خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  دست رد جهانگیری و محسن هاشمی به سینه کارگزاران
  نسخه میرسلیم برای انتخابات
  دامنه بلندِ یک پیام کوتاه
  این است آزادی بیان!
  امت اسلام با عزت و اقتدار توطعه‌های دشمنان را خنثی کنند
  محل قرنطینه قالیباف
  کنفرانس وحدت کار مهمی برای اسلام است
  لااقل اسم «شرق» را به «سوپر غرب» تغییر دهید!
  آفتاب یزد: به قالیباف چرا؟ به روحانی خرده بگیرید
  «سوپر غرب»
  اصلاح‌طلبان می‌توانند کشور را از این بزنگاه بغرنج نجات بدهند!
  اصلاح‌طلبان حق ندارند هر سخنی را به زبان بیاورند
  دور از جون کفتار!
  از رئیس‌جمهور خود بپرسید چرا تردید در هولوکاست جرم است اما توهین به پیامبر آزاد؟
  مسلمانان و مردم آزاده‌ جهان پاسخ حرکت احمقانه‌ مکرون را بدهند
  برگزاری تجمع مقابل سفارت فرانسه در اعتراض به هتک حرمت پیامبر(ص)
  ترور سردار سلیمانی نمی تواند مانع مذاکره با آمریکا باشد
  مصطفی معین: احتمالا شورای نگهبان نتایج انتخابات ۱۴۰۰ را مهندسی نمی کند
  چرا رئیس جمهور در مقابل هتاکی ماکرون موضع‌گیری نمی‌کند؟
  نه‌تنها بلندی‌های جولان بلکه تمام مناطق اشغالی آزاد می‌شوند
  نام خیابان نوفل لوشاتو تغییر می‌کند؟
  خبرخوش رئیس ستاد اجرایی فرمان امام
  بی‌احترامی به پیامبر اسلام(ص) تشویق به خشونت است
  جزئیات سفر عراقچی به آذربایجان، روسیه، ارمنستان و ترکیه
  رد پای حسین فریدون در سوء عملکرد سازمان منطقه آزاد قشم
  بزرگنمایی یک کمبود ناچیز تا حد یک بحران
  واکنش آیت‌الله مجتهدشبستری به توهین کنندگان علیه پیامبر(ص)
  گرانی، تخریب "توافق با چین" و همه هنرهای حامیان روحانی
  آیا نقشه فرماندهان فتنه اقتصادی را خنثی می‌کنیم
  عراقچی: تأمین امنیت پایدار مرزها خط قرمز ماست
- اندازه متن: + -  کد خبر: 278497صفحه نخست » سیاستدوشنبه، 7 مهر 1399 - 22:20
استعفای روحانی راه‌گشاست یا راهی برای فرار؟
شهید خبر: آقای عبدی استعفای رییس‌جمهور را راهگشا می‌داند اما استعفای او، راه فرار است و هیچ چیزی را تغییر نمی‌دهد . بنابراین هیچ راهگشایی در کار نیست.
  

بحث استعفای روحانی را عباس عبدی بر سر زبان‌ها انداخت. او دیروز در یادداشتی برای روزنامه «اعتماد» به سناریوهای سه‌گانه بعد از انتخابات آمریکا و مدیریتی که هر یک از آنان ایجاب می‌کند، اشاره و تاکید کرده است:  «متاسفانه در ایران استعفا هم به سرنوشت طلاق دچار شده است. هر زوجی که طلاق می‌گیرند، حتما باید با دشمنی و نفرت و کینه‌ورزی و بدگویی حتی زد و خورد و دعوا همراه باشد، در حالی که می‌توان دوستانه هم طلاق گرفت.اگر دو نفر متوجه شدند که به هر علتی نمی‌توانند با یکدیگر زندگی کنند می‌توانند دوستانه و مدنی از یکدیگر جدا شوند. استعفای دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا را به یاد بیاوریم؛ هنگامی که رفراندوم برگزیت رای آورد، خیلی راحت و مدنی استعفا داد و خانم ترزا می ‌جانشین او شد. این استعفاها اعتراضی نیست بلکه راهگشاست. هر کدام از حالات سه‌گانه‌ای که در انتخابات آمریکا رخ دهد، نیازمند مدیریتی سیاسی در ایران است که برای آن برنامه داشته باشد. بدون شک و تردید این مدیریت به روحانی و تیم او سپرده نخواهد شد و با حضور آنان نیز چنین مدیریتی را دیگران نیز نمی‌توانند عهده‌دار شوند. بهتر است مدنی رفتار شود و برای ۱۰ ماه باقی‌مانده شخص دیگری عهده‌دار حل این مشکل شود. حداقل به خاطر مردم و کشور باید کاری کرد. اگر برای حل مشکلات و گرانی آدرس کاخ سفید داده می‌شود، در این صورت کسی که قادر به گفت‌وگو با آن نیست باید کنار رود و راه را باز کند تا دیگران اقدام کنند. حداقل به خاطر کشور و مردم چنین کنید.»

این پیشنهاد با استقبال عبدالله رمضان‌زاده نیز مواجه شد. او در صفحه توئیتر خود نوشت: «به نظرم پیشنهاد خوبی است برای رهایی از سردرگمی و مشخص شدن مسوولیت‌ها

همین توئیت هم به شائبه تلاش اصلاح‌طلبان برای تطهیر دولت روحانی و نادیده گرفتن نقش سوءمدیریت‌ها در شرایط کنونی کشور دامن زد. لازم به یادآوری است که آنان سال قبل هم همین راه را رفته بودند.

فرضیه‌های غلط

شاید اگر در دولت نخست روحانی و یا سال اول دولت دوم حرف از استعفا زده می‌شد، بیشتر خریدار داشت اما حالا که فقط چند ماه به پایان کار مانده و اوضاع کشور در هیچ حوزه‌ای خوب نیست، این حرف‌ها چه معنی دارد غیر از فرار از مسوولیت؟!

فعالان سیاسی اصولگرا با همین منطق پیشنهاد عبدی را نقد می‌کنند. به عنوان مثال، بیژن مقدم فعال سیاسی و رسانه‌ای اصولگرا در گفت‌وگو با «جهان‌صنعت» کناره‌گیری رییس‌جمهور را از دو جهت منتفی دانست و گفت: «اولا تاکنون نشنیده‌ایم که شخص آقای روحانی تمایلی به استعفا و کناره‌گیری از قدرت داشته باشند. دوما در مجلس که حق قانون برکناری رییس‌جمهور و صدور عدم کفایت او را دارد، دیگر چنین زمزمه‌هایی مطرح نیست. آنچه هم که قبلا بود بحث سوال از رییس‌جمهور بود.»

وی در انتقاد از پیشنهاد اخیر عباس عبدی به روحانی مبنی بر کناره‌گیری از سمت ریاست‌جمهوری گفت: «حرف آقای عبدی این است که ما با توجه به انتخابات آمریکا، نیازمند کسی هستیم که بتواند با آنان تفاهم، تعامل و شاید مذاکره بپردازد و این فرد روحانی نیست چون چنین اجازه‌ای ندارد بنابراین بهتر است برود کنار تا فردی آید که اجازه دارد. به نظر من این مطلب چند اشکال دارد.»

مقدم به فرضیه‌های غلط عبدی اشاره کرد و گفت: «اولین فرض غلط این مقاله آن است که مذاکره حلال مشکلات است. آقای عبدی و دوستان‌شان باید توضیح دهند که منظورشان چه نوع مذاکره‌ای و در چه سطحی است؟ محورهای آن چیست؟ ما در آن به چه نتیجه‌ای خواهیم رسید؟ و طرف آمریکایی چه دستاوردی خواهد داشت؟ چون فرض ما این است که مذاکره حداقل با فردی مثل ترامپ حلال مشکلات نیست.»

بیشترین فرصت برای مذاکره با آمریکا در اختیار دولت روحانی بوده است 

این کارشناس سیاسی ادامه داد: «‌نکته دومی که عبدی می‌گوید این است که روحانی برود چون این فرصت را در اختیار ندارد. سوال من این است که چه فرصتی به روحانی داده نشد؟ حوزه مذاکره با آمریکا قبل، در حین و بعد از برجام در دولت آقای روحانی بیش از هر دولت دیگری بود و در هیچ دولت دیگری مذاکره با این گستردگی سابقه ندارد، حتی در دولت احمدی‌نژاد که به نظر عبدی و… اصولگرا بوده و چنین میدانی را داشته است. حتی به آنها نیز چنین میدانی برای ارتباط و مذاکره با آمریکا داده نشد.»

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه اصلاح‌طلبان مطرح‌کننده استعفای روحانی می‌دانند که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد اما می‌گویند، گفت: «می‌خواهند بگویند که ما راهکارهایی داشتیم و نگذاشتند. این بحث‌های نگذاشتند، اختیار نداشتن و… همان موضوعی است که همه آقایان آخر دوره ریاست ‌جمهوری یادشان می‌افتد. روز اول که شروع به کار می‌کنند فکر می‌کنند همه اختیارات را دارند و در همه حوزه‌ها وعده می‌دهند اما روز آخر می‌گویند ما اختیار نداشتیم.»

ظریفیان فعال سیاسی اصلاح‌طلب:پیشنهاد استعفای روحانی در حد یک حرف است و مبانی روشنی ندارد

غلامرضا ظریفیان فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با «جهان صنعت» این پیشنهاد را نه از سر منافع جناحی و یا برای تطهیر روحانی بلکه از روی نوعی آشفتگی در نگاه به آینده می‌داند

وی از پیشنهاد کناره‌گیری رییس‌جمهور انتقاد کرد و گفت: «یک پیشنهاد باید در درجه نخست امکان تحقق داشته باشد. این پیشنهاد اما اولا به خاطر سابقه تاریخی دولت‌ها در ایران (بعد از بنی صدر) و دوما به خاطر ویژگی و کاراکتر آقای روحانی نه ممکن است و نه مطلوب.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توضیح غیرمطلوب بودن پیشنهاد اخیر عباس عبدی، گفت: «یک وقت می‌گویید که ما احزابی با برنامه روشن داریم و اگر کسی از قدرت کنار برود، آمادگی لازم را برای به دست گرفتن سکان اداره کشور دارند و حتی قادرند که از این فرصت چندماهه استفاده کنند. در این شرایط چنین پیشنهادی منطقی است اما الان نه. آدم‌هایی که برای ریاست‌جمهوری مطرح هستند، نوع نگاه نظام به مقوله احراز صلاحیت‌ها و حتی احزاب موجود هیچ‌یک گواه بر آن نمی‌دهد که اگر دولت کنار برود، می‌توانیم از یک برنامه راهبردی در این فرصت استفاده کنیم. بنابراین کنار رفتن دولت نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه بر آشفتگی اوضاع هم می‌افزاید و سبب می‌شود همین حداقل ثبات هم از دست رفته و در عرصه سیاست داخلی نیز بی‌ثباتی داشته باشیم.»

وی تاکید کرد: «نمی‌دانم که این نوع پیشنهادات متکی بر چه مولفه‌ها، شاخص‌ها و آینده‌پژوهی و آلترناتیوهای پای کاری ارائه می‌شود بنابراین به نظر من بیشتر در حد یک حرف است و مبانی روشنی ندارد.»

ظریفیان همچنین در واکنش به اینکه برخی اصولگرایان پیشنهاد کناره‌گیری به روحانی را تلاشی برای تطهیر وی و یا جدا کردن راه اصلاح‌طلبان از دولت می‌دانند، گفت: «اصولگراها به طور کلی با این موضوع برخورد دوگانه‌ای دارند، یعنی اگر اجازه و فرصت داشتند برای ساقط کردن دولت هر کاری می‌کردند اما وقتی دولت یا یک اصلاح‌طلب چنین بحثی را مطرح و پیشنهاد کند، آن را در فضای توطئه ارزیابی می‌کنند. آنهایی که همه تلاش خود را کردند تا دولت برود و به خاطر رویکرد رهبری نتوانستند به مقصود برسند، نمی‌توانند در این باره خیلی ادعا داشته و نظر دهند.»

وی افزود: «از منظر اصلاح‌طلبان اما این نگاه که دولت اگر از پس مسوولیت‌ها برنمی‌آید، کنار برود می‌تواند در طرح پیشنهاد استعفا دخیل باشد. البته همان‌طور که گفتم این پیشنهاد نتیجه مثبتی نخواهد داشت زیرا مشکلات ما راهبردی و ملی است و با رفتن دولت مساله‌ای تغییر نمی‌کند.»

به گفته وی «پیشنهادی مثل این شاید از روی دلسوزی باشد اما چون راهبرد روشن و شفافی ندارد قابل تحقق نیست و در صورت تحقق هم نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.»

خلاصه کلام

استعفا و کناره‌گیری روحانی از جمله گزاره‌های محال در شرایط حال حاضر کشور است اما اصرار اصلاح‌طلبان به این کار حتی اگر از روی دلسوزی و از سر آشفتگی باشد، پیام خوبی به افکار عمومی و جامعه نخواهد داد. این جامعه و مردم هوشمندتر از آن هستند که فریب استعفا یا هر من نبودم، اختیار نداشتم و … را بخورند. آقای روحانی برای استعفا و سپردن کار به کسانی به گفته عبدی اجازه‌های لازم را دارند، وقت داشت و چنین تصمیمی نگرفت بنابراین بهتر است که از این به بعد نیز بر همان مدار همیشگی حرکت کرده و بدون جار و جنجال کار خود را به پایان ببرد. ضمن اینکه اگر قرار بود فرد دیگری روی کار آید که اجازه‌ای بیشتر از روحانی داشته باشد، طرح استیضاح و صدور عدم کفایت رییس‌جمهور آنطور به بن‌بست نمی‌خورد.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  لات‌بازی‌های ترامپ را پاسخ بدهیم
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   روحانی مشکلات را به کاخ سفید ربط می‌دهد و ترامپ هم همین را تکرار می کند
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  کم‌کاری ما بزرگترین ظلم به خود ما است
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آیا خسارت‌های برجام با تحریف صلح امام حسن(ع) قابل جبران است؟!
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پس منطق مقاومت چیست؟
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   توصیه مهم شهید مدافع حرم به همکارانش در سپاه
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  آقای نوبخت این چه منّتی است که بر سر خانواده شهدا گذاشته می شود ؟
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حججی را حاج قاسم کشت!
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پیام رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی بازگشت پیکر مطهر شهدای عزیز مدافع حرم به میهن اسلامی
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سر بریدن‌ها هنوز ادامه دارد
3 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است