خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  «یکشنبه خونین» امشب از شبکه مستند پخش می‌شود
  سیب و گلابی برجام دیگر جاذبه ندارد
  لیست کارگزاران رَد گُم کنی است و نامزد اصلی دقیقه 90 رونمایی می‌شود
  واعظی: برجام قابل مذاکره مجدد نیست
  نقش دولت در گرانی رسمی خودرو، لاستیک، روغن و لبنیات
  جدیدترین مدعی ریاست جمهوری ۱۴۰۰
  یادداشت همتی بعد از دیدار با رهبری
  نامزد حزب اعتماد ملی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ هفته آینده معرفی می‌شود
  خاتمی هم جای روحانی بود وضع کشور همین بود
  برجام برای کشیدن دندان اتمی ایران بود
  تاکید رهبر انقلاب به ‏درس واقع‌گرایی در سیاست‌خارجی
  روایت مهاجرانی از دروغ‌های اوباما
  قرائت پیام رهبر انقلاب به مناسبت هفته بسیج
  شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا هماهنگ می شود؟
  بودجه غلبه بر تحریم به جای بودجه رفع تحریم
  پایان ترامپیسم یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران است
  وقتی دولت از مجلس طلبکار می‌شود!
  معامله قرن نباید در منطقه عملیاتی شود
  بسیج، ثروت بزرگ و ذخیره‌ خداداد ملت ایران است/ بسیج نمایشگاه صفا و بصیرت و مجاهدت است
  پادوها به صف!
  عبرت‌هایی که نمی‌گیرند!
  واکنش وزارت خارجه به توئیت وزیرخارجه سوئد پس از گفتگو با ظریف
  کلید ارتباطات اعراب با اسراییل دست سعودی‌ها بوده است
  الزامات جدید مجلس برای سازمان انرژی اتمی
  پیغام تند مجمع روحانیون مبارز به حاکمیت درباره انتخابات
  باید در این ۲ ماه احتیاط کنیم تا ترامپ به ایران حمله نکند
  چلوکباب مجانی که وعده انتخاباتی همیشگی شما بود!
  شریعتی: شکسته نفسی کردیم /مردم از دولت و اصلاح‌طلبان راضی‌اند(!)
  ماجراجویی علیه برجام
  برسد به دست پمپئو، بن سلمان و نتانیاهو...
- اندازه متن: + -  کد خبر: 266032صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریدوشنبه، 29 اردیبهشت 1399 - 15:50
از جهاد ایرانی تا توحش غربی
از جهاد ایرانی تا توحش غربیشهید خبر: در حال حاضر جهان به ۲۰۰ کشور تقسیم نمی‌شود، بلکه جهان به چند تمدن عمده تقسیم می‌شود. ما وقتی وضعیت کرونا را در ایتالیا به‌عنوان ایتالیا نه به‌عنوان بخشی از قلمرو تمدن مادی غربی بررسی کنیم، این باعث خطای در تحلیل می‌شود.
  

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ارتباط تصویری با ستاد ملی مبارزه با کرونا، با اشاره به رفتار جوامع غربی در قضیه ویروس کرونا، به ضعف‌ها و شکست‌های غرب در این قضیه اشاره کردند که به بیان ایشان، ریشه در فلسفه مادی تمدن غربی دارد. برای روشن‌تر شدن ابعاد و علل این شکست، پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI. IR، با دکتر حامد حاجی‌حیدری، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران به گفتگو پرداخته است.

رهبر انقلاب فرموده‌اند که غرب در مواجهه با کرونا به‌ویژه در لایه فلسفه اجتماعی و اخلاق عمومی شکست خورد. به‌نظر شما مهم‌ترین علت و عامل این شکست چیست؟

شاید سال‌ها بعد از جنگ جهانی دوم بشر اینچنین درگیر یک اَبَر بحران جهانی نشده بود، تمدن‌ها و فرهنگ جهانی این‌جور محک نخورده بودند و با این محک یک دیدگاه یک دهه‌ای در علوم اجتماعی تقویت شد و آن اینکه واحد‌های تحلیل ملی و واحد‌های تحلیل اجتماعی خرد دیگر جوابگو نیستند، بلکه واحد‌های تحلیل تمدنی‌اند که جوابگو هستند. در حال حاضر جهان به ۲۰۰ کشور تقسیم نمی‌شود، بلکه جهان به چند تمدن عمده تقسیم می‌شود. ما وقتی وضعیت کرونا را در ایتالیا به‌عنوان ایتالیا نه به‌عنوان بخشی از قلمرو تمدن مادی غربی بررسی کنیم، این باعث خطای در تحلیل می‌شود. این قضیه نشان داد که واحد‌های تحلیل درست، واحد‌های تحلیل تمدنی هستند و قلب تحلیل تمدنی، تحلیل فرهنگی است.

در قضیه ابربحران کرونا قدرتِ فرهنگ معلوم و مشخص شد که آن پارامتر‌های زیربنایی، تحلیل اجتماعی است. قدرتِ فرهنگ در مواقعی که مردم موفقیت‌هایشان را جشن می‌گیرند ظاهر نمی‌شود، بلکه موقعی که در مصائب همکاری می‌کنند و قدرت فراعالی نوع بشر را روی کره زمین نشان می‌دهند، معلوم می‌شود. در جریان این بحران قدرتِ فرهنگِ مقاومت در فرهنگ‌های مقاوم در مقابل فرهنگ مادی‌گرا و فردگرای غربی خودش را نشان داد و در مهار این بحران، قدرت فرهنگی یک مؤلفه اصلی در تحلیل است.

اما در اینجا دو بحث وجود دارد؛ یکی مهار بیماری و دیگری مهار تبعات بیماری است، البته مهار تبعات بیماری بسیار مهم‌تر، پیچیده‌تر و گسترده‌تر است، خصوصاً در مهار تبعات بیماری و فرآیند‌های پسایند بیماری، قدرت فرهنگ‌های غیرغربی که طیف وسیعی از فرهنگ‌های شرقی و آفریقایی است، مثلاً وضعیت فرهنگی ژاپن، کره و چین را ببینید، البته این‌ها تحت نفوذ فرهنگ غربی بودند و هستند، ولی آن بخش‌هایی که مؤلفه‌های فرهنگ مقاوم در مقابل فرهنگ غرب خودنمایی می‌کرده، کمک کرده است که افراد فراتر از دیدگاه‌های فردی‌شان و فراتر از دیدگاه‌های خودخواهانه‌شان به کمک همدیگر بشتابند و منابع کمیاب را علیه همدیگر محدود نکنند. این یک بخش ماجراست، ولی از آن مهم‌تر بخش نهاد‌های مبتنی بر یاری‌گری و ایثارگری هستند.

در فرهنگ غرب چه عاملی وجود دارد که در این شرایط بحرانی مایه شکست هم در رفتار‌های اجتماعی و هم در لایه تدبیر حکمرانی شده است؟

تحلیلگران فرهنگ امروز، آن چیزی را که ما الان به آن در تحلیل تمدنی، تمدن غربی می‌گوییم، به دو خصلت شناسایی می‌کنند؛ یکی مادی‌گری و دیگری فردگرایی. این‌ها مقوم همدیگر هستند. در واقع تحلیلگران کانتیننتال اروپایی تأکیدشان بر این است که آن چیزی که خاستگاه مادی‌گری دارد، فردگرایی است و تحلیلگران آنگلوساکسون معتقدند آن چیزی که باعث فردگرایی در مدرنیته شده، مادی‌گری است. در هر کدام از این‌ها مناقشات سنگینی وجود دارد، اما در تحلیل ما خیلی تمایزی ایجاد نمی‌کند. مسئله این است که آن چیزی که در فرهنگ مدرن تمدن غربی به عنوان ریشه اصلی سایر سرشاخه‌ها مطرح است، دو مؤلفه اصلی مادی‌گری و خودمحوری یا فردگرایی است.

مردم ایران در مسئله کرونا به گونه‌ای عمل کردند که رهبر انقلاب از آن به «جهاد عظیم» تعبیر کردند و در طرف مقابل همه گفتند که «غرب وحشی» زنده شد. علت این تفاوت را چه می‌دانید؟

کلیدواژه جهاد در این میان خیلی مهم است. در جمع‌بندی نهایی فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب هم به این نکته اشاره شد که ستاد مدیریت بحران کرونا باید به این وجه معنوی هم توجه کند، از این جهت که با تأمین معنوی افراد بتوانند در این فرآیند مشارکت داشته باشند و کمک کنند، مثل بحران‌های بعد از انقلاب که توانستیم با این مشارکت‌ها خصوصاً با محوریت خانواده، با محوریت معنویت در خانواده و نهاد‌های بومی مثل مساجد و هیئت‌ها که متکی بر معنویت هستند، این بحران‌ها را حل کنیم. این یک بخشی از ماجراست، یعنی خلق‌و‌خوی معنوی باید تقویت بشود.

اما نکته دوم که مهم‌تر است، تمرکز و نقطه اتکای قرارگاه عملیاتی است که باید برنامه مهار بحران را پیش ببرد یا باید بوروکراسی‌های متعارفی باشد که فرهنگ غربی هم دارد همین کار را انجام می‌دهد یا باید ملهم از توفیق‌ها و تجربیاتی باشد که ما طی سالیان اخیر به‌دست آورده‌ایم. نقطه اتکای عملیات مهار بحران باید روی ظرفیت‌های نهاد‌های بومی باشد. این نکته دوم خیلی مهم‌تر از نکته اول است. نکته اول سعی می‌کند که ارزش معنویت، ارزش دعا و ارزش انگیزه‌های پاک انسانی را در مشارکت تک تک افراد در مهار بحران تقویت کند، اما نکته دوم قرارگاه عملیاتی و ستادی است که می‌خواهد این کار را پیش ببرد. آیا نهاد‌های متعارف بوروکراتیک می‌توانند این کار را پیش ببرند یا آن‌گونه که ما در بحران‌های مختلف تجربه کردیم، نهاد‌های جهادی بهتر می‌توانند این کار را پیش ببرند؟

نقش خانواده و جایگاه زنان در نهاد خانواده در مواجهه با بحران کرونا، یکی از تمایزات بین فرهنگ اسلامی- ایرانی و فرهنگ غربی است. تحلیل شما راجع به این نکته چیست؟

«جامباتیستا ویکو» یک جامعه‌شناس مسلط ایتالیایی و جزو پایه‌گذاران جامعه‌شناسی اروپا بود. وی تحلیل درخشانی در مورد مراحل تکامل جامعه انسانی دارد و مراحل تکاملی را به‌صورت دوره‌ای ترسیم می‌کند. در مورد آن مقطعی که جوامع بر اساس مشروعیتِ الهیاتی اداره می‌شوند تأکید درخشانی دارد و در مورد جوامع دینی که متکی بر مشروعیت الهی هستند و روی شانه‌های خانواده پیش می‌روند، خانواده را واحد اصلی چنین جوامعی می‌داند. در تأیید این بخش از نظریه ویکو، ما مدام در طول تاریخ انقلاب دیده‌ایم که خانواده چقدر در مقاطع مختلف کارگشایی کرده است. الان هم یک موقعیتی در اثر ابربحران کرونا پیش آمده که نقش خانواده خیلی برجسته شده است و یک چیزی شبیه دوران جنگ شده است، یعنی همان‌طوری که در دوران جنگ بار آن روی دوش خانواده بود و مادر‌ها بچه‌ها را به جبهه می‌فرستادند و عقبه جبهه‌ها را تقویت می‌کردند، پدر‌ها نیز از طریق مساجد و نهاد‌های واسط مراقب تدابیر در جبهه بودند. در مجموع جبهه را خانواده اداره می‌کرد. الان هم در این قضیه خانواده نقش خیلی مهمی پیدا کرده است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1399/2/30 - 17:08 |     0     0     |
اساس اسلام و کلا ادیان ابراهیمی بر توسعه رشد محور هست ولی این توسعه تا زمانی که ولایت فقیه نباشد نمی‌تواند اتفاق بیفتد. اساس لیبرالیسم بر توسعه بدون رشد هست و چون باعث مصرف تمام داشته های فکری چند هزار سال انسان هست شاید به سختی بشود فهمید که اگر توسعه ای در لیبرالیسم اتفاق نیفتد نتیجه چند هزار سال باورمندی و یگانه پرستی هست چون معیار حقوقی انسان را بصورت کامل تعریف میکند ولی چون یکدستی سیستمیک خداناباوران را ندارد نمی‌تواند موجب توسعه گردد. آنچه در ولایت فقیه اتفاق میافتد در واقع این نقص را برطرف می‌کند و باعث توسعه رشد محور میگردد و آنچه که مدرنیته و یا تجدد میگویند اتفاق می افتاد منتهی بدون آسیب های اجتماعی که سیستم نئولیبرالی یا همان لیبرال دمکراسی ایجاد میکند هست یعنی خانواده متلاشی نمیشود توسعه توسط جهادیون انجام می‌شود و رشد و توسعه توسط مردم. این ساختار با ساختار نئولیبرالی متفاوت هست ولی آنچه که تکنولوژی نامیده میشود و محصول توسعه لیبرالی هست میتواند توسط سیستم ولایی بدست آید منتهی با جهش در رشد .پس هیچ اختلافی در تجدد خواهی سیستم ولایی با نئولیبرالی نیست ولی اگر مدرنیته منظور آسیب های روانی اقشار جامعه و متلاشی شدن خانواده هست در سیستم ولایی این مشکل وجود ندارد.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  شباهت‌های رفتاری ترامپ با نامزدهای شکست خورده انتخابات ۸۸ ایران
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   از کشف حجاب و ازدواج سفید تا برهنگی!
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  سردار شکارچی: پای تکفیری‌ها نباید به هیچ عنوان در منطقه مناقشه قره‌باغ باز شود
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   خانه‌تکانی بزرگ در شرکت‌های شاهد
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  تولیت حرم خواستار لغو مراسم نمادین استقبال از حضرت معصومه شد
   نخستین پرواز هواپیماهای رژیم‌صهیونیستی از حریم هوایی سودان
  کشف انبار تسلیحات تروریست‌های داعشی در شمال الرمادی
   سوریه نه اصلا سلاح شیمیایی در اختیار دارد و نه آن را به کار گرفته است
  جنگنده های سعودی-آمریکایی برخی مناطق مسکونی را بمباران کردند
   بسیج فرهنگ و ارزشی مقدس برای خدمت به کشور است
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است