خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  قصص الشهداء
  بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در رسانه‌های غربی چگونه بود
  ادبیات پایداری از خاکریزها دور نشود
  هلاکت خطرناک‌ترین رابط «جبهه‌النصره» و صهیونیستها
  داعش مسئولیت انفجارهای «الباب» را برعهده گرفت
  خود را برای هر چیزی آماده کرده‌ایم
  ملت ایران فرشته آزادی بخش در عراق و سوریه
  الگوگیری از رفتار حضرت زهرا(س) در تربیت فرزند
  آزادسازی خرمشهر با تدبیر شهید خرازی
  ریا و ربا، خانمانسوز و خطری برای جامعه اسلامی
  دستگیری ۳ شبکه بزرگ مفاسد اقتصادی توسط اطلاعات سپاه
  آمادگی طرف‌‌های سوری برای نشستن دور یک میز در ژنو
  حمله نظامیان صهیونیست به فلسطینیان در سالگرد جنایت حرم ابراهیمی
  قصص الشهداء
  هشدار مقامات امنیتی واشنگتن طرح ترامپ درباره «سپاه» را متوقف کرد
  رادیو داعش ازکار افتاد
  فلسطین قابل تقسیم نیست
  پلیس عراق به یک کیلومتری مرکز موصل رسید
  سفر رئیس مرکز فرماندهی ارتش آمریکا به سوریه
  افشاگری بی‌سابقه کارشناس بی‌بی‌سی از حمایت سازمان جاسوسی ترکیه از کانال موهن به شهدا
  دشمة السید عباس
  دفع حملات سنگین تروریست‌ها در غرب شهر تدمر+نقشه
  وتوی قطعنامه شورای امنیت علیه دمشق
  سقوط یک جنگنده اردنی عضو ائتلاف سعودی
  یک دانستنی مفید برای فعالان مجازی
  طراحی الگوی مدیریت منابع انسانی فرماندهان دفاع مقدس
  شریعت، تهدیدی علیه آمریکا
  تقلیص اللاتوازن...افقد اسرائیل الجاهزیة فی مواجهة حزب الله.
  قصص الشهداء
  افشای پیشنهادهای دی‌میستورا به دولت سوریه و مخالفان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 95171صفحه نخست » یادواره ها و خاطرات شنبه، 8 خرداد 1395 - 12:23
روایت خودسازی یک قهرمان
شهیدخبر(شهیدنیوز): اوج شجاعت از آنِ کسانی بود که به واحد تخریب می‌رفتند. چون در تخریب این طور بود که می‌گفتند: «اولین اشتباه آخرین اشتباه است».
  

روایت خودسازی یک قهرمان

 روایتی که می‌خوانید به ایام اجرای عملیات بدر در 25اسفند ماه 63 باز می‌گردد. زمانی که جوانمردی 19 ساله از شیراز به اسم «سید حمید رضا رضا زاده» که جانشین گردان تخریب لشکر المهدی(ع) را بر عهده داشت خالق حماسه‌ای بی‌نظیر می‌شود. این تخریب‌چی شهید نواده مرحوم آیت‌الله العظمی سید نورالدین حسینی الهاشمی بود.

شرح حماسه
تیم بچه‌های تخریب به فرماندهی سید حمیدرضا در شرق دجله برای انهدام پلی عازم محل ماموریت شد. برای این عملیات قرار بود گردان «الفتح» به مواضع دشمن حمله کنه و بچه‌های تخریب از خط عبور کنند و سراغ پل بروند و مواد منفجره را روی پل جاسازی کنند. مسیر طولانی بود و بایستی از داخل نیزارها حرکت می‌کردند. در این مسیر هر لحظه امکان خطر بود.

از یک طرف گلوله‌های توپ و خمپاره که کنار بچه‌ها به زمین می‌خورد نگران کننده بود احتمال می‌رفت موج انفجاری به کوله پشتی‌هایی که پر از مواد منفجره بود برسد و اتفاقی بیفتد و از طرف دیگر چون در عمق خط دشمن نفوذ می‌کردند هر لحظه امکان درگیر شدن با کمین‌های دشمن که داخل هور مستقر بودند وجود داشت.

در این مسیر یکی دو بار با کمین‌های دشمن درگیر شدند و از آنها عبور کردند. قرار بر این شده بود که برای رسیدن به پل به موازات رودخانه دجله حرکت کنند چون این مسیر خطرات کمتری داشت. دو سه ساعت راه رفته بودند اما کسی ابراز خستگی نمی‌کرد همه بچه‌ها مصمم بودند تا ماموریت خود رو به انجام برسانند. نزدیکی‌های پل به یک گروهان دشمن بر می‌خورند که با توکل به خدا و تدبیر سید حمید و با رعایت سکوت و اختفا درگیری صورت نمی‌گیرد. ستون دشمن که رفت سید حمید به سجده افتاد و خدا رو شکر کرد.

سردار اسدی
بچه‌ها حرکت کردند سید مدام تذکر می‌داد که برادرها فاصله رو رعایت کنید و مواظب همدیگه باشید. ستون بی سر و صدا و با احتیاط از کنار رودخانه دجله حرکت می‌کرد که باز گرفتار کمین دشمن شد و در این درگیری تعدادی از بچه‌ها مجروح شدند. در این درگیری بی سیم‌چی گروه هم گم شد این احتمال وجود داشت که مجروح شده یا داخل نهرهای فرعی دجله افتاده باشد.

اما گروه باید به مسیر خود ادامه می‌داد تا به محل ماموریت برسد. از اینجا به بعد ارتباط این گروه با عقب قطع شد. فرمانده شجاع و متوکل بچه‌های تخریب، سید حمید خیلی بزرگتر از اینها بود که با این حوادث از ماموریت پا پس بکشد. سید مدام به بچه‌ها روحیه می‌داد انگار نه انگار دو سه تا درگیری سخت با دشمن رو پشت سر گذاشته‌اند. نزدیک دژ بود که صدای الله اکبر شنیدند. صدای تکبیر برای بچه‌های گردان الفتح بود که با دشمن درگیر شدند. سید با بی سیم معاون گردان، حاج اسدی فرمانده لشکر المهدی رو گوش کرد. به حاجی گفت: «حاجی ما پای کار رسیدیم. دشمن به شدت از پل محافظت می‌کنه. کار خیلی سخته.» حاج جعفر اسدی به سید گفت: «سیدجان! حتی اگر یک نفر هم از شما بمونه اون یک نفر باید ماموریت رو انجام بده.»

روایت فرمانده
سردار حاج جعفر اسدی روایت‌ می‌کند: وقتی جنگ شروع شد به ما خبر دادند. سراسمیه آمدیم اما تا روز آخر جنگ هم به چنین درجه‌ای (شهادت) نرسیدیم. این افراد به آنچه می‌خواستند رسیدند. خیلی‌ها شاید آرزویش را داشتند اما نرسیدند.

شهید رضازاده یک حیای ذاتی داشت. وقتی ما در جلساتی او را می‌دیدیم کمتر نگاه به چشم کسی می‌کرد. همیشه سرش پایین بود و چشم‌های زیبای ایشان حاکی از یک حیای خاصی بود. کاملاً ایشان توی یک حال و هوایی بود که ماها نمی‌توانیم درک کنیم. اهل محاسبه بود. شب‌ها می‌نشست با خودش حساب می‌کرد که حتی چی خورده! ماها شاید خیلی متوجه این موضوع نمی‌شدیم.

تا یک حرفی را واقعاً یقین نمی‌کرد که حداقل مباح است به زبان نمی‌آورد، من فرمانده لشکر بودم. در جاهای متعدد لشکر بعضی می‌آمدند می‌گفتند: «بضاعت ما در حد آشپزخانه است.» بعضی می‌آمدند می‌گفتند: «می‌خواهیم نظافت کنیم.» بعضی مشتاقانه می‌گفتند: «برویم گردان و توی خط باشیم.» بعضی ها به دنبال گردان‌هایی بودند که خط‌شکن و نزدیک به دشمن باشد. این‌ها نشانه شجاعت افراد بود.

اوج شجاعت از آنِ کسانی بود که می‌رفتند تخریب. چون در تخریب این طور بود که می‌گفتند: «اولین اشتباه آخرین اشتباه است». اگر یک مین را که اول ببینی که این تله نشده، بعد یک اشتباه بکنی و اگر تله شده باشد، دیگر نیستی که اشتباه بعدی را مرتکب شوی!

شجاعت بالایی می‌خواست مین کاشتن و جمع کردن ظرافت، دقت، شجاعت، مردانگی و غیرت را می‌خواست. اگر در کسی این توان نبود همان روزهای اول می‌رفت، نه اینکه بماند و لیاقت و شایستگی از خود نشان بدهد. مثل حسین ایرلو که خودش واقعاً یلی بود. یک انسان وارسته‌ای بود. من ندیدم همتای ایشان را با این همه فهم و شعور و درک و معرفت. کسی بود که در کسوت کارگری آرماتور خم می‌کرد بعد دستمزدش را می‌داد به چند خانواده بی‌بضاعت. ازدواج نکرده بود و زندگیش فردی بود. خانواده‌اش هم شاید خیلی نیازمند نبودند و اگر هم بودند حسین ترجیح می‌داد که به آن‌هایی که بیشتر نیاز دارند بدهد. چنین کسی می‌آید جبهه و رضازاده را انتخاب می‌کند برای جانشینی خودش.

عموماً ایشان مدعی بود که حمیدرضا از من بالاتر است، از من بهتر است. در کارها اولویت به او می‌داد. نهایتاً هم در آن عملیات رضازاده نشان داد که لیاقت و شایستگی دارد. در اسلام به محضی که پای زیان به پیش می‌آید در عبادات تخفیف داده می‌شود، مثلاَ اگر آب ضرر دارد وضو نباید گرفت و باید تیمم کرد. یا اگر احتمال راهزن وجود دارد امسال حج نرود و سال‌های دیگر برود با اینکه حج برایش واجب باشد. اما در اسلام به فرمایش حضرت امام با یقین به ضرر، اطاعت از فرماندهی واجب می‌باشد، کسی که می‌رود میدان مین یقین دارد که این‌جا خطر جدی است.

برنامه دست نویس خودسازی شهید رضازاده
کسی که می‌رود می‌بیند که این توپی که به طرف او می‌آید با او شوخی ندارد با این حال اطاعت از فرمانده برایش واجب می‌شود، خودِ اطاعت درجاتی دارد. گاهی چیزی را باید توزیع کند، وسیله‌ای را برای رزمندگان ببرد و اطاعت می‌کند. اما به کسی می‌گویی برو میدان مین و او اطاعت می‌کند و این اطاعت درجه‌اش بسیار زیاد است. این‌ها با این فکر رفتند و آن حماسه را آفریدند.

آقای حمیدرضا رضازاده آن شب همه هم و غمش این بود که ما به عنوان فرمانده به ایشان ابلاغ کرده بودیم که آن پل باید زده شود، او هم به هر قیمت بود می‌خواست آن پل را بزند. شب تاریک، دشمن در مسیر، و بیم میدان مین است.

یک جمعی با مسئولیت ایشان رفتند برای مأموریت. هرچند مقدار مهماتی که برده بودند به نظر می‌رسید که کفاف پل را نمی‌کرد. چون پل را قبلاً ندیده بودیم، پل منفجر شد. ما صدای انفجار را هم شنیدیم. اما همان چیزی که می‌خواستیم جلویش را بگیریم به طور کامل نشد و اتفاق افتاد و عراقی‌ها از پل عبور کردند. اما مصلحت خدا بود که این‌طور باشد و حتماً با همین اندازه مهمات انجام بشود.

شهید رضازاده
اما نقص کار به این‌ها ربط نداشت و آن‌ها وظیفه‌شان را به نحو احسن انجام دادند. شاید حتی مهمات هم کافی بوده ولی مهندسی دشمن آن را جبران کرده، چون ما بعدها هم نتوانستیم آن پل را ببینیم و تا آخر هم دست ما نیفتاد. گاهی در جنگ ما هم پلی داشتیم که بعد از این‌که دشمن آن را می‌زد ظرف مدت یکی دو ساعت پل را بازسازی می‌کردیم و آسفالت می‌ریختیم و احتمال دارد که دشمن با مهندسی همین کار را کرده باشد، اما مهم این است که رضازاده انجام وظیفه کرد آن هم با آن شکل حماسی. ما صدای انفجار پل را هم شنیدیم و خوشحال شدیم و حتی اعلام کردیم. آقای محسن رضایی هم با شنیدن این خبر خوشحال شد. اما بعد هرچه منتظر ماندیم بچه‌ها برنگشتند.

 کتاب «گردان پنج نفره» خاطرات و سرگذشت فرمانده شهید تخریبچی سید حمیدرضا رضازاده به نوشته رضا عبداللهی صابر به روایت زندگی‌نامه و تبیین حماسه‌های شهید رضازاده پرداخته است.

منبع: ایسنا
   

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  شرکت 9 گروه از مخالفان سوریه در مذاکرات آستانه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  دیدار رئیس‌جمهور عراق با مسعود بارزانی

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  مجید صالحی: فیلم «چراغ‌های ناتمام» را ادای دین به شهدا می‌دانم

  دیدار هئیت مدیره مجمع ملی فرزندان جانباز با تعدادی از آتشنشان های مستقر در پلاسکو

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

  فوتوتیتر/ سخن امام خمینی (ره) درباره عدم وابستگی به شرق و غرب

  فوتوتیتر/ هشدار رهبری درباره ی برنامه های دشمن در مورد بسیج

  زندگی همیشگی یک جانباز در بیمارستان

  شهید محسن خزایی کیست؟

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  پروژه بزرگ "چشم تهران" کور شد/ بانک دی حقوق سهامداران را از طریق قضایی استیفا کند
87 نظر (فعال: 48 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 37)
   سرپرست موقت وحذف خانواده های شهدای موفق / بانک دی با سرمایه های مادی ومعنوی ایثارگران چه می کند؟ + جوابیه بانک دی
129 نظر (فعال: 81 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 48)
  یادداشت وارده / حجت الاسلام شهیدی پیگیری کند، چرا هیات مدیره جدید بانک دی معرفی نمی شوند؟
64 نظر (فعال: 44 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 20)
   مردم با کسانی که روز عاشورا جوان بسیجی را با قساوت کتک زدند آشتی نمی‌کنند/مسئولین در حوزه اقتصاد چه اقدام و عملی کردند
55 نظر (فعال: 44 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 11)
  واقعیت های حضور رزمندگان افغانی درعراق وسوریه درگفتگو بامسئول شناسایی شهدای تیپ فاطمیون
37 نظر (فعال: 36 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   باوضو،بسم الله وروضه شهادت دست بر بوم میبرم/یک روز هق هق گریه کردم وازشهیدکمک خواستم
33 نظر (فعال: 32 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  ترامپ زحمت ما را کم کرد / مردم پاسخ آمریکا را در 22 بهمن خواهند داد
37 نظر (فعال: 31 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
   بند فراموش شده اساسنامه بنیادشهید ، رسیدگی به فرزندان معلول شهدا
32 نظر (فعال: 25 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 5)
  توطئه جدید «دوست‌نمایان» علیه مقاومت/هر گروهی در خط مقاومت باشد با او همراهیم/انتفاضه سوم شکست دیگری به صهیونیستها تحمیل می‌کند/ دستاوردهای عظیم الگوی مقاومت در مقابل خسارات سنگین روند سازش
25 نظر (فعال: 25 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حجت الاسلام شهیدی: دردوسال گذشته بازنگری قوانین جانبازان نخاعی راشروع کرده ایم
27 نظر (فعال: 24 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
 
   اخبار عربی  
  قصص الشهداء
   قصص الشهداء
  دشمة السید عباس
   تقلیص اللاتوازن...افقد اسرائیل الجاهزیة فی مواجهة حزب الله.
  قصص الشهداء
   الجیش و اللجان یستهدفون مواقع الجنود السعودیین فی عسیر و جیزان و نجران
  اسرائیل: لدى حزب الله قوّة بحریّة متطوّرة تعمل بعیداً من الأضواء.
   اسرائیل: لدى حزب الله قوّة بحریّة متطوّرة تعمل بعیداً من الأضواء.
  الشرطة المالیزیة: غاز الأعصاب قتل الأخ غیر الشقیق للزعیم الکوری الشمالی.
   علماء یحذّرون من شرب المیاه النقیّة لأنّها تسبب الإصابة بمرض خطیر.
  ذکاء الطبیعة فی عنصر واحد.
   شکراً ایران.
  امیرکا تشکّل تهدیداً للعالم و روسیا تشکّل تهدیداً لامیرکا.
   بوتین: یجب منع ای تدخل خارجی فی مسألة الحفاظ على وحدة الأراضی السوریة.
  لوبان: دعم فرنسا للمعارضة السوریة کان خطأ.
   صالح یهدد الدول المشارکة فی العدوان الذی تقوده السعودیة على الیمن بصواریخ طویلة المدى.
  عشرات القتلى من مقاتلی المعارضة بانفجار سیارة مفخخة فی مدینة الباب.
   البنتاغون: خطّة هزیمة داعش تتجاوز العراق و سوریا.
  ترامب: سنعزّز ترسانتنا النوویة لنضمن اننا الأکثر تفوّقاً.
   یومیات الموصل: التقدّم مستمر جنوباً و غرباً.
  نتنیاهو الى موسکو مدفوعاً بالمخاوف من نفوذ ایران فی سوریا.
   برلمانیون سوریون لنتنیاهو: الجولان سوری و سنفتح جبهة ان لزم الأمر.
  دراسة اسرائیلیة: مصر تفضّل نفوذاً ایرانیاً فی غزة على النفوذ القطری و الترکی.
   الإمارات توقّع صفقات عسکریة باکثر من 5 ملیار دولار.
  بوتین: شرکاؤنا المزعومون لم یساعدوننا بمواجهة الإرهاب.
   فی الیوم الثانی من اجتماعات جنیف...محادثات غیر مباشرة بین وفد الحکومة السوریة و وفد المعارضة.
  فی الیوم الثانی من اجتماعات جنیف...محادثات غیر مباشرة بین وفد الحکومة السوریة و وفد المعارضة.
   عن العودة الحاضرة فی وجدان الفلسطینیین.
  استرالیا: تظاهرات حاشدة احتجاجاً على زیارة نتنیاهو و سیاسة اسرائیل اتجاه الفلسطینیی.
   63% ممن انتخبوا ترامب یعتبرونه "غیر متّزن".
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار