خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  وجدان بیدار جهانی علیه ترور حاج قاسم سلیمانی
  گواهی تاریخ بر جنایات رنگارنگ آمریکا علیه ایرانیان
  متن نامه وزیر بهداشت به رهبر انقلاب چه بود
  معنای واقعی نه شرقی و نه غربی
  سرنوشت پنج زن که با رئیس دولت اصلاحات عکس یادگاری گرفتند
  محدودسازی جاسوسی بازرسان آژانس با لغو اجرای پروتکل الحاقی
  شبکه "نقطه جوش" نگران افشای کدام اسرار است؟
  تعاریف کم سابقه رهبری از مجلس یازدهم
  اصرار وزارت نفت بر مسیر اشتباه قراردادهای جدید نفتی
  ترجمه آیه نصب شده بر کتیبه حسینیه امام(ره)
  باقری‌کنی: حقوق بشر آمریکایی از نوع مُغولی است!
  خروج آمریکا به عقل جن هم نمی‌رسید!
  هم «بی بی سی» عصبانی شد، هم اصلاح طلبان
  وضع فعلی اقتصادی نتیجه دیپلماسی عزتمندانه است
  توصیه‌های اقتصادی رهبرانقلاب به نمایندگان
  مجلس یازدهم از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب است/ سؤال و تفحص حق مجلس است اما توهین و دشنام به دولتمردان جایز نیست
  وکیل متهم ارتباط اکبر طبری با «محمد انوشه» را تکذیب کرد!
  تدوین بسته اقتصاد مردمی در دستورکار مجلس است
  جنایت کارانی که نگران تجارت سلاح توسط ایران هستند
  تلاش مستمر مجامع بین المللی برای ترور حاج قاسم حتی پس از شهادت
  سطح سواد ولیعهد پهلوی درباره قراردادهای بین‌المللی ایران
  ابلاغ پیام تسلیت فرمانده کل قوا به خانواده مرحوم سرتیپ خلبان صدیق
  هرکاری که به نفع ملت ما باشد دشمن با آن مخالفت می‌کند
  مختصات جنگ نرم جدید
  انتقاد میرسلیم از کشف حجاب اختیاری در دولت دوازدهم
  آغاز دیدار مجازی نمایندگان مجلس با رهبر انقلاب
  بازگشت بایدن به برجام؟! شوخی می‌کنید!
  اگر به‌ جای چین با آلمان و ژاپن می‌بستیم!
  جهانگیری؛ پاس گل در انتخابات، سکوت در مشکلات
  مسیح علینژاد، واقعیت درونی خود را افشا کرد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 267119صفحه نخست » سیاستدوشنبه، 12 خرداد 1399 - 19:45
نقشه‌ راه مدیریت جهادی به سبک قالیباف
شهید خبر: اولین اظهارات قالیباف در قامت رییس مجلس را باید ارائه مانیفست مدیریت مجاهدانه و معطوف به خدمت به مردم ارزیابی کرد.
  

روز گذشته یکشنبه، محمدباقر قالیباف برای اولین‌بار به‌طور رسمی در صحن علنی، پشت تریبون مجلس حاضر شد و در قامت و قاموس رییس پارلمان، نطق کرد. چنانچه پیش‌بینی می‌شد اظهارات او مهم بود. او ضمن برشمردن فرصت‌ها و تهدیدهای نظام جمهوری اسلامی ایران، راه برون‌رفت از مشکلات و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها را تشریح کرد. قالیباف در بیان فرصت‌های نظام، به باور دینی مردم، شخص رهبر انقلاب، قدرت منطقه‌ای و بازدارندگی جمهوری اسلامی، قدرت علمی کشور، بدنه وسیع نیروهای جهادی، جوانان مومن و انقلابی و نیز ثروت‌های عظیم خدادادی اشاره و از کاهش سرمایه اجتماعی نظام، فساد نگران‌کننده در ساختارهای مختلف، نظام اداری-اجرایی به‌هم‌ریخته و گسترش نفوذ جریان غربزده، به‌عنوان تهدیدهای نظام یاد کرد.

رییس مجلس همچنین با اشاره به لزوم رفع تهدیدها و بهره‌برداری از فرصت‌ها در قالب الگوی مدیریت جهادی، توجه به نسل جوان، توجه به عدالت، باور به مبانی قرآن، مردمی‌سازی حکمرانی، کوشش مجاهدانه، توجه به معنویت، وحدت کلمه مردم و همگرایی نخبگان را از مهم‌ترین مولفه‌های این الگوی مدیریتی دانست. قالیباف همچنین در یکی از مهم‌ترین فرازهای اظهارات خود، مذاکره با آمریکا را بی‌حاصل و پرضرر دانست و تاکید کرد: «راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست، تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است؛ کاری که با حمله بی‌سابقه به پایگاه عین‌الاسد شروع و با شکسته‌شدن هیبت پوشالی آمریکا در عدم توان پاسخ به اقدام جمهوری اسلامی ادامه یافت و با اخراج کامل ارتش تروریست آمریکا از منطقه تکمیل خواهد شد.»

 قالیباف در اولین نطق خود در جایگاه ریاست مجلس، اظهارات مهمی را به زبان آورد؛ اظهاراتی که البته برخی مغرضان داخلی و خارجی آن را آغاز تقابل قوه مقننه با دولت، تعبیر و ترجمه ‌کردند. این درحالی است که خود قالیباف در نطقش تاکید کرد: «مجلس یازدهم، نه بنای تقابل و مچ‌گیری دارد و نه در پیگیری منافع و حقوق مردم مسامحه می‌کند.» قالیباف روز گذشته در صحن علنی، علاوه بر بیان فرصت‌ها و تهدیدهای نظام جمهوری اسلامی و ارائه مولفه‌های اصلی الگوی مدیریت جهادی، به‌طور جدی خواستار تحول در ساختار مجلس و احیای شأن جایگاه قوه تقنینی شد. او برای این امر، شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی را چهار رویکرد اصلی مجلس یازدهم برشمرد.

اظهارات اینچنینی از سوی قالیباف البته امر تازه‌ای نیست و او بارها پیش از این نیز درباره مشکلات کشور و مضایقات نهاد مجلس سخن به میان آورده بود اما تکرار آنها این بار در قالب ریاست مجلس، وجهه و شأن دیگری دارد که گویای همت و اراده تزلزل‌ناپذیر مجلسی‌ها برای خدمت‌رسانی به مردم خصوصا به اقشار ضعیف است؛ مساله‌ای که چندی پیش در پیام رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس یازدهم نیز تبلور و تجلی داشت.

ایشان در پیام خود به مناسبت گشایش مجلس یازدهم در تاریخ هفتم خرداد فرمودند: «در باب اقتصاد، علاوه بر مشکلات عمده‌ مشهود، باید اذعان کنیم که در دهه‌ پیشرفت و عدالت، نمره‌ مطلوبی در باب عدالت به دست نیاورده‌ایم. این واقعیت ناخواسته باید همه را به تلاش فکری و عملی در باب معیشت طبقات ضعیف، به مثابه‌ اولویت، وادار کند.»  در گفت‌وگویی با محمدکاظم انبارلویی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی به تبیین بیشتر اظهارات قالیباف که به زعم انبارلویی  د ر  واقع بازخوانی مطالبات رهبر انقلاب است، پرداختیم.

انبارلویی: اظهارات قالیباف باید به تئوری تبدیل شود

محمدکاظم انبارلویی با اشاره به نطق روز گذشته قالیباف در صحن مجلس، گفت: اظهارات آقای قالیباف در واقع بازخوانی رهنمودهای رهبر انقلاب در ارتباط با سیاست‌های کلی نظام و بیانیه گام دوم بود. این بازخوانی برای آماده‌سازی ذهن نمایندگان، خوب است تا بدانند اگر بخواهند مجلس را در راس امور بنشانند، چاره‌ای ندارند جز اینکه فرصت‌ها و تهدیدها را بشناسند و برای بازسازی سرمایه اجتماعی، آنطور که رهبر انقلاب فرمودند، نقطه امید مردم و مجریان باشند.

وی با اشاره به لزوم تبدیل اظهارات قالیباف به تئوری و نظریه و همچنین لزوم مشخص‌شدن جایگاه مجلس برای تحقق آرمان‌ها، گفت: مجلس جز بحث نظارت و رسیدگی به لوایح یا تهیه طرح، ابزار دیگری برای رسیدن به آرمانها در اختیار ندارد. تمامی این فرصت‌ها و تهدیدهایی که آقای قالیباف به آن اشاره کرد، در مجلس باید به وظایف و تکالیف نمایندگان، ترجمه شود. این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: اگر بخواهیم عملیاتی و کارکردی صحبت کنیم و بتوانیم به مطالبات معیشتی مردم پاسخ دهیم، مجلس باید آستین‌ها را بالا بزند و به اصلاح قوانین بپردازد.

انبارلویی با اشاره به گوشزدکردن اصلاح خطوط کلی اقتصاد ملی از جمله افزایش ارزش پول ملی، مهار تورم، تولید و اشتغال توسط رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از درآمدهای ما تحقق پیدا نخواهد کرد، اولین گام نمایندگان مجلس یازدهم باید این باشد که بودجه سال 99 که در واقع سند حکمرانی در زمینه اقتصاد است را اصلاح کنند. وی افزود: با توجه به این واقعیت، آیا رییس مجلس و نمایندگان می‌توانند ایده حکمرانی خوب را در قالب یک تئوری عملیاتی و کارکردی حداقل در بودجه در سال 99 و سال آینده، منظور کنند؟

وی همچنین با اشاره به شعار «نجات اقتصاد کشور» به‌عنوان شعار اصلی نمایندگان منتخب راه‌یافته به مجلس یازدهم، اظهار کرد: نجات اقتصادی کشور در واقع پاسخی به مطالبات معیشتی مردم است؛ درنتیجه این شعار نمی‌تواند در حد شعار باقی بماند بلکه باید در اتاق فکر و اندیشه این جریان فکری که به مجلس راه یافته است به تئوری و نظریه تبدیل شود. در این اتاق فکر، اقتصاددان‌های بزرگی حضور دارند که سابقه استانداری و نمایندگی و وزارت دارند و سرد و گرم اجرا و تقنین را چشیده‌اند. انبارلویی اضافه کرد: اگر قرار باشد قانون‌گذاری در کشور، ادامه مسیر قبلی باشد، همه مسائل به قوت خود باقی خواهد ماند و همه اظهارات ما، در حد صحبت‌رانی و سخنرانی باقی خواهد ماند اما آثار اجرایی صحبت‌های ما، باید در قالب طرح و لایحه در سفره‌های مردم دیده شود.
 
مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات بازسازی شوند

 انبارلویی تصریح کرد: من فکر می‌کنم که ریاست محترم مجلس و هیات‌رییسه باید در گسترش یک اتاق فکر بکوشند و مرکز پژوهش‌ها و همچنین دیوان محاسبات به‌عنوان یک نهاد نظارتی مهم را بازسازی کنند. این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: کسانی که کارشناس مسائل هستند و صاحب تئوری‌اند، باید جذب و به کار گرفته شوند. نمایندگان باید از لحظه به لحظه حضورشان در مجلس استفاده کنند و دچار روزمرگی و حاشیه و رقابت‌های منطقه‌ای نشوند تا بتوانند به تصویر صحیح و روشنی از وظایف خود برسند.
 
چشم امید به مذاکره، سراب است

انبارلویی همچنین در پاسخ به این سوال که اظهارنظر قالیباف مبنی بر اینکه «مذاکره با آمریکا پُرضرر و بی‌حاصل است» چه پیامی را به مخاطبان داخلی و خارجی منتقل می‌کند، گفت: این اظهارنظر واقعا یک صحبت مهم و کلیدی است. این صحبت، تیر خلاص به کسانی است که فکر می‌کنند برای حل مشکلات کشور باید به بیرون نگاه کنیم و می‌توانیم با نگاه به غرب و شرق، به نقطه روشنی از توسعه و پیشرفت دست یابیم.

همانطور که آقای قالیباف اعلام کرد، تمام استعدادها و ظرفیت‌های لازم در این کشور وجود دارد و فقط یک همت لازم است تا بشود این ظرفیت‌ها را بالفعل کرد. این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه «مذاکره و امید به بازشدن چشم‌انداز روشن از دل گفت‌وگو، سرابی بیش نیست»، تاکید کرد: اولا آنها[غربی ها] گرفتار کارهای خودشان هستند و ثانیا همه نخبگان سیاسی و متفکران غربی، علیه ملت ما هستند و اصلا به منافع ما فکر نمی‌کنند و در هر گفت‌وگویی که با ما دارند، سعی می‌کنند فقط جیب ما را بزنند و هیچ‌چیز به ما نمی‌دهند و فقط می‌خواهند بگیرند. انبارلویی اضافه کرد: ما ابله نیستیم که بخواهیم وارد دالان‌های پیچ در پیچ گفت‌وگو بشویم که هیچ ‌حاصلی برای کشور جز امتیازدادن ندارد.

منبع: صبح نو

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  مبارزه با فساد بدون ملاحظه و تعدی و فقط بر مدار حق، عدل و قانون باشد/ تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سعید اوحدی، الگوی مدیران در جمهوری اسلامی
5 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  پشت پرده گمانه‌زنی رسانه‌های غربی درباره حادثه نطنز
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   برای دفاع از حرم آفریده شده بود
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند
5 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   بهره مندی از پتانسیل جوانان متخصص و انقلابی برای بقا در مدیریتی که یکساله نیست / اوحدی و امتیاز عظیم نگرش فراجناحی
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ماجرای نطنز و جنگ روانی
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   تغییرات در بنیاد شهید از حوزه های اقتصادی کلید خورد/ خداحافظی سفاهن و میرمرادی
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  انتقاد شدید آیت‌الله نوری‌همدانی از مسئولان / مردم مشکل معیشت دارند
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سوت‌زنی همان نهی از منکر است
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است