خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  نادر طالب‌زاده: نمی‌خواهند پرونده حاج احمد باز شود
  بررسی فوری حادثه نطنز در کمیسیون امنیت ملی
  نباید دستاورد‌های دولت روحانی نادیده گرفته شود!
  ماهی گرفتن برخی سیاسیون از آب گل‌آلود ربوده شدن حاج احمد
  ویژگی‌های نماینده تراز انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره)
  شمخانی: ترور شهید سلیمانی بزرگترین هدیه آمریکا به تروریسم تکفیری بود
  آقای خوئینی‌ها! حداقل نصف عمر انقلاب در دست دولت‌های هم‌فکر شما بوده است
  اعتراض عامل اصلی تحریم انتخابات به "تثبیت قیمت‌ها"
  نامه خوئینی‌ها، چکیده نامه منتظری در دهه ۶۰ است
  بزک‌کنندگان برجام می‌گویند مبنای مذاکره اعتماد نیست
  استعفای رسانه‌ای رئیس و نایب رئیس نشانه بحران‌زدگی شورای اصلاح‌طلبان
  شرمندگی روزنامه حامی دولت از دروغ «تقصیر دولت قبل است»
  تاکید رهبر انقلاب بر مسئله تفکر درباره زنان
  حزب ‌اللهی‌ها مراقب باشند!
  اروپایی‌ها بدانند نتیجه سیاست‌های غلط آن‌ها به فروپاشی کامل برجام منجر می‌شود
  طرح سؤال از رئیس‌جمهور برای مسائل «اقتصادی» کلید خورد
  علت حادثه بامداد پنج‌شنبه در مجتمع غنی‌سازی نطنز مشخص شد
  گروهک فرقان از پای درس تفسیر خوئینی‌ها درآمد
  موشک‌های سپاه پشتوانه ماست
  بهرام قاسمی: ایران ۴۰ سال متحمل تحریم‌های مغایر با موازین انسانی است
  افق «عراق مقاوم»
  از تیتر «هرچه تهران بگوید» تا «اروپا صداقت ندارد»
  نامه موسوی خوئینی‌ها و استراتژی «پرده‌ی دود»
  خط حزب‌الله ۲۴۳/ حزب‌اللهی‌ها مراقب باشند! +دانلود
  سایت حادثه دیده در نطنز فاقد مواد هسته‌ای و آلودگی بود
  نامه‌ خوئینی‌ها؛ لکنت در استدلال و بن‌بست در سیاست‌ورزی
  نمایندگان تهران امشب در مساجد با مردم صحبت می‌کنند
  شما متهم دلار ۲۰ هزار تومانی هستید آقای خوئینی‌ها
  روایتی تصویری از قدرت دلیرمردان ایران
  ادعای حامیان تاجگردون تو زرد از آب درآمد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 268761صفحه نخست » دفاع-انقلاب اسلامییکشنبه، 1 تیر 1399 - 13:40
جای استفاده از تجربه و ابزار دیپلماسی کجاست؟
جای استفاده از تجربه و ابزار دیپلماسی کجاست؟شهید خبر: مواضع و عملکرد انگلیس، فرانسه و آلمان در قبال توافق هسته‌ای یادآور مواضع این سه کشور اروپایی درباره توافق سعدآباد است، اتفاقاتی که گاهی خیلی دور به‌نظر می‌رسد، در اصل خیلی نزدیک هستند.
  

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه قطعنامه‌ای را علیه ایران به‌تصویب رساند که 25 رأی مثبت، دو رأی منفی و 7 رأی ممتنع و یک غایب داشت.

قطعنامه شورای حکام آژانس در حالی است که ایران همچنان در برجام است، و اجازه داده است بازرسی‌های بی‌سابقه آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش ادامه یابد. حدود 20 درصد کل بازرسی‌های آژانس فقط مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است.

ناجیان برجام، بانیان قطعنامه

جالب است که قطعنامه جدید توسط سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان تدوین و پیشنهاد شده است، یعنی کسانی که از نگاه دولت کشورمان قرار بود ناجیان برجام باشند، بانیان قطعنامه ضدایرانی در آژانس شده‌اند. این اتفاق درس بسیار مهمی را برای کشورمان دارد و آن این‌که امید بستن و اعتماد کردن به غرب از جمله اروپا راه به جایی نمی‌برد. شاید اگر دولت و دستگاه دیپلماسی از تجربه‌های قبلی درس گرفته بودند، مسیری را نمی‌رفتند که هم در برجام بمانند و هم کسانی که به تعهداتشان پایبند نبوده‌اند، علیه آن قطعنامه صادر کنند.

تجربه تلخ نادیده‌گرفتن تجربیات

تفکیک اروپا از آمریکا در جریان برجام و رفع تحریم‌ها اشتباهی است که دولت دانسته یا نادانسته مرتکب آن شده است، هرچند که تجربیات و مواضع قبلی نشان می‌دهد که چه‌بسا این امر دانسته باشد.

حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان کتاب «امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای» را درباره توافق سعدآباد که در دوران دولت اصلاحات انجام شد، نوشته است. او در فصل هفتم این کتاب و صفحه 328 می‌نویسد: «مشکل ما این بود که هرگاه مذاکرات پیش می‌رفت، اروپایی‌ها بدون چراغ سبز آمریکا قادر به انجام هیچ کار مهمی نبودند.»

او در همان صفحه کتاب همچنین می‌نویسد: «شرکت‌های بزرگ اروپایی در گسترش معاملات و تجارت و اقتصاد و تکنولوژی بدون رضایت آمریکا نمی‌توانستند با ایران همکاری داشته باشند. اروپایی‌ها به ما می‌گفتند "ما به شرکت‌های خود توصیه‌های لازم را می‌کنیم ولی آنها آزاد هستند و نمی‌دانیم که شرکت‌ها در نهایت با شما به توافق می‌رسند یا نه، چون این شرکت‌ها با شرکت‌های آمریکایی حجم معاملات بالایی دارند و در شرایط کنونی طرف آمریکایی راضی به این کار نخواهد شد."»

روحانی در صفحه 259 کتاب خود نوشته است: «در واقع اروپایی‌ها در اجرای تعهدی که متقبل شده بودند، ناتوان بودند... در نگاه کلی، اروپایی‌ها همواره به‌دنبال نوعی اجماع و یا دست‌کم هماهنگی با آمریکا بودند.»

همه گزاره‌های فوق عیناً یا با شباهت زیاد درباره برجام نیز توسط مقامات ایرانی یا اروپایی گفته شده یا صادق بوده است، یعنی اگر کمی بالاتر منبع این اظهارات ذکر نشده بود، نزدیک‌ترین و فوری‌ترین برداشت مخاطب این بود که این اظهارات و نکات در خصوص برجام و وضع فعلی بیان شده است.

این نشان می‌دهد که تحولات مربوط به سعدآباد و برجام دو روی یک سکه هستند که اتفاقاً هر دو طرف آن یک شکل است، در هر دو مورد «دبه اروپایی» به‌چشم می‌خورد. در نقض عهدها هم «همیشه پای یک آمریکا در میان بوده است.» این اتفاق، امر عجیبی نیست، عجیب عبرت نگرفتن عده‌ای از اشتباهات گزاف گذشته است، به‌عوض، به همان میزان که برخی در داخل کشور از گذشته درس و شناخت پیدا نکرده‌اند، جبهه غربی به همان اندازه در خصوص نحوه اجرای اهداف تکراری خود اشراف پیدا کرده است.

بدعهدی قبلی اروپا در ماجرای توافق پاریس تا به حدی بود که صدای محمد البرادعی، مدیرکل اسبق آژانس را نیز در آورد. البرادعی در کتاب «عصر فریب: دیپلماسی هسته‌ای در عصر خیانت» می‌نویسد که پس از انجام تعهدات ایران، اروپایی‌ها آن زمان در پیشنهاد خود خواسته بودند به‌سبک بازاری‌های ایران عمل کنند و همه منافع و امتیازها را در ابتدا و یک‌جا ارائه ندهند. البرادعی نتیجه را فاجعه می‌پنداشت. او می‌نویسد که پیشنهاد مزبور نه‌تنها ناچیز و کم‌محتوا بلکه متکبرانه و تحقیرآمیز بود و این برداشت را ایجاد می‌کرد که اروپایی‌ها با بی‌میلی و از سر لطف آن را مطرح کرده‌اند.

بر اساس آنچه در صفحات 144 و 199 این کتاب نوشته شده است، تحقیر ایران در این پیشنهاد تا آنجا پیش رفته بود که سه کشور اروپایی قول داده بودند در صورت «توقف» غنی‌سازی، از دانشمندان بیکارشده ایرانی نگهداری خواهند کرد.

پیشنهادات آن موقع اروپا، تقریباً مشابه پیشنهادات فعلی آن‌ها در خصوص برجام بدون آمریکاست؛ در حالی که ایران از محل رفع تحریم‌ها و مکانیزمی مانند اینستکس انتظار میلیارد دلاری داشت، اروپایی‌ها پیشنهادهای میلیون دلاری تحقیرآمیز را مطرح می‌کردند. جالب است که با وجود عدم جبران خروج آمریکا از برجام، وزرای خارجه سه کشور اروپایی در بیانیه مشترک روز گذشته خود اعلام می‌کنند که به تعهدات برجامی خود در رفع تحریم‌ها «به‌طور کامل» پایبند بوده‌اند. سه وزیر اروپایی پا را فراتر گذاشته و با استناد به اینستکس می‌گویند که اروپا فراتر از تعهدات برجامی خود عمل کرده است، غافل از اینکه اینستکس مانند اتوبانی می‌ماند که خودرویی از آن عبور نمی‌کند و می‌توان در آنجا فوتبال بازی کرد، به‌عبارتی، به‌فرض اگر وزرای خارجه این اظهارات را به‌طنز و شوخی می‌گفتند، باز امری قبیح بود، اما در روز روشن و مقابل دید همگان این اظهارات تحقیرآمیز را ایراد می‌کنند. این اظهارات، مواضع و اقدامات اروپا در اصل تورق کتاب تاریخ و یادآوری آنچه در گذشته با ایران کردند، است، مثل آلبوم عکسی است که با دیدن عکس‌ها، آدمی را به خاطرات گذشته برمی‌گرداند.

 استفاده هرز از جعبه ابزار دیپلماسی

دولت فعلی علاوه بر حذف آینه عقبی که بتواند با مرور گذشته، به‌طور مناسب و مطلوبی به‌سمت آینده به‌پیش رود، اشتباهات دیگری نیز داشت، استفاده بد و نابجا از ابزار دیپلماسی باعث شد که ایران نتواند آن‌طور که باید و شاید منافع خود را به‌ویژه در سازمان‌های بین‌المللی تأمین کند. دولت فعلی می‌گوید که به زبان دنیا و دیپلماسی آشناست. به‌فرض صحت چنین گزاره‌ای، به‌نظر می‌رسد که این دولت دست‌کم در خصوص نحوه و کیفیت استفاده از این زبان کار را بلد نیست. چه‌بسا اگر به‌خوبی از این زبان و ابزار استفاده می‌شد، کشورهای کمتری در شورای حکام با آمریکا و اروپا همراهی می‌کردند.

اظهارات و توییت‌های مقامات دولتی در یکی دو روز گذشته شاهدی بر این مدعاست. تهدید اروپا و غرب در خصوص تصویب قطعنامه ضدایرانی، آن هم در زمان رأی‌گیری چندان معقول و بهنگام به‌نظر نمی‌رسد. بهتر این بود که این تهدیدات و رایزنی‌های مؤثر خیلی پیشتر از اینها اتفاق می‌افتاد. سیاست کنشی و فعال عمدتاً بهتر از سیاست واکنشی جواب می‌دهد.

خوب است که به‌دور از هرگونه شعارزدگی، نتایج انفعال و امید بستن به غرب و اروپا با نتایج مقاومت فعال مقایسه شوند، در اولی اظهارات و پیشنهادات میلیون دلاری اینستکس مطرح می‌شود، اما در دیگری رهبران قدرت‌های جهان برای مذاکره با تهران و راه‌اندازی خط اعتباری میلیارد دلاری آن هم در شروع گفتگوها التماس می‌کنند.

شاید اگر کمی جدی‌تر از ابزار دیپلماسی و رایزنی‌ها با دست‌کم کشورهای مستقل مانند چین و روسیه استفاده شده بود، دیروز ما مواضع محکمتر و مؤثرتری را از این کشورها در تصویب نشدن قطعنامه روز گذشته شاهد بودیم. این کشورها با خرج کردن قاطعیت بیشتر می‌توانستند از اهرم چانه‌زنی خود برای اقناع کشورهای دیگر در عدم همراهی با اروپا استفاده و تلاش‌های ایران را تکمیل کنند.

اقدامات جدید در زمینه کاهش تعهدات هسته‌ای یا تشدید اقدامات قبلی هم می‌توانست فشار اروپایی‌ها بر ایران را خنثی کند یا به آنها تفهیم کند که ایران به هرگونه تشدید تنش آنها پاسخ خواهد داد.

مسیر پیشِ‌رو

همه اتفاقات چند ماه و چند سال اخیر نشان می‌دهد که حل مشکلات کشور از مسیر امید و چشم دوختن به اروپا نمی‌گذرد؛ چرا که هدف آنها نه حل مشکلات و مسائل ایران، بلکه مهار و تضعیف آن است، در چنین وضعیتی تکلیف مشخص است و راه پیشِ‌رو هم مشخص‌تر. قطعاً برنامه‌ریزی برای تقویت تولید در داخل کشور و افزایش صادرات غیرنفتی به‌مراتب تأثیرات و نفع بیشتری را برای کشور خواهد داشت تا اینستکس چندمیلیون‌دلاری که تراکنش در آن حکم کیمیا را دارد.

نسخه‌های اقتصادی مختلفی برای بهبود اوضاع کشور مطرح شده یا قابل طرح است که مهمترین نکته، ابتدا باور آن و سپس برداشتن گام‌های عملی در مسیر اجرای آن است، حتی اگر با غرب مذاکره و تفاهم هم شود، آنها چنین کاری را برای ایران انجام نخواهند داد، پس کلید مشکلات کشور، عزم و اراده برای حل آنهاست. کسی که در چنین شرایطی از کلید واقعی برای گشودن قفل‌ها استفاده نکند، در شرایط کمی بهتر هم چنین کاری را نخواهد کرد. اگر اراده‌ای وجود داشته باشد، در قفل‌شده را با چند بار چرخاندن کلید می‌توان باز کرد. اما اگر اراده‌ای نباشد، در قفل‌نشده، اما بسته را هم نمی‌توان گشود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1399/4/1 - 14:02 |     0     0     |
بله حقیقت تلخ است.مردم شهید پرور و پر استقامت ایران هیچ مذاکره ای با امریکای جنایتکار ندارند.فقط باید تقاص سردار عزیزمان را از امریکای جنایتکار بگیریم

ناشناس
| 1399/4/1 - 22:13 |     0     0     |
واقعا تا کی باید صدای ضد انقلاب از حلقوم این جماعت بلند بشه؟ با همه آرمانهای انقلاب اسلامی مخالفت دارند اسم خودشون رو هم گذاشتند اصلاحطلب! آخه بیشرف وطن فروش اون ترامپ تروریست اربابت مگه از توافقنامه برجامتون نزده بیرون؟ مذاکره ناموسd رو بکنیم؟!!! عجبا!مشرق هم منتشر نمیکنه

ناشناس
| 1399/4/3 - 16:06 |     0     0     |
گندهایی که دولت بنفش به اقتصاد و کشور زده آمریکا را تا سالها از هرگونه حمله نظامی به کشور بی نیاز کرده

بی باک
| 1399/4/4 - 17:26 |     0     0     |
ه اسم اصلاح طلبی چه بر سر ملت ایران آوردید چرا بلاهایی را که شما اصلاح طلبان مسبب و بانی ان بودید و بر سر مردم آوار کردید به عهد ه نمیگیرید دولت روحانی را شما روی دست مردم قرار دادید حمایت تمام قد شما روحانی را در دور دوم به ریاست جمهوری مجددقرار داد فساد اختلاس رانت خواری تفاوت سنگین طبقاتی در این دولت بیداد میکند چنانچه قوه قضائیه میخواهد با ان برخورد کند باز شما ممانعت میکنید اقای تاج زاده بجای فریب دوباره و القا شورش و اشوب اجازه دهید کشور در مسیر درست گام بردارد چرا شما فقط باید در قدرت باشید مسئولیت وضع حال جامعه بر دوش شما اصلاح طلبان میباشد اینهمه فرافکنی نکنید اجازه بدهید جامعه در ارامش به ثبات برسد ناامنی و شورشی که شما آدرس میدهید دودش در چشم مردم خواهد رفت و متضرر اصلی مردم خواهند بود شما و جریانتان از قدرت کناره گیری کنید پیراهن عثمانتان راهم کنار بگذارید مردم راه را پیدا خواهند کرد


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  خدمات ویژه بیمه دی به جامعه ایثارگری
6 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   اوحدی، جوانگرایی و فرصت های پیش رو
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  اقتصاد دولت روحانی به روایت آمار
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جای استفاده از تجربه و ابزار دیپلماسی کجاست؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  غفلت از تهاجم فرهنگی در قرارگاه مرکزی فرهنگی
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حجت‌الاسلام انصاریان خطاب به سروش: آرزویم روضه‌خوانی برای امام حسین است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دلیل عدم حمله نظامی آمریکا به ایران به روایت جدیدترین اطلاعات محرمانه
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   روحانی و آمریکا!
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  اطرافیان «مسعود رجوی» از او چه می‌گویند؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   پیام مهم سردار قاآنی به زیاد النخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است