خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  هدیه همکاران محسن هاشمی به ترامپ!
  حاج قاسم‌های جنگ و صلح
  گفت و شنود/ مشق!
  اقدامات از سر استیصال دولت ترامپ تاثیری در فعالیت سازمان انرژی اتمی نخواهد داشت
  انعکاس بیانات رهبر انقلاب در رسانه‌های جهانی
  واکنش کمالوندی به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران
  چرا مریم رجوی به عکس نوید افکاری ادای احترام کرد؟
  پاسخ ایران به ماشه بدون گلوله ترامپ
  اروپایی‌ها باید در عمل به تعهداتشان پایبند باشند
  بزک «دوستان ترامپ» توسط جریان تحریف
  روایت بهرام قاسمی از شکست سه‌باره آمریکا در شورای امنیت
  ترجمه آیه نصب شده بر کتیبه حسینیه امام خمینی (ره)
  هدف جنگ افروزان در بیان رهبرانقلاب
  فرافکنی توجیه‌ناپذیر به سبک دبیر سابق اقتصادی دولت
  چرا مکانیسم ماشه‌ای را پذیرفتند که یکطرفه است؟
  دستاوردهای چهل سال مقاومت
  «قالیباف» درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت
  ترامپ پیروز شود باید برجام 1400 را امضا کنیم!
  روایت خطیب‌زاده از دو بال جمهوری اسلامی
  کشته‌های جنگی ؛ اعدام قضایی
  گفت و شنود/برق!
  فتح‌الفتوح اصلی جنگ چه بود؟
  آفتاب یزد: دولت تدبیر می‌کرد مردم گرفتار مشکل مسکن نمی‌شدند
  چرا مکانیسم ماشه‌ای را پذیرفتند که یکطرفه است؟
  فرافکنی توجیه‌ناپذیر به سبک دبیر سابق اقتصادی دولت
  «جهاد اسلامی»، همان «جنبش نفی خشونت» است
  آمریکا امروز به نقطه شکست خود رسید
  پروژه جدید رسانه‌ای علیه قوه قضائیه
  سروری: آمریکا در فعال‌سازی مکانیزم ماشه شکست خورد
  برجام چگونه برای کاسبان رسانه‌ای نان شد؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 260691صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریپنجشنبه، 1 اسفند 1398 - 10:20
وقتی یک اشتباه، چند هزار رای را باطل می‌کند
وقتی یک اشتباه، چند هزار رای را باطل می‌کندشهید خبر: شایعه خودکار جادویی در صندوق‌های رأی گیری، ماجرای کلیپ ساختگی و احتمال باطل شدن 2هزار رأی و بیماری که با تخت بیمارستان برای دادن رأی آمده بود؛ خاطرات مسئول ناظر شورای نگهبان یکی از صندوق‌های سیار از تجربه 20ساله حضور در روز انتخابات شنیدنی ست.
  

عطیه اکبری: در آستانه هر انتخابات، اتاق فکر ضدانقلاب برای اخلال در روند رأی گیری و تخریب مشروعیت انتخابات در ایران حسابی فعال می‌شود و برای از بین بردن اعتماد مردم از هر ترفندی استفاده می‌کند. فضای مجازی هم کار را برای آنها آسان‌تر می‌کند. این حرف ما نیست. خاطرات یکی از ناظران مسئول شورای نگهبان از صندوق‌های سیار، تاییدی بر این ادعاست. تجربه 20 ساله «میثم سلطانی» دنیایی از خاطرات عجیب و گاهی تلخ است. شایعه خودکارهای جادویی، آتش بازی با ته سیگار، کلیپ ساختگی. البته اتفاقات جالبی هم هست که کام تلخ مسئولان برگزاری انتخابات را شیرین کند، مثل ماجرای پیرمردی که با تخت بیمارستان پای صندوق رأی آمد.

  میثم سلطانی؛ ناظرمسئول شورای نگهبان 

 

شایعه خودکارهای جادویی

سلطانی در آستانه  آغاز انتخابات مجلس فرصت را غنیمت می‌شمرد و بدون مقدمه از شایعه پراکنی های ضدانقلاب می‌گوید. شایعه هایی که درست قبل از انتخابات با روش‌های مختلف میان مردم پخش می‌شود؛ «بعضی از این شایعه‌ها اینقدر خنده دار هست که ما تعجب می‌کنیم چطور رأی دهندگان تحصیل کرده بدون آنکه فکر کنند آن را باور می‌کنند. چند سال قبل در روز رأی گیری، دقت کردم دیدم تعدادی از رأی دهندگان حاضر نیستند از خودکارهای حوزه رأی گیری استفاده کنند. تعجب کردم و به چند نفر از رأی دهنده‌ها گفتم چرا از این خودکارها استفاده نمی‌کنید؟ جواب نمی‌دادند. اما بالاخره یکی از همسایه‌ها که من را می‌شناخت آمد در گوشم و گفت: "می گن خودکارهایی که در حوزه رأی گیری از آن استفاده می‌شود، بعد از یکی دو ساعت پاک می‌شود و شب، رأی مورد نظر خودشان را در آن می‌نویسند." از شنیدن این شایعه هم عصبانی شدم هم خندیدم، اما ما باید با سعه صدر با رأی دهندگان برخورد کنیم. نمی‌توانیم و نباید ترشرویی کنیم. خودم را جمع و جور کردم تا بتوانم با صحبت‌هایم رأی دهنده را قانع کنم تا گوش و چشمشان را خرج شایعه‌های باور نکردنی نکند.»

«گفتم دوست عزیز، ما پاسدار رأی مردمیم. چه تصوری از صندوق رأی دارید؟ من هر سال قبل از شروع شمارش آراء به دوستان می گویم مراقب باشید حتی اگر یک رأی به خاطر خستگی یا سهل انگاری اشتباه شمرده شود حق الناس به گردن همه ما می افتد. علاوه بر آن، مگر شرایط صندوق‌های رأی را نمی‌دانید؟ در هر صندوق رأی یک تیم بازرسی از همه نهادهای نظارتی کشور با سلائق سیاسی مختلف حضور دارد. نماینده وزارت کشور، نماینده فرماندار، تیم شورای نگهبان، تیم اجرایی.» این جوابیه ناظر مسئول شورای نگهبان است به یک رأی دهنده در خصوص شایعه خودکارهای جادویی که پاسخ در خوری ست به همه شایعه‌هایی که هر سال قبل از آغاز انتخابات به گوش مردم می‌رسد.

 

تصویر سال؛ رأی روی تخت بیمارستان

نمی‌گذارد کاممان تلخ شود یا زیادی تعجب کنیم از شنیدن شایعه‌های عجیب و غریب. خاطره‌های شیرین و تلخ را درهم می‌گوید و نوبت می‌رسد به روایت یک صحنه ناب از انتخابات 4 سال قبل؛ «من سال‌ها مسئول صندوق سیّار یک شهرک مسکونی در جنوب تهران بودم که فضا برای اختصاص صندوق رأی گیری ثابت نداشت. اما با وجود سیار بودن، بیش از 2 هزار مشارکت کننده داشت. جالب‌ترین خاطره این صندوق برمی‌گردد به انتخابات مجلس 4 سال قبل. افراد ناتوانی که نمی‌توانستند از خانه بیرون بیایند، بچه هاشان را می‌فرستادند و از ما می‌خواستند که صندوق را به خانه‌هایشان ببریم. ما مسئول صندوق سیار بودیم اما آنقدر سرمان شلوغ بود که نمی‌توانستیم تک تک به در خانه‌های این افراد برویم. خلاصه لحظه‌های آخر رأی گیری بود که دیدیم پیرمردی را با تخت چرخ دار به سمت صندوق آوردند. خانه‌شان طبقه سوم آپارتمان بود. پنج شش نفر از بچه‌ها و نوه‌هایشان بسیج شده بودند و این پیرمرد مریض احوال را با زحمت پایین آوردند. هیچ وقت آن صحنه را فراموش نمی‌کنم. ما اینقدر درگیر صندوق بودیم که وقتی برای مستندسازی باقی نماند و گرنه فکر می‌کنم تصویر آن پیرمرد روی تخت در حال انداختن رأی در صندوق، می‌توانست بهترین تصویر سال باشد.»

 

آتش بازی با رأی مردم

عوامل ضدانقلاب برای تخریب انتخابات، انواع و اقسام خرابکاری‌ها را طراحی و توسط عواملشان آن را اجرا می‌کنند. شاید فکر هر ترفندی را بتوان کرد جز آتش بازی با رأی مردم. سلطانی می‌گوید: «چند سال قبل در روز انتخابات، در یک صندوق رأی گیری یک نفر، ته سیگارش را لای برگه رأی گذاشته و آن را داخل صندوق انداخته بود. برگه‌های رأی صندوق آتش گرفته بود. ستاد انتخابات در همان روز به همه صندوق‌ها ابلاغ کرد که برگه‌های رأی نباید تا شود. حالا این ماجرا را بگذارید کنار برخوردهای بعضی رأی دهندگان؛ وقتی بهشان می‌گفتیم برگه‌ها را تا نکنید چون آن‌ها از عقبه این ماجرا خبر نداشتند و ما هم نمی توانستیم توضیح دهیم، واکنش نشان می‌دادند و بعضی زیر بار نمی‌رفتند و می‌گفتند یک کاسه‌ای زیر نیم کاسه هست! چرا باید برگه‌های رأی را تا نکنیم!»

 

ماجرای یک کلیپ دروغین در روز انتخابات

بعضی اتفاقات در ظاهر ساده، گاهی می‌تواند حاشیه‌های بسیاری را برای برگزارکنندگان انتخابات به وجود بیاورد و امنیت رأی مردم را به خطر بیندازد. خاطره ناظر مسئول شورای نگهبان از انتخابات 6 سال قبل، تاییدی بر این موضوع است؛ «انتخابات سال 92 برای صندوق سیار ما یکی از سنگین‌ترین روزهای انتخابات بود. همه چیز از انتشار یک کلیپ شروع شده بود. حوالی ظهر بود که برادرم با من تماس گرفت، گفت یک کلیپ از صندوق سیار شما در یکی از کانال‌های فضای مجازی منتشر شده است. ندیدی؟ ماجرا چیست؟

کلیپ را برایم فرستاد. پیرمردی جلوی دوربین موبایل ایستاده بود و می‌گفت من صبح برای رأی گیری به یک صندوق سیار رفتم و با چشم خودم دیدم در آن صندق تقلب می‌کنند. این کلیپ کوتاه در همه کانال‌ها پخش شده بود و ما اصلاً نمی‌دانستیم که قضیه از چه قرار است و چرا آن پیرمرد چنین ادعایی کرده. یکی از اعضای صندوق رأی گیری، پیرمرد را می‌شناخت و گفت یکی از نمازگزاران مسجد است. خلاصه یکی از اهالی محله که از آشناها بود در خانه پیرمرد رفت و او را به حوزه رأی گیری آورد.

گفتیم چرا ادعا کردید در این صندوق تقلب شده است؟ چرا چنین فیلمی را در فضای مجازی منتشر کردید؟ گفت من صبح برای رأی گیری آمدم. شما فقط کد ملی را یادداشت می‌کردید اما استعلام نمی‌گرفتید. رأی تکراری از مردم می‌گرفتید.

در انتخابات آن سال، ما تأیید الکترونیک داشتیم. کد ملی را در دستگاه وارد می‌کردیم و بعد از گرفتن تأیید و احراز هویت، از افراد رأی می‌گرفتیم. در آن سال این طرح به صورت آزمایشی انجام می‌شد. حالا ماجرا چه بود؟ صندوق ما سیار بود و اینترنت در آن قطع و وصل می‌شد. وقتی اینترنت قطع می‌شد ما نمی‌توانستیم تأیید الکترونیک را دریافت کنیم و رأی گیری متوقف می‌شد. ستاد انتخاباتی شورای نگهبان به ما ابلاغ کرده بود در صورت قطع شدن سامانه، رأی گیری را متوقف نکنید. منشی صندوق، کدهای ملی را یادداشت کند و بعد از متصل شدن به سامانه آنها را وارد کنید.

در ساعتی که پیرمرد به صندوق ما آمد همین اتفاق افتاده بود. ارتباط حوزه با سامانه تأیید الکترونیک قطع شده بود. آن بنده خدا توضیحات را که شنید شرمنده شد از اینکه بدون آگاهی، کلیپ را در فضای مجازی پخش کرده بود. اما اتفاق افتاده بود. ما تمام تلاشمان را می‌کردیم که انتخابات در صندوق رأی گیری بدون حاشیه برگزار شود اما بی اطلاعی یک شهروند باعث ایجاد چنین هجمه‌ای شده بود. خلاصه آن بنده خدا جلوی دوربین نشست و همه این توضیحات را داد و ما فیلم را برای شورای نگهبان ارسال کردیم.»

 

شیطنت‌های روز رأی گیری

حاشیه‌ها و ماجراهای روزهای انتخابات در صندوق‌های سیار تمامی ندارد و این حاشیه‌ها حساسیت‌های مسئولان این صندوق‌ها را بیشتر و کارشان را سخت‌تر می‌کند. سلطانی از شیطنت طرفداران یکی از کاندیداها در انتخابات سال 88 می‌گوید: «یک ساختمان رو به روی صندوق سیار ما بود. بنر بزرگی از یک کاندیدا در ورودی ساختمان نصب کرده بودند. این بنر آنقدر بزرگ بود که از جلوی صندوق سیار ما کاملاً مشخص بود و تبلیغ آن فرد خاص به حساب می‌آمد. من ناظر مسئول بودم. ممکن بود به خاطر این اتفاق، صندوق ما زیر سؤال برود. صبح اول وقت قبل از آغار رأی گیری از نماینده نیروی انتظامی و نماینده شورای نگهبان خواستم به درخانه آن فرد بروند. درخواست ما برای برداشتن آن بنر از روی ساختمان داستان‌های زیادی داشت. صاحبخانه زیر بار نمی‌رفت. مجبور شدیم در ساعت‌های اولیه صبح به خاطر آن بنر بزرگ، جای صندوق را عوض کنیم اما بالاخره با هر داستانی که بود آن بنر را از روی ساختمان پایین آوردیم تا انتخابات بدون هیچ مشکلی برگزار شود.»

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  چه جریانی خط «مشروعیت‌زدایی» از قوه قضاییه را پیش می‌برد؟
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گردان‌هایمان به حرکت درآیند،منافع آمریکا درمنطقه رابه آتش می کشند/پیشمرگ و فدایی ملت ایرانیم
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور ویدئو کنفرانسی رهبر انقلاب/خطر جدی تحریف دفاع مقدس
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مجلس در 90
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  هلاکت ۳ متجاوز مرزی در سردشت
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دود نزاع اصلاح‌طلبان در چشم مردم
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دست های خالی آرام یک پدر
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   پیکر شهید بادپا به خاطر من بر نمی گردد
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  در کشورهایی که حجاب الزامی نیست، گرایش به حجاب بیشتر است؟
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دانش‌‎آموزان ایرانی 3 مدال طلا و یک نقره در المپیاد جهانی کامپیوتر گرفتند
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است