خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
  بیژن نامدار زنگنه: فرزندان شهدا از من خواستند وزیر باقی بمانم
  سوء استفاده رسانه های معاند از رأفت نظام اسلامی برای سران فتنه/شکستی دوباره با عنوان کمپین رفع حصر
  حمایت جمعی از فرزندان شاهد شاغل درحوزه صنعت از وزیر پیشنهادی وزارت صنعت معدن و تجارت
  رییس کمیسیون اجتماعی مجلس : استفاده از عنوان "شورای عالی" وجاهت ندارد
  حمایت جمعی از فرزندان شهدا از سید عباس صالحی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  حمایت جمعی از فرزندان شاهد شاغل در وزارت نفت از بیژن نامدار زنگنه
  جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی مجلس برای بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا
  ایران در واکنش به تحریم های جدید آمریکا اقدام متقابل انجام می دهد
  سیاست خارجی ایران با تکیه بر دور اندیشی، متمایز از دولت آمریکا است/تکرار سیاست شکست خورده علیه ایران
  باهنر: برخی در انتخابات بی علاقه نبودند که جای جلاد و شهید را عوض کنند
  تضمین سلامت حجاج ایرانی با کیست؟!/یادمان باشد، شرایط با روی کار آمدن بن سلمان تغییر کرده است
  یادداشت شهیدخبر/ هولوکاست برجام؛ خط قرمزی برای فرار
  گزینه اصلی وزارت جهاد کشاورزی کیست؟
  دکترروحانی:امروز دست یاری به سوی همه مردم ایران، جناح‌هاواحزاب دراز می‌کنم/رئیس جمهور همه مردم هستم
  سردار سلیمانی بیانیه انتخاباتی نداده است/ دروغ کانال تلگرامی روزنامه دولت
- اندازه متن: + -  کد خبر: 95171صفحه نخست » یادواره ها و خاطرات شنبه، 8 خرداد 1395 - 16:53
روایت خودسازی یک قهرمان
شهیدخبر(شهیدنیوز): اوج شجاعت از آنِ کسانی بود که به واحد تخریب می‌رفتند. چون در تخریب این طور بود که می‌گفتند: «اولین اشتباه آخرین اشتباه است».
  

روایت خودسازی یک قهرمان

 روایتی که می‌خوانید به ایام اجرای عملیات بدر در 25اسفند ماه 63 باز می‌گردد. زمانی که جوانمردی 19 ساله از شیراز به اسم «سید حمید رضا رضا زاده» که جانشین گردان تخریب لشکر المهدی(ع) را بر عهده داشت خالق حماسه‌ای بی‌نظیر می‌شود. این تخریب‌چی شهید نواده مرحوم آیت‌الله العظمی سید نورالدین حسینی الهاشمی بود.

شرح حماسه
تیم بچه‌های تخریب به فرماندهی سید حمیدرضا در شرق دجله برای انهدام پلی عازم محل ماموریت شد. برای این عملیات قرار بود گردان «الفتح» به مواضع دشمن حمله کنه و بچه‌های تخریب از خط عبور کنند و سراغ پل بروند و مواد منفجره را روی پل جاسازی کنند. مسیر طولانی بود و بایستی از داخل نیزارها حرکت می‌کردند. در این مسیر هر لحظه امکان خطر بود.

از یک طرف گلوله‌های توپ و خمپاره که کنار بچه‌ها به زمین می‌خورد نگران کننده بود احتمال می‌رفت موج انفجاری به کوله پشتی‌هایی که پر از مواد منفجره بود برسد و اتفاقی بیفتد و از طرف دیگر چون در عمق خط دشمن نفوذ می‌کردند هر لحظه امکان درگیر شدن با کمین‌های دشمن که داخل هور مستقر بودند وجود داشت.

در این مسیر یکی دو بار با کمین‌های دشمن درگیر شدند و از آنها عبور کردند. قرار بر این شده بود که برای رسیدن به پل به موازات رودخانه دجله حرکت کنند چون این مسیر خطرات کمتری داشت. دو سه ساعت راه رفته بودند اما کسی ابراز خستگی نمی‌کرد همه بچه‌ها مصمم بودند تا ماموریت خود رو به انجام برسانند. نزدیکی‌های پل به یک گروهان دشمن بر می‌خورند که با توکل به خدا و تدبیر سید حمید و با رعایت سکوت و اختفا درگیری صورت نمی‌گیرد. ستون دشمن که رفت سید حمید به سجده افتاد و خدا رو شکر کرد.

سردار اسدی
بچه‌ها حرکت کردند سید مدام تذکر می‌داد که برادرها فاصله رو رعایت کنید و مواظب همدیگه باشید. ستون بی سر و صدا و با احتیاط از کنار رودخانه دجله حرکت می‌کرد که باز گرفتار کمین دشمن شد و در این درگیری تعدادی از بچه‌ها مجروح شدند. در این درگیری بی سیم‌چی گروه هم گم شد این احتمال وجود داشت که مجروح شده یا داخل نهرهای فرعی دجله افتاده باشد.

اما گروه باید به مسیر خود ادامه می‌داد تا به محل ماموریت برسد. از اینجا به بعد ارتباط این گروه با عقب قطع شد. فرمانده شجاع و متوکل بچه‌های تخریب، سید حمید خیلی بزرگتر از اینها بود که با این حوادث از ماموریت پا پس بکشد. سید مدام به بچه‌ها روحیه می‌داد انگار نه انگار دو سه تا درگیری سخت با دشمن رو پشت سر گذاشته‌اند. نزدیک دژ بود که صدای الله اکبر شنیدند. صدای تکبیر برای بچه‌های گردان الفتح بود که با دشمن درگیر شدند. سید با بی سیم معاون گردان، حاج اسدی فرمانده لشکر المهدی رو گوش کرد. به حاجی گفت: «حاجی ما پای کار رسیدیم. دشمن به شدت از پل محافظت می‌کنه. کار خیلی سخته.» حاج جعفر اسدی به سید گفت: «سیدجان! حتی اگر یک نفر هم از شما بمونه اون یک نفر باید ماموریت رو انجام بده.»

روایت فرمانده
سردار حاج جعفر اسدی روایت‌ می‌کند: وقتی جنگ شروع شد به ما خبر دادند. سراسمیه آمدیم اما تا روز آخر جنگ هم به چنین درجه‌ای (شهادت) نرسیدیم. این افراد به آنچه می‌خواستند رسیدند. خیلی‌ها شاید آرزویش را داشتند اما نرسیدند.

شهید رضازاده یک حیای ذاتی داشت. وقتی ما در جلساتی او را می‌دیدیم کمتر نگاه به چشم کسی می‌کرد. همیشه سرش پایین بود و چشم‌های زیبای ایشان حاکی از یک حیای خاصی بود. کاملاً ایشان توی یک حال و هوایی بود که ماها نمی‌توانیم درک کنیم. اهل محاسبه بود. شب‌ها می‌نشست با خودش حساب می‌کرد که حتی چی خورده! ماها شاید خیلی متوجه این موضوع نمی‌شدیم.

تا یک حرفی را واقعاً یقین نمی‌کرد که حداقل مباح است به زبان نمی‌آورد، من فرمانده لشکر بودم. در جاهای متعدد لشکر بعضی می‌آمدند می‌گفتند: «بضاعت ما در حد آشپزخانه است.» بعضی می‌آمدند می‌گفتند: «می‌خواهیم نظافت کنیم.» بعضی مشتاقانه می‌گفتند: «برویم گردان و توی خط باشیم.» بعضی ها به دنبال گردان‌هایی بودند که خط‌شکن و نزدیک به دشمن باشد. این‌ها نشانه شجاعت افراد بود.

اوج شجاعت از آنِ کسانی بود که می‌رفتند تخریب. چون در تخریب این طور بود که می‌گفتند: «اولین اشتباه آخرین اشتباه است». اگر یک مین را که اول ببینی که این تله نشده، بعد یک اشتباه بکنی و اگر تله شده باشد، دیگر نیستی که اشتباه بعدی را مرتکب شوی!

شجاعت بالایی می‌خواست مین کاشتن و جمع کردن ظرافت، دقت، شجاعت، مردانگی و غیرت را می‌خواست. اگر در کسی این توان نبود همان روزهای اول می‌رفت، نه اینکه بماند و لیاقت و شایستگی از خود نشان بدهد. مثل حسین ایرلو که خودش واقعاً یلی بود. یک انسان وارسته‌ای بود. من ندیدم همتای ایشان را با این همه فهم و شعور و درک و معرفت. کسی بود که در کسوت کارگری آرماتور خم می‌کرد بعد دستمزدش را می‌داد به چند خانواده بی‌بضاعت. ازدواج نکرده بود و زندگیش فردی بود. خانواده‌اش هم شاید خیلی نیازمند نبودند و اگر هم بودند حسین ترجیح می‌داد که به آن‌هایی که بیشتر نیاز دارند بدهد. چنین کسی می‌آید جبهه و رضازاده را انتخاب می‌کند برای جانشینی خودش.

عموماً ایشان مدعی بود که حمیدرضا از من بالاتر است، از من بهتر است. در کارها اولویت به او می‌داد. نهایتاً هم در آن عملیات رضازاده نشان داد که لیاقت و شایستگی دارد. در اسلام به محضی که پای زیان به پیش می‌آید در عبادات تخفیف داده می‌شود، مثلاَ اگر آب ضرر دارد وضو نباید گرفت و باید تیمم کرد. یا اگر احتمال راهزن وجود دارد امسال حج نرود و سال‌های دیگر برود با اینکه حج برایش واجب باشد. اما در اسلام به فرمایش حضرت امام با یقین به ضرر، اطاعت از فرماندهی واجب می‌باشد، کسی که می‌رود میدان مین یقین دارد که این‌جا خطر جدی است.

برنامه دست نویس خودسازی شهید رضازاده
کسی که می‌رود می‌بیند که این توپی که به طرف او می‌آید با او شوخی ندارد با این حال اطاعت از فرمانده برایش واجب می‌شود، خودِ اطاعت درجاتی دارد. گاهی چیزی را باید توزیع کند، وسیله‌ای را برای رزمندگان ببرد و اطاعت می‌کند. اما به کسی می‌گویی برو میدان مین و او اطاعت می‌کند و این اطاعت درجه‌اش بسیار زیاد است. این‌ها با این فکر رفتند و آن حماسه را آفریدند.

آقای حمیدرضا رضازاده آن شب همه هم و غمش این بود که ما به عنوان فرمانده به ایشان ابلاغ کرده بودیم که آن پل باید زده شود، او هم به هر قیمت بود می‌خواست آن پل را بزند. شب تاریک، دشمن در مسیر، و بیم میدان مین است.

یک جمعی با مسئولیت ایشان رفتند برای مأموریت. هرچند مقدار مهماتی که برده بودند به نظر می‌رسید که کفاف پل را نمی‌کرد. چون پل را قبلاً ندیده بودیم، پل منفجر شد. ما صدای انفجار را هم شنیدیم. اما همان چیزی که می‌خواستیم جلویش را بگیریم به طور کامل نشد و اتفاق افتاد و عراقی‌ها از پل عبور کردند. اما مصلحت خدا بود که این‌طور باشد و حتماً با همین اندازه مهمات انجام بشود.

شهید رضازاده
اما نقص کار به این‌ها ربط نداشت و آن‌ها وظیفه‌شان را به نحو احسن انجام دادند. شاید حتی مهمات هم کافی بوده ولی مهندسی دشمن آن را جبران کرده، چون ما بعدها هم نتوانستیم آن پل را ببینیم و تا آخر هم دست ما نیفتاد. گاهی در جنگ ما هم پلی داشتیم که بعد از این‌که دشمن آن را می‌زد ظرف مدت یکی دو ساعت پل را بازسازی می‌کردیم و آسفالت می‌ریختیم و احتمال دارد که دشمن با مهندسی همین کار را کرده باشد، اما مهم این است که رضازاده انجام وظیفه کرد آن هم با آن شکل حماسی. ما صدای انفجار پل را هم شنیدیم و خوشحال شدیم و حتی اعلام کردیم. آقای محسن رضایی هم با شنیدن این خبر خوشحال شد. اما بعد هرچه منتظر ماندیم بچه‌ها برنگشتند.

 کتاب «گردان پنج نفره» خاطرات و سرگذشت فرمانده شهید تخریبچی سید حمیدرضا رضازاده به نوشته رضا عبداللهی صابر به روایت زندگی‌نامه و تبیین حماسه‌های شهید رضازاده پرداخته است.

منبع: ایسنا
   

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  شمارش معکوس برای حمله ترکیه به مناطق کردنشین سوریه به صدا درآمد

  تنها راه رسیدن به امنیت منطقه‌ای، تمرکز بر راه‌حل سیاسی است

  فرانسه: از برنامه موشکی ایران نگرانیم

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  سخنگوی جریان صدر عراق: سلاح در انحصار دولت باشد

  دام و دانه سعودی‌ها در عراق

  ادعاهای واهی ریاض درباره ماجرای سفارت عربستان

  حمله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به پایگاه سعودی‌ها در «جیزان»

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  کسب رتبه دوم همایش پدافندغیر عامل توسط قائم مقام انجمن فرزندان جانباز کشور

  داستان یک تروریست داعشی

  بازتاب انتخابات ایران در رسانه‌های عرب زبان

  ادلب علیه سرکرده جبهه النصره به پا خاست

  تیراندازی به سمت یک فلسطینی در الخلیل

  آغاز بررسی پرونده حقوق بشر بحرین در سازمان ملل

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  پیام تشکر مجمع ملی فرزندان جانباز از قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران

  اعتراض یک رهبر انقلابی بحرین در زندان

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  امام خامنه‌ای: بین حرکات وحشیانه و اعتراضات مردم باید تفکیک قائل شد/همه‌ حرکات دشمن در این چهل سال، پاتک انقلاب است
37 نظر (فعال: 34 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   سخنان روحانی در جواز نقد پیامبر و امام زمان(عج) از روی ناآگاهی است
61 نظر (فعال: 34 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 27)
  منتظر روشنگری شهیدخبر درباره همکاران بی جیره و مواجب آمدنیوز باشید!
37 نظر (فعال: 25 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 12)
   نباید از تحقیق وتفحص در مجلس سوء استفاده شود/ توانمندی های حجت الاسلام شهیدی برای همگان اثبات شده است
46 نظر (فعال: 24 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 22)
  هم زبانی با آمدنیوز؛ از برخی نمایندگان مجلس تا رسانه های زرد منتسب به ایثارگران / ترمز لجن پراکنی در حوزه ایثار و شهادت را باید کشید!
43 نظر (فعال: 20 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 22)
   فیلم ۱۹ دقیقه‌ای که سروصدای زیادی در فضای مجازی به‌پا کرد؛ ماجرای آن ۱۰۰ روز ...
24 نظر (فعال: 20 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
  ورود هدفمند به بازارسرمایه در اولویت است/الگوسازی اقتصادمقاومتی برای کشور دردستورکار سازمان اقتصادی کوثر
23 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
   لااقل غیرت و ازجنس مردم بودن را از هالیوودی ها بیاموزید/سلبریتی های وطن فروش پیگیری قضایی شوند
34 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 16)
  خواستید نکوهش کنید اما ستودید
24 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
   نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام در دانشگاه شاهد برگزار می شود
21 نظر (فعال: 16 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار