خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  دولت‌های مسلمان از تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا تبعیت نکنند
  سومین حمله bbc به محسن رضایی
  استیضاح روحانی و مسئله‌ درایت سیاسی
  شواهد عجیب از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ
  خطیب‌زاده: از بازگشت ایران به بازار تسلیحات می‌ترسند
  شمخانی: اساس سیاست آمریکا ایجاد هرج و مرج و ناامنی است چه در افغانستان باشد یا عراق
  نامه رهبر انقلاب به رییس مجلس در نهی استیضاح
  باید برای «خودتحریمی تسلیحاتی» جشن می گرفتیم!؟
  مذاکره با آمریکا، معیشت مردم را سامان می دهد
  قدر روحانی و دلار ۳۲ هزارتومانی را بدانید
  تناقضات یک تخصیص خاص از «حساب خاص» ریاست‌جمهوری
  مشکلات معیشتی امروز مردم، راه حل‌های اقتصادی دارد نه راهکار سیاسی
  ۳۳ دلیل برای رد صلح با آمریکا از زبان حسن روحانی
  سازشی که کمر کشور و مردم را خم کرد!
  رابطه مالی دولت و نفت باید اصلاح شود
  بهاروند: چیزی برای پنهان کردن نداریم
  استیضاح حسن روحانی خطای بزرگی است
  آقای رئیس جمهور! تاریخ‌خوانی را به اهلش بسپارید
  بی‌تحرکی عجیب دولت خلاف عقل است
  فعال سیاسی اصلاح‌طلب: بعد از ظریف، جهانگیری بهترین گزینه ریاست جمهوری است!
  فرشته‌های نجات اصلاح‌طلبان وارد میدان می‌شوند
  برای ایران فرق نمی‌کند
  دم خروس مدعیان حمایت از مرجعیت بیرون زد
  کاش همان ۷ سال قبل مجددا به وزارت برنمی‌گشتید
  انتقاد کیهان از تحریف تاریخ، شبکه وابسته به آل‌سعود را عصبانی کرد!
  استیضاح روحانی و مسئله‌ درایت سیاسی
  خرج همزمان دولت از رهبری و صندوق توسعه ملی!
  لشکر سلیمانی و اسب تروای ساورز
  در اوج بحران کرونا از پشت خنجر خوردیم
  برخورد با تصرفات حکومتی را از خودمان شروع کردیم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 278280صفحه نخست » دفاع-انقلاب اسلامییکشنبه، 6 مهر 1399 - 12:10
چرا ایران قطعنامه را پذیرفت؟
چرا ایران قطعنامه را پذیرفت؟شهید خبر: رئیس گروه پژوهش بسیج دانشگاه عالی دفاع ملی و فرمانده اسبق بسیج مستضعفین گفت: برای مقابله با این تحریف‌ها، لازم است که مدیران جنگ و فرماندهان نظامی با مردم، به‌ویژه جوانان، ارتباط نزدیک‌تر و مستمرتری داشته باشند.
  

 در روزهایی که بر ما می‌گذرد، از چهلمین سالروز آغاز جنگ تحمیلی عبور می‌کنیم. بی‌تردید تاریخ این رویداد مهم، باید به دور از آفاتی چون تحریف و واژگونه‌نمایی، حفظ و به آیندگان منتقل شود. به همین مناسبت و در تببین فراز و فرودهای این واقعه بزرگ، با سردار علیرضا افشار گفت‌وشنودی انجام داده‌ایم که نتیجه آن در پی می‌آید.

 

شاید بهتر باشد که این گفت‌وشنود را از این نقطه آغاز کنیم که جنگ تحمیلی هشت‌ساله ما با سایر جنگ‌های تاریخ معاصر ایران چه تفاوت‌هایی دارد؟

 شاید در گذشته‌های دور تاریخ ایران، بتوان شبیه چنین نبردی را پیدا کرد، اما در تاریخ معاصر، به دلیل پیشرفت تجهیزات جنگی و علوم پیشرفته روز، ابتکارات و ابداعات ما در جنگ تحمیلی، بی‌نظیر بودند و حتی توانستند برخی از استراتژی‌های ناتو را هم تغییر بدهند!

چگونه؟

قبل از عملیات کربلای ۵، ناتو سیستم نظامی خود را با محوریت مقابله با یک تهدید هسته‌ای آماده کرده بود، اما پس از این عملیات و مشخص شدن نتایج آن، ناتو ناگهان تغییر استراتژی داد و اعلام کرد که تهدید اول برای منافع استکبار، جهان سوم است و پروژه جنگ ستارگان را به پروژه تشکیل نیروی واکنش سریع تغییر داد و آن را برای سرکوب جنبش‌های جهان سوم سازماندهی کرد.

هنگام بحث درباره هشت سال دفاع مقدس، عمدتا روی انگیزه ایمانی و حماسه‌آفرینی‌های رزمندگان تکیه می‌شود و کمتر کسی درباره فنون و ابتکارات و تاکتیک‌های به‌کار گرفته‌شده صحبت می‌کند. تحلیل شما در این ‌باره چیست؟

غالبا این تصور وجود دارد که ما بدون استراتژی و آگاهی بر علوم نظامی و صرفا به اتکای نیروی انسانی جنگیدیم، در حالی که پس از طرح «دفاع همه ‌جانبه» توسط حضرت امام، تمام نهادهای کشور اعم از صنعتی، پژوهشی و عمرانی به میدان آمدند و ترکیب تخصص‌ها و توانایی‌های آنان با نیروی انسانی بود که امکان دستیابی به قدرت برتر را در جنگ ممکن کرد. در هشت سال دفاع مقدس، عملیات پیچیده‌ای چون والفجر ۸ و عبور از اروند و... انجام شد؛ عملیات‌هایی که هنوز هم دستگاه‌های نظامی دنیا از درک نحوه اجرای آنها عاجزند!

نقش نیروهای مردمی در دفاع مقدس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جنگ هشت‌ساله ما، سه مقطع داشت: در مقطع اول، دفاع از مرزها و نگه داشتن دشمن صورت گرفت. در مرحله دوم، دشمن از اراضی اشغال‌شده به بیرون رانده شد و در مرحله سوم، به قصد تنبیه دشمن متجاوز، وارد خاک عراق شدیم!

در مرحله اول، دفاع مرزنشینان و اهالی شهرهای مرزی مثل خرمشهر و آبادان، این فرصت را برای فرماندهان و مدیران جنگ فراهم کرد تا بتوانند به ساماندهی امور دفاعی بپردازند و چاره‌اندیشی کنند. به واقع مقاومت مردمی در ایجاد فرصت برای طراحی و ایجاد توانایی، نقش اساسی داشت.

بعد از ورود رزمندگان ایرانی به خاک عراق، عده‌ای با این مسأله مخالفت کردند و ظاهرا دل‌ خوشی از پیروزی‌های بعدی ایران نداشتند. هدف این جریان چه بود؟

پس از عملیات رمضان، هدف تداوم دفاع از کشور بود، اما کسانی که کلا از روند انقلاب اسلامی دلِ خوشی نداشتند، با این حرکت هم مخالفت کردند. البته مخالفت آنها منحصر به این موضوع نبود. آنها با تسخیر لانه جاسوسی هم مخالف بودند و آن را برای نظام یک نکته منفی می‌دانستند.

برخی هنوز هم ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر را غلط می‌دانند. ارزیابی شما در این باره چیست؟

تصمیم ادامه دفاع را خود حضرت امام گرفتند و دلیلشان هم این بود که بدون کسب تضمین از سازمان‌های بین‌المللی برای تعیین متجاوز و تعهد آنها برای ممانعت از ادامه اقدامات او، نمی‌توانیم صرفا به یک‌سری ادعا اعتماد کنیم.

به همین دلیل، جنگ را به عنوان یک تکلیف شرعی، برای همه رزمندگان واجب کردند. بعد هم که دیدیم دشمن بعثی حتی به قطعنامه ۵۹۸ هم پایبند نبود و پس از پذیرش آن، عملیات گسترده‌ای را انجام داد که به لطف خدا و با درایت حضرت امام و بسیج مردمی، دفع شد.

یکی از مواردی که به صورت مداوم درباره آن ابهام‌سازی می‌شود، ماجرای پذیرش قطعنامه ۵۹۸ است. در همان دوره، امام خمینی توصیه کردند که مدیران جنگ، باید درباره حقایق و دلایل این تصمیم با مردم صحبت کنند. آیا این کار، دست کم در سطح ملی آن انجام شد؟

این کار در همان دوره، در سطح توجیه مسئولان بخش‌های گوناگون انجام شد و فرماندهان تیپ‌ها در مقرها و لشکرهای مربوطه حاضر شدند و درباره دلایل پذیرش قطعنامه توضیح دادند، اما البته اینها کل حقایق نیستند. شاید منظور حضرت امام خمینی در این جمله، حقایقی بود که باید در آینده روشن می‌شدند.

علت اصلی پذیرش قطعنامه، کافی نبودن توان اقتصادی کشور برای ادامه جنگی بود که هر روز داشت دامنه گسترده‌تری پیدا می‌کرد.

علت اصلی پذیرش قطعنامه، کافی نبودن توان اقتصادی کشور برای ادامه جنگی بود که هر روز داشت دامنه گسترده‌تری پیدا می‌کرد

البته تعلل کسانی هم که به رغم فرمایشات حضرت امام که می‌فرمودند: جنگ را باید در رأس همه امور قرار بدهید، از انجام این کار خودداری می‌کردند، بی‌تأثیر نبود. اگر ما روندی را که تا عملیات والفجر مقدماتی طی کردیم، ادامه می‌دادیم، بی‌تردید دشمن در همان اوایل جنگ متوقف می‌شد، اما بعد از عملیات فتح‌المبین و والفجر مقدماتی، متأسفانه برای توسعه سازمان رزم، حمایتی صورت نگرفت! ما عملیات انجام می‌دادیم، خط را می‌شکستیم و موفق هم می‌شدیم، اما از موفقیت‌ها استفاده نمی‌شد. ما در برابر خود نیرویی نداشتیم و تا خود بصره هم می‌توانستیم برویم، اما پشتیبانی لازم صورت نمی‌گرفت. اینها حقایقی هستند که باید برای مردم تشریح شوند، اما به اعتقاد خود من، نامه فرماندهی کل سپاه و نامه بانک مرکزی در مورد وضعیت اقتصادی کشور خدمت امام، در پذیرش قطعنامه تأثیر تعیین‌کننده داشته است.

چه کسانی بر سر راه ادامه جنگ مانع ایجاد کردند؟

اگر نگویم لیبرال بودند، حداقل می‌توانم بگویم که انقلابی نبودند.

از منظر شما، در پاسخ به ابهام‌افکنی‌ها و تحریف تاریخ و وقایع دفاع مقدس چه باید کرد؟

از همان ابتدا، عده‌ای سعی کردند خسارت‌های مادی جنگ را بهانه تحریف جنگ قرار بدهند! ما در برابر این تحریف‌ها همواره پاسخ‌های روشن و مستدلی داشته‌ایم. اولا ما آغازگر جنگ نبودیم و اگر در برابر تهاجم سکوت می‌کردیم، قطعا بخش‌هایی از خاک کشور را از دست می‌دادیم. از این گذشته، برکات جنگ برای کشور ما، بسیار بیشتر از خسارت آن بوده است. برای مقابله با این تحریف‌ها، لازم است که مدیران جنگ و فرماندهان نظامی با مردم، به‌ویژه جوانان، ارتباط نزدیک‌تر و مستمرتری داشته باشند. حضور در رسانه‌ها، تجمعات و محافل مردمی برای این افراد ــ که اطلاعات دقیق یا نسبتا دقیقی درباره جنگ و پیشرفت‌های نظامی کشور دارند ــ امری حیاتی و ضروری است.

به نظر شما پس از سپری شدن ۴۰ سال از آغاز هشت سال دفاع مقدس، از آن چه درس‌هایی می‌توان گرفت؟

مهم‌ترین درس، وحدت، یکپارچگی و همبستگی ملی است. ما باید از تجربیات دفاع مقدس در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی استفاده کنیم که متأسفانه نمی‌کنیم! از جمله در صحنه مقابله با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم، همبستگی ملی، از نوعی که در دوران دفاع مقدس پدید آمد، وجود ندارد، در حالی که با آگاهی‌رسانی صحیح به جامعه، می‌توان آن را ایجاد کرد.

آیا برای حفظ و تدوین تجربه‌های ارزشمند هشت سال جنگ تحمیلی، اقدامی هم صورت گرفته است؟

بله، دانشگاه امام حسین(ع) برای تدوین تجربیات جنگ و استفاده از آنها، طرح‌های پژوهشی و همچنین تدوین متون درسی لازم را انجام و به بسیج هم مأموریت داده که مردم مناطق مرزی را آموزش بدهد و آنها را به شکلی ساماندهی‌شده، آماده مقابله با تهدیدات احتمالی نگه دارد؛ مثلا قبلا بخشی از این طرح، در قالب سازماندهی گردان‌های عاشورا صورت گرفته بود.

و سخن آخر؟

از یاد نبریم که شهدا شمع محفل بشریت‌اند. آنها در تاریکی و ظلمات هر دوره، راه ما را روشن و جامعه را به‌درستی هدایت می‌کنند. این شهدا بودند که به ما توان ایستادگی در برابر دشمنان نظام، جریان نفاق و فتنه  را دادند و قلوب مومنین را به هم نزدیک کردند.

به فرمایش حضرت امام خمینی، شهدا چراغ راه ملت‌اند. امروز بیش از هر زمان دیگری باید ببینیم آنها چگونه از امام تبعیت و راه امام را طی کردند و از آنها الگو بگیریم.

مهم‌ترین ویژگی شهدا، اخلاص، بی‌ریایی، ساده‌زیستی و ولایت‌پذیری آنها بود. آنها به‌شدت از شهرت، نام و آوازه می‌گریختند و تلاش می‌کردند فقط برای رضای خدا و خدمت به خلق تلاش کنند؛ چیزی که متأسفانه، بخشی از مسئولین فعلی ما از آن غافل‌اند. تنها اخلاص است که موجب عاقبت به‌خیری می‌آورد، به زندگی همه ما برکت می‌دهد و فرد و جامعه را از خطر سقوط در چاه بدبختی‌ها حفظ می‌کند. اینها درس‌ها و میراث شهدا برای سبک زندگی امروز ما هستند.

منبع: پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1399/7/6 - 19:47 |     0     0     |
خدا رو شکر که هر لحظه بر عزت جمهوری اسلامی ایران می‌افزاید. هیچ ایرانی‌ای حتی خواب این را هم نمی‌دید که ایران بدون حمایت هیچ کشور خارجی و با استقلال کامل عقیدتی و حکومتی در این درجه از اقتدار و عزت در منطقه قرار بگیرد و مضافاً باعث عزت شیعیان در منطقه هم باشد. وقتی فیلم توقیف کشتی انگلیسی را دیدم آن هم در حالی که یک کشتی جنگی آن را اسکورت می‌کند واقعاً احساس خوبی پیدا کردم. من انسان شجاعی نیستم ولی از اینکه در کشور انسان‌های آزاده و شجاع زندگی می‌کنم خدا را شاکرم. این نعمات سجده شکر دارد. الحمدلله

محمود صداقت
| 1399/7/8 - 14:03 |     0     0     |
با سلام من بکی از مسئولین کمیته های تهران با فرمان امام رضوان الله .. از بدو شروع جنگ در خرمشهر و آبادان ودر ایستگاه 7 و 12 آبادان مسئول خط و در عملیات های زیادی شرکت داشتم که توفیق شهادت ازمن سلب شده بود که بعد از سه مرحله عملیات در مرحله سوم عملیات رمضان به اسارت بعثی ها در آمدم که در این مرحله عملیات به فرماندهی سردار شهید همت قرار بر این شد که ما در کنار منطقه پرورش ماهی استقرار پیدا کنیم که بعد از انحدام و به غنیمت گرفتن بسیار ی از تانکهای دشمن بالاخره ساعت 3 صبح کنار پرورش ماهی سنگرهای مقاومت کنده شد که به فرموده شهید همت حتما نیرو فرستاده می شود شما مقاومت کنبدبنده هم به عنوان مسئول تعداد زیادی از رزمندگان تا ساعت 11صبح مقاومت کرده ولی متاسفانه نیرو نرسیدمتأسفانه برای توسعه سازمان رزم، حمایتی صورت نگرفت! ما عملیات انجام می‌دادیم، خط را می‌شکستیم و موفق هم می‌شدیم، اما از موفقیت‌ها استفاده نمی‌شد. ما در برابر خود نیرویی نداشتیم و تا خود بصره هم می‌توانستیم برویم، اما پشتیبانی لازم صورت نمی‌گرفت. اینها حقایقی هستند که باید برای مردم تشریح شوند و این قولی بود که شهید همت در قبل از عملیات در پادگان دوکوهه سخنرانی کردند و.....


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  استعفای رئیس جمهور؛ طرح فریب برای گمراه کردن مردم
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   تروریست‌ها چگونه قهرمان شدند؟
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پشت پرده آدرس غلط آقای رئیس جمهور
9 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   تحریف جدید از دفاع مقدس: اخبار جنگ را به امام دروغ می‌گفتند!
6 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  حسین تبریزی فیلم سینمایی شهید شهریاری را می سازد
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مجلس یازدهم کلمه «انقلابی» را خراب نکند!
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ماموریت خاص پهپادهای سپاه
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   زنی که بعثی متجاوز را با تبر کشت
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  وقتی پسر شهید برای پدر شهید روضه میخواند
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گره‌هایی که پس از مدتها باز شدند
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است