خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  خبرسازی به سبک آمریکایی درباره دستگیری «شارمهد»
  از اشک تمساح برای «کولبران» تا بازکردن معبر برای تروریست‌ها
  جزئیاتی از حضور حامیان طالبان در پارک ملت
  تبریک توییتری مهاجرانی برای سالگرد تولد آیت الله سیستانی
  جوانی که برای یک فتوای «خمینی کبیر» شهید شد
  پایان تاریخ مصرف نتانیاهو؟
  تحریف داخلی مکمل تحریم خارجی!
  خط تحریف از مشروطیت تا انقلاب اسلامی
  اعلام مشروطیت سرآغاز راه ناهموار قانونگرایی
  اسرائیل، تنزل استراتژی و تاکتیک
  بیانیه عاملان گرانی و اغتشاش برای انتخابات ۱۴۰۰
  "جشن بالماسکه" اصلاح‌طلبان برای فرار از پذیرش مسئولیت مشکلات اقتصادی!
  وعده‌های برجامی شما کپرنشینی بود یا زندگی لاکچری؟
  هرکشوری به جای ایران بود توان مقاومت را از دست می داد
  عصبانیت اصلاح طلبان از دیدار نمایندگان مجلس با کارگران هفت تپه
  مردم اصلاح طلبان را قبول دارند، اما فشارها زیاد است
  کلید گشایش در مذاکره با آمریکاست
  تله های اصلاح طلبانه برای اصولگرایان
  دستگیری سرکرده گروهک تندر نشانه اقتدار و صلابت جامعه اطلاعاتی است
  القای ناکارآمدی دولت، محور اصلی جنگ روانی دشمنان است
  پشت پرده خبرسازی‌های جدید درباره تاثیر FATF بر روابط ایران با کانادا، روسیه و چین
  وقتی روزنامه‌های اصلاح طلب درد مسکن ندارند
  تحریف داخلی مکمل تحریم خارجی!
  مارکوپولو!
  خط تحریف از مشروطیت تا انقلاب اسلامی
  اسرائیل، تنزل استراتژی و تاکتیک
  ابَرحریفی به نام آیت‌الله خامنه‌ای
  هزینه طناب‌کشی‌های سیاسی از جیب ملت
  دستور امام علی(ع) برای مبارزه با تحریم کنندگان
  غیر از آیت‌الله خامنه‌ای گزینه دیگری برای رهبری نداشتیم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 270001صفحه نخست » سیاستچهارشنبه، 11 تیر 1399 - 20:40
اروپا باید مقامات ایرانی را که خواستار خروج از برجام و ان‌پی‌تی هستند تحریم کند
شهید خبر: یک اندیشکده آمریکایی پیشنهاد داد که کشورهای اروپایی باید برای مهار و حل موضوع ایران و برجام یک ابتکار عمل منطقه‌ای جدید را اتخاذ کنند.
  

اندیشکده کارنگی در گزارشی راهبردی نوشت: شکاف میان اروپا و آمریکا بر سر ایران در حال گسترش است. سیاست فشار حداکثری دو ساله آمریکا علیه تهران نتایج مطلوب‌نظر واشنگتن را به دنبال نداشته است. اروپایی‌ها نیز نتوانسته‌اند در برابر شریک خود به اندازه کافی مقاومت کرده و آن را به تغییر مسیر وادار سازند. بدتر از این، سیاست آمریکا ممکن است موجب بی‌ثباتی در منطقه خلیج فارس شود و این امر پیامدهای مستقیمی برای اروپا دارد. اتحادیه اروپا، اعضای آن، و انگلیس در راستای احیای اهرم فشار خود  باید نگاه‌ خود را از روابط با جمهوری اسلامی فراتر ببرند و به چالش‌های امنیتی موجود در منطقه بپردازند. با توجه به عقب‌نشینی قریب‌الوقوع آمریکا و افزایش علاقه‌مندی روسیه به منطقه، ضروری است که اتحادیه اروپا در خارج از مرزهایش نیز حضور پیدا کند.


مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این گزارش، صرفاً جهت تحلیل و بررسی رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر شده است و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید مشرق نیست.


این اندیشکده آمریکایی می‌نویسد: توافق هسته‌ای علیرغم آنکه نیمه‌جان شده اما نقطه شروع خوبی به شمار می‌رود. اروپایی‌ها باید برخی از مفاد پایه توافق هسته‌ای را به منطقه تعمیم دهند و تازه‌واردان هسته‌ای در میان کشورهای عرب خلیج فارس را نیز تحت شمول آن قرار دهند. این امر موجب پیشبرد رسالت عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای می‌شود که نه فقط به نفع یک کشور واحد بلکه به نفع کل منطقه تمام می‌شود. به همین نحو، اروپایی‌ها باید در قالب گفتگو درباره امنیت منطقه با ایران، عراق، و شش کشور عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس تعامل کنند. به جای پیشنهاد یک چارچوب امنیتی همه‌جانبه، آنها باید یک رویکرد گام به گام منطقه‌ای را با هدف مدون‌سازی اصول به رسمیت شناخته بین‌المللی دنبال کنند.

اروپا باید مقامات ایرانی را که خواستار خروج از برجام و ان‌پی‌تی هستند تحریم کند

پیشنهادات اروپا برای منطقه خلیج فارس

نویسنده گزارش توصیه می‌کند که اروپایی‌ها باید از کشورهای منطقه خلیج فارس بخواهند که:

۱- استانداردهای همگانی عدم اشاعه تسلیحاتی را اتخاذ کنند. اروپایی‌ها باید کشورهای حوزه خلیج فارس را تشویق کنند که استانداردهایی نظیر پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کنوانسیون‌های بین‌المللی در خصوص ایمنی هسته‌ای و مدیریت بلایا را اعمال کنند.

۲- با مفاد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موافقت کنند. اروپایی‌ها باید از کشورهای حوزه خلیج فارس مصرانه بخواهند تا در صورت امکان تدابیری اتخاذ کنند که موجب محدودسازی برنامه‌های هسته‌ای در شرف تکوین می‌شوند.

در ادامه این گزارش آمده است: این مفاد از جمله وضع محدودیت در خصوص غنی‌سازی اورانیوم در داخل و چشم‌پوشی از بازفرآوری سوخت را شامل می‌شوند. طبق این تدابیر اولیه، اروپایی‌ها باید گام‌های بیشتری را در راستای گفتگوی منطقه‌ای درباره مسائل امنیتی و تهدیدآمیز پیشنهاد دهند ــ و به تحقق آنها کمک کنند. این گام‌ها باید موارد زیر را شامل شوند:

۱- مذاکره بر سر امنیت دریایی خلیج فارس.

۲- ممنوع‌سازی آزمایش سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی و همچنین سلاح‌های هسته‌ای.

۳- محدودسازی برد موشک‌های بالستیک و تجارت تسلیحاتی در منطقه.

 ایجاد همه این سازوکارها مستلزم صرف وقت و انرژی است، اما شروع فرآیند گفتگوی منطقه‌ای می‌تواند به تغییر تحولات تنش‌زای کنونی کمک کند. در شرایطی که آمریکا در حال فاصله‌گیری از جایگاه رهبری خود  در سطح سیاست‌هاست، وقت آن رسیده که اروپا وارد میدان شود. اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی با تکیه بر دستاوردهای دیپلماتیک در خصوص مسئله هسته‌ای و در عین حال در قالب تلاش جهت اعتمادسازی مجدد نزد همه قدرت‌های منطقه‌ای از جایگاه خوبی جهت طی کردن چنین مسیری برخوردارند.

اتحادیه اروپا باید مستقل فکر و اقدام کند

این گزارش می‌افزاید: جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان دیدار با وزیر امور خارجه ایران پس از بالا گرفتن تنش‌ها میان ایران و آمریکا در ماه ژانویه ۲۰۲۰ از لزوم دستیابی به یک «راه‌حل سیاسی منطقه‌ای» سخن گفت. اگر این راه‌حل در بر گیرنده رویکرد جامع‌تری در ارتباط با کشورها، مسائل، و تمایل اتحادیه اروپا نسبت به ارائه مشوق‌ها و عوامل بازدارنده پشتیبان باشد، در آن صورت اتحادیه اروپا در مسیر صحیح قرار دارد. اتحادیه اروپا به درستی از سیاست فشار حداکثری آمریکا فاصله گرفته که این امر به لحاظ اصولی و با هدف ایفای نقش بعنوان یک واسطه بالقوه در منطقه صورت گرفته است. همه‌گیری ویروس کرونا نشان داد که سیاست‌ورزی ــ به ویژه سیاست خارجی ــ نباید تحت‌الشعاع ایدئولوژی قرار گیرد. دولت آمریکا به خاطر بهره‌برداری از یک فاجعه انسانی و حفظ محاصره اقتصادی با هدف تحقق اهداف کوتاه مدتِ یک سیاست شکست خورده مقصر قلمداد می‌شود.

اروپا باید مقامات ایرانی را که خواستار خروج از برجام و ان‌پی‌تی هستند تحریم کند

کارنگی در ادامه می‌نویسد: گستره و عمق تحریم‌های آمریکا، از جمله تحریم‌ها ضد متحدان، موجب شده تا اتحادیه اروپا گزینه‌های سیاسی چندانی در برابر خود نداشته باشد. اکنون که اولین معامله در قالب سازوکار اینستکس صورت گرفته و نیاز به معاملات بشردوستانه به وضوح مشاهده می‌شود، اروپایی‌ها باید ظرفیت این سازوکار را بالا ببرند. مسئله نه فقط دفاع از برجام بلکه همچنین تأمین منافع اروپایی‌هاست، زیرا بدین طریق قادر خواهند بود در بلند مدت مستقل از تحریم‌های ثانویه آمریکا عمل می‌کنند. اروپایی‌ها باید ابعاد مربوط به عدم اشاعه هسته‌ای مندرج در برجام را به تازه‌واردان هسته‌ای در میان کشورهای عرب خلیج فارس تعمیم دهند. به علاوه، اروپایی‌ها باید جسورانه به مسائل مرتبط با امنیت سخت بپردازند. این مسئله صرفاً به امنیت میان کشورها محدود نمی‌شود. همانگونه که رویدادهای اخیر نشان داده‌اند، همه کشورهای منطقه از تحولات داخلی در دیگر کشورها ــ از اعتراضات در عراق و ایران گرفته تا کشکمش در درون خاندان سلطنتی عربستان ــ متأثر می‌شوند. بی‌ثباتی در یک کشور ممکن است به آسانی به کشورهای همسایه نیز سرریز کند.

پیشنهاد گفتگو میان قدرت‌های منطقه زمانی معتبرتر می‌شود که از یک شالوده و بستر برخوردار باشد. این بدان معناست که مأموریت دریایی تحت رهبری فرانسه در خلیج فارس باید با گذشت زمان به مأموریت تحت حمایت اتحادیه اروپا تبدیل شود. بعلاوه، اروپایی‌ها باید از حضور در عراق استفاده کرده و در صورت نیاز به تلاش‌های پشت پرده جهت کاستن از تنش‌های نظامی دست بزنند. تدوین یک رویکرد منطقه‌ای همچنین به افزایش گفتگوهای سیاسی میان سه هیأت نمایندگی اتحادیه اروپا در منطقه خلیج فارس ــ در ابوظبی، کویت، و ریاض ــ و سفارت‌خانه‌های کشورهای قدرتمند عضو اتحادیه و همچنین انگلیس در منطقه می‌انجامد. علاوه بر تهیه طرحی جهت تعامل با کشورهای حوزه خلیج فارس، اتحادیه اروپا همچنین باید فهرستی از تدابیر تهیه کند و این تدابیر را در صورت عدم همکاری کشورهای منطقه بکار گیرد.

توصیه‌هایی برای فشار حداکثری به سبک اروپایی

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: در خصوص ایران و برجام، اتحادیه اروپا باید در راستای سنجش مدت زمان گریز هسته‌ای از نزدیک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند، در صورت نیاز از ادبیات تندتری در قالب سیاست‌های خود استفاده کند، و بازرسی‌های سرزده بیشتری را صورت دهد. کشورهای اروپایی می‌توانند سفرای خود را جهت مشورت از ایران فرا خوانند که این نشانه‌ای قوی دال بر عدم رضایت دیپلماتیک آنها خواهد بود. یک گام دیگر نیز این است که آن دسته سیاستمداران و مقامات ارشد ایرانی که خواستار خروج ایران از برجام، یا بدتر، ان‌پی‌تی می‌شوند در لیست سیاه گنجانیده شوند.

اروپا باید مقامات ایرانی را که خواستار خروج از برجام و ان‌پی‌تی هستند تحریم کند

اگرچه شاید دشوار بنظر برسد، اما اتحادیه اروپا باید در برابر تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا بایستد و در عین حال حق اتخاذ تدابیر هدفمند را برای خود حفظ کند تا بدین طریق موضع خود را برای سیاست‌گذاران ایرانی واضح و شفاف سازد.

اتحادیه اروپا و کشورهای عضو باید با همکاری انگلیس واکنش‌هایی را در پاسخ به هرگونه موارد بالا گرفتن تنش در منظقه از طرف ایران یا کشورهای دیگر آماده سازند. این واکنش می‌تواند علاوه بر فرا خواندن سفرای کشورهای اروپایی همچنین کاهش تعداد پرسنل سفارت‌خانه از جمله پرسنل فعال در امور تجاری یا کنسولی و یا کاهش سطح نمایندگی دیپلماتیک مثلاً از سفیر به کاردار را شامل شود. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو می‌توانند تجهیزات مورد استفاده در اتفاقاتی که به وضع تحریم انجامیده‌اند را ممنوع کنند. این اتفاقات حمله به کشتی‌ها، زیرساخت‌ها، و افراد را شامل می‌شوند. به همین نحو، اتحادیه اروپا می‌تواند سیاستمداران و مقامات دخیل در اقداماتی که موجب بالا گرفتن تنش شده‌اند را مجازات کند و در این راستا دارایی‌های آنها را مسدود یا ممنوعیت صدور ویزا برای آنها وضع کند.

لزوم گفتگو در خصوص ابتکار صلح هرمز ایران

این اندیشکده در پایان گزارش خود اینگونه نتیجه‌گیری می‌کند: هرگونه گفتگوهای منطقه‌ای صرفاً سرآغاز یک روند است، نه اقدامی توأم با پیامد از قبل تعیین‌شده که موجب برتری یکی از طرفین بر دیگری می‌شود. با وجود این، از آنجا که یک سیستم امنیت جمعی تمام‌عیار برای منطقه خلیج فارس دست‌نیافتنی بنظر می‌رسد، طراحی فرآیندی که در نهایت به آنجا منتهی شود بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است. باید اذعان داشت که چنین فرآیندی هدفش کاستن از تنش‌ها صرفاً در خلیج فارس است، حال آنکه چالش‌ها در دیگر مناطق ــ از سوریه گرفته تا یمن و رویارویی میان اسرائیل و ایران ــ همچنان لاینحل باقی خواهند ماند.

اروپا باید مقامات ایرانی را که خواستار خروج از برجام و ان‌پی‌تی هستند تحریم کند

علیرغم این موارد هشدارآمیز، شروع یک گفتگوی منطقه‌ای به تغییر تحولات تنش‌زای کنونی بسیار کمک خواهد کرد. ایران بواسطه این امر ترغیب می‌شود جزئیات بیشتری درباره ابتکار صلح هرمز ارائه دهد. این امر همچنین همسایگان عربِ ایران را متقاعد می‌سازد تا مطالبات واقعی خود را نزد تهران مطرح و بر سر ادعاهای خود مبنی بر مداخله ایران مذاکره کنند. در نهایت، این پیشنهادات بستگی به آن دارند که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو بدانند که چه می‌خواهند. اگر قرار باشد درخواست‌های مکرر نظیر تمایل امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه در خصوص «استقلال اروپا» و بلندپروازی فن دِر لاین مبنی بر تشکیل یک «کمیسیون ژئوپلتیکی [اروپایی]» در عمل تأثیر خود را نشان دهند، سیاست التحادیه اروپا در قبال ایران و خلیج فارس نقطه شروع خوبی است.

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  سربازگیری اصلاح‌طلبان برای حرکت خیابانی!
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   پیری جمعیت از همه خطرات بزرگ‌تر است/ آمار فرزندآوری ما به قدر جانشینی هم نیست
7 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 0)
  طراحان ترور ترکیبی نگران کدام اتفاق هستند؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اقتصاد مقاومتی تبدیل به تاب آوری شد؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  آقای زیباکلام تاریخ را چرا تحریف میکنید؟
5 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   می‌شود روزی چندبار با پرچم این نظام عکس گرفت و عکس آن عمل کرد
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پشت پرده هشتگ «اعدام نکنید»
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   «اعدام نکنید» بهانه است، از محبوبیت رئیسی بغض دارند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  توان «تقریبا هیچ» ضد انقلاب در فراخوان کشکولی برای اغتشاش در کشور
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آخرین تقلاهای منافقین برای اثبات کارآمدی خود به کارفرمایان
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است