خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  هدیه همکاران محسن هاشمی به ترامپ!
  حاج قاسم‌های جنگ و صلح
  گفت و شنود/ مشق!
  اقدامات از سر استیصال دولت ترامپ تاثیری در فعالیت سازمان انرژی اتمی نخواهد داشت
  انعکاس بیانات رهبر انقلاب در رسانه‌های جهانی
  واکنش کمالوندی به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران
  چرا مریم رجوی به عکس نوید افکاری ادای احترام کرد؟
  پاسخ ایران به ماشه بدون گلوله ترامپ
  اروپایی‌ها باید در عمل به تعهداتشان پایبند باشند
  بزک «دوستان ترامپ» توسط جریان تحریف
  روایت بهرام قاسمی از شکست سه‌باره آمریکا در شورای امنیت
  ترجمه آیه نصب شده بر کتیبه حسینیه امام خمینی (ره)
  هدف جنگ افروزان در بیان رهبرانقلاب
  فرافکنی توجیه‌ناپذیر به سبک دبیر سابق اقتصادی دولت
  چرا مکانیسم ماشه‌ای را پذیرفتند که یکطرفه است؟
  دستاوردهای چهل سال مقاومت
  «قالیباف» درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت
  ترامپ پیروز شود باید برجام 1400 را امضا کنیم!
  روایت خطیب‌زاده از دو بال جمهوری اسلامی
  کشته‌های جنگی ؛ اعدام قضایی
  گفت و شنود/برق!
  فتح‌الفتوح اصلی جنگ چه بود؟
  آفتاب یزد: دولت تدبیر می‌کرد مردم گرفتار مشکل مسکن نمی‌شدند
  چرا مکانیسم ماشه‌ای را پذیرفتند که یکطرفه است؟
  فرافکنی توجیه‌ناپذیر به سبک دبیر سابق اقتصادی دولت
  «جهاد اسلامی»، همان «جنبش نفی خشونت» است
  آمریکا امروز به نقطه شکست خود رسید
  پروژه جدید رسانه‌ای علیه قوه قضائیه
  سروری: آمریکا در فعال‌سازی مکانیزم ماشه شکست خورد
  برجام چگونه برای کاسبان رسانه‌ای نان شد؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 263169صفحه نخست » تیتر دودوشنبه، 26 اسفند 1398 - 19:00
آیا رهبر ایران اعتقادی به تخصص گرایی در مقابله با بحران‌ها ندارد؟
 آیا رهبر ایران اعتقادی به تخصص گرایی در مقابله با بحران‌ها ندارد؟ شهید خبر: از نگاه بی بی سی فارسی، نحوه سرفه کردن حریرچی و ابتلای وی به کرونا یعنی جمهوری اسلامی به تخصص اعتقادی ندارد اما دیدار معاون وزیر بهداشت کرونایی انگلیس با صدها نفر و شرکت در جلسه با جانسون، احتمالاً نشانه تخصص گرایی پادشاهی انگلیس است!
  

بی بی سی در این روزهای کرونایی دچار بیش فعالی شده و با دروغ  و اغراق، ویروس ناامیدی و وحشت را در میان ایرانیان می پراکند. اگر چه از رسانه دولتی انگلیس انتظاری نیست که در این شرایط حامی و همراه مردم ایران باشد اما برخورد حرفه ای در حوزه رسانه، ارتباطی با دشمنی و خصومت ندارد؛ فاکتوری که گویا بی بی سی با تمام ادعایش در شرایط فعلی نیازی به آن احساس نمی کند.

این رسانه اخیراً در تحلیلی با عنوان «آیا کرونا، ویروس برانداز است؟» ادعای قابل تاملی را مطرح کرده است. خلاصه این ادعا از این قرار است؛ جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با کرونا ناکارآمد است چرا که رهبر جمهوری اسلامی ایران اعتقادی به تخصص در مدیریت ندارد.

بی بی سی در این خصوص نوشته است؛ «مثال زنده برای این ادعا مبتلا شدن معاون وزیر بهداشت جمهوری اسلامی به ویروس کروناست، شخصی که خود پزشک است و بر نوک پیکان مقابله با انتشار ویروس کرونا قرار دارد. این اتفاق طنز تلخی است که عمق فاجعه مدیریت کلان در جمهوری اسلامی را هویدا می‌کند. فردی که خود پزشک است و در جایگاهی قرار گرفته که باید کشوری را از ابتلا نجات دهد نمی‌تواند از خودش مراقبت کند. پروتکل‌های بهداشتی و امنیتی در هنگام حضور در فضاهای آلوده به نحوه‌ای طراحی شده که کادر پزشکی و همراهان بیمار دچار آلودگی با ویروس نشوند اما ایرج حریرچی با اظهارنظرهایی که در مورد عدم موافقتش با قرنطینه شهرها کرد و بیان اینکه قرنطینه شهرها برای قبل از جنگ جهانی اول است و هم چنین نحوه غلط پوشاندن دهان به هنگام سرفه کردن در برنامه زنده و نشست خبری مشترک‌اش با علی ربیعی، سخنگوی دولت، نشان داد سهل انگار و غیرمتخصص است و این فرضیه را بیش از پیش تایید کرد که در نظام جمهوری اسلامی مدیران بخش‌های مختلف بیش از دارا بودن تخصص باید متعهد به نظام سیاسی باشند.

این نکته را حتی از میان سخنان آیت‌الله علی‌خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز می‌توان دریافت که درک او از مدیریت، برخواسته از ایدئولوژی حاکم بر فضای سیاسی ایران است تا تخصص... وی در مجموعه اظهار نظرهای خود در خصوص مدیریت جهادی که الگوی مدیریتی مدنظر وی بوده و همواره بر لزوم استفاده از مدیران جهادی در تمامی بخش‌ها اشاره می‌کند حتی یکبار هم از لزوم داشتن تخصص در میان مدیران حرفی نزده [است].»

قبل از بررسی و صحت سنجی ادعای بی بی سی درباره نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی به شاخص تخصص، توجه به نحوه استنتاج آن درباره ادعای غیرمتخصص بودن آقای حریرچی نیز در نوع خود جالب توجه است. از نظر بی بی سی نحوه سرفه کردن معاون وزیر بهداشت و ابتلای وی به کرونا، سند متخصص نبودن وی است!

حالا به این خبر توجه کنید؛ اواخر هفته پیش تست کرونای معاون وزیر بهداشت انگلیس مثبت اعلام شد. «نادین دورسس» چند روز قبل در «وست‌مینیستر» با صدها نفر دیدار کرده است. وی همچنین در جلسه‌ای با حضور «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس شرکت داشته است.

نحوه سرفه کردن حریرچی و ابتلای وی به کرونا یعنی جمهوری اسلامی به تخصص اعتقادی ندارد اما دیدار معاون وزیر بهداشت کرونایی انگلیس با صدها نفر و شرکت در جلسه با جانسون، احتمالاً نشانه تخصص گرایی پادشاهی انگلیس است!

تا کنون ده ها تن از مقامات ارشد کشورهای مختلف –از رئیس جمهور و نخست وزیر و وزیر گرفته تا فرمانده ستاد ارتش و ...- به کرونا مبتلا شده اند. آیا از نظر بی بی سی تمام این کشورها که اغلب نیز غربی هستند، به تخصص اهمیتی نمی دهند یا این معیار فقط برای جمهوری اسلامی کاربرد دارد؟!

حال به مدعای بعدی بی بی سی بپردازیم؟ آیا آنطور که این رسانه انگلیسی مدعی است، رهبر انقلاب به تخصص اهمیتی نمی دهند و علم و دانش در توصیه های مدیریتی ایشان جایگاهی ندارد؟ به گزیده ای از بیانات معظم له در این خصوص دقت بفرمایید:

- «کار جهادی یعنی کاری که هم در آن تلاش هست، خستگی‌ناپذیری هست، هم اخلاص هست؛ [یعنی] انسان میفهمد که برای خودش، برای پُر کردن کیسه‌ خودش کار نمیکند، دارد برای مردم کار میکند، برای خدا کار میکند؛ هم این، و هم عالمانه؛ یعنی بنشینند و با موازین علمی، با شیوه‌ی دقیق عالمانه راه‌های صحیح را پیدا کنند.» (1 فروردین 1398)

- اگر مدیریت جهادی یا همان کار و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت حاکم باشد، مشکلات کشور، در شرایط کنونیِ فشارهای خباثت آمیزِ قدرتهای جهانی و در شرایط دیگر، قابل حل است و کشور حرکت رو به جلو را ادامه خواهد داد. (23 دی 1392)

- با حرکت عادی نمیشود پیش رفت؛ باحرکت عادی و احیاناً خواب‌آلوده و بی‌حساسیت نمیشود کارهای بزرگ را انجام داد؛ یک همت جهادی لازم است، تحرک جهادی و مدیریت جهادی برای این کارها لازم است. باید حرکتی که میشود، هم علمی باشد، هم پر قدرت باشد، هم با برنامه باشد، و هم مجاهدانه باشد.(20 اسفند 1392)

- تلاش مجاهدت‌آمیز و تلاش سخت؛ یعنی به‌کارگیری عقل، علم، تخصص و تجربه و به‌کار بردن همه‌ی ظرفیت دستگاه تحت مدیریت برای رسیدن به آرمانهای نظام اسلامی، رفتار دینی است. اگر یک مسؤول خیلی هم مقدس‌مآب باشد، اما از ظرفیت خود برای کار و تلاش استفاده نکند، رفتار دینی او ناقص است؛ اگر از فرصتها استفاده نکند و عقل و تدبیر و هوش و علم و تخصص و تجربه را به‌کار نگیرد، رفتار دینیاش ناقص است. (2 فروردین 1383)

- لازمست‌ با استفاده‌ از نظریات‌ کارشناسان‌ و متخصصان‌ و حل‌ منطقی‌ و تدریجی‌ مشکلات‌ موجود، تهران‌ را به‌ الگویی‌ عملی‌ از مدیریت‌ و اداره‌ یک‌ شهر بزرگ‌ تبدیل‌ کرد. (دیدار با اعضای شورای شهر تهران 19 اسفند 1381)

- دادن رأی ممتنع در طرح‌ها و لوایح قابل قبول نیست، زیرا اگر فرد نماینده‌ی صاحب تخصص در آن موضوع است، باید بر اساس اجتهاد خود عمل کند و اگر صاحب تخصص هم نیست، از متخصصان مشورت بگیرد. (دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی 8 خرداد 1392)

- اگر مجلس شورای اسلامی چهار خصوصیت داشته باشد، در جایگاه حقیقی خود قرار خواهد داشت. بحمدالله امروز تا آن‌جا که ما مشاهده میکنیم، مجلس این خصوصیّات را دارد. لکن میشود هر چه بیشتر به این خصوصیّات افزود و مراقب بود. این چهار خصوصیّت، عبارت است از اوّلاً، احساس مسؤولیت. ثانیاً، استقلال. ثالثاً، شجاعت. رابعاً، فرزانگی و به کار گرفتن فکر و علم و تخصّص. (11 خرداد 1373)

- بحمداللَّه، امروز بعد از چهارده، پانزده سال که از انقلاب میگذرد، دیگر آن دعوای تعهّد و تخصّصی که اوّل انقلاب بود، وجود ندارد. معنی ندارد که ما بگوییم تعهّد یا تخصّص؟ هم تعهّد، هم تخصّص؛ زیرا، بحمداللَّه، مدیران خوبی تربیت شده‌اند و شخصیتهای برجسته‌ای هستند. (3 شهریور 1372)

- در سطوح بالا، آن نیروی مؤمن و بااخلاص را جستجو بکنید. البته این به معنای آن دعوای معروف «تخصص یا تعهد» نیست؛ نه، بحث بر سر کارآمدها و کاردانهاست. ما نمیگوییم به یک مسجد بروید وببینید چه کسی بهتر عبادت میکند، او را بیاورید؛ نه، در بین آن کسانی که توانایی کار را دارند، دنبال عنصر تقوا و تعهد و اخلاص بگردید و او را در رأس کار بگذارید، تا آن بطانه و مجموعه‌ی نزدیک به شما، همواره بتواند اعتماد شما را جلب کند و شما بتوانید کار را انجام بدهید. (3 شهریور 1370)

اینها تنها چند نمونه از صدها مورد تاکید رهبر انقلاب درخصوص جایگاه علم، دانش و تخصص است. مواردی که بی بی سی علاقه ای به دیدن آنها ندارد چرا که بساط کاسبی اش با کرونا کساد می شود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  چه جریانی خط «مشروعیت‌زدایی» از قوه قضاییه را پیش می‌برد؟
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گردان‌هایمان به حرکت درآیند،منافع آمریکا درمنطقه رابه آتش می کشند/پیشمرگ و فدایی ملت ایرانیم
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور ویدئو کنفرانسی رهبر انقلاب/خطر جدی تحریف دفاع مقدس
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مجلس در 90
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  هلاکت ۳ متجاوز مرزی در سردشت
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دود نزاع اصلاح‌طلبان در چشم مردم
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دست های خالی آرام یک پدر
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   پیکر شهید بادپا به خاطر من بر نمی گردد
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  در کشورهایی که حجاب الزامی نیست، گرایش به حجاب بیشتر است؟
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دانش‌‎آموزان ایرانی 3 مدال طلا و یک نقره در المپیاد جهانی کامپیوتر گرفتند
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است