خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  فورا باید با آمریکا مذاکره کنیم!
  وحشت مصی علی‌نژاد از احتمال دستگیری‌ توسط ایران
  چه کسی ناموس ایران را با یک اخم انگلیس عروس کرد؟
  پیشنهاد کنکوری ارتش به وزارت بهداشت
  روایت کارشناس ضدایرانی از سیاست ‌های منطقه‌ای ایران
  آمار اشتباه روحانی درباره رشد اقتصادی
  واکنش قوه قضائیه به ارتباط نماینده متهم با شهردار اسبق تهران
  ارباب تپه‌ها...!
  جزئیات جلسه جمعی از نمایندگان مجلس با رئیس قوه‌قضاییه
  اعتماد: بازی‌های اصلاح‌طلبان برای مردم نخ‌نما شده است
  حکومت ایران در جهت خواسته‌های مردم نیست!
  مرعشی: به گفتگو با آمریکا تمایل داریم
  جامعه به دلیل رویکردهای اصلاح‌طلبانه به روحانی رأی داد
  بازرگان اگر زنده بود چه می کرد
  وقتی سفیر اتریش مدافع «مقاومت» مردم ایران می شود!
  واکنش ایران به خبر لغو موقت بخشی از تحریم‌ها
  تروریستی که آزارش به مورچه هم نمی‌رسید!
  راه‌حل آزادسازی فلسطین از نگاه آیت‌الله موسوی اردبیلی
  محاکمه ۳ داعشی به اتهام محاربه در تهران
  خطبه هاشمی که معروف به "خطبه تجمل" شد!
  موافقت با درخواست اعاده دادرسی سعید مرتضوی
  گاف تازه ضد انقلاب‌ها درباره انفجار بیروت
  "عباس آخوندی" مرید علی(ع) بود یا فدایی آدم اسمیت؟!
  بلایی که حامیان خودفروشان لبنانی سرمان می‌آورند
  مرید علی(ع) بود یا فدایی آدام اسمیت؟
  خاتمی کِی هزینه فتنه ۸۸، فراکسیون امید و دولت روحانی را می‌دهد؟
  تنها راه نجات دو کشور از این باتلاق «برجام ۹۹» است!
  پروژه تخریب و آشوب و پاسخ مقتضی جبهه مقاومت
  نامه‌ای برای دوشیده شدن بیشتر
  موضع‌گیری دولت به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 270173صفحه نخست » سیاستشنبه، 14 تیر 1399 - 17:40
حزب ‌اللهی‌ها مراقب باشند!
شهید خبر: رهبرانقلاب سالها پیش در پیامی کوتاه به جنبش عدالتخواهی آنها را به دو شاخص مهم توجه داده بودند: « اول بصیرت و دوم صبر.» همان نکاتی که حالا بعد از 12 سال، بار دیگر آن را تکرار کرده اند.
  

 توصیه رهبر انقلاب این است که تحول‌خواهی اولا با «کارهای سطحی» میسر نیست و دیگر اینکه «تدریجی» است و نیازمند «صبوری». نکته قابل اشاره این است که رهبرانقلاب سالها پیش در پیامی کوتاه به جنبش عدالتخواهی آنها را به دو شاخص مهم توجه داده بودند: « اول بصیرت و دوم صبر.» همانی که حالا بعد از 12 سال، بار دیگر آن را تکرار کرده اند.

رهبر انقلاب در سه بیانات اخیر خود، نقدهایی نسبت به عملکرد نیروهای انقلابی بیان فرمودند و  خط حزب‌الله هم این موضوع را مورد بررسی قرار داده است.

رهبرانقلاب در سه بیانات اخیر خود (یعنی ارتباط تصویری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، سخنرانی به‌مناسبت سالگرد رحلت امام(ره)، و در نهایت ارتباط تصویری با همایش سراسری قوه‌ی قضائیه) با تأکید بر اهمیت مطالبه‌گری، به نقد برخی روش‌های عدالتخواهی پرداختند.

* کلان‌نگری در شناخت آرمان‌ها و واقعیت‌ها

مجموعه‌ نکات ایشان در حوزه‌ ارتقای مطالبه‌گری مربوط به دیدار دانشجویی است. در آن بیانات، رهبرانقلاب یک توصیه‌ راهبردی داشتند و آن، زاویه‌ی نگاه در مطالبه‌گری است. چه آنکه برای فهم دقیق راهبردها لازم است زاویه‌ی نگاه مطالبه‌کننده، «کلان بوده» و ضمن «شناخت آرمان‌ها»، فهم دقیقی از «وضع و واقعیت موجود» داشته باشد. کلان نگری یعنی شناخت ضعف‌ها در کنار فهم دقیق از جبهه‌بندی اصلی نظام اسلامی در نسبت با ظلم و ظالم اکبر و اعتنا به قدرت و دارایی‌های ملی در این مبارزه. بر این اساس اصولی که رهبرانقلاب در آن روز مطرح می‌کنند، بدین شرح است:

اول اینکه «جمهوری اسلامی، یک طرفِ مبارزه‌ی وسیع و عظیم در سطح جهانی است». این ملاحظه، نسبت ما را در جبهه‌بندی کلان سیاسی در دنیا دقیق می‌کند و موضع ما را نسبت به مشکلات داخلی روشن می‌کند. دوم، «ظرفیّت بالای کشور برای مقابله». این ملاحظه، شناخت دقیق از خودمان است. بی‌اعتنایی به این دارایی باعث می‌شود با مشاهده‌ی انواع مشکلات دچار ضعف و ناامیدی شویم. و در نهایت، «نهادینه شدنِ احساس قدرت و عزّت در کشور»، و اینکه دشمن در تلاش برای مخدوش کردن همین دستاورد انقلاب اسلامی است. باید مراقبت کرد این حس کرامت و عزت شکسته نشود. اصلاح ضعف‌ها با احساس ضعف میسر نیست. لذا خودحقیرپنداری باعث می‌شود روحیه‌ی مبارزه و تحول با مشاهده‌ی کمترین مشکل، تبدیل به خودزنی و رخوت و سستی شود.

سپس، رهبر انقلاب بعد از اینکه زاویه‌ نگاه را به کلان‌نگری و عمق‌بخشی ارتقا دادند درخصوص رفتار فردی نیز چند توصیه کلیدی دارند: اول «خودسازی فردی و اجتماعی» است. دقت کنیم که سال‌ها پیش رهبر انقلاب موضوع عدالتخواهی را با دو شاخص معنادار «عقلانیت و معنویت» مطرح کردند و تأکید داشتند که بی‌اعتنایی به این دو شاخص، منجر به «یک چیز سربار، تحمیلی و اجباری» 27/2/90 خواهد شد.

جای دیگر نیز توضیح می‌دهند که «عدالتخواهی بدون معنویت و عقلانیت باعث می‌شود عدالت به ضد خودش تبدیل شود خیلی از کارها را گاهی بعضی از این گروه‌های تند و افراطی توی این کشور کرده‌اند که ضد عدالت شده» 16/6/88 و در جای دیگر نیز می‌فرمایند عدالتخواهی بدون معنویت «به ریاکاری، دروغ، انحراف و ظاهرسازی و تصنع تبدیل می‌شود». 6/8/84

لذا در دیدار با دانشجویان ابتدا به «خودسازی» تأکید دارند و در مرحله‌ی بعد به «تقویت مبانی معرفتی». ایشان توضیح می‌دهند که فرد متکی به مبانی، نه مقابل مشکلات «منفعل» می‌شود و نه دچار «انحراف» می‌گردد. سپس مثال می زنند که جمعی از جوانان متدین اول انقلاب به دلیل نداشتن مبانی در سال‌های بعد تبدیل به «انقلابیون پشیمان» شدند و حتی مقابل انقلاب ایستادند.

* فرق بین تحوّل‌خواهی واعتراض

رهبرانقلاب اما در سالگرد رحلت امام، موضوع مطالبه‌گری را با عنوان گسترده‌تر و عمیق‌تری به نام «تحول‌خواهی» مطرح می‌کنند و در همان ابتدا جهت تبیین تحول‌خواهی می‌فرمایند که در پرتو روحیه‌ی تحول‌آفرینی امام(ره)، «روحیه‌ی خمودگی و تسلیم ملت ایران به روحیه‌ای مطالبه‌گر تبدیل شد».

ایشان سپس در تبیین تحول‌خواهی چند توضیح راهبردی را ارائه فرمودند: اول اینکه «تحوّل‌خواهی لزوماً به معنای اعتراض نیست» بلکه به معنی بهتر شدن مستمر است. برخی تصور می‌کنند مطالبه‌گری صرفا فریاد کشیدن است حال آنکه مطالبه‌گری و تحول‌خواهی به معنای راضی نبودن از وضع موجود است و از این جهت، الزاما به معنی اعتراض نیست.

نکته دوم این است که رهبر انقلاب در اینجا نیز «پشتوانه فکری» را «از لوازم تحوّل صحیح» می‌دانند و تصریح می‌کنند که در زمینه‌ی عدالت باید تحول ایجاد کنیم اما این تحول باید مبتنی بر مبانی فکری باشد. سپس اشاره می‌کنند که «اگر چنانچه یک چنین پشتوانه‌ی فکری‌ای وجود نداشته باشد، این تحوّل انسان، غلط خواهد بود و احتمالاً انسان قدم را نابجا برمی‌دارد، بعد هم درست پافشاری نمی‌کند.» توصیه‌ی دیگر رهبرانقلاب نیز این است که تحول‌خواهی اولا با «کارهای سطحی» میسر نیست و دیگر اینکه البته «تدریجی» است و نیازمند «صبوری». نکته ‌ی ‌قابل اشاره این است که رهبرانقلاب سال‌ها پیش در پیامی کوتاه به جنبش عدالتخواهی آنها را به دو شاخص مهم توجه داده بودند: «اول بصیرت و دوم صبر.» 22/5/87 همان دویی که حالا بعد از 12 سال، بار دیگر آن را تکرار کرده‌اند.

* مراقب قضاوت‌های نادرست باشید!

سومین بیانات رهبرانقلاب مربوط به همایش سراسری قوه قضائیه است. مخاطب اصلی ایشان اگرچه مسئولین و کارکنان دستگاه قضائی بود اما درخلال آن، مجدد به برخی آسیب‌های مطالبه‌گری پرداختند که یکی از مهم‌ترین آنها اشاره به یک مصداق و حمایت از رئیس سابق دستگاه قضائی در مقابل تهمت‌های ناروا است. رهبر انقلاب در این موضوع و فراتر از یک مصداق تأکید داشتند که جوانان مؤمن در مسیر مطالبه‌گری «مراقبت کنند تعدّی نکنند، جفا نکنند، ظلم نکنند...».

در بخش دیگری از همین دیدار چنین می‌فرمایند: «خیلی‌ها قضاوت می‌کنند در فضای مجازی؛ و با بیانهای خودشان، با نوشته‌های خودشان، در واقع در موضع یک قاضی قرار می‌گیرند و رأی می‌دهند و بر اساس این رأی عمل می‌کنند؛ گاهی دشنام می‌دهند، گاهی تهمت می‌زنند و کارهایی مانند اینها می‌کنند؛ همه مراقب باشند.» 7/4/99 لذا می‌فرمایند مبارزه با فساد مهم است اما ظلم نکردن و تعدی نکردن در این مسیر چه بسا مهم‌تر است، «یعنی وجود فساد و مفسد، خیلی خطرناک است امّا تعدّی به بی‌گناه به معنای واقعی کلمه از این خطرناک‌تر است.» 7/4/99

بنابراین می‌توان اینطور جمع‌بندی کرد که رهبرانقلاب در دیدار با دانشجویان، زاویه‌ی نگاه مطالبه‌گری را به کلان‌نگری و راهبردی‌اندیشی ارتقا دادند، در سالگرد رحلت امام(ره) اصول حاکم بر تحول‌خواهی را توضیح دادند و در نهایت در دیدار با مسئولان قضائی، با اشاره به یک مصداق، یک رویه‌ی نادرست در مطالبه‌گری را مورد تذکر قرار دادند. این موضوعات و سرفصل‌ها را می‌توان به عنوان اصول و مبانی مطالبه‌گری بیان کرد و بر نیروهای حزب‌اللهی فرض است که نسبت خود با این مبانی را مورد بازخوانی و بازبینی قرار دهند.

منبع: فارس
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  کمک مومنانه مصداق انقلابی‌گری است/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد/ عزاداران مصوبات و ضوابط تعیین شده برای عزاداری‌ها را مراعات کنند
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   کمک به فلسطین، دلسوزی برای یمن و دغدغه مسلمانان زیر ستم اهتمام همیشگی ما است/ آمریکا نتوانسته است با ترس یا فریب جلوی پیشرفت مردم ایران را بگیرد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  می‌شود روزی چندبار با پرچم این نظام عکس گرفت و عکس آن عمل کرد
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آسمانی شدن ۳ برادر در یک روز
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  هم‌صدایی عجیب اصلاح‌طلبان با رسانه‌های غربی‌/ محرم را تعطیل کنید
5 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   سلامی: انتقام حاج قاسم را خواهیم گرفت
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  املاک مصادره ای بنیاد شهید که باید تحویل داده شوند
5 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   عملیات «مرصاد» آغازی بر پایان مفتضح منافقین
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  وضعیت حقوق شهدای مسجدالحرام پس از ۵ سال
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   محرم را به گلزار شهدا ببرید
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است