خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  چوپان دروغگو! ‌
  چه‌قدر با سیا و موساد تصادف می‌کنند؟!
  افشاگری علیه مجلس که از اساس تکذیب شد
  بازخوانی نامه حمایتی ۱۶۳ اقتصاددان از حسن روحانی
  پیروزی به سبک عراقچی
  این هم سند خدمات دولت که در هر کوی و برزن ثبت شده!
  بی‌اطلاعی تاجزاده از اعدام "اصلاح‌طلبان چینی"!
  تصمیم قوه قضائیه برای مدیران خاطی اقتصاد
  ظریف: برجام بزرگترین دستاورد من بود
  انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زیر ذره‌بین عراقچی
  ظریف از علت نگرانی آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره ایران گفت
  کینه خوئینی‌ها نسبت به رهبری
  روزنامه های اصللح طلب ظریف نامه شدند
  ترکان:به دستاوردهای دولت روحانی افتخار کنید
  آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید
  جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند
  نامه رهبر معظم انقلاب به اسماعیل هنیه
  قیمت دلار را برجام ۵ برابر کرد
  انتقاد تند مرعشی از رادیکال‌های اصلاح‌طلب
  کاش روحانی استعفا می‌داد
  درباره حواشی حضور ظریف در مجلس
  راستی‌آزمایی اظهارات ظریف در مجلس
  آقای ظریف! اشتباهتان همین جاست
  قدرت نظامی ایران با وجود تحریم‌های تسلیحاتی خیره کننده است
  عاملان به هم ریختگی اقتصادی نباید دیگر در دولت تصمیم‌گیر باشند
  آفتاب یزد: برجام از نگاه مردم شکست خورده است
  شریعتی و مطهری را باید در کنار هم دید
  پروژه فرار از مسئولیت روی میز مدعیان!
  آقای ظریف! مسیر سیاست خارجی شما از ابتدا غلط بود
  این سوءتدبیرها چه ربطی به کرونا یا تحریم دارد؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 267747صفحه نخست » تیتر دوسه شنبه، 20 خرداد 1399 - 23:10
آیا آیت الله آملی لاریجانی باید از مردم بابت مفاسد طبری عذرخواهی کند؟!
آیا آیت الله آملی لاریجانی باید از مردم بابت مفاسد طبری عذرخواهی کند؟!شهید خبر: وقتی در زیر مجموعه یک مدیر ارشد، فسادی به این بزرگی اتفاق می‌افتد، باوجودی که خود آن مدیر ولو مرتکب فسادی نشده باشد، بازهم نمی توان گفت که اساسا او دیگر وظیفه ای ندارد.
  

اولین جلسه محاکمه اکبر طبری در حالی برگزار شد که از «مرد در سایه» تا «سلطان رشوه» و «نقطه امید مفسدان اقتصادی» بر او نام گذاشتند. همه اینها به دلیل پرونده حجیم طبری است؛ چرا که اساسا این سطح از فساد از عهده هرکسی بر نمی آید و قطعا طبری به سبب جایگاهش در معاونت اجرایی حوزه ریاست قوه قضائیه در دوره آیت الله آملی لاریجانی توانسته برخی از این جرائم را مرتکب شود.  اما همین موضوع، یعنی حضور طبری در دوره آیت الله آملی باعث شده است که انگشت انتقاد برخی سیاسیون، فعالان فضای مجازی و البته بخشی از مردم به سمت ایشان گرفته شود. در این باره نکات بسیار مهمی است که باید به آنها پرداخته شود:

1. ضمن احترام به رئیس سابق دستگاه قضایی و تقدیر از زحمات شبانه روزی ایشان در ده سال سکانداری قوه قضائیه و همچنین به سرانجام رساندن بسیاری از پرونده های کلان سیاسی و اقتصادی، اما باید به افکار عمومی حق داد که در کنار بررسی پرونده طبری و خوشحالی از مبارزه بدون تعارف با این ابرمفسد، از آیت الله آملی به خاطر این موضوع گلایه هایی داشته باشند و از ایشان ناراحت باشند. درست است که فساد از هرجا و در هرسطحی امکان ورود داشته و یقینا آقای آملی هم در جریان هیچکدام از این مفاسد قرار نداشته اند، اما یکی از مهمترین دلایل مفاسد صورت گرفته اکبر طبری به واسطه جایگاه او در معاونت اجرایی حوزه ریاست قوه قضائیه بوده است؛ یک بار دیگر بخوانید، حوزه ریاست! به عبارت بهتر متاسفانه باید پذیرفت که این حجم فساد خیره کننده در نزدیک ترین موقعیت به رئیس وقت عدلیه انجام شده است.

2. ماجرا آنجا تلخ تر شد که پس از خبر خوشحال کننده عزل طبری توسط آیت الله رئیسی و به وقت افشای مفاسد طبری، دفتر آیت الله آملی با انتشار بیانیه ای تند، کذب بودن اتهامات طبری را عنوان کرد و نوشت: «برخی از اتهامات مطرح درمورد معاون اجرایی حوزه ریاست قبلاً در دادسرا بررسی شده و کذب بودن آن محرز شده بود. رئیس قوه قضاییه پیشین هم خود مستقلاً آنها را بررسی و خلاف بودن آنها برای وی محرز شده بود. مدعیان اگر مدعی وجود اتهاماتی دیگر هستند چرا در طول ده سال آنها را با رئیس قوه قضاییه در میان نگذاشته‌اند؟». اما خوش بینی وافر رئیس سابق دستگاه قضایی به طبری و آن تکذیب ادعاها درست از آب درنیامد و اولین جلسه محاکمه طبری برگزار شد. اتهامات مستندی که نماینده دادستان از اعمال نفوذ و رشوه خواری مرد مفسد دستگاه قضا ارائه می کرد، نشان دهنده عمق کم نظیر و شاید بی نظیر رخنه فساد در بالاترین رده قوه قضائیه بود.

3. اما آیت الله آملی باید چه کند؟ عمر خدمتی ایشان در قوه قضائیه حدود یک سال و نیم پیش به پایان رسید. عده ای حتی پیشنهاد استعفا از مناصب حاضر یعنی مجمع تشخیص و شورای نگهبان را داده اند که به نظر این امور نه لازم و نه به صلاح است. علی رغم آنکه برخی به سبب عقده گشایی های سیاسی می خواهد انگشت اتهامات فسادآلود طبری را به سمت شخص آیت الله آملی هم بگیرند و ایشان را شریک جرم کنند اما همان طور که در بند اول یاد شد، یقینا باید ایشان از این مفاسد بی خبر بوده باشند ولی حسن ظن نابجا و یا غفلت از یکی از اعضای زیرمجموعه در این ماجرا دیده می شود.

اساسا سکوت و گذر زمان در این موارد چاره ساز نیست. با توجه به برخورد شتابزده در انتشار بیانیه تکذیب مفاسد طبری، شاید یکی از بهترین پیشنهادات به رئیس سابق دستگاه قضا و رئیس جدید مجمع تشخیص، نگارش و انتشار یک نامه عذرخواهی خطاب به رهبری معظم انقلاب و دلجویی از مردم باشد. البته که این پیشنهاد عذرخواهی، به برخی دیگر از شخصیت های برجسته و مورد وثوق که نزدیکان سببی یا نسبی، معاون یا قائم مقام و... آنها مرتکب فساد شده نیز قابل تسری است و صرفا نسخه پیشنهادی برای شخص ایشان نیست.

اما چرا این پیشنهاد عذرخواهی از بسیاری گزینه های دیگر معقول تر و به صواب نزدیک تر است:

اولا؛ این سطح از مفاسد در نزدیک ترین حالت به آیت الله آملی و اصطلاحا بیخ گوش ایشان رخ داده و یا ایشان خبردار نشده اند و یا اینکه زمینه بیان مفاسد طبری در زمان ایشان به هر دلیلی فراهم نبوده است.

دوما؛ وقتی در زیر مجموعه یک مدیر ارشد، فسادی به این بزرگی اتفاق می‌افتد، با وجود اینکه خود آن مدیر ولو مرتکب فسادی نشده باشد، بازهم نمی توان گفت که اساسا او دیگر وظیفه ای ندارد. در بسیاری از نقاط جهان در این مواقع، فرد با عذرخواهی، به افکار عمومی احترام گذاشته و مقداری از خطای ولو غیرعمدی ماجرا را مسئولانه می پذیرید.

سوما؛ عذرخواهی شاید یکی از ابتدایی ترین حقوق برای مردم کشورمان باشد. مردم باید احساس کنند که یک مسئول ارشد در برابر فساد فردی از زیر مجموعه نزدیک به خود، نه تنها مانع نیست بلکه ضمن اعلام برائت علنی، به نوعی ابراز شرمندگی در محضر افکار عمومی خواهد داشت. بروز این شرمندگی باارزش در نزد مردم با یک عذرخواهی ساده نیز می تواند اتفاق بیافتد. ضمن اینکه عذرخواهی از مردم، بسیاری از شبهات و حتی اتهامات تخریبی برخی مغرضین درباره خود آن مسئول ارشد را در افکار عمومی از بین می برد و اساسا در این موضوع، مصالح مهمی برای خود آن مدیر ارشد وجود دارد.

چهارما؛ امام راحل در مقاطعی با تواضع و فروتنی از مردم ایران بابت کوتاهی در انجام برخی اقدامات انقلابی که از نظر ایشان باید قوی تر انجام میشد از مردم عذرخواهی کردند. اگر امام خمینی(ره) بابت عدم انجام کامل برخی وظایف از مردم عذرخواهی می کنند آیا لازم نیست برخی مسئولین ارشد که مدعی پیروی از ایشان هستند بابت برخی مفاسد زیرمجموعه های خود از مردم عذرخواهی بکنند؟!

4. آن طور که از برخی شواهد پیداست آیت الله آملی هیچ درخواستی مبنی بر خودداری از برخورد با طبری و تیم او نداشته اند. علی رغم آنکه غفلت آیت الله آملی از مفاسد زیرمجموعه برایشان بسیار گران تمام شد اما همین رویه عدم ممانعت از رسیدگی قضایی و همچنین عدم راه اندازی بازی های سیاسی جای تقدیر دارد. امری که روسای دولت کنونی و گذشته به آن چندان اعتقادی نداشته و به ترسیم خطوط قرمز حول همکاران و دوستان خود پرداختند.

5. باید یادآور شد که اساسا منطق افراد دلسوز انقلاب در نقد به قوه قضائیه، آیت الله آملی و فساد افشاشده با برخی سیاسیون اعم از مدعیان اصلاحات، اعتدال و جریان انحرافی تفاوت از زمین تا آسمان دارد. ناراحتی دلسوزان از رخداد یک فساد و خوشحالی از شجاعت برخورد با یک ابرمفسد درون قوه قضائیه با سوت و کف برخی جریانات سیاسی که به دنبال بزنگاهی برای طعنه و بیان «دیدید ما گفتیم» هستند، به طور کامل متمایز است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1399/3/23 - 06:16 |     0     0     |
اولا آقای لاریجانی باید در القاب خود تجدید‌نظر کند و آن کلمه آیت‌الله است که به معنی نشانه خداست و ما همه چیز می‌بینیم الا خدا، ثانیا و حتما باید عذرخواهی کند ثالثا باید به درگاه حق جل و علی استغفار کند تا اگر وجدانی مانده این فرصت را برای وجدانش فراهم کند. رابعا از پست‌ها و مقاماتی که به‌ناحق غصب کرده استعفا دهد. در نهایت، آقای لاریحانی، استشمام هوای کوهپایه‌ای در منطقه خوش آب و هوای سوهانک در اوقات بیکاری به همراه خانواده در باغ ج-ف و طبخ جوجه طبعاتی دارد. این کفران نعمتی‌است که در باغ کرده‌ای.

ناشناس
| 1399/3/24 - 19:30 |     0     0     |
به نطفه و به لقمه توجه کنید تا از این حرامیان به دور باشید.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  اقتصاد دولت روحانی به روایت آمار
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جای استفاده از تجربه و ابزار دیپلماسی کجاست؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  غفلت از تهاجم فرهنگی در قرارگاه مرکزی فرهنگی
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حجت‌الاسلام انصاریان خطاب به سروش: آرزویم روضه‌خوانی برای امام حسین است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دلیل عدم حمله نظامی آمریکا به ایران به روایت جدیدترین اطلاعات محرمانه
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مبارزه با فساد بدون ملاحظه و تعدی و فقط بر مدار حق، عدل و قانون باشد/ تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  روحانی و آمریکا!
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اطرافیان «مسعود رجوی» از او چه می‌گویند؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پیام مهم سردار قاآنی به زیاد النخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   چرا سپاه قدس وارد مرحله جدیدی شده است؟
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است