• 2021-04-12 14:05:46
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 898123568
  • خبرنگار : 636059568

خطیب‌زاده: سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند از نوع IR1 بوده است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سانتریفیوژهایی که دیروز در پی حادثه نطنز از مدار خارج شد از نوع IR1 بود و با سانتریفیوژهای پیشرفته جایگزین می‌شود.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران که به صورت مجازی برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به سفر منطقه‌ای ظریف به چهار کشور آسیای مرکزی اشاره کرد و گفت که سفر به این کشورها از قبل طراحی شده بود.

آغاز مذاکرات رفع تحریم های یکجانبه آمریکا از چهارشنبه/ سفرلاوروف به تهران

خطیب‌زاده به برگزاری کمیسیون مشترک برجام در وین نیز اشاره کرد و افزود: این هفته دوباره از روز چهارشنبه مذاکرات و گفت‌وگوها در چارچوب رفع تحریم‌های یکجانبه آمریکا آغاز خواهد شد.

وی اظهار داشت: امشب میزبان سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه خواهیم بود و روز شنبه وزیر خارجه صربستان به ایران می‌آید.

ربیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره سفر وزیر خارجه روسیه به تهران بیان کرد: در این سفر علاوه بر ملاقات با ظریف و روحانی، توافقنامه همکاری‌های جامع نیز امضا می‌شود. برنامه همکاری دو کشور که ۱۰ سال در جریان بود، فروردین منقضی می‌شود که با این امضا تمدید می‌شود. این ملاقات‌ها فردا در تهران انجام می‌شود.

حادثه نطنز می توانست فاجعه بیافریند/ انتقامش را از رژیم صهیونیستی می گیریم

این دیپلمات ارشد در پاسخ به سؤالی درباره اتفاق روز گذشته در نطنز و تحلیل‌های متفاوت مطرح شده در این خصوص و اینکه برخی می‌گویند با توجه با این اتفاق، ایران باید مذاکرات هسته‌ای را متوقف کند، اظهار داشت: اتفاق ناگواری که در نطنز رخ داد و بارها رژیم صهیونیستی می‌گفت و از منابع متعدد تایید می‌کنند که این رژیم پشت این داستان بوده است. خوشحالم هیچ آسیب انسانی یا محیط زیستی نداشته ولی می‌توانست به فاجعه‌ای بینجامد که جنایت علیه بشریت است که از ذات گردنکش رژیم صهیونیستی دور نبوده است.

اینکه با این هدف بوده توان هسته‌ای ایران محدود شود. تمامی سانتریفیوژها که از مدار خارج شدند از نوع IR1 بوده و با سانتریفیوژهای جدید جایگزین می‌شود. رژیم اشغالگر قدس با این اقدام خود تلاش کرد از مردم ایران انتقام صبر و رفتار پر از حکمت خود را در مسیر رفع تحریم‌ها بگیرد. پاسخ ایران انتقام از این رژیم در زمان و مکان خودش است.

وی گفت: آنچه در وین در حال انجام است مذاکره هسته‌ای نیست. گفت‌وگوهای تکنیکی برای رفع تحریم‌های آمریکا بین ایران و ۱+۴ و اتحادیه اروپاست.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی گفت: هیچ تفاوتی بین هیچ تحریمی وجود ندارد. بارها مقامات آمریکایی گفتند که تحریم‌ها را اعمال کردند برای فشار حداکثری و اینکه هیچ کس نتواند برجام را احیا کند.

خطیب‌زاده گفت: متاسفم برخی از ایالات متحده به وین می‌آیند که با ۱+۴ گفت‌وگو کنند برخی از میراث شکست خورده ترامپ را حفظ کنند. این مسیری که برای اصلاح اقداماتشان در پیش گرفتند باید کامل باشد.

وی سفر نخست‌وزیر کره جنوبی را در راستای رفع انسداد منابع ایران در کره برشمرد و افزود: این بدهی کره است و هیچ ربطی به تحریم‌های فراسرزمینی ایران ندارد.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی گفت: روابط ایران و عراق چندلایه و مردمی و راهبردی است و در تمام موضوعا فیمابین رایزنی‌ها در جهان است. روابط استانی چه با اقلیم و چه بخش‌های دیگر عراق پیگیری می‌شود. با توجه به قرابت‌های نزدیک بین اقلیم و استان‌های ما در سطوح بسیار خوبی پیگیری می‌شود. به صورت روزانه چه در ترددها و ترانزیت و ... همکاری‌های ما نزدیک است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بدهی‌های عراق به ایران اظهار داشت: در خصوص بدهی‌ها در سفر وزیر خارجه عراق به تهران مفصل صحبت کردیم و رئیس کل بانک مرکزی رفت عراق و یکسری اقدامات انجام شد و در دست است. قاعدتا موانع هست ولی پیشرفت‌هایی صورت گرفته است.

آیا تحریم های غیر برجامی برداشته می شود؟

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره اینکه تعریف ایران و آمریکا از تحریم‌ها متفاوت است و اینکه آیا تحریم‌های غیربرجامی باید برداشته شود، خاطرنشان کرد: روشن گفته‌ایم باید وضعیت به ژانویه ۲۰۱۷ برگردد. برچسب‌های خیالی که دولت ترامپ به برخی تحریم‌ها زده و برخی را باز اعمال کرده اعتباری ندارد. با سیاست داخلی آمریکا کاری نداریم. آمریکا وظایف و تعهداتی ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ دارد.

وی افزود: در برجام آمده است که آمریکا چه باید بکند. همه این تحریم‌ها بخشی از فشار حداکثری آمریکاست. لیست را به کمیسیون مشترک ارائه می‌کنیم و کاری با آمریکا نداریم.

خطیب‌زاده در پاسخ به این سؤال که راستی آزمایی چگونه انجام می‌شود؟ اظهار داشت: زود است به آنجا برسیم ولی راستی آزمایی کار سختی نخواهد بود اگر آمریکا بخواهد واقعا به اقدامات خودش برگردد. اگر تمامی اقداماتش را پیش از زمانی که اعلام می‌کند انجام داده باشد بسیاری از این مسائل قابل راستی آزمایی است یک حلقه‌ای از مسائل داریم که باید موثر برداشته شود نه بر روی کاغذ.

وی گفت: اگر آمریکا این بار واقعا و صادقانه بخواهد تحریم‌ها را رفع کند، جزییات آن نیاز به گفت‌وگوهای پیچیده در کمیسیون مشترک دارد که تا آن جا فاصله داریم.

پاسخ ایران به حادثه نطنز

خطیب‌زاده درباره اظهارات مطرح شده مبنی بر اینکه حادثه نطنز حاصل مذاکرات وین است، گفت: پاسخ نطنز انتقام از رژیم صهیونیستی است و این رژیم نمی‌تواند بازی را عوض و از جیب مردم ایران هزینه کند. این رژیم در چند ماه گذشته برخی اقدامات را انجام داده و برخی درزهای خبری را انجام می‌دهد. اهدافش روشن است و بر نخبگان و اهل خرد ایران نیز پوشیده نیست.

وی گفت: وزارت خارجه یک مسئولیت دارد برای مذاکره و ایران هم پاسخ اسرائیل را از مجاری خود خواهد داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره گزارشات منتشر شده درباره گفت‌وگوها در وین اظهار داشت: آن‌چه ایران پیگیری می‌کند رفع جام تحریم‌ها در یک گام و به صورتی است که راستی آزمایی کنیم. این‌که چگونه یک گام انجام و راستی آزمایی خواهیم کرد موضوع قابل توجهی برای گفت‌وگوهاست.

وی افزود: از همه مکانیسم‌های مندرج در کمیسیون و برجام و در ارتباط با دوستان و متحدان استفاده خواهیم کرد.

حادثه نطنز نه می‌تواند دانش بومی ما را به عقب بیندازد و نه مسیر قطعی رفع تحریم‌های امریکا

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره گزارش نیویورک تایمز مبنی بر اینکه حادثه نطنز به حدی بوده که ۹ ماه طول می‌کشد غنی سازی ایران از سر گرفته شود و میزان خسارت‌ها گفت: هر آن‌چه در نطنز بود سانتریفیو‌ژ‌های نسل اولی بود که نسب به آنچه الان داریم بسیار ابتدایی بودند. آن چه در نطنز به میزانی که سانتریفیوژها خسارت دیده باشند، دستاورد دیگری را برای ایران رقم خواهد زد. آنچه در نطنز اتفاق افتاد نه می‌تواند دانش بومی ما را به عقب بیندازد و نه در مسیر قطعی رفع تحریم‌های امریکا.

وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص اظهارات سفیر فرانسه در تهران درباره اینکه هدف از مذاکرات کنونی در وین این است که تا قبل از شروع انتخابات در ایران شاهد احیای کامل برجام باشیم، اظهار داشت: به شرط صحت این انتساب، اگر نبود صبر راهبردی این ملت و اگر نبود رفتار حکمیانه جمهوری اسلامی ایران به خاطر نقض آشکار تعهدات آمریکا پس از خروج به خاطر بدعهدی‌ها و بی عملی‌هایی که اروپا انجام داده و تا امروز است قطعا چیزی از برجام باقی نمانده بود. خودشان می‌دانند.

خطیب‌زاده تصریح کرد: پرونده هسته‌ای پرونده ملی است و به تحولات داخلی ایران مرتبط نیست و دستگاه‌های حاکمیتی آن را پیگیری می‌کنند. انتخابات ایران در موضوعات کلان در چارچوب حاکمیت هر نتیجه‌ای حاصل شود عمل خواهد کرد. سفرای مقیم در تهران این را می‌دانند ولی من مجدد خواستم یادآوری کرده باشم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری خاطرنشان کرد: میزان خسارت‌ها باید با تست همه سانتریفیوژها اتفاق بیفتد و البته جای آنها سانتریفیوژهای پیشرفته جایگزین می‌شود. میزان دقیق خسارت‌ها را سازمان انرژی اتمی باید خودش اعلام کند. فعلا خیلی زود است و در حال بررسی تک تک سانتریفیوژها هستند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر مشاور امنیت ملی عراق گفت: امروز با ظریف دیدار دارد و ما موضوعات دوجانبه‌ای با عراق داریم. مراودات ما با عراق درباره تبادل هیأت‌ها بعضی وقت‌ها روزانه است و موضوعات از نزدیک پیگیری می‌شود.

حادثه نطنز، یک تروریسم هسته ای بود که می توانست به فاجعه انسانی بیافریند

خطیب زاده درباره حادثه دیروز نطنز اظهار داشت: این یک تروریسم هسته‌ای بود که می‌توانست به فاجعه انسانی بینجامد و پاسخ‌های مختلفی باید به این رژیم داده شود. وزیر خارجه و نمایندگی ما پیگیر این موضوع است و امروز یا فردا اقدامات اعلام می‌شود. برخی اقدامات در مسیر غیر آشکار خود انجام خواهد شد شاید هیچ گاه گفته نشود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره امضای موافقتنامه با روسیه گفت: این موافقتنامه همچنان پایه همکاری‌های ایران و روسیه را در ابعاد مختلف تعریف می‌کند.

وی درباره کنوانسیون رژیم حقوقی خزر گفت: تصویب آن در مراجع داخلی در حال انجام است. فکر می‌کنیم باید تمرکز خود را برای نهایی شدن گفت‌وگوها و پیش نویس تعیین خطوط مبدا در دریای خزر بگذاریم که تصویب کنوانسیون را تسهیل کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات نتانیاهو و مقامات این رژیم درباره برنامه هسته‌ای ایران و نحوه برخورد آژانس با حادثه دیروز گفت: باید بین آن‌چه در نطنز رخ داده و آن چه رژیم اشغالگر قدس انجام می‌دهد و نقش آژانس تفکیک قائل شد. آژانس و مراجع بین‌المللی دیگر باید وظایف خود را انجام دهند.

وی افزود: مسیری که این رژیم می‌رود روشن است و این‌که از نخست‌وزیر این رژیم می‌شنوید که تمام تلاش خود را خواهد کرد که تحریم‌های ایران لغو نشود این است که از طریق جیب ملت ایران می‌خواهند به اهداف خود برسند. مدیریت رفتار ما در اختیار خودمان است و این رژیم همانند سابق جواب خود را خواهد گرفت. این رژیم بیش از اندازه دوست دارد صحبت ‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اینکه آیا مذاکرات وین با آن‌چه رهبری تببین کردند به نتیجه می ر‌سد، گفت: زود است پیش بینی کنیم سیاست قطعی کشور همان است که رهبری فرمودند و ماموریت ما دیپلمات‌ها آن است که آن را عملیاتی کنیم و در آن مسیر گام برداریم. به ملت ایران قول می‌دهم دیپلمات‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد که تحریم‌ها در اسرع وقت مرتفع شود.

آیا مطلب فوق را پسندیدید؟

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«شهید نیوز» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

}