصلی استان قزوین مسئله آب است. استان قزوین یک منطقه پر آب تشنه است از سوی دیگر استان قزوین یک دروازه برای صادرات و واردات در تمام کشور است.

از دیگر ظرفیت‌های استان وجود صنایع بسیار است که لازم است این صنایع به صنایع تبدیلی و تکمیلی تبدیل شود و همچنین محصولات و صنایعی که دچار موانع و مشکلات هستند باید برای آن‌ها نیز تعابیری انجام شود.

از سوی دیگر چند پروژه مهم از جمله پروژه قرارگاه خاتم در جاده الموت که دارای بودجه بوده اما به دلیل ضعف‌های مسئولین متوقف شده است باید راه‌اندازی شود.

یکی از دغدغه‌ها استفاده از تیم مدیریتی دولت آینده است. نگاه به انتخاب تیم مدیریتی استان در دولت آینده آقای رئیسی چگونه خواهد بود؟ ظرفیت‌های انسانی استان دیده خواهند شد؟

ما در استان به دنبال خدمت هستیم و برای تحقق خدمت به بهترین شیوه، باید از ظرفیت بومی استفاده کنیم. طبیعتاً دولت و اولویت‌های آن بر این است تا بتوانیم از ظرفیت‌های استان قزوین در همین استان استفاده کنیم و اگر دولت آقای رئیسی بتواند اعتماد مردم را جلب کند استفاده از مدیران متخصص بومی در اولویت خواهد بود. البته این به شرطی است که در حوزه مربوطه نیروی متخصص بومی وجود داشته باشد.

در معنای دقیق دولت آقای رئیسی را دولت فعال کردن ظرفیت‌های استان قزوین می‌دانیم.

یکی از دغدغه‌ها، این بود که انتخابات شورای شهر و اختلافات ناشی از آن بر روی ستادهای آیت‌الله رئیسی نیز تأثیر بگذارد. امروز وحدت در ستاد آقای رئیسی شکل‌گرفته است؟

شرایط سیاسی استان شرایط پیچیده‌ای بود اما شاهد حضور همه نیروهای جریان انقلاب در صحنه انتخابات و تبلیغات هستیم. دراین‌بین بدون شک تکثر وجود دارد اما تفرقه وجود ندارد و تمام دوستان با ظرفیت‌های مختلف پای کار هستند و ما در طی برگزاری جلسات متعددی برای سیاست‌های کلی برنامه‌ریزی کردیم.

تلاش کردیم تا افکار و سلیقه‌های مختلف بر روی یک هدف واحد یعنی مشارکت حداکثری و سپس پیروزی جریان انقلاب تلاش کنند و اتفاقات خوبی نیز افتاده است.

در مجموع نمی‌خواهیم که بگوییم هیچ‌گونه خطا و نقصی وجود ندارد چرا که ما معصوم نیستیم اما از دیدگاه من اتفاق خوبی رخ داده و همه افراد ظرفیت‌های خود را پای کار او رده‌اند و هر گروهی با سلایق مختلف در حال ایفای نقش است

در شرایطی که تلاش می‌شود این‌گونه نشان داده شود که مردم نا امید شده‌اند، نامزد مورد حمایت شما چه کارنامه‌ای را برای جلب اعتماد مردم ارائه می‌دهد.

ما به آینده بسیار امیدوار هستیم و البته کار بسیار سخت است و ما به‌عنوان کسی که قبول نقش کرده باید علم و حلم را در خود ذخیره کرده و زیرساخت‌های این خدمت را در خود فراهم کرده باشم تا بتوانم در عرصه خدمت به‌خوبی عمل کنم.

ما با توجه به بررسی دقیق از زندگی آیت‌الله رئیسی از افرادی که چهل سال با ایشان بودند به این نتیجه رسیدیم که آیت‌الله رئیسی فقیه و مجتهدی زبردست، شاگرد ممتاز مکتب امام صادق (ع) که در وجود خود مسائل اعتقادی، اقتصادی و بسیاری از مسائل را جای داده که هرکس که این جامعیت را انکار کند مکتب شیعه را انکار کرده است.

آیت‌الله رئیسی ۱۲۶ هزار زندانی را در شرایط کرونایی آزاد کرده، برطرف کردن مشکلات مردم، جلوگیری از زمین‌خواری، جلوگیری از خصوصی‌سازی‌های غلط را انجام داده و در میدان عمل قدرت و تسلط به نفس خود را نشان داده است.

درحالی‌که رقبای ایشان وی را تخریب می‌کنند ایشان، هم در دوره گذشته هم در دوره کنونی با وجود این‌که از پشت پرده بسیاری از مسائل آگاه هستند اما هیچ‌گاه کسی را تخریب نکردند.

آیت‌الله رئیسی در مقام عمل، قدرت مدیریتی، قدرت علمی و تسلط به هوای نفس را نشان دادند و ما امیدواریم زمانی که ایشان قوه مجریه را به دست می‌گیرند در یک‌زمان معین تحولی به نفع مردم ایجاد می‌کنند که مردم شیرینیان را خواهند چشید و ما باید در این فرصت باقی‌مانده مردانه و جانانه پای کار باشیم.

اگر تمام افرادی که انقلاب و نظام را دوست دارند و به عمل آیت‌الله رئیسی ایمان دارند پای کار بیایند ما علاوه بر مشارکت حداکثری شاهد یک تحول بزرگ به نفع مردم خواهیم بود.

نگاه آیت‌الله رئیسی به سیاست خارجی و تعامل با دنیا چگونه است؟

ما به دنیا بر اساس منافع مردم ارتباط برقرار خواهیم کرد اما از سوی دیگر کشور را معطل نمی‌کنیم که در گرو سایر کشورها و دنیا باشد.

پس مذاکره ادامه خواهد داشت؟

بدون شک. اصلاً اسلام دین مذاکره و تعامل با همه ادیان و افراد است و حتی پیامبر (ص) نیز از همان روزهای نخست با نامه‌نگاری به پادشاهان بزرگ دنیا از جمله ایران سعی کرد از باب دموکراسی دین اسلام را تبلیغ کند. پس ما هم مخالف مذاکره و بسته شدن درب‌های کشور به روی دیگر کشورهای دنیا نیستیم.

اما مذاکره را باید بر باب عزت ملت ایران و نفع این ملت ببینیم و همان‌طور که عرض کردم کشور را معطل تصمیم دیگران نکنیم.

به عنوان سوال پایانی مشارکت یک دغدغه اصلی در این روزها است. به نظر شما مشارکت مردم چقدر می‌تواند در این روزهای حساس اثرگذار باشد؟

مؤمنین اگر اهمیت انتخابات را متوجه شوند در انتخابات شرکت می‌کنند و کار ستادی به‌تنهایی پاسخگو مشارکت حداکثری نیست چرا که کار ستاد مختص به یک‌زمان خاص است و این مؤمنین هستند که باید به‌صورت آتش به اختیار به میدان بیایند و با روش‌های مختلف تبلیغ تلفنی و یا چهره به چهره انجام دهند.

اگر مردم در این موارد پیشگام باشند یقیناً ما شاهد نصرت و یاری خداوند در این امر خواهیم بود و چنانچه که مردم از سردار تجلیل کردند با مشارکت حداکثری نیز اتفاق بزرگی در ۲۸ خرداد با انتخاب فرد اصلح رقم خواهد خورد.

آیا مطلب فوق را پسندیدید؟

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«شهید نیوز» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

}