خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  چوپان دروغگو! ‌
  چه‌قدر با سیا و موساد تصادف می‌کنند؟!
  افشاگری علیه مجلس که از اساس تکذیب شد
  بازخوانی نامه حمایتی ۱۶۳ اقتصاددان از حسن روحانی
  پیروزی به سبک عراقچی
  این هم سند خدمات دولت که در هر کوی و برزن ثبت شده!
  بی‌اطلاعی تاجزاده از اعدام "اصلاح‌طلبان چینی"!
  تصمیم قوه قضائیه برای مدیران خاطی اقتصاد
  ظریف: برجام بزرگترین دستاورد من بود
  انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زیر ذره‌بین عراقچی
  ظریف از علت نگرانی آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره ایران گفت
  کینه خوئینی‌ها نسبت به رهبری
  روزنامه های اصللح طلب ظریف نامه شدند
  ترکان:به دستاوردهای دولت روحانی افتخار کنید
  آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید
  جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند
  نامه رهبر معظم انقلاب به اسماعیل هنیه
  قیمت دلار را برجام ۵ برابر کرد
  انتقاد تند مرعشی از رادیکال‌های اصلاح‌طلب
  کاش روحانی استعفا می‌داد
  درباره حواشی حضور ظریف در مجلس
  راستی‌آزمایی اظهارات ظریف در مجلس
  آقای ظریف! اشتباهتان همین جاست
  قدرت نظامی ایران با وجود تحریم‌های تسلیحاتی خیره کننده است
  عاملان به هم ریختگی اقتصادی نباید دیگر در دولت تصمیم‌گیر باشند
  آفتاب یزد: برجام از نگاه مردم شکست خورده است
  شریعتی و مطهری را باید در کنار هم دید
  پروژه فرار از مسئولیت روی میز مدعیان!
  آقای ظریف! مسیر سیاست خارجی شما از ابتدا غلط بود
  این سوءتدبیرها چه ربطی به کرونا یا تحریم دارد؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 268146صفحه نخست » دفاع-انقلاب اسلامییکشنبه، 25 خرداد 1399 - 13:00
مخاطبان انگشت اشاره امام(ره) در چالش با آمریکا
مخاطبان انگشت اشاره امام(ره) در چالش با آمریکاشهید خبر: از منظر امام خمینی حتی به قیمت فنای خود نباید در مقابل آمریکا ذلیل شد که وابستگی اقتصادی خود یکی از حوزه‌های ذلت سیاسی است.
  

 امام در مسیر ایجاد تحول در سرنوشت ملت ایران (به تعبیر مقام معظم رهبری) صرفاً نقش یک معلّم و استاد و مدرّس نداشت؛ بلکه نقش یک فرمانده داخل در عملیّات و نقش یک رهبر به معنای واقعی را داشت. بر اساس همین نگاه ملت و کارگزاران نظام اسلامی در مسئله تعامل با قدرت‌های سیاسی) به عنوان یکی از مسائل مهم فلسفه سیاسی جمهوری اسلامی) نیازمند الگوی فکری امام، و یافتن افقی هستند که انگشت اشاره امام به آن سوی جهت گیری شده است. در مسئله تعامل با قدرت‌های موجود نیز بی‌گمان مواجهه اصلی ما از آغاز انقلاب و حتی قبل از آن تا به امروز با «نظام حاکم بر آمریکا» بوده است از این حیث بازشناخت نوع نگاه امام به این قدرت جهانی نقش مهمی در فهم سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی در برابر آمریکا دارد که طراحی و راهبری آن بر دوش رهبر معظم انقلاب است.

۱. اشاره اول: ماهیت استکباری نظام آمریکایی:

 امام ذات رژیم آمریکا را سلطه‌جویی می‌داند که نتیجه آن تلاش برای بلعیدن منابع کشورهای تحت سلطه است و به همین جهت آمریکا را دشمن شماره یک مستضعفان جهان می‌داند. از منظر امام «آمریکا مى‏‌خواهد که همه کشورها را زیر نفوذ خود داشته باشد»‌ (صحیفه نور، ج ۴، ص ۱۸۶) و «دولت آمریکا به عنوان قدرتمندترین کشورهاى جهان براى بیشتر بلعیدن ذخایر مادى کشورهاى تحت‏سلطه از هیچ کوششى فروگذار نمى‏‌کند. آمریکا دشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است» (صحیفه نور، ج ۱۳، ص ۸۳.) بنابر این انتظار تعامل سازنده و بازی برد ـ برد با چنین رژیمی دور از فرهنگ و اشارات امام به نظر می‌رسد. شاهد اینکه این رژیم همواره هر جا منافعش تامین نشده در برابر هر نظامی با هر میزان از قدرت، زیر میز زده و بازی را به هم ریخته است و حتی قواعد بازی در نظام بین‌الملل را نیز بارها به سخره گرفته است.

۲. اشاره دوم: تفکیک نظام حاکم از مردم آمریکا:

امام، مردم آمریکا را از رژیم آمریکایی جدا می‌داند و در راهبری مطالبات مردمی، مطالبات را به سمت رژیم آمریکایی سوق می‌دهد. از نظر ایشان «این ملتى که الان دارند فریاد مى‏زنند «مرگ بر آمریکا» مقصودشان کارتر است، ملت آمریکا که به ما کارى نکرده، ملت‏ آمریکا بفهمد مطلب را اگر بفهمد مطلب را ملت آمریکا به حسب ‏وجدان انسانى‏اش با ما موافق است. (صحیفه نور، ج ۱۱، ص ۹.) این عبارت مصداق همان انگشت اشاره امام است که امروزه با توجه به گسترش رسانه‌ها و ابزارهای ارتباطی و دیپلماسی رسانه‌ای و عمومی، ما را به سمت عملیاتی کردن تفکیک مردم از نظام آمریکا راهنمایی می‌کند و این که جمهوری اسلامی باید از ظرفیت‌های خود برای نشان دادن این شکاف واقعی به مردم آمریکا استفاده کند. در شرایط کنونی که موج توفنده اعتراضات مردمی به بی‌عدالتی و تبعیض سراسر آمریکا را فرا گرفته به روشنی می‌توان سرنخ‌های جدایی مردم آمریکا از نظام سیاسی آن را تبیین کرد.

۳. اشاره سوم: آمریکا دوست و دشمن نمی‌شناسد:

 ماهیت نظام استکباری، ابتنای روابط بر مدار سلطه‌گری است، ولی مهم این است که بازیگران سیاسی ما در احزاب و جمعیت‌ها و بدنه نظام کشور، باور کنند سلطه‌گری مستکبران مرز نمی‌شناسد. خودی و بیگانه ندارد. از این جهت دولت مستکبر برای رسیدن به هدفش همه را فدا می‌کند. از منظر امام، دشمنان ملت ایران و دشمنان مستضعفان «براى رسیدن به ریاست و مطامع پست خود دوست و دشمن را نمى‏‌شناسند و در رأس آنان آمریکا این تروریست بالذات دولتى است که سرتاسر جهان را به آتش کشیده..» (صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۱۷۲). انگشت اشاره امام در این عبارت از وصیت‌نامه نشان می‌دهد که دولت اسلامی و ملت مسلمان و دولت‌های مستضعف و ملل مستضعف باید بدانند دوستی با آمریکا مرگ‌آفرین است، «خطر آمریکا به حدى است که اگر کوچک‌ترین غفلتى کنید، نابود می‌شوید». (صحیفه نور، ج ۱۲، ص ۱۹) چون اقتضای استکباری بودن نظام آمریکا فدا کردن همه برای خود است. در این نظام همه ابزارند و بعد از استفاده باید دور انداخته شوند. این بخش از ماهیت نظام آمریکای به رسواترین شکل خود را در اصطلاح ترامپ نسبت به برخی کشورهای عربی‌ (گاو شیر ده) خود را نشان داد.

شایسته توجه کارگزاران و اندیشمندان مرتبط با حوزه حقوق بشری اینکه استفاده ابزاری آمریکا از همه امکانات موجود مرزی نمی‌شناسد. حتی «حقوق بشر» ابزاری برای اعمال و رجیان قدرت استکباری آمریکاست «اعلامیه حقوق بشر را این‌هایى امضا کرده‌‏اند که سلب آزادى ‏بشر را در همه دوره‌‏هایى که کفیل بوده‌‏اند... کرده‌‏اند... آمریکا یکى از آنهاست که تصویب کردند این را و امضا کردند این‏ مطلب را که حقوق بشر باید محفوظ بماند و یکى از حقوق بشر «آزادى‏» است، این آمریکایى که اعلامیه حقوق بشر را به اصطلاح‏ امضا کرده است، شما ببینید چه جنایاتى بر این بشر واقع کرده‏ است». (صحیفه نور، ج ۲، ص ۲۳). این اشاره امام باید در نقشه راه سیاسی کارگزاران نظام اسلامی، خود را نشان دهد و آنان در سطوح استراتژیک هرگز بر مدار تصور دوستی با قدرت برتر برنامه‌ریزی نکنند.

۴. اشاره چهارم: دشمنی دائمی ماهیت رابطه نظام اسلامی با نظام آمریکایی:

از منظر امام خمینی حتی به قیمت فنای خود نباید در مقابل آمریکا ذلیل شد که وابستگی اقتصادی خود یکی از حوزه‌های ذلت سیاسی است. «ایران دستش را پیش آمریکا ان‌شاءالله تا ابد دراز نمى‏‌کند؛ ولو اینکه فانى بشود. آنها گمان مى‏‌کنند که ما براى فرض کنید که یک نفت‏ یا براى چیزى تسلیم آمریکا مى‏‌شویم؛ در صورتى که نه ما تا فناى خودمان تسلیم دیگر نمى‌‏شویم». (صحیفه نور، ج ۱۱، ص‏۲۶۶.) جهان باید بداند که ایران راه خود را پیدا کرده است و تا قطع منافع آمریکاى جهانخوار این دشمن کینه‌توز مستضعفین جهان‏ با آن مبارزه‌‏اى آشتى‏‌ناپذیر دارد (صحیفه نور، ج ۱۵، ص ۱۲۵). «آمریکاى جهانخوار باید بداند که ملت عزیز و خمینى ‏تا نابودى کامل منافعش او را راحت نخواهد گذاشت و تا قطع هر دو دست آن به مبارزه خدایى خود ادامه خواهند داد». (صحیفه نور، ج ۱۴، ص ۲۶۶).

۵. اشاره پنجم: ابعاد قطع وابستگی به نظام آمریکایی‌ (دانشگاه، هنر و...):

از منظر امام نفوذ آمریکایی‌ها دارای یک بعد خاص نیست، بلکه برای تامین منافع خود همه ابزارهای نفوذ و سلطه را به خدمت می‌گیرند. بنابراین رهایی از وابستگی و ذلت نیز در گرو استقلال همه جانبه است «سعى کنیم تمامى اشکال نفوذ آمریکا چه اقتصادى و چه‏ نظامى، چه سیاسى و فرهنگى را از بین ببریم و من امیدوارم که ‏ملت ایران به این مهم هرچه زودتر برسد». (صحیفه نور، ج ۱۵، ص ۱۱۹). در این میان امام توجه ویژه‌ای به دانشگاه دارد «آن که مى‏‌تواند ما را وابسته کند و در دامن آمریکا یا شوروى بکشد، دانشگاه است. براى اینکه همه‏ چیز ما در دانشگاه‌ (است.) همت کنید، باهم دانشگاه را اصلاح کنید». (صحیفه نور، ج ۱۳، ص ۲۰۸). «هنرى زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه‏‌دارى مدرن و کمونیسم خون‏‌آشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش‏ و فرومایگى، اسلام مرفهین بى‏‌درد و در یک کلمه، اسلام آمریکایى ‏باشد». (صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۳۰). آیا متولیان فرهنگی و رسانه‌ای و هنری در ۴۰ سال گذشته در مسیر این انگشت اشاره امام حرکت کرده‌اند؟

۶. اشاره ششم: همراهی و همدلی با به چالش‌کشندگان قدرت آمریکا:

از منظر امام، کارگزاران و ملت ایران علاوه بر عرصه عمل، در عرصه معنوی و عاطفی و انسانی نیز نسبت به مواجهه‌گران با نظام آمریکایی تکلیف سیاسی دارند؛ همدلی و دلسوزی که بالاترین مرتبه آن دعا برای مبارزان با قدرت استکباری است، از مطالبات امام است. «به ایستادگان در مقابل آمریکا و سایر قدرت‌ها دعا کنید و بدانید که ما با آمریکا در ستیزیم و امروز دست آمریکا از آستین دولت عراق بیرون آمده است و به امید خدا این ستیز تا استقلال واقعى ادامه دارد». (صحیفه نور، ج ۱۳، ص ۸۴). به نظر می‌رسد این انگشت اشاره نیز نیازمند توجه بیشتر مخاطبانش در عرصه‌های فرهنگی، معنوی است و مهندسی اجتماعی و فرهنگی کشور نیازمند تقویت بنیادین این بخش از احساسات ملی و مذهبی مردم کشورمان برای تداوم مبارزه با نظام سلطه است. این همدلی و دعا امروزه می‌تواند در قالب هنر و رسانه خود را به قلب میلیون‌ها آمریکایی برساند که در این کشور عیله نام سلطه به پا خاسته‌اند. اشارات رهبری معظم نیز در این عرصه قابل توجه است. مانند تاکید بر نفوذ محتوای انقلابی و سیاسی در هنر و متعهد کردن هنر و رسانه به اسلام و انقلاب و آرمان‌های اجتماعی و سیاسی آن که البته باز هم نیازمند مخاطب‌یابی به صورت جدی در بخش‌های مختلف نظام اسلامی به ویژه قوای تقنینی و اجرایی است.

حجت‌الاسلام دکتر محمد عابدی
عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1399/3/25 - 15:40 |     0     0     |
پرونده دفترنخست وزیری مختومه اعلام شد چون امام میدونست ته این قضیه نفاق و تفرقه است. چرا؟ چون مردم روشن نبودن و نمیدونستن که عده ای از دور و بری های امام نفوذی بودن . مشرق بایدددددد روشنگری کنیم و مردم رو آگاه کنیم تا نسبت به نفوذ آگاه بشن. اونوقت میتونیم این نفوذی هایی که تا الآن خطشون تو نظام ادامه پیداکرده ، و از قضا یه مسئله فراجناحیه، رو نابود کنیم.

ناشناس
| 1399/3/29 - 10:15 |     0     0     |
اگر امام بود خیلیها الان سر کار نبودن و اشرافیگری مسئولین اینجور بیداد نمیکرد


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  اقتصاد دولت روحانی به روایت آمار
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جای استفاده از تجربه و ابزار دیپلماسی کجاست؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  غفلت از تهاجم فرهنگی در قرارگاه مرکزی فرهنگی
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حجت‌الاسلام انصاریان خطاب به سروش: آرزویم روضه‌خوانی برای امام حسین است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دلیل عدم حمله نظامی آمریکا به ایران به روایت جدیدترین اطلاعات محرمانه
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مبارزه با فساد بدون ملاحظه و تعدی و فقط بر مدار حق، عدل و قانون باشد/ تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  روحانی و آمریکا!
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اطرافیان «مسعود رجوی» از او چه می‌گویند؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پیام مهم سردار قاآنی به زیاد النخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   چرا سپاه قدس وارد مرحله جدیدی شده است؟
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است