خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  دولت‌های مسلمان از تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا تبعیت نکنند
  سومین حمله bbc به محسن رضایی
  استیضاح روحانی و مسئله‌ درایت سیاسی
  شواهد عجیب از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ
  خطیب‌زاده: از بازگشت ایران به بازار تسلیحات می‌ترسند
  شمخانی: اساس سیاست آمریکا ایجاد هرج و مرج و ناامنی است چه در افغانستان باشد یا عراق
  نامه رهبر انقلاب به رییس مجلس در نهی استیضاح
  باید برای «خودتحریمی تسلیحاتی» جشن می گرفتیم!؟
  مذاکره با آمریکا، معیشت مردم را سامان می دهد
  قدر روحانی و دلار ۳۲ هزارتومانی را بدانید
  تناقضات یک تخصیص خاص از «حساب خاص» ریاست‌جمهوری
  مشکلات معیشتی امروز مردم، راه حل‌های اقتصادی دارد نه راهکار سیاسی
  ۳۳ دلیل برای رد صلح با آمریکا از زبان حسن روحانی
  سازشی که کمر کشور و مردم را خم کرد!
  رابطه مالی دولت و نفت باید اصلاح شود
  بهاروند: چیزی برای پنهان کردن نداریم
  استیضاح حسن روحانی خطای بزرگی است
  آقای رئیس جمهور! تاریخ‌خوانی را به اهلش بسپارید
  بی‌تحرکی عجیب دولت خلاف عقل است
  فعال سیاسی اصلاح‌طلب: بعد از ظریف، جهانگیری بهترین گزینه ریاست جمهوری است!
  فرشته‌های نجات اصلاح‌طلبان وارد میدان می‌شوند
  برای ایران فرق نمی‌کند
  دم خروس مدعیان حمایت از مرجعیت بیرون زد
  کاش همان ۷ سال قبل مجددا به وزارت برنمی‌گشتید
  انتقاد کیهان از تحریف تاریخ، شبکه وابسته به آل‌سعود را عصبانی کرد!
  استیضاح روحانی و مسئله‌ درایت سیاسی
  خرج همزمان دولت از رهبری و صندوق توسعه ملی!
  لشکر سلیمانی و اسب تروای ساورز
  در اوج بحران کرونا از پشت خنجر خوردیم
  برخورد با تصرفات حکومتی را از خودمان شروع کردیم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 279434صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریچهارشنبه، 16 مهر 1399 - 13:10
حرف‌های مفت سلبریتی طور!
 حرف‌های مفت سلبریتی طور!شهید خبر: سلبریتی‌ها در کشور ما وظیفه خود می‌دانند در هر امر تخصصی و غیرتخصصی ورود کنند و با اظهارنظرهای نادرست خود، هواداران‌شان را به مسیرهای اشتباه سوق دهند و مسؤولیت آن را هم نپذیرند.
  

ماجرای زورگیری از دختر مهراب قاسمخانی و اتفاق ناخوشایندی که برای دختر او افتاده، بحث اظهارنظرهای سلبریتی ها درباره موضوعات مختلف را داغ کرده است. مهراب قاسمخانی که عمدتا نویسندگی سریال های مدیری را برعهده داشته، این روزها درگیر پرونده زورگیری از دخترش شده است و در فیلمی که از رویارویی اش با زورگیر منتشر شده، می گوید: «من دختر بزرگ نکرده ام که گردن کلفتی مثل تو خفتش کنه...»

انتشار این فیلم موج گسترده ای را علیه این سلبریتی به راه انداخته است. منشاء این واکنش ها هم به اظهارنظرهای قاسمخانی برمی گردد. او که صفحه پرفالووری در اینستاگرام دارد، هر از گاهی درباره مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... اظهارنظر می کند. همین اظهارنظرها امروز باعث شده تا همان دنبال کنندگان به او بتازند که وقتی از حکم قضایی اعدامیان و جانی ها حمایت می کنید، این روزها را هم ببینید.

سلبریتی کیست و چه می‌کند؟

حتما شما هم کلمه سلبریتی را خیلی شنیده‌اید و کنجکاوید که بدانید معنای دقیق آن چیست و اصلا چرا به بعضی از افراد سلبریتی می‌گویند؟ اگر توجه کرده باشید، این لقب، هم می‌تواند به یک سیاست‌مدار داده شود و هم به یک مدل لباس، پس نقطه مشترک این دو فرد چیست که هر دو را جزء سلبریتی‌ها قرار می‌دهد؟

سلبریتی بودن به هیچ عنوان یک شغل ویژه نیست و سلبریتی‌ها هرگز برای اینکه سلبریتی هستند، کار خاصی انجام نمی‌دهند. در واقع سلبریتی که در لغت به معنای ستاره و فرد مشهور است، دارای شخصیت و چهره‌ای مشهور و معروف است که مربوط به حوزه فعالیت خودش می‌شود.

 

هر فرد تاثیرگذار، مشهور و شناخته شده‌ای در عرصه سیاست، اقتصاد، علم و فرهنگ، سینما، موسیقی، ورزش، مدلینگ و... می‌تواند یک سلبریتی محسوب شود. ستاره‌ها این سلبریتی شدن را مدیون رسانه‌ها هستند که آن‌ها را به مردم دنیا می‌شناسانند و البته رسانه‌ها هم از این راه هم برای خود و صاحبان صنعت و ثروت درآمدزایی می‌کنند.

به هر حال معنای سلبریتی هر چه که باشد و فرد سلبریتی هر کسی که باشد، مردم دنیا، حضور او در مراسم‌ها و محافل گوناگون را از منظر سبک لباس پوشیدن، مدل آرایش، مدل مو، جواهرات، تیپ و رفتار و حتی ثروت و درآمدش می‌بینند و یا حتی برایشان مهم است. به همین دلیل است که بیشتر مدها، ترندها و سبک‌های جدید را سلبریتی‌ها روی کار می‌آورند، زیرا آن‌ها کاملا دیده می‌شوند!

بسیاری از جامعه شناسان معتقدند با توجه به تاثیرگذاری که سلبریتی ها در جامعه دارند، باید بیشتر از سایرین مراقب رفتار عمومی، حرف زدن و اظهارنظرهایشان باشند. چون همین معروف بودن آنها را به گروه های مرجعی تبدیل کرده که هوادارانشان از آنها تاثیرپذیری دارند.

همچنین آنها معتقدند که این دسته از افراد چون شهرت خود را به واسطه ظاهر یا شغلشان دارند، نباید در موارد سیاسی، اقتصادی یا اجتماعی در ایران اظهارنظر کنند. چون در این موضوع تخصصی ندارند!

 

در دنیا نیز روال بر همین منطق پیش می رود. شما کمتر سلبریتی می بینید که درباره همه موضوعاتی که اتفاق می افتد، بخواهد بدون تخصص و آگاهی اظهارنظر کند و نظرش را به جامعه هوادارانش القاء کند.

اما در ایران کاملا روند معکوس است. چند سالی است که سلبریتی های حوزه هنر و ورزش، با اظهارنظرهای سطحی، بدون تخصص و آگاهی به همه موارد ورود می کنند. بدون اینکه بخواهند مسئولیت اظهارنظرهای غلط خود را برعهده بگیرند و یا بپذیرند که در موضوع مورد نظر تخصصی ندارند! آنها حتی پای اظهار نظر تحمیلیشان به جامعه هم نمی ایستند و در اکثر موارد بعد از مدتی نظرشان عوض می شود. اما وقتی به این مرحله می رسند که معمولا کار از کار گذشته است.


انتخابات ریاست جمهوری سال 1396

بی‌شک در به قدرت رسیدن حسن روحانی و پیروزی در انتخابات 1392 سلبریتی‌ها و هنرمندان سیاسی و سینماگران سیاست‌زده نقش بسیار مهمی داشتند. جامعه‌نخبگان هنری می‌توانند در به قدرت رسیدن هر نامزد انتخاباتی نقش موثری ایفا کرده و تعیین کننده باشند.  

اما چیزی نپایید که ورق برگشت و شرایط آن گونه که رئیس جمهور انتظار می‌داشت، پیش نرفت. همین چهره‌های سرشناس در هر بزنگاهی شروع به انتقاد از عملکرد دولت کردند و حتی برخی از آن ها به کمپین #پشیمانم پیوستند.

 

زلزله آبان 1396 کرمانشاه و هجوم سلبریتی ها

زلزله 7.3 ریشتری یکم آبان سال 96  کرمانشاه را لرزاند، حادثه‌ای تلخ که منجر به از بین رفتن تعدادی از هموطنان شد و البته خسارات بسیاری را نیز به روستاها و مناطقی این استان  وارد کرد، پس از این حادثه  و در همان ساعات اولیه امداد رسانی به مردم زلزله زده توسط هموطنان آغاز شد.

روستاهای از جمله کوئیک محمود، تپانی دشت ذهاب، زرین جوب و سراب ذهاب از توابع سرپل ذهاب و روستای زرده از توابع بخش مرکزی شهرستان دالاهو استان کرمانشاه آسیب جدی در پی این حادثه دیدند و در ادامه نیز ارسال کمک‌های غیر نقدی و جمع آوری کمک‌های نقدی مورد توجه خیرین قرار گرفت و در این بین نیز تعدادی از سلبریتی‌ها اقدام به جمع‌آوری کمک‌های نقدی در حساب شخصی خود کردند و حتی مبالغ قابل توجهی در حساب این افراد واریز شد که بعدا با ورود مراجع قضایی جلوی این کار گرفته شد.

در کنار جمع آوری پول به حساب های شخصی، انتشار یک تصویر باز هم حاشیه ساز شد. نوید محمدزاده که به همراه سلبریتی های دیگر به کرمانشاه رفته بود، سلفی از خود منتشر می کند که در آن پیرمردی مستاصل از زلزله ایستاده و او در کنارش لبخند می زند! این عکس از جایی دستخوش حاشیه شد که فیلمی از همان پیرمرد منتشر شد که با نگرانی به دنبال یافتن چادری برای اقامت است.

در ماجرای زلزله آش حضور سلبریتی ها و عکس های تبلیغاتیشان با زلزله زدگان تا جایی شور شد که در نهایت اعلام شد کسی به صورت شخصی اجازه جمع آوری کمک های مردمی را ندارد و بهتر است سلبریتی ها هم برای آسایش و آرامش بیشتر زلزله زدگان به خانه هایشان برگردند.

در جریان زلزله کرمانشاه، صادق زیباکلام، مهراب قاسمخانی، علی دایی و الهام پاوه نژاد سه چهره ای بودند که از سوی دادگاه برای پاسخگویی به هزینه های جمع آوری شده برای کمک به زلزله زده های کرمانشاه احضار شدند.

 

حمایت از اغتشاشگران آبان 98

تغییر نرخ بنزین فرصت اغتشاشات در خیابانها فراهم کرد و در این میان عده ای به مال و جان مردم رحم نکردند و با به آتش کشیدن اموال عمومی و ایجاد رعب و وحشت در کشور شرایط ناآرامی را ایجاد کردند. بعد از اینکه این افراد دستگیر شدند باز هم  سلبریتی‌های فرصت طلب احساس تکلیف کرده و به میدان آمدند و با انتشار بیانیه ای به حمایت از اغتشاشگران پرداختند.

 

آنها در این بیانیه تا جایی که توانستند به سیاست های حاکمیت تاختند و اصلا به روی خود نیاوردند که آنچه امروز در کشور روی داده ماحصل تبلیغات سیاسی بوده که خودشان مسئول آن بوده اند.

این سلبریتی ها  اخیرا هم در ماجرای نوید افکاری کم نگذاشتند و تمام تلاششان را کردند تا او را که یک قاتل بود به جای یک ورزشکار به جامعه جهانی معرفی کنند و در این زمینه هم دست به کار شدند و تلاش کردند تا جلوی اعدام یک قاتل را بگیرند و جای قاتل و مقتول را با هم عوض کنند!

 

**چهره هایی که برای زدن حرف های نامسئولانه همیشه حاضرند!

این افراد که بیشتر به واسطه تلویزیون تبدیل به چهره های شناخته شده، شده اند اما امروز در شکل و شمایل اپوزسیون از حضور در تلویزیون و برنامه های تلویزیونی طفره می روند و آن را برای خود کلاس می دانند. برخی دیگر هم که شهرتشان به واسطه چند سریال و فیلم تلویزیونی رقم خورده امروز تا جایی خود را صاحب نظر می دانند که مدام درباره هرچیزی در صفحه شخصیشان اظهارنظر می کنند.

عده دیگری هم که حتی سواد درست و حسابی ندارند، نه تنها خود را از قافله عقب نمی دانند بلکه سردمدار این قافله هم هستند و از اظهار نظر درباره همه مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و ... فروگذار نمی کنند. از جمله آنها می توان به مهناز افشار اشاره کرد که درباره هر موضوعی احساس تکلیف می کند و شروع به زدن حرف های اضافه ای می کند که بار تحمیلی برای کشورش ایجاد می کند اما او هیچ مسئولیتی درباره پیامدهای سخنانش برعهده نمی گیرد و همچنان به حرافی هایش ادامه می دهد.

 

**چرا سلبریتی اجازه اظهارنظر درباره هرچیزی را ندارد؟

موضوع دخالت سلبریتی ها در همه امور را با معصومه نصیری عضو انجمن سواد رسانه ای در میان گذاشتیم و او در این باره گفت: اینکه سلبریتی‌ها به خود این اجازه را می‌دهند درباره هر موضوعی اظهار نظر کنند برمی‌گردد به اینکه متاسفانه ما وارد لایه دوم و پنهان البته ناپسندتر سلبریتی یعنی «سلبریتیسم» شدیم.

وی ادامه داد: این لایه و ورود به آن است که سبب می‌شود افراد چهره که اصطلاحا آنها را سلبریتی می‌شناسند پا را کمی فراتر گذاشته و درباره موضوعات مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی صحبت کنند و دردآورش اینجاست که اکثرا هم بعد از این اظهارنظرها، پاس حرفشان نمی‌مانند و مسوولیت تهییج و فراخوانی مخاطبان به کنش های مختلف را برعهده نمی‌گیرند و جالب تر اینکه خودشان هم نقش مدعی و طلب کار را بازی می‌کنند.

نصیری تاکید کرد: شما کمتر می‌بینید که در یک جامعه مبتنی بر خرد، افراد درباره همه چیز به خود اجازه اظهار نظر بدهند چراکه تخصص گرایی نقطه عطف این جوامع است. اما اینجا سلبریتی ما درباره قیمت پوشک بچه، آب معدنی، انتخابات ریاست جمهوری، هشتگ‌سازی‌ها و هشتگ بازی‌ها و ... وارد می‌شود و چه بسا همین بی محابا اظهار نظر کردن‌ها هزینه های جدی برای کشور و افکار عمومی ایجاد کند.

 

وی ادامه داد: این رفتار را اگر نخواهیم بدبینانه نگاه و بررسی کنیم به میل شدید این افراد به دیده شدن به هر قیمیت باز می‌گردد چراکه شاهد بودیم این افراد در پاره ای از موارد از اصل و اساس یک موضوع نیز مطلع نبودند اما به جهت اینکه می‌دانستند موجی است که سبب دیده شدن و بقای انها می‌شود، به موضوع ورود پیدا کردند و هزینه تراشی رخ داده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: به هر حال این پدیده سلبریتیسم خطرناک است و همه باید بر این موضوع تاکید کنیم که هیچ کسی حق اظهارنظر معنادار و بی قاعده در حوزه ای که تخصصی در آن ندارد، را نداشته باشد. اگر قرار هست کنشی را حمایت یا تبلیغ کنند باید در آن زمینه از اندک تخصصی برخوردار باشند . صرف شهرت به معنای داشتن صلاحیت برای اظهارنظر های غیرکارشناسی نیست.

وی در پایان گفت: سلبریتی ها باید حواسشان باشد که مصداق مشغول سازی و غافل سازی نباشند که متاسفانه امروز شاهدیم برخی از اظهارات این قشر در همین راستاست.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1399/7/16 - 16:36 |     0     0     |
سلیبریتی کجابدن؟؟اینا مظاهر فساد و بیخدایی هستن


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  استعفای رئیس جمهور؛ طرح فریب برای گمراه کردن مردم
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   تروریست‌ها چگونه قهرمان شدند؟
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پشت پرده آدرس غلط آقای رئیس جمهور
9 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   تحریف جدید از دفاع مقدس: اخبار جنگ را به امام دروغ می‌گفتند!
6 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  حسین تبریزی فیلم سینمایی شهید شهریاری را می سازد
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مجلس یازدهم کلمه «انقلابی» را خراب نکند!
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ماموریت خاص پهپادهای سپاه
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   زنی که بعثی متجاوز را با تبر کشت
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  وقتی پسر شهید برای پدر شهید روضه میخواند
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گره‌هایی که پس از مدتها باز شدند
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است