خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  ظریف: اجرای کامل برجام در گرو رفع تحریم‌هاست
  سید حسن به لحاظ اجتهادی پیشرفت خوبی کرده
  معروف‌ترین فساد جنسی «فرح پهلوی» چه بود؟
  شریعتمداری: تحریم یا چراغ سبز به بایدن!؟
  زیباکلام: «فائزه هاشمی» شایسته‌ترین فرد برای ریاست جمهوری است!
  حجاریان: اشتباه کردیم تن به نظارت استصوابی دادیم
  زیباکلام: اگر استراتژی ایران تغییر کند،تحریم ها لغو می شود
  چیزی از دموکراسی درآمریکا باقی نمانده است
  پیش‌بینی پیر جماران!
  قرن جدید، دولت جدید
  اروپا نسبت به تجهیزات دفاعی ما بغض وکینه دارد
  رسوایی سیاسی ابطحی با یک عکس آرشیوی
  شاهکار تازه "دولتِ برجام"
  ۹۹ قمری، پیروزی انقلاب اسلامی و ۹۹ شمسی، پایان حکومت نحس ترامپ
  کارچاق‌کن‌های بایدن در دفتر کار روحانی
  اعضای ارشد ستادهای میرحسین و کروبی چه بر سر کشور آوردند؟
  روایت سردار اشتری از فشار روی ناجا
  حصر کروبی وارد مرحله سخت شد! +عکس
  دلیل نامه احمدی نژاد به روحانی برای جلوگیری از جنگ با آمریکا
  ایران ترامپ و ۹ نفر از مقامات آمریکایی را تحریم کرد
  ذوالنوری: تحریم‌ ها برطرف نشوند، دوربین‌ها جمع می‌شوند
  شکایت مجلس از روحانی بر اساس آیین‌نامه
  اصالت برجام لغو تحریم‌هاست نه بازگشت آمریکا
  قسم جلاله بازرگان برای حمایت از رئیس ساواک
  این دولت یکی از درخشان‌ترین دوره های رشد اقتصادی را مدیریت کرد
  ظریف: در نظر رهبری نه برجام بوی گند می‌دهد و نه دفن شده!
  «برجام» مُرده و بوی گند آن مردم را آزرده کرده است
  پیش بینی دقیق صادق زیباکلام در مورد ترامپ!
  بغض کرباسچی از دوری اصلاح طلبان از قدرت
  احمدی نژاد به خاطر رفتارهای آیت الله مصباح پیام تسلیت نداد!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 289380صفحه نخست » بین المللچهارشنبه، 24 دی 1399 - 20:10
طرح محرمانه انگلیس برای تغییر در لبنان
شهید خبر: «مائیر زامیر»، مؤرخ یهودی در کتاب خود اسناد محرمانه ای را برای اولین بار منتشر کرده که نه تنها طرح انگلیسی‌ها برای تغییر در لبنان افشا می‌کند، بلکه ماهیت واقعی بسیاری از تحولات جاری را آشکار می‌سازد.
  

در لبنان ما از دولتی صحبت می کنیم که استقلالش چیزی فراتر از یک عملیات اطلاعاتی محرمانه انگلیسی با همراهی مزدورانش در این کشور نیست، کشوری که اغلب نخبگان و طیف سیاسی اش وفادار به استعمار انگلیس و در خدمت سرویس های اطلاعاتی آن بودند.

افول ستاره استعمار انگلیس در لبنان در سال ۱۹۵۸ راه را بر ورود آمریکایی ها به این کشور باز کرد، اما این به معنای پایان دادن به حضور انگلیس و فرانسه در لبنان نبود، بلکه این حضور و ایفای نقش شکل و ماهیت دیگری به خود گرفت تا این بار سفارت خانه ها ایفاگر نقش های گذشته کشورهایشان در لبنان باشند و اهداف خود را با هماهنگی با سفارت آمریکا و توافقات انجام شده محقق کنند و نمونه بارز این هماهنگی و همسویی منافع در بهره برداری سیاسی غرب از ترور «رفیق حریری»، نخست وزیر اسبق لبنان به خوبی قابل ملاحظه بوده و هست.

بنابراین، اگر «دونالد ترامپ» تأکید می کند که کشورهای شرکت کننده در ائتلاف غربی باید هزینه عملیات های آمریکا را پرداخت کنند، اولا این عملیات ها، عملیات نظامی و عملیات اطلاعاتی را توأمان در برمی گیرد و دوما بر وجود هماهنگی و همسویی منافع بین آمریکا و متحدین غربی اش تأکید می کند و بالطبع یکی از این متحدین، انگلیس است که عضو ائتلاف اطلاعاتی و بسیار محرمانه «پنج چشم» متشکل از آمریکا، انگلیس، استرالیا، نیوزلند و کاناداست.

طرح محرمانه انگلیس برای تغییر در لبنان

«مائیر زامیر»، مورخ یهودی و کارشناس مسائل و تاریخ لبنان در کتاب خود تحت عنوان «جنگ مخفی انگلیس و فرانسه در سوریه و لبنان، ۱۹۴۸-۱۹۴۰» اسرار زیادی را از نفوذ سرویس های اطلاعاتی انگلیس در طبقه سیاسی سوریه و لبنان افشا می کند.

در این کتاب زامیر به اسناد محرمانه ای از سرویس های اطلاعاتی فرانسه و انگلیس استناد می کند که تا پیش از سال ۲۰۱۵، سال انتشار کتاب اجازه انتشار نیافته بودند.

زامیر در کتاب خود از «باشگاهی» سخن می گوید که سیلی از مزدوران لبنانی و جهان عرب در آن عضویت دارند و این تنها شامل طیف سیاسی و کارمندان دولتی و حکومتی و دیپلمات ها و کارداران نمی شود، بلکه سرمایه داران و صاحبان شرکت ها و فعالان در بخش های مختلف اقتصادی از جمله شرکت های نفتی، نویسندگان، اصحاب رسانه و شخصیت های صاحب نفوذ محلی را نیز در برمی گیرد.

نکته بسیار مهمی که این مورخ یهودی به آن اشاره می کند، این است که این مزدوران به گونه ای تربیت یافته و آموزش دیده بودند که در عین حمایت از قضایا و مسائل جهان عرب، از این قضایا در راستای گسترش نفوذ و سلطه انگلیس در منطقه استفاده کنند.

بر اساس، اسناد منتشره در این کتاب افرادی چون «شکری القوتلی»، «جمیل مردم بیک» و «ریاض الصلح» بیش از آنکه زمینه ساز استقلال لبنان باشند، موجب گسترش دامنه نفوذ و سلطه انگلیسی ها در آن شدند.

طرح محرمانه انگلیس برای تغییر در لبنان

بخشی از این اسناد نقش محرمانه انگلیس در به قدرت رسیدن ریاض الصلح و تشکیل دولت توسط وی طی سال های ۱۹۴۳ و ۱۹۴۶ را افشا می کنند و اینکه الصلح در مقابل از برادر همسر خود می خواهد، در برابر انگلیس به مخالفت برنخیزد.

این اسناد لیست بلند بالایی از افراد به خدمت گرفته شده توسط سرویس های اطلاعاتی انگلیس در لبنان و شماری از کشورهای منطقه و خدمات آنها را افشا و خاطر نشان می کند، حلقه ارتباط و هماهنگ کننده آنها در سفارت انگلیس در بیروت فردی به نام «مارون عرب» بود.

این مقدمه به این جهت آورده شد که چند ماه قبل برخی از پایگاه های خبری اقدام به انتشار اسناد محرمانه ای کردند که نقش بسیار مهم انگلیس در سازماندهی و حمایت مالی، تبلیغاتی و رسانه ای از گروه های تروریستی سوری، به ویژه نقش شرکت انگیسی «ای آر کی» را فاش می کرد که مقر آن در دبی و توسط عناصر بازنشسته سرویس های اطلاعاتی و دستگاه دیپلماسی انگلیس اداره می شود و نه تنها برای انگلیس که برای کشورهای دیگر، از جمله آمریکا نیز خدمات ارائه می دهد.

آنچه «ای آر کی» را بسیار مهم جلوه می دهد، تخصص و تبحر این شرکت در حوزه تبلیغات و رسانه و آموزش فعالان فضای مجازی است، راه اندازی یک شبکه رسانه ای و تبلیغاتی متشکل از ۶۱ روزنامه نگار، راه اندازی ۱۴ ایستگاه رادیویی روی موج اف ام، انتشار ۱۱ نشریه محلی و بومی، راه اندازی دو ایستگاه تلویزیونی، آموزش بیش از ۱۴۰۰ کاربر فعال در فضای مجازی و توزیع بیش از ۵۳ هزار دستگاه ارتباطی اعم از لب تاب، گوشی همراه، تب لت، کامپیوتر و غیره، بخشی از فعالیت این شرکت در حوزه سوریه عنوان شده، در حالی که اسناد منتشره تأکید می کنند، فعالیت ای آر کی در لبنان بسیار فراگیرتر و گسترده تر از سوریه است.

طرح محرمانه انگلیس برای تغییر در لبنان

شاید برای برخی اینگونه تداعی شود که این دست فعالیت ها توسط انگلیسی ها موضوع جدیدی نیست، در پاسخ باید گفت، آنچه این اسناد افشا می کنند، فعالیت گسترده سفارتخانه های انگلیس و شرکت های انگلیسی و محلی طرف قرارداد در حوزه ارائه خدمات مشاوره ای است که فقط هدف آن شکل دهی افکار عمومی نیست، بلکه برافروختن آتش اعتراضات و ناآرامی های سیاسی با هدف ایجاد تغییر به دور از موازی کاری و پنهانکاری است.

در این میان لبنان از مهمترین حوزه های فعالیت شرکت ای آر کی محسوب می شود که به اذعان شرکت، تجربه زیادی در تحقق اهداف و مطالبات دولت های روی کار آمده در این کشور داشته است.

از موفق ترین برنامه های شرکت ای آر کی در لبنان «تشویق افکار عمومی به مشارکت در انتخابات» و «بلند شو کاری کن» جهت بالا بردن سطح مشارکت سیاسی جوانان لبنانی و دو برنامه «مداد سیاه» و «نستویا» که جامعه هدف در آنها فلسطینیان اردوگاه های پناهجویان فلسطینی در لبنان بود و در پوشش این برنامه ها بود که اهداف انگلیس و آمریکا نیز نیابتا اجرا می شدند و زنان تحت عنوان برابری و مساوات بین زن و مرد حضور فعال و گسترده ای در این برنامه ها داشتند.

زامیر در کتاب خود از شرکت دیگری به نام «ساچی اند ساچی» نام می برد که همچون ای کی آر در حوزه تبلیغات، رسانه و ارائه خدمات مشاوره ای فعالیت می کند و اسنادی ارائه می دهد که ثابت می کند، بخش اعظم شعارهای انقلاب «ارز و بطیخ» (برنج و خربزه) لبنان ساخته و پرداخته همین شرکت است.

این اسناد افشا می کنند که سفارت انگلیس در بیروت از هرگونه همکاری مستقیم با اعضای کابینه دولت های لبنان از هر جناح و جریانی همواره استقبال کرده و در بخشی از این اسناد به همکاری تنگاتنگ سندیکای شهرداری های «المنیه» پرده برمی دارد که ارتباط نزدیکی با «جریان المستقبل» لبنان دارد.

طرح محرمانه انگلیس برای تغییر در لبنان

براساس این اسناد سندیکای شهرداری های المنیه مشارکت فعالی در طرح هایی داشته که توسط ساچی اند ساچی با هدف ایجاد تغییرات و اصلاحات در لبنان پیاده شدند و جریان المستقبل مستقیما از آن سود می برد.

در تمام این طرح ها زنان جایگاه ویژه ای دارند و حضور زنانی چون «بهیه الحریری» و «نائله معوض» و «صولانج الجمیل» کاملا مشهود و عیان است.

پس از زنان، جوانان دومین گروه هدف در طرح های شرکت ساچی اند ساچی و شرکت های مشابه هستند و در این راستا، چندین طرح برای ارتباط گیری، جذب و جهت دهی سیاسی به طیف جوان جامعه لبنان اجرا و پیاده شده، چون این باور وجود دارد که جوانان قدرت رهبری تحولات و ایجاد تغییرات را دارند.

این طرح ها با جذب جوانان در مراکز و حوزه های مختلف جنبش ها و تشکل های «آنلاین» ی را در کنار فعالان در پارلمان و احزاب سیاسی و شوراهای شهرها راه اندازی و فعالیت خود را در چارچوب های مشخص شده آغاز کردند.

خطرناک ترین موضوع افشا شده در این اسناد، مطالعه و تحقیق روی افکار عمومی با هدف اثرگذاری روی آن و شکل دهی به آن است و در این راستا، این شرکت ها تنها به انجام نظرسنجی های عادی اکتفا نمی کنند، بلکه نظرسنجی های خود را بر موضوعی خاص و گروهی خاص متمرکز کنند.

هدف چنین نظرسنجی هایی که به «فوکوس گروپ» نیز معروف هستند، اطلاع از جزئیات دیدگاه و نظرات افراد شرکت کننده در نظرسنجی درباره موضوعی خاص و تعمیم آن به کل جامعه است و آشکار می شود که صرفا نبطیه، سعد نایل، ضاحیه، الجدیده، عین علق، عکار و طرابلس هدف نظرسنجی های فوکوس گروپ بوده اند، بی آنکه حتی یک نظرسنجی از مناطق جنوب و یا مثلا بقاع انجام شده باشد. آیا این انتخاب تصادفی و اتفاقی بوده است؟

طرح محرمانه انگلیس برای تغییر در لبنان

نظرسنجی ها چه راست و چه دروغ تأثیر بسزایی بر افکار عمومی و جهت دهی این افکار دارند، چون به فرد القا می کند که دیدگاه و نظر غالب بر جامعه چنین و چنان است.

بارزترین نمونه های تاثیرگذاری بر افکار عمومی و شکل دهی آنها دو شرکت «زوگبی» وابسته به امارات و «مرکز مطالعات واشنگتن» وابسته به رژیم صهیونیستی هستند که تنها چند روز پس از اعلام عادی سازی روابط بین امارات و اسرائیل نتایج نظرسنجی هایی همسو و همراستا با راهبرد عادی سازی روابط شیوخ عرب با اسرائیل و در تضاد با نتایج نظرسنجی مراکز مطالعاتی منطقه از جمله «مرکز العربی» را منتشر کردند تا افکار عمومی جهان عرب را به سمت پذیرش عادی سازی روابط با اسرائیل سوق دهند و از سوی دیگر، القا کننده پذیرش این روابط در میان جوامع عربی باشند.

طرح محرمانه انگلیس برای تغییر در لبنان

در این راستا و در حالی که طی ماه های گذشته یک نظرسنجی ادعا می کرد، بیش از نیمی از شیعیان لبنان از عملکرد دو تشکل شیعی این کشور یعنی حزب الله و جنبش امل رویگردان شده و ناراضی هستند، نظرسنجی منتشر نشده شرکت آی آر کی که بسیار حائز اهمیت است، نشان می دهد، سلاح حزب الله تنها موضوعی است که افکار عمومی لبنان را آشفته و نگران نمی کند و نارضایتی از آن ابراز نشده است.

همچنین نظرسنجی دیگر این شرکت درباره دیدگاه مردمی لبنانی ها در قبال کشورهای دیگر از جمله ایران، عربستان، آمریکا، روسیه و انگلیس نشان می دهد، ایران و روسیه بیش از سه کشور دیگر، در میان لبنانی ها محبوبیت دارند.

طرح محرمانه انگلیس برای تغییر در لبنان

پس از زنان و جوانان، اردوگاه های پناهجویان فلسطینی سومین هدف شرکت های ارائه دهنده خدمات مشاوره ای و تبلیغاتی هستند و فعالیت آنها در این اردوگاه ها بسیار فراتر از فعالیت و نفوذ «محمد دحلان» در آنهاست، اینجاست که به راحتی می توان به چرایی تغییر افکار عمومی در آنها پی برد.

درحالی که اردوگاه های پناهجویان فلسطینی برای چندین دهه کانون تغییر و تحولات در لبنان و فلسطین بودند، این روزها درگیر منازعات طایفه ای و مذهبی و کارهای فنی و هنری هستند که هیچ ارتباطی با قضیه فلسطین ندارد.

نفوذ چنین شرکت ها و سفارت خانه های آمریکا و انگلیس در کشوری همچون لبنان چنان عمیق و وسیع است که به طور مثال روی برنامه ارتش بر سر مرزهای مشترک سوریه و لبنان نیز تأثیر می گذارند.

خلاصه سخن

با توجه به آنچه گفته شد و گستره فعالیت این شرکت ها در کشورهای دیگر منطقه از جمله عراق، سوریه و غیره، نباید از انتشار برخی نظرسنجی ها و برخی خبرها با هدف تضعیف محور مقاومت و در تقابل قرار دادن آنها شگفت زده و غافلگیر شویم.

طرح محرمانه انگلیس برای تغییر در لبنان

عرصه ها و میدان های رویارویی در قرن بیست و یک عرصه ها و میدان های سنتی و متعارف گذشته نیستند. میدان های رویارویی در قرن بیست و یک خونبارتر از میدان های جنگ های سنتی و متعارف است، با این تفاوت که در ظاهر امر قطره خونی هم ریخته نمی شود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  فقدان آیت‌الله مصباح خسارتی برای حوزه معارف اسلامی است/ خدمات ایشان در همه میدان‌هایی که احساس نیاز می‌شد، حقاً‌ و انصافاً کم‌نظیر است
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آنچه آمریکایی‌ها میخواستند در سال۸۸ بر سر ایران بیاورند، در سال ۹۹ بر سر خودشان آمد/ واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع است
9 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 1)
  سوگوار ترامپ در سالگرد پدر
6 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   موشک‎ها آماده اند تا کوچکترین خطای دشمنان را در نطفه خفه کنند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  بنیانگذاران یهودی «فایزر» را بیشتر بشناسید
4 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   چرا خانواده هاشمی هیچ بزرگتری برای مدیریت ندارد؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  بیانیه تشکل های ایثارگری پیرامون رفتارهای غیرمسئولانه درباره سهام بانک دی
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   شلیک به قلب تروریسم آمریکایی در منطقه
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  سهمیه ایثارگران لطف است یا حق؟
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   چه کسی تصویر حاج قاسم را در غزه پاره کرد؟ +عکس
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است