خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  آیا هاشمی امام را گول زد؟
  رهبر انقلاب: گذشت زمان هرگز نخواهد توانست یاد ارجمند شهیدان عزیز را از خاطر ملت ایران بزداید
  نوبخت: روز مقاومت مردم گیلانغرب ثبت ملی می‌شود
  وقتی روزنامه غربگرا خدعه و عهدشکنی اروپا را پنجره می‌بیند!
  پیام تسلیت رئیس‌جمهور در پی درگذشت آیت‌الله ممدوحی
  رهبر انقلاب درگذشتِ حجت الاسلام ممدوحی را تسلیت گفتند
  در جنگ اقتصادی به خودکفایی کامل خواهیم رسید
  نشان جدید وزارت امور خارجه ایران
  توییت دختر شهید رکن‌آبادی در سالگرد فاجعه منا
  وقتی خوئینی‌ها می‌خواهد ادای نامه بی‌سلام هاشمی در فتنه۸۸ را دربیاورد
  پیروزی در جنگ تحمیلی مجازی «همت» می‌خواهد
  نوبت به حجاریان هم رسید
  فرماندهان ارتش و سپاه مهمان مجلس می‌شوند
  افشاگری وزیر بهداشت با دل نوشته‌ای برای سردار دلها
  نخستین واکنش امام خمینی (ره) به آغاز جنگ تحمیلی
  افشای کمک نظامی فرح به صدام برای بمباران ایران
  کنایه روحانی به ترامپ؛ از ترور سردار سلیمانی تا تحریم های ضد بشری و آشوبگری در منطقه
  ورود سپاه به اغلب طرح‌ها با خواست مصرانه دستگاه‌های متولی است
  «قالیباف» رئیس فراکسیون نیروهای انقلاب اسلامی شد
  چه کسی جز نفوذی‌ها دوگانه «معیشت / بنیه دفاعی» درست می‌کند؟
  کنترل قیمت‌ها کار اصلی ما نیست، آبان ۹۸ هم تکرار می‌شود!
  "فدائی روحانی" دشمن روحانی شد
  کارت‌پستال استاد اصلاح‌طلب برای ترامپ
  غیر از برداشت از صندوق توسعه ملی دولت، تدبیر دیگری بلد نیست؟!
  مشکل اصلاح‌طلبان، کارنامه آنهاست نه ترامپ یا بایدن
  تحریف عقلانیت برای توجیه حماقت قطعنامه ۵۹۸ چه ربطی به مذاکره دارد!؟
  گفت و شنود/ نیّت کن!
  بیچاره خفاش شب
  پیامی که روحانی فرستاد
  مردم ایران را نمی‌شناسید
- اندازه متن: + -  کد خبر: 261094صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریدوشنبه، 5 اسفند 1398 - 12:30
اعتراض به سانسور مدافعان حرم در جامعه علمی
اعتراض به سانسور مدافعان حرم در جامعه علمیشهید خبر: نویسنده کتاب «در مکتب مصطفی» معتقد است: الگو­های تربیتی دهه۶۰ در طول زمان، تداوم پیدا کرده است و می‌­توانم ادعا کنم که این الگوها در شهدای مدافع حرم عمیق­‌تر هم شده است.
  

شهید مصطفی صدرزاده، متولد 1365 است. او از سن 13 سالگی در پایگاه بسیج مسئولیت و فعالیت‌های مختلف در کار تربیتی داشته است. صدرزاده که از سال 92 به سوریه می‌رود و فرماندهی گردان عمار از لشکر پُرافتخار فاطمیون را بر عهده می‌گیرد. او در آذر سال 1394 در درگیری با مزدوران تکفیری استکبار در حلب سوریه به شهادت می‌رسد.

تا امروز، چند عنوان کتاب درباره این شهید به رشته تحریر درآمده که عمدتاً روایت زندگی و خاطراتی از این شهید مدافع حرم است. کتاب «در مکتب مصطفی»؛ آن‌چنان که در زیرعنوانش نیز ذکر شده، قصد دارد شهید صدرزاده را به عنوان الگوی تربیت نیروی انسانی در تشکل‌های مردمی معرفی کند و به همین جهت، آن را می‌توان جزو اولین آثار مکتوب در حوزه شهدای مدافع حرم دانست که با نگاه تربیتی و علمی به سراغ این شهدا رفته است.

این کتاب، در هفته‌ای که گذشت حدود یک سال بعد از انتشار، به عنوان اثری متفاوت درباره مدافعان حرم، ششمین‌بار زیر چاپ رفت. جمال یزدانی، نویسنده این کتاب، در گفت‌وگویی که در ادامه منتشر می‌شود، به چرایی نگارش و هدف از تدوین این اثر پرداخته است. او می‌گوید الگو­های تربیتی دهه60 در طول زمان، تداوم پیدا کرده است و می­توانم ادعا کنم که این الگوها در شهدای مدافع حرم عمیق­‌تر هم شده‌اند.  به گفته یزدانی؛ «در مکتب مصطفی» اولین کار آکادمیک درباره شهدای مدافع حرم است و تلاش دارد تا اعتراضی باشد به سانسور مدافعان حرم در جامعه علمی کشور. این گفت‌وگو را می‌توانید در ادامه بخوانید:

*درباره شهید صدرزاده، چند عنوان کتاب تاکنون منتشر شده است، «در مکتب مصطفی» سراغ چه نکات جامانده‌ای درباره این شهید مدافع حرم رفته است؟

حدود 10 سال است که مطالعات و تجربه‌نگاری تربیتی انجام می‌دهم. وقتی مصاحبه‌های مربوط به تاریخ شفاهی شهید صدرزاده را از دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب گرفته بودم، مطالعه کردم و متوجه شدم زندگی شهید به دو بخش تقسیم می‌شده است؛ یک بخش آن، تا قبل از رفتن به سوریه و ورود به کار نظامی بود که در این دوره، شهید صدرزاده، کاملاً در مسجد و پایگاه بسیج، مستقر و فعالیت می‌کرد؛ یعنی شهید از سن هفت‌هشت سالگی تا موقعی که به سوریه می‌رود، فقط در پایگاه بسیج و مسجد زندگی کرده، بزرگ شده، دوستانش را در همین جاها پیدا کرده و حتی ازدواجش در مسجد بوده است.

بخش دوم زندگی او، از موقع اعزام به سوریه است. چیزی که هنگام مطالعه خاطرات و مصاحبه‌های مربوط به شهید صدرزاده، خیلی برای من پُر رنگ آمد، این بود که شهید صاحب یک سبک تربیتی خاص بوده است. این را هم بچه‌ها و متربیانی که زیردست او تربیت شدند، می‌گفتند و هم در کارهایی که این آدم، به صورت تجربی و فطری در مسجد و پایگاه بسیج یاد گرفته و بعد همان روش را برای متربی‌های خودش پیاده کرده است، دیده می‌شود. این مسائل، انگیزه من برای نگارش «در مکتب مصطفی» بود.

*یعنی در واقع «در مکتب مصطفی»، یک کتاب کار علوم تربیتی با توجه به تجارب زیسته است؟

بله؛ در بازخورد‌های مختلفی که پس از انتشار کتاب داشتم، آنهایی که در مسجد و پایگاه بسیج فعالیت می‌کنند، با این فعالیت‌های تربیتی شهید، همزادپنداری کرده بودند. می‌گفتند ما هم الگویی مثل کار شهید صدرزاده استفاده می‌کردیم اما در نوع خودش، فعالیت‌های شهید صدرزاده با توجه به مباحث و مطالعات تربیتی که دیدم، ممتاز و کم‌نظیر است. من یک ارتباط 10-12ساله با کتب و اندیشمندان علوم تربیتی دارم و با توجه به همین‌ها می‌گویم که در علوم تربیتی رسمی و ادبیات علمی، تقریباً می‌شود گفت که سبک تربیتی شهید صدرزاده، هیچ جایگاهی ندارد.

مدافعان حرم , کتاب و ادبیات ,

چهار، پنج دهه است که این سبک تربیتی در کشور ما کار کرده و اثرات گسترده‌ای در انقلاب، دفاع مقدس و در فتنه داشته است اما شما می‌بینید هیچ اثری از این سبک، در ادبیات رسمی علوم تربیتی وجود ندارد. همین موارد باعث می‌شود که ادعا بکنم این کتاب در حوزه‌ مدافعان حرم، شاید اولین کار علمی به معنای آکادمیک در عرصه علوم تربیتی است.

* ولی آن‌طور که در پیش‌گفتار کتاب هم آمده، به مقطع حضور شهید در سوریه پرداخته نشده است، فکر نمی‌کنید این موضوع، ارائه ناقص مدل تربیتی شهید صدرزاده به عنوان یک «انسان انقلابی» باشد؟ کسی که بخش مهمی از آموخته‌های دوره پیش از اعزام به سوریه و آرمان‌هایش را در میدان رزم پیاده می‌کند و در همین باره هم خاطرات مختلفی، تابحال گفته و منتشر شده است.

این کار، عامدانه صورت گرفته است؛ یعنی کتاب تا مقطعی که شهید به سوریه، اعزام می‌شود به او پرداخته است؛ زیرا از سوریه به بعد، سبک فعالیت ایشان، متفاوت شده و با ورود به عرصه نظامی، اتفاقات جدیدی می‌افتد. به همین دلیل، در کتاب به بخش سوریه نپرداختم و فقط به الگوی تربیتی شهید در مقطع پیش از اعزام اکتفا کردم. نکته‌ای را هم که باید بگویم این است که ابتدا قرار نبود که «در مکتب مصطفی» به عنوان کتاب منتشر شود؛ بلکه قصد من، ارائه یک مقاله علمی بود، ولی سال گذشته، پدر شهید صدرزاده نزدیک سالگرد شهید، با مجموعه دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب تماس گرفتند و گفتند کتابی را که درباره خاطرات شهید قول داده بودید، می‌خواهیم در یادواره شهید رونمایی کنیم. با توجه اینکه آن کتاب آماده نبود، قرار شد این مقاله علمی به صورت کتاب آماده انتشار شود؛ البته تجربه‌ای درباره اینکه یک کتاب با سبک علمی، چقدر می‌تواند مخاطب عام پیدا کند، نداشتیم. اما در نهایت کتاب چاپ و در آن مراسم رونمایی شد که استقبال خوبی هم شد.

*مسئله‌ای که وجود دارد این است که کتاب، علی‌رغم انتظاری که درباره‌اش وجود دارد، چندان به درونیات و اندیشه‌های شهید نزدیک نشده و آنچه بیان می‌شود، صرفاً معطوف به کارها و تجربه‌های او در مقام مربی است.

یک دغدغه جدی که در چنین مباحثی داریم این است که در علوم انسانی رایج در غرب، یکی از مهم­ترین اصول برای تولید نظریات علمی، همین تجربه­‌زیست­ی آدم­‌ها و ثبت آنهاست که در آن خیلی هم الزامی به قله بودن آدم‌های مورد بحث نیست. اتفاقاً وقتی نگاه می­‌کنید خیلی از نظریات علوم­ تربیتی، جامعه­‌شناسی و... حاصل توجه و پرداختن به مثلاً 10 سال تجربه یک مدرسه بوده است. در این سوی مسئله، ما در علوم انسانی نسبت به تجربیات بومی خودمان بی‌­توجه بودیم، این­ها را ثبت نکرده و دست­مایهی تولید نظریات علمی قرار ندادیم.

*با این تعریف، بهتر نبود برای آنکه زودتر بتوانیم فضایی برای تدوین الگو و نظریه تربیت نیروی انسانی انقلابی ایجاد کنیم، سراغ شهدای دفاع مقدس یا افرادی که ثبت و انتشار تجارب آنها می‌توانست راهگشا باشد، بروید؟ چرا سراغ شهید صدرزاده به عنوان یکی از شهدای مدافع حرم رفتید؟

اگر من روی الگو­های دفاع مقدس کار می­‌کردم، شاید کار خیلی قوی­‌تر و بهتری در­می­‌آمد، چون الان آن­ها برای ما اسطوره‌­اند و در ذهن مخاطب الان جا افتاده‌­اند. اتفاقاً می­‌خواهم بگویم عمداً سراغ مدافعان­ حرم رفتم که نشان بدهم آن الگو­های تربیتی که در دهه 60 داشتیم و در جبهه، ساری و جاری بوده است، در طول زمان، تداوم پیدا کرده است و می­توانم ادعا کنم که این الگوها عمیق‌­تر هم شدند؛ یعنی شهید صدر­زاده قد­م­‌هایی از شهید همت، شهید باکری و... جلوتر است. این نکته مهمی است که درباره سبک تربیتی مدافعان حرم کار بشود و با الگوی تربیتی دوران دفاع مقدس مقایسه شود تا نشان بدهیم که این سبک تربیتی، عمیق­‌تر شده است.

مدافعان حرم , کتاب و ادبیات ,

الان چون ما به لحاظ زمانی مدافعان حرم نزدیک‌تر هستیم، نسبت آنها یک حس عاطفی داریم؛ به همین دلیل عمده هم کار­هایی که تا الان انجام شده از همین جنس عاطفه است و هنوز از این مسئله فاصله نگرفتیم، اگر جامعه­ علمی­‌مان، هر چ­قدر زودتر نسبت به این موضوع، بتواند واکنش نشان دهد، نتیجه‌بخش‌تر می‌شود.

«در مکتب مصطفی» اعتراضی است به جامعه علمی که تجربیات زیسته خودمان را سانسور می‌کند. بالاخره این­ تجربیات، چه زمانی می‌خواهند جدی گرفته و تبدیل به نظریه شوند؟ معتقدم شاید بخشی از این مسئله، به ضعف کتاب بازمی‌گردد اما بخش دیگرش مربوط به تازه­ بودن این عرصه است. پیش از این کتاب، هیچ کار علمی در این حوزه نشده است و به همین جهت هم نمی‌توان مقایسه‌ای انجام داد. به‌نظرم، مکمل این کتاب، این است الگوی تربیتی شهید صدرزاده در سوریه را هم کار کنیم؛ زیرا وجه پُر رنگ شهید صدر­زاده در سوریه هم همین وجه تربیتی­ اوست. یعنی در آنجا هم که کار نظامی انجام می­‌دهد، کاملاً نگاه تربیتی دارد و با مخاطبان افغانستانی، سوری و... که ذیل او هستند، کار تربیتی می‌کند و شما تحول تربیتی این افراد را بعد از چند ماهی که با شهید هستند، می‌توانید ببینید. این­ها همه وجوه تمایزی است که باعث می‌شود ما به شهید صدر­زاده توجه بکنیم.

* پس در چاپ‌های بعدی، تغییراتی در کتاب خواهیم داشت؟

این کتاب به دست دوستان متخصص در علوم تربیتی رسیده که آنها هم از لحاظ روشی و هم نوع پرداخت کتاب، برخی نکات جدی را گفتند؛ به همین دلیل در حال اصلاح و تکمیل کتاب برای چاپ‌های بعدی هستیم تا «در مکتب مصطفی» با ادبیات و نوع نگاه‌­های دوستان علوم تربیتی، تناسب بیشتری پیدا کند. باید گفت کاری که شهید صدرزاده در سوریه کرده است، یک عقبه و پشتوانه­ جدی داشته که مربوط به دوره قبل از حضورش در میدان مبارزه است و ما حرف­مان این بوده که می­‌خواستیم بگوییم این شخص، در چه بستری رشد کرده تا به اینجا رسیده است؛ یعنی برای ویرایش‌های بعدی کتاب، خاطرات شهید در سوریه را هم به عنوان مکمل کتاب، کار می‌کنیم تا به قوام بهتر و بیشتر «در مکتب مصطفی» کمک کند.

علاقمندان جهت تهیه این کتاب که در منتشر شده، علاوه بر کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند از طریق سایت‌های‌ bookroom.ir و manvaketab.ir یا مراجعه به واحد فروش دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب واقع در خیابان 16آذر، پلاک60، حسینیه هنر و یا ارسال نام کتاب به 09199038270 اقدام کنند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1398/12/7 - 13:20 |     0     0     |
حتی بعد از فاجعه ترور سردارمان دولت هنوز هم میگوید که در صورت لغو تحریم ها ایران به برجام پایبند خواهد بود!!! این یعنی اوج ذلت و خواری و اینکه هنوز دست از اشتباهات خود برنداشته اند


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور ویدئو کنفرانسی رهبر انقلاب/خطر جدی تحریف دفاع مقدس
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گردان‌هایمان به حرکت درآیند،منافع آمریکا درمنطقه رابه آتش می کشند/پیشمرگ و فدایی ملت ایرانیم
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  در کشورهایی که حجاب الزامی نیست، گرایش به حجاب بیشتر است؟
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دود نزاع اصلاح‌طلبان در چشم مردم
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دست های خالی آرام یک پدر
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   پیکر شهید بادپا به خاطر من بر نمی گردد
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دانش‌‎آموزان ایرانی 3 مدال طلا و یک نقره در المپیاد جهانی کامپیوتر گرفتند
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مطالبات رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ۳۰۰۰ روز صادرات نفت زیر آتش
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   شهادت رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فهرج
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است