خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  آیا فیلم «قاتل وحشی» با موضوع بردگی جنسی در جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت؟
  ظریف: آغوش ما برای گفتگو با همه همسایگان باز است
  روحانی و دولتش اصلاح‌طلب هستند، نیستند؟
  حکم فعالیت در بازار فارکس و انجام بازی‌های قماری رایانه‌ای چیست؟
  رهبر انقلاب منعی در استفاده از واکسن خارجی نداشتند
  رمز پیروزی انقلاب اسلامی از منظر امام خمینی (ره)
  تشخیص احادیث درست از نادرست با خواب!
  خاطرات سرباز «حاج قاسم» در نمایشگاه مجازی
  تلاش‌های صداوسیما نقش بسزایی در کاهش آمار کرونا داشت
  زنگنه به پالایشگاه‌ سازی می گفت «کثافت کاری»
  مقاومت همچنان شگفتی‌ساز است
  سیاست یکسان کابینه ترامپ و بایدن در برابر ایران
  نیاز به معماری جدید روابط ایران با حوزه عربی
  آقای رضا پهلوی؛ بابات تو رو نمیخواست چرا باید مردم ایران بخوان؟
  فریب برنامه‌ها برای ذبح کارنامه‌ها
  سوژه تازه برای فصل جدید گاندو!
  دوقطبی "مردم خوب و مردم بد" در کلاس استادان کوکتل مولوتف‌سازی
  اصلاح‌طلبان در دولت روحانی کاسبی کرده‌اند
  ادعای طرفداری از سیاست خارجی را باور کنیم یا خروج از حاکمیت را؟!
  اعتماد به آمریکا و اروپا را به طور کامل از دست داده‌ایم
  دولت تدبیر و امید با اقساط بازگشتی مسکن مهر چه کرد؟
  دیکتاتور اصلاحات، از تبحر در «مهندسی آراء» تا «سکوت» در زنگ حساب
  باد زیباکلام خالی شد
  روحانی و دولتش اصلاح‌طلب هستند
  کمک رئیس جمهور به پروژه فاصله‌گذاری اصلاح‌طلبان با دولت
  می‌زدین وقتی زدن مُد نبود!
  ۳۰ سال حصر خانگی به خاطر پاسخ منفی به خواستگاری شاه پهلوی!
  چه کسانی پس از انقلاب‌اسلامی به دنبال انحلال ارتش بودند؟
  نیاز به معماری جدید روابط ایران با حوزه عربی
  کسی فکر می‌کرد ثمره نرمش قهرمانانه، اصلاح اعتقادی ظریف باشد؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 283872صفحه نخست » شهدا،جانبازان وایثارگرانچهارشنبه، 5 آذر 1399 - 20:55
شهید چیت‌سازیان، نابغه‌ای نظامی که برای جذب زندانیان تلاش می‌کرد
شهید خبر: حتماً خاطرات شهید عزیز علی چیت‌سازیان را شنیده‌اید؛ او که فرمود: تنها کسی می‌تواند از سیم خاردارهای دشمن عبور کند که در سیم‌خاردارهای نفس خود گیر نکرده باشد. شهید چیت‌سازیانی که به زندان می‌رفت، با زندانیان هم‌صحبت می‌شد؛ با زندانیان ورزش می‌کرد و با زندانیان قول و قرا می‌گذاشت و به زندانیان می‌گفت بچه‌ها هر موقع حبس‌تان پایان یافت، حتماً به من سر بزنید.
  

مهدی حاج‌محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور ، روز سه‌شنبه چهارم آذر در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه میان سازمان متبوع خود و سازمان بسیج مستضعفین در راستای آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد، در بخشی از سخنانش به زندگی شهدای والامقامی گریز زد که برای جذب و یارگیری از میان زندانیان در راستای دفاع از اسلام و انقلاب، جهد و تلاش می‌کردند؛ یکی از این شهدا، شهید والامقام، شهید «علی چیت‌سازیان» بود.

حاج محمدی در همین رابطه گفت: «بسیج به فرموده آقا اهل جذب است؛ لذا می‌تواند ما زندانبانان را در این ماموریت پرخطر و پرافتخار که همان جذب افراد و دستگیری از آنان است یاری کند. چه شهدایی که از زندان‌ها به جبهه‌ها روانه شدند و چه شهدایی که زندان سکوی پروازشان شد؛ چه شهدایی که برای یارگیری و جذب به زندان‌ها مراجعه می‌کردند؛ حتماً خاطرات شهید عزیز علی چیت‌سازیان را شنیده‌اید؛ او که فرمود: تنها کسی می‌تواند از سیم خاردارهای دشمن عبور کند که در سیم‌خاردارهای نفس خود گیر نکرده باشد. شهید چیت‌سازیانی که به زندان می‌رفت، با زندانیان هم‌صحبت می‌شد؛ با زندانیان ورزش می‌کرد و با زندانیان قول و قرا می‌گذاشت و به زندانیان می‌گفت بچه‌ها هر موقع حبس‌تان پایان یافت، حتماً به من سر بزنید».

این اشاره رئیس سازمان زندان‌های کشور به مشی و بینش و روش شهدای والامقام ما از جمله شهید چیت‌سازیان در مواجهه با زندانیان، همان دستورالعمل ساری و جاری در نظام زندانبانی کشور است که بر مبنای رهنمون‌های حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری، بر یک مددجوی مستقر در زندان، نه به عنوان یک مجرم بلکه به عنوان یک فرد مستعد بازاجتماعی شدن می‌نگرد.

اشاره بجای رئیس سازمان زندان‌ها به روش و منش شهید چیت‌سازیان در مصاحبت با زندانیان برای کشاندن آنها به خط نورانی انقلاب اسلامی  در سالگرد شهادت این شهید بزرگوار، ما را بر آن داشت تا مروری بر زندگی این شهید والامقام داشته باشیم.

شهید چیت‌سازیان که بود؟

شهید علی چیت‌سازیان در سال ۱۳۴۱ در خانواده‌ای مذهبی در همدان دیده به جهان گشود. تیزهوشی و توانایی جسمی از خصوصیات بارز دوران کودکی او بود. علاقه زیادی به ورزش‌های رزمی داشت. پر تلاش و باروحیه بود. دوران ابتدائی و راهنمایی را در شرایط فقر خانواده گذراند و خود نیز برای امرار معاش خانواده‌اش کار می‌کرد.

ورودش به هنرستان همزمان با پیروزی انقلاب بود. او مانند میلیونها ایرانی در راه پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی تلاش‌های زیادی به عمل آورد.

ورود به بسیج

با فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل ارتش بیست میلیونی، از طریق هنرستان وارد بسیج شد و در پادگان آموزشی قدس همدان آموزش‌های نظامی را گذراند. هوش و ذکاوت او در کسب فنون نظامی به قدری بود که در مدت کوتاهی به عنوان فرمانده نیروهای آموزشی انتخاب شد . بعد از آن، او فرمانده مرکز آموزش نظامی شد. نیروهائی که توسط شهید چیت‌سازیان آموزش دیده‌اند بالغ بر چندین هزار نفر می‌باشند.

شهید چیت‌سازیان، نابغه‌ای نظامی که برای جذب زندانیان تلاش می‌کرد

با شروع جنگ تحمیلی و تجاوز دشمن بعثی به خاک مقدس جمهوری اسلامی ایران، او که شوق زیادی برای رفتن به مناطق جنگی داشت، با تشکیل و قبول فرماندهی گردان انصارالحسین (ع) و به عهده گرفتن مسئولیت آموزش جنگ‌های کوهستانی در این گردان، به منطقه عملیاتی رفت.

نوجوان ۱۷ ساله‌ای که مأموریت خطیر را به نحو احسن اجرا کرد

در عملیات مسلم‌بن‌عقیل با اینکه بیش از ۱۷ سال سن نداشت، ۱۴۰ نفر از نیروهای بعثی را که به اسارت رزمندگان اسلام در آمده بودند از داخل خاک عراق به پشت جبهه انتقال داد و شهامت و شجاعت خود را به اثبات رساند.

علی چیت‌سازیان با تشکیل لشکر انصارالحسین (ع) به عنوان فرمانده اطلاعات و عملیات این یگان برگزیده شد و در بیشتر عملیات‌هایی که از سوی رزمندگان اسلام برای مقابله با متجاوزان صورت می‌گرفت شرکت کرد. او ۶ بار از نواحی مختلف مجروح شد، اما هر بار با جدیتی بیشتر و عزمی راسخ‌تر به جبهه بر می‌گشت.

فرمانده اطلاعاتی که در عملیات میدانی نیز شرکت می‌کرد

علی چیت‌سازیان همانند فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با وجود اینکه مسئولیت سنگین فرماندهی اطلاعات و عملیات لشکر انصارالحسین(ع) را به عهده داشت، هیچ گاه از نیروهای مخلص بسیجی دور نمی‌شد، در مواقع عملیات با اینکه مأموریت خود را که شناسایی مواضع دشمن بود، از قبل انجام داده بود، اما به برداشتن اسلحه و حضور در عملیات به یاری رزمندگان گردان‌های عملیاتی می‌شتافت.

شهید چیت‌سازیان، نابغه‌ای نظامی که برای جذب زندانیان تلاش می‌کرد

علی چیت‌سازیان در عملیات کربلای ۴ و ۵ نیز به عنوان فرمانده محور عملیاتی لشکر انصارالحسین(ع) به مبارزه با دشمنان بعثی پرداخت و رشادت‌ها از خود به یادگار گذاشت. هنوز جای جای خاک شلمچه حماسه‌ها و رشادت‌های او را در دل خویش به یادگار دارد، حماسه‌هایی که تا همیشه  تاریخ فراموش نخواهد شد.

فرماندهی که وجودش مشکل‌گشا بود

تیز هوشی و قدرت تصمیم‌گیری فوق‌العاده او در عملیات باعث شده بود که فرماندهی لشکرانصارالحسین(ع) بگوید: با وجود علی بسیاری از مشکلات عملیاتی ما حل می‌شود.

این نابغه اطلاعات و عملیات بار‌ها در دوران جنگ تحمیلی توانسته بود با نفوذ به خاک دشمن به زیارت امام حسین (ع) برود. فرماندهان عراقی او را عقرب زرد می‌نامیدند و صدام برای سرش جایزه تعیین کرده بود.
 
در میدان رزم چون مولایش علی(ع) می‌رزمید و شوق شهادت در وجودش موج می‌زد. سرانجام این سردار ملی و سرباز فداکار اسلام در روز چهارم آذر ۱۳۶۶ در حین انجام یک مأموریت گشت شناسایی به درجه رفیع شهادت نائل آمد. قبل از او برادر دیگرش امیر چیت‌سازیان در راه دفاع از اسلام ناب محمدی به درجه رفیع شهادت رسیده بود.

شهید، علی چیت‌سازیان در مناجات‌هایش بیان کرده است: «کسی می‌تواند از سیم‌های خاردار دشمن عبور کند که در سیم‌های خاردار نفس خود گیر نکرده باشد.»
 
فرمانده‌ای شجاع
 
احسان قنبری از همرزمان شهید چیت‌سازیان به ناگفته‌هایی از ابعاد شخصیتی این سردار شهید اسلام اشاره کرده و گفته است: او فردی شجاع و با جرأت بسیار بود و فردی برجسته در عملیات‌های شناسایی به شمار می‌رفت؛ هرچند برخی روایت‌های نابجا حاکی از بریدن سر عراقی‌ها یا اینکه دشمن، او را "عقرب زرد" می‌نامید؛ درباره او بیان شده که همگی غلو بوده و صحت ندارد.

وی با اشاره به نقش شهید علی چیت‌سازیان در شکل‌گیری واحد اطلاعات، عملیات لشگر انصارالحسین (ع) گفت: زمانی که گردان کوهستانی انصار در سال ۶۱ به تیپ تبدیل شد؛ وی واحد اطلاعات را تقویت کرده و انسجام داد و از آن پس تا ۴ آذر ۶۶ که به شهادت رسید، مسئول اطلاعات لشگر انصار (ع) همدان بود.
 
 «علی آقا » در عملیات‌های سخت خود پیشاپیش نیرو‌ها حضور داشت
 
قنبری که سه سال در واحد اطلاعات لشگر انصار و دوشادوش شهید چیت‌سازیان حضور داشته، بیان کرد: "علی‌آقا" فرمانده‌ای نبود که دستور داده و کنار بایستد بلکه خود همراه نیرو بوده و پیش از اینکه نیروهایش را به کاری امر کند؛ خودش آن را انجام می‌داد و در مأموریت‌های سخت جلوتر از همه بود.
 
وی افزود: «علی‌آقا» آن‌چنان با نیرو‌ها صمیمی بود که تا پیش از شهادتش، هر کسی فکر می‌کرد او را بیش از دیگران دوست دارد، اما پس از شهادت همه فهمیدند او با همه صمیمی، یک‌دل و مهربان بود.
 
قنبری با اشاره به خاطره‌ای زیبا از این شهید بزرگوار گفت: بهار سال ۶۵ قرار شد به دیدار امام خمینی (ره) برویم و از جبهه مرخصی گرفتیم؛ وقتی به جماران رسیدیم متوجه شدیم؛ دیدار روز‌های دوشنبه است و ما اشتباهی یکشنبه رفته‌ایم؛ خواستیم بمانیم که "علی‌آقا" گفت: "برگردیم جبهه، چون ما تنها یک روز اجازه گرفته‌ایم و هرچند امام (ره) را ندیدیم، اما ثواب زیارت را برده‌ایم".
 
وی افزود: شهید چیت‌سازیان این روحیه را همواره داشت و زمانی که مرخصی گرفته و به پشت جبهه می‌آمد به محض به هم ریختن اوضاع و نیاز، به سرعت بازمی‌گشت.
 
هنر "علی‌آقا" تربیت رزمندگان متدین و شجاع از بین "داش‌مشتی"‌ها بود
 
عضو گردان اطلاعات، عملیات لشگر انصارالحسین (ع) در دوران دفاع مقدس تصریح کرد: یکی از کار‌های ماندگار شهید چیت‌سازیان، تربیت نیرو‌های معتقد و کار بلد از بین به اصطلاح "داش‌مشتی"‌ها و افراد و قشر‌هایی بود که خیلی خوش‌نام نبوده و دارای روش زندگی خاصی بودند.
 
قنبری ابراز کرد: بسیاری از افراد برای این کار به "علی‌آقا" خرده می‌گرفتند، اما او اهمیت نداده و روی این افراد سرمایه‌گذاری کرده و آن‌ها را به درجه‌ای می‌رساند که کسی باور نمی‌کرد و بسیاری از آن‌ها به شهادت رسیده‌اند.
 
وی مطرح کرد: یکی از ویژگی‌های کاری شهید چیت‌سازیان نیز این بود که نیرو را همان روز‌های نخست، "آب‌دیده" کرده و آموزش سختی به آن‌ها می‌داد تا جایگاه کار در واحد اطلاعات را بشناسند، زیرا نیرو‌های اطلاعات برخلاف سایر رزمندگان، "زاهدان روز و شیران شب" بودند.
 
قنبری، مقاومت شجاعانه در جاده ام‌القصر را یکی دیگر از کار‌های بزرگ شهید چیت‌سازیان عنوان کرد و افزود: در این عملیات که دو طرف ما را آب فراگرفته بود؛ عراقی‌ها ۲۰۰ متر جلوتر از ما قرارداشتند، اما ابتکار و مقاومت شهید چیت‌سازیان موجب شد تا دشمن شکست بخورد.
 
وی اظهار داشت: او خود از دور نگاه کرده و وقتی دشمن به ۲۰ متری ما می‌رسید به ما دستور تیراندازی می‌داد و با این کار توانستیم بر دشمن پیروز شویم.
 
«علی آقا» گفت: بدجوری دلم برای شهدا تنگ شده و می‌ترسم جنگ تمام شود و شرمنده پدران و مادران شهدا شوم
 
وی با اشاره به خاطره‌ای از آخرین روز‌های زندگی سردار علی چیت‌سازیان گفت چند روز پیش از شهادتش در منطقه "ماووت" بودیم؛ دم غروب بود و رزمندگان حال و هوای معنوی داشتند؛ خاطرم هست "علی‌آقا" به طرفم آمده، دستش را دور گردنم انداخت و گفت "بدجوری دلم برای شهدا تنگ شده و می‌ترسم جنگ تمام شود و شرمنده پدران و مادران شهدا شوم که چرا فرزند آن‌ها شهید شده و من زنده مانده‌ام" و درست چند روز بعد بود که به آرزوی خود رسید و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
 
قنبری، مهمترین پیام سردار شهید چیت‌سازیان و همه شهدا برای ما را حفظ نظام دانست و تصریح کرد: برای حفظ این نظام، خون‌های بسیاری ریخته شده و به سادگی به دست نیامده و همگی وظیفه داریم برای حفظ آن از همه چیز خود بگذریم.
 
شهید چیت‌سازیان، نابغه‌ای نظامی که برای جذب زندانیان تلاش می‌کرد
 
اقدام شاخص شهید چیت‌سازیان؛ جذب نیرو برای حضور در جبهه‌های حق علیه باطل از بین زندانیان
 
سردار مظاهر مجیدی فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان، سال گذشته در سالروز شهادت شهید چیت‌سازیان، در مراسمی به ویژگی‌های شخصیتی و کاری این شهید والامقام اشاره کرد و گفت: یکی از کارهای شاخص و برجسته این شهید جذب نیرو برای حضور در جبهه‌های حق علیه باطل از بین زندانیان بود.
 
سردار مجیدی یادآوری کرد: شهید چیت‌سازیان با حضور در زندان همدان عنوان کرد که بسیاری از این افراد همراه و همگام با انقلاب هستند بنابراین باید از توان آنها در جبهه استفاده کرد که این سخنان برای خیلی ها قابل درک نبود.شهید چیت سازیان با سخنرانی در جمع زندانیان همدان بسیاری از آنها را شیفته نظام و انقلاب کرد؛ چرا که معتقد بود زندانی را می‌توان به گونه‌ای تربیت کرد که مجاهد در راه خدا شود.
 
 فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان خاطر نشان کرد: در بسیاری از عملیات‌ها به ویژه عملیات کربلای پنج که تمامی منطقه عملیاتی زیر بمباران تانک و توپ بود زندانیان به عنوان راننده آمبولانس زخمی‌ها را به عقب برمی‌گرداندند. علی‌ایحال، جنگ تحمیلی نشان داد که استفاده از زندانیان در دیگر بخش‌ها و بازگشت سعادتمندانه آنها به جامعه امری شدنی است.
 
گلستان یازدهم
 
کتاب «گلستان یازدهم» روایتی صمیمی و عاشقانه از زندگی سردار شهید «علی چیت‌سازیان» است. در مراسم ششمین پاسداشت ادبیّات جهاد و مقاومت که روز ۲۰ بهمن ۹۵ در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله) شهر همدان برگزار شد، از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «گلستان یازدهم» رونمایی شد.

متن تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب -که خاطرات خانم پناهی‌روا از همسر شهیدش (سردار علی چیت‌سازیان) به قلم خانم ضرابی‌زاده می‌باشد- بدین شرح است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
این روایتی شورانگیز است از زندگی سراسر جهاد و اخلاصِ مردی که در عنفوان جوانی به مقام مردان الهی بزرگ نائل آمد، و هم در زمین و هم در ملأ اعلیٰ به عزّت رسید .. هنیئاً له.
راوی -شریک زندگی کوتاه او- نیز صدق و صفا و اخلاص را در روایت معصومانه‌ی خود بروشنی نشان داده است.
در این میان، قلم هنرمند و نگارش آکنده از ذوق و لطف نویسنده است که به این همه، جان داده است. آفرین بر هر دو بانو؛ راوی و نویسنده‌ی کتاب.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  آنچه آمریکایی‌ها میخواستند در سال۸۸ بر سر ایران بیاورند، در سال ۹۹ بر سر خودشان آمد/ واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع است
9 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   سوگوار ترامپ در سالگرد پدر
6 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  موشک‎ها آماده اند تا کوچکترین خطای دشمنان را در نطفه خفه کنند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   بنیانگذاران یهودی «فایزر» را بیشتر بشناسید
4 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  چرا خانواده هاشمی هیچ بزرگتری برای مدیریت ندارد؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   بیانیه تشکل های ایثارگری پیرامون رفتارهای غیرمسئولانه درباره سهام بانک دی
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  شلیک به قلب تروریسم آمریکایی در منطقه
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سهمیه ایثارگران لطف است یا حق؟
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  چه کسی تصویر حاج قاسم را در غزه پاره کرد؟ +عکس
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   موضوع مهمی از سخنرانی ۱۹ دی که به آن پرداخته نشد
2 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است