خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  جسارت جدید معاون روحانی به ساحت امام راحل
  روحانی: طراحان تحریم علیه ملت ایران به زباله‌دان رفتند
  خوشبینی دولت به بایدن با شعار «تعهد برابر تعهد»!
  زیباکلام:چرا گرانی مرغ را تقصیر روحانی می اندازید!؟
  عصبانیت اصلاح طلبان از جای خالی وکیل الدوله ها در مجلس
  مذاکره بهانه‌ای برای فرار دولت از پاسخگویی است
  «یکشنبه خونین» امشب از شبکه مستند پخش می‌شود
  سیب و گلابی برجام دیگر جاذبه ندارد
  لیست کارگزاران رَد گُم کنی است و نامزد اصلی دقیقه 90 رونمایی می‌شود
  واعظی: برجام قابل مذاکره مجدد نیست
  نقش دولت در گرانی رسمی خودرو، لاستیک، روغن و لبنیات
  جدیدترین مدعی ریاست جمهوری ۱۴۰۰
  یادداشت همتی بعد از دیدار با رهبری
  نامزد حزب اعتماد ملی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ هفته آینده معرفی می‌شود
  خاتمی هم جای روحانی بود وضع کشور همین بود
  برجام برای کشیدن دندان اتمی ایران بود
  تاکید رهبر انقلاب به ‏درس واقع‌گرایی در سیاست‌خارجی
  روایت مهاجرانی از دروغ‌های اوباما
  قرائت پیام رهبر انقلاب به مناسبت هفته بسیج
  شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا هماهنگ می شود؟
  بودجه غلبه بر تحریم به جای بودجه رفع تحریم
  پایان ترامپیسم یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران است
  وقتی دولت از مجلس طلبکار می‌شود!
  معامله قرن نباید در منطقه عملیاتی شود
  بسیج، ثروت بزرگ و ذخیره‌ خداداد ملت ایران است/ بسیج نمایشگاه صفا و بصیرت و مجاهدت است
  پادوها به صف!
  عبرت‌هایی که نمی‌گیرند!
  واکنش وزارت خارجه به توئیت وزیرخارجه سوئد پس از گفتگو با ظریف
  کلید ارتباطات اعراب با اسراییل دست سعودی‌ها بوده است
  الزامات جدید مجلس برای سازمان انرژی اتمی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 263388صفحه نخست » سیاستدوشنبه، 18 فروردین 1399 - 13:05
کرونا و نبرد تمدنی
شهید خبر: مواجهه فاجعه‌بار با کرونا در آمریکا و جوامع غربی که شنیع‌ترین کارها در آن عرفی و حتی قانونی شده است و مخالفت با آنها، محکومیت را در پی دارد، چندان تعجبی نداشت.
  

«محمدحسین حمزه» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:


رویدادهای معطوف به همه‌گیری کرونا در ایران و غرب، نشانه‌هایی عینی برای ادراک کلی وضعیت تمدنی در دو سوی جغرافیای عالم است. یک طرف، تمدّن مادی غربی، که به اعتراف متفکرین اروپایی و آمریکایی رو به فرسودگی است و سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران که خط کلی و هدف نهایی آن، بنای تمدن نوین اسلامی است.


در گذشته، همزمان با قرون وسطی در غرب که اروپایی‌ها آن را دوران جهالت و سیاهی می‌نامند، مسلمانان مشعل علم و کشورداری را در تمدن اسلامی در دست گرفته‌ بودند و سرزمین‌های اسلامی دارای کتابخانه‌ها، بیمارستان‌های عظیم و نهضت علمی بود. دورانی که مقارن بود با تاریکی مطلق علمی در اروپا و شرایطی که با رواج افکار متحجر، خرافی و عقب‌مانده، مسبب یک پیشرفت علمی را به جرم جادوگری آتش می‌زدند. تمدن اسلامی در قرن‌های چهارم و پنجم هجری در نقطه اوج قرار داشت و غرب پیشرفت امروز خود را مرهون این تمدن است.


غرب امروز درگیر بحرانِ در حال افزایش اخلاقی و معنوی است و ارزش‌های اخلاقی در آن به انحطاط رفته است. خشونت، خودپرستی، خودکشی و احساس پوچی و ناامنی در آنجا رواج دارد. تمدن غرب که بنا به اعتراف مورخان و اندیشمندان غربی، با استفاده از ترقی و دانش مسلمین بنا شده است و از تمدن اسلامی تغذیه کرده است، علیرغم ظاهر پر زرق و برق و جلوه‌های فناوری و ابرازهای سرعت و سهولت، به این دلیل که خالی از معنویت بود، کشورها را استعمار و ملت‌ها را اسیر، تحقیر و فقیر کرد. این تمدن از همین رو، با وجود دانش پیشرفته، نتوانسته موجب آرامش و نجات بشر شود. برخی اندیشمندان اساسا روی پیشرفت تک بعدی غرب در بُعد سخت‌افزار و تهی شدن از معنویت و اخلاق، نام توسعه نمی‌گذارند.


در این سو، ایران اسلامی با تاریخ و تمدنی سرشار از افتخارات علمی است که با حرکت نجات بخش انقلاب اسلامی به سمت یک تمدن نو مبتنی بر فرهنگ و اندیشه اسلامی و هدیه آن به بشریت پیش می‌رود. تمدّنی که در آن مادیت و پیشرفت در زندگی مادی، در دل معنویت، خداخواهی و تعالی اخلاقی قرار دارد. ایران اسلامی به برکت انقلاب، به کانونی قوی برای تحقق آرمان بزرگ تمدن اسلامی تبدیل شده و از بدو انقلاب تاکنون ایران و سرزمین‌های اسلامی در آسیا و آفریقا، میدان این نبرد تمدنی است.


مواجهه ایران - غرب و آمریکا با کرونا را از دریچه این سابقه تاریخی و تمدنی می‌توان مورد ارزیابی قرار داد. رفتار جوامع غربی و آمریکایی در قبال کرونا،‌نمایی تازه از سقوط اخلاق، فرهنگ و هیمنه تمدن غرب را برابر دیدگان جهانیان گذاشت.‌نمایی که آن را با تأسف در قالب هجوم به فروشگاه‌ها و خالی شدن قفسه‌ها، قاپیدن کالاها از یکدیگر، کتک‌کاری بر سر برداشتن اقلام مورد نیاز و تقلای خرید اسلحه برای محافظت از خود و کالاهای بهداشتی و بی‌مهری مردم به پرستاران و پزشکان نظاره کردیم. در تمدنی که اساس آن مادی‌گری و خودخواهی است، انسان‌ها باید از هم در هراس باشند.


همزمان در ایران نهضت مردمی مبارزه با کرونا پا گرفت و جلوه‌های زیبا و مثال‌زدنی از هم‌افزایی، مشارکت، همکاری و انسجام اجتماعی خلق شد. کشورهای اروپایی و آمریکایی محموله‌های پزشکی را از یکدیگر سرقت می‌کنند، در غرب و آمریکا فروشگاه‌ها غارت و قفسه‌ها خالی شد، برخی فروشگاه‌های بزرگ از ‌ترس آشوب با زره پوش محافظت می‌شوند! اما در ایران برخی مردم همین کالاها را نذر کردند و در مساجد کارگاه‌های تولید ماسک راه ‌انداختند.


در آمریکا و غرب بر سر اقلام بهداشتی کتک‌کاری شد اما در ایران بسیجی‌ها با راه‌اندازی پیک موتوری رایگان، اقلام مورد نیاز مردم را تهیه و به درب منازل آنها می‌برند.


برخی پرستاران در کشور برای خدمت به بیماران، جشن عروسی خود را به تعویق انداختند. یک پرستار نذر می‌کند که بخشی از هزینه‌های عروسی خود را برای خرید ماسک صرف کند.


هزاران اکیپ از سوی روحانیان، بسیجیان، هیئت‌های مذهبی، گروه‌های جهادی، امدادی، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی ‌و اقشار مختلف مردم برای پاکسازی خیابان‌ها و کوچه‌ها تشکیل شد. طلاب و روحانیان طرح «همراه جهادی» راه‌اندازی کردند و در شرایط قرنطینه مبتلایان، با مهربانی و محبت مشغول پرستاری از آنها شدند.


در آمریکا و غرب، سالمندان و مبتلایان به برخی بیماری‌ها را از اولویت درمان کرونا خارج می‌کنند. عدالت در آنجا مسئله‏‌ای است ابزاری، فرعی و درجه دو و نفع و سود و پول مسئله‏ اصلی. اما در قرآن کریم تصریح شده است که «هر کسی که انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است» (مائده ـ ۳۲) در ایران سالمندان به وفور در شمار بهبودیافتگان‌ و ترخیص‌شدگان از بیمارستان‌ها هستند و از دیدگاه اسلام، عدالت آمیخته به معنویت است و کسی که صبح بیدار شود و اهتمام به امور مسلمین نداشته باشد، مسلمان نیست.


آمریکا در حالی‌که خود از کنترل بحران ناتوان است، با تکبر و فریب، کمک‌های پزشکی به ایران را در صورت درخواست وعده می‌دهد و دنبال انداختن ما در تله مذاکره و زمین زدن قدرت موشکی و منطقه‌ای ایران است؛ در حالی‌که مسئولان خارجی خواستار بهره‌گیری از تجارب ایران در مبارزه با این ویروس شده‌اند. اروپا به کانون شیوع کرونا تبدیل شده، پزشکان و مسئولان آمریکایی و اروپایی به کمبود ملزومات پزشکی اذعان دارند اما آمریکا برای تأمین نیازهای خود، دست گدایی به سوی دیگر کشورها دراز کرده است. ایران اما، در شرایط تحریم، موفق به تولید کیت تشخیص کرونا شده، رکورددار تعداد بهبودیافتگان است و به گفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توانسته بیش از ۹۰ درصد از جمعیت هدف را در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا، غربالگری کند.


رفتار معقول و متعارف مردم ایران اسلامی و فراوانی اقلام بهداشتی سفیر انگلیس را به تعجب واداشته بود. او با انتشار تصویری از یک فروشگاه در تهران که قفسه‌های پر از دستمال کاغذی و خانمی ‌را که به نحوی معمول در حال برداشتن و خرید آن است، نشان می‌داد، با لحنی نکوهش‌آلود خطاب به مردم انگلیس نوشت: «خرید امروز در تهران. موردی که شما خیلی نگرانش بودید.»


جنیفرگرین، نویسنده آمریکایی نیز درباره رفتار مردم ایران در شرایط همه‌گیری کرونا می‌نویسد؛ «مردم برای خرید همدیگر را هل نمی‌دهند، دعوا نمی‌کنند، چنگ نمی‌زنند... این چیزها را با سایر نقاط دنیا مقایسه کنید و ببینید ایران چقدر متفاوت است. من آرزو می‌کنم بقیه مردم دنیا در مواجهه با کرونا، از ایرانیان یاد بگیرند. اینها در حالی است که مردم ایران تحت تحریم هستند... فکر کردم بهتر است به جای برگشتن به آمریکا در ایران بمانم.»


مشارکت مردم و کادر بهداشتی و درمانی و روحیه ایثار، فداکاری و خدمت‌رسانی، برآمده از دل‌های پر از ایمان و معنویت، زندگی در سایه‌سار احکام اسلام و قرآن و نظام مقدسی است که میراث‌دار تمدن اسلامی و آغشته به خون هزاران شهید است و جهت‌گیری به سوی ایجاد تمدنی پیشرفته بر پایه معارف زندگی‌ساز اسلام دارد.


در آن سو، مواجهه فاجعه‌بار با کرونا در آمریکا و جوامع غربی که شنیع‌ترین کارها در آن عرفی و حتی قانونی شده است و مخالفت با آنها، محکومیت را در پی دارد، چندان تعجبی نداشت. این بلوک و تمدن با خشونت و حیله پابرجاست و عاقبت خیری برای آن متصور نیست.


اتفاقات اخیر در ایران و غرب را در امتداد پیروزی‌های زنجیره مقاومت اسلامی به رهبری ایران اسلامی و تحولاتی باید دید که ناظران غربی، آنها را جنگ تمدنی و آغاز نظم پساغربی در جهان می‌دانند. تحرکات و فتنه‌انگیزی آمریکا و غرب هم ناشی از دست و پا زدن و مغلوب شدن در همین جنگ تمدنی است. تمدن غرب، خود را در برابر تجدید حیات و سر برافراشتن اسلام و قرآن و نقش‌آفرینی‌ها و موفقیت‌های انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی رو به زوال و شکست می‌بیند.


پرچم اسلام و قرآن که در ایران به اهتزاز درآمده است، قلوب میلیون‌ها انسان را به خود جذب کرده است و انقلاب اسلامی با قدرت و ظرفیت متراکم به‌ویژه با همت جوانان مؤمن و انقلابی، به تعبیر امام خامنه‌ای به سوی طلوع خورشید ولایت عظمی حرکت می‌کند. مردم دنیا نیز از مدیریت محور سلطه و شرارت بر عالم خسته‌اند و تشنه حاکمیت الهی بر جهان هستند.


انگیزه قوی، خیرخواهی و ایثار، مجاهدت دائم، ایمان و اخلاص و تقوای فردی و جمعی و نمونه آنچه در راهپیمایی اربعین و مبارزه با کرونا در کشور مشاهده شد، مصادیق نصرت الهی و جان‌مایه‌های حرکت به سمت آینده روشنِ تمدن نوین اسلامی و رساندن بشریت زخم خورده به کرامت و حیات طیبه است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  از کشف حجاب و ازدواج سفید تا برهنگی!
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سردار شکارچی: پای تکفیری‌ها نباید به هیچ عنوان در منطقه مناقشه قره‌باغ باز شود
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  خانه‌تکانی بزرگ در شرکت‌های شاهد
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   امنیت در قلب خاورمیانه +عکس
  توهین ۲ سلبریتی به ملت ایران! +تصاویر
   چرا سارقان سلبریتی‌ها زودتر دستگیر می‌شوند؟
  بازداشت مومو‌های خطرناک ایرانی
   زن و شوهری که با هم در دادگاه بانک سرمایه حضور دارند
  شهادت چهار مدافع حرم در یک روز
   روایتی از اخلاص و مهربانی فرمانده فاطمیون
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است