• 2021-04-20 20:10:47
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 1342962614
  • خبرنگار : 636059568

آمریکا هیولای تروریسم را بیدار می‌کند؟

در سایه تحرکات آمریکا برای احیای داعش و انتقال عناصر وابسته به این گروه تروریستی از اردوگاه الهول به عراق، کارشناسان این اردوگاه را بمب ساعتی منطقه می‌دانند که نگرانی محافل امنیتی را برانگیخته است.

از اوایل سال ۲۰۲۰ و به ویژه پس از شهادت سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» به عنوان برجسته ترین چهره مبارزه با تروریسم تکفیری در منطقه به دست تروریست‌های آمریکایی و تحرکات متعدد عناصر موسوم به هسته های خفته داعش، بحث احیای این گروه تکفیری مجددا در محافل امنیتی مورد بررسی قرار گرفت.

بازگشت آمریکا به کارت داعش برای تداوم اشغالگری در عراق و سوریه

به دنبال آن، فشار ملت و پارلمان عراق برای اخراج آمریکایی‌ها از خاک این کشور که به بهانه مبارزه با تروریسم به اشغالگری های خود در عراق و سوریه ادامه می‌دهند، موجب شد تا ایالات متحده بار دیگر به کارت داعش روی آورده و با فعال سازی این گروه تکفیری در مناطق مختلف عراق، زمینه‌های تثبیت حضور نظامیان خود و اشغالگری در این کشور را فراهم کند.

از همان زمان بود که موضوع بازگشت دوباره داعش تبدیل به دغدغه و چالش اساسی نهادهای امنیتی در منطقه و نیز سراسر جهان به ویژه اروپا شد و تاکنون نیز ادامه دارد.

اما اکنون و به ویژه طی یک ماه گذشته همزمان با فشارهای داخلی برای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق، تحرکات و حملات بقایای گروه تروریستی داعش علیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی عراق در برخی استانهای این کشور بویژه در استان‌های صلاح الدین، دیاله، کرکوک و الانبار افزایش یافته و در مقابل نیروهای مسلح عراق نیز عملیات گسترده‌ای را در طول این مدت برای مبارزه با عناصر باقیمانده داعش انجام داده و شماری از آنها را کشته یا دستگیر کرده و مقرهای این عناصر را منهدم کرده‌اند.

اردوگاه «الهول» سوریه؛ بمب ساعتی منطقه/ آمریکا هیولای تروریسم را بیدار می‌کند؟

ناظران از تداوم حمایت تسلیحاتی قدرت‌های خارجی از گروه تروریستی داعش در عراق خبر می‌دهند و می‌گویند که آمریکا تمرکز استقرار خود را روی استان الانبار در غرب عراق قرار داده زیرا با توجه به موقعیت جغرافیایی این استان می‌تواند بر وضعیت امنیتی دیگر استانها تاثیر بگذارد. به عقیده آنها، پروازهای اخیر هواپیماهای آمریکایی بر فراز عراق نیز برای حفاظت از عناصر داعش انجام می شود.

داعش در سوریه و بمب ساعتی منطقه

اما آنچه که این روزها توجه مراکز امنیتی و نیز رسانه‌ها را در خصوص بحث احیای داعش جلب کرده، فرار عناصر وابسته به داعش از اردوگاه «الهول» سوریه به عراق است که موجب نگرانی نهادهای امنیتی و دولتی و نیز مردم عراق شده است.

اردوگاه «الهول» در حومه جنوبی شهر الحسکه در شمال سوریه و نزدیکی مرزهای این کشور با عراق واقع شده است و پناهگاه امنی برای فراریان و بازداشت شدگان از گروه تروریستی تکفیری داعش به ویژه زنان و کودکان محسوب می‌شود.

 این اردوگاه شامل ۱۳۰ خانه است که حدود ۲۰۰ خانواده را در خود جای داده و همچنین شامل زندانهای وابسته به نیروهای دموکراتیک سوریه(قسد) نیز  می‌شود. حدود ۷۴ هزار نفر از جمله ۳۱ هزار سوری، ۳۲ هزار عراقی و ۱۱ هزار اروپایی که تعداد زیادی از آنها  زن و کودک هستند محسوب می شود. دو سوم این کودکان زیر ۱۸ سال و بیش از نیمی از آنها زیر ۱۲ سال هستند.

 اخیراً سازمان «یونیسف» با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که حدود سه هزار کودک که والدین آنها متعلق به ۴۳ منطقه جدا هستند در اردوگاه الهول زندگی می‌کنند.همچنین بیش از ۲۲ هزار کودک خارجی با ۶۰ تابعیت جداگانه در اردوگاه‌ها و زندان‌های تحت سیطره قسد در شمال شرق سوریه هستند.

 در همین زمینه روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی به مرگ شماری از کودکان از جمله نوزادان در این اردوگاه پرداخت. یشتر اروپایی‌های زندانی در این اردوگاه متعلق به کشورهای فرانسه، آلمان، هلند بلژیک، سوئد و انگلیس هستند.

 در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۴ مورد قتل، ۵۶۰  مورد سوزاندن چادرها و ۷۰۰ مورد فرار در اردوگاه الهول گزارش شد. در این زمینه اداره آمار اردوگاه الهول اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ حدود  ۴۹  مورد قتل مردان و زنان در میان آوارگان داعشی مشاهده شده و از ابتدای سال ۲۰۲۱ نیز ۳۷  مورد مشابه در این اردوگاه اتفاق افتاده است.

اردوگاه «الهول» سوریه؛ بمب ساعتی منطقه/ آمریکا هیولای تروریسم را بیدار می‌کند؟

 سازمان یونیسف نیز اخیراً گزارش داد که شرایط امنیتی در اردوگاه الهول بعد از قتل چهل فرد بالغ و دو کودک  بسیار نگران کننده است.

گزارش‌های موجود بیانگر وفاداری شدید بخشی از ساکنان این اردوگاه به ایدئولوژی داعش است و همین امر بازگرداندن این بستگان داعش را به کشورهای اصلیشان دشوار می‌سازد. زیرا افکار افراطی آنها، تهدید بالقوه‌ای برای کشورهای آنها به شمار می‌رود. به همین دلیل است که بسیاری از ناظران، پتانسیل موجود در این اردوگاه را برای احیای مجدد داعش مناسب توصیف می‌کنند.

شبکه بزرگ قاچاق انسان، پول و سلاح داعش در این اردوگاه برنامه ریزی می‌شود.

واشنگتن هیولای داعش را بیدار می‌کند؟ تحلیلگران چه می‌گویند؟

در این شرایط کارشناسان معتقدند که اردوگاه الهول به عنوان مکانی جدا  از همه جهان تلقی می‌شود و در قالب یک «بمب ساعتی» عمل می‌کند. همچنین تنها رسانه‌های نزدیک به شبه نظامیان قسد و آمریکا اجازه ورود به این اردوگاه را دارند. در این چارچوب سوالاتی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه آیا در آینده نزدیک شاهد سرمایه گذاری واشنگتن و مزدوران آن (قسد) در این اردوگاه جهت تحت فشار قرار دادن کشورهای اروپایی و غیر اروپایی هم پیمان سوریه و نیز  باهدف اجرای پروژه های آمریکا در عراق خواهیم بود؟

در این زمینه آزاد کردن چند گروه از خانواده‌های عناصر گروه تروریستی داعش در طول ماههای گذشته از اردوگاه الهول توسط قسد کردهای سوریه، نگرانی‌ها را درباره تحرکات دوباره تروریست‌ها در مرزهای غربی و شمالی عراق با سوریه ایجاد کرده است و برخی کارشناسان امنیتی از پتانسیل موجود در این اردوگاه برای گسترش دوباره تروریسم سخن می‌گویند.

اوایل ماه جاری اتحادیه علمای مسلمین عراق از انتقال بیش از ۳۰ داعشی از اردوگاه «الهول» سوریه به مقصد نامعلوم در راستای طرحی خطرناک خبر داد. «جبار المعموری» رئیس اتحادیه علمای مسلمین در دیالی عراق اعلام کرد: اتحادیه علمای مسلمین عراق از ماه‌های طولانی قبل از وجود طرحی به‌رهبری واشنگتن برای بی‌ثبات کردن مجدد خاورمیانه پرده برداشته است که این طرح با بهره‌برداری از عامل انسانی فراوانی که در اردوگاه «الهول» سوریه قرار دارد و شامل بیش از سی‌هزار نفر است و میان آنها هزاران سرکرده و تروریست داعشی و خانواده‌های آنها قرار دارند،   انجام می‌شود.

پیش از آن نیز «صباح العکیلی» کارشناس امنیتی عراقی اعلام کرده بود: اطلاعات تایید شده‌ای داریم که نشان می‌دهد کاروان‌های نظامی آمریکا چهار هزار داعشی را از خاک سوریه وارد عراق کرده‌اند و اجازه بازرسی و تفتیش این کاروان‌های نظامی آمریکایی به نیروهای امنیتی عراقی داده نمی‌شود.

روز گذشته  «عبدالخالق العزاوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق درباره موج جدید تروریست‌های داعشی که از اردوگاه الهول به عراق می‌آیند هشدار داد و گفت: اردوگاه الهول به مثابه بمب ساعتی است که انفجار آن تبعات وخیمی به دنبال خواهد داشت به ویژه در عراق با توجه به نزدیکی آن به مرزهایش.

«محمد کریم» نماینده عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق نیز در مارس سال جاری میلادی از برخی تلاش‌ها برای انتقال تروریست‌های حاضر در اردوگاه «الهول» به عراق تحت عنوان «آواره» خبر داد.

وی در این زمینه گفت، تلاش‌هایی وجود دارد که تروریست‌های اردوگاه الهول در سوریه به این بهانه که از آوارگان هستند به عراق انتقال داده شوند. اما حقیقت چیز دیگری است و شمار زیادی تروریست در این اردوگاه ساکن هستند. داعشی‌ها در این اردوگاه حضور دارند و تحت حمایت آمریکا در اردوگاه الهول مانده‌اند. ایالات متحده می خواهد با این تروریست‌ها، جهان را تهدید کند.

اردوگاه «الهول» سوریه؛ بمب ساعتی منطقه/ آمریکا هیولای تروریسم را بیدار می‌کند؟

از سوی دیگر گزارش‌های جسته و گریخته‌ای که در رسانه‌های منطقه‌ای و غربی هم بازتاب می یابد، حکایت از تقلای شدید داعش برای جذب نیرو و سازماندهی مجدد دارد. این گروه تروریستی و تکفیری عمده فعالیت‌هایش را از اردوگاه‌های پناهندگان شروع کرده است و الهول بیش از سایر اردوگاه‌ها در کانون توجه قرار دارد.

در حال حاضر مهمترین کانون تجمع، محل آموزش‌های نظامی و سازماندهی نیروهای فعال شده داعش، مرزهای عراق و سوریه و در حوزه نفوذ نظامیان آمریکایی است که اکثر کارشناسان عراقی بر آن تاکید دارند.نیروهای امنیتی عراق نیز در طول این مدت اکثر مخفی‌گاه‌های خارج از مناطق تحت نفوذ آمریکایی‌ها را شناسایی و منهدم کردند و این سوال که آنها چگونه دوباره سر برآورده‌اند، همچنان از سوی نهادهای رسمی بین المللی بی پاسخ مانده است.

کتائب حزب الله از نیروهای مقاومت اسلامی عراق، ‌ اخیرا در گزارشی فاش کرد که آمریکایی‌ها نیروهای تازه جذب شده داعش را در مرزهای عراق و سوریه و اردن و در مراکزی که برای همین منظور تدارک دیده‌اند، آموزش می‌دهند.بررسی جامع این تحرکات به اضافه حملات موشکی مشکوک به مقرهای آمریکایی‌ها که هربار بدون تحقیق و بررسی آن را به گردن نیروهای مقاومت و حشد شعبی می‌اندازند، می‌تواند نوعی برنامه ریزی برای حضور دائمی نظامی در منطقه باشد.

 بر این اساس تحلیلگران معتقدند که ممکن است خاورمیانه و کل جهان در معرض یک مرحله خطرناک برای ظهور دوباره هیولای داعش ناشی از سیاست های مخرب آمریکا برای اجرای پروژه‌های ویرانگر این کشور در منطقه باشد.

                    

                       منبع: تسنیم

آیا مطلب فوق را پسندیدید؟

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«شهید نیوز» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات


Notice: Undefined index: isVisited in /home/shahidne/domains/shahidnews.com/public_html/single.php on line 811
}