خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  رابطه بین بی‌عملی و کرونای روحی
  کاش نیمی از غیرت مقامات لندن را دیپلمات‌های ما داشتند
  راهکار رهبر انقلاب برای تصمیم‌گیری‌ها در زندگی زناشویی
  عقده گشایی شبکه‌های معاند از اماکن مذهبی به بهانه کرونا
  استناد استفتاء مربوط به سفر در این ایام به رهبر انقلاب صحت ندارد
  محسن هاشمی: اصلاح‌طلبان قدر فرصت‌های خدمت را ندانستند
  آیا وزارت بهداشت ورود کرونا به ایران را دیر اعلام کرد؟
  سال آزمون‌های سخت
  از «سادات» خواندن ملکه انگلیس تا هتک حرمت حرم
  فتوای رجوی برای اموات کرونایی
  مدیر هتاک کانال اصلاح‌طلبان کیست و چه عقبه فکری دارد؟
  الگوی سلیمانی در تبدیل تهدید به فرصت
  ملکه انگلیس چه ارتباطی با هیئت امنای BBC دارد؟
  حکم سفرهای غیرضروری در ایام کرونایی از زبان رهبری
  موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
  چرا رسانه های ضدانقلاب سنگ قرنطینه را به سینه می زنند؟
  هویت طلبه‌ای که از لیدرهای تجمع شب گذشته قم بود
  اعتراف عجیب لیس‌زننده پنجره‌های حرم
  به بی‌بی‌سی‌تان خوش باشید؛ شما را چه به بی بی دو عالم
  درخواست وزیر بهداشت از فرمانده کل سپاه پاسداران
  تصویری ماندگار از رهبر انقلاب در کنار بهترین یارانش
  واکنش منتخب مردم تهران به هتک حرمت حرم اهل‌بیت
  روسیاهی رسانه‌های ضد ایرانی در مقابل آزمون کرونا
  مذهب و کرونا
  کرونا «زندگی» است
  «تشیع انگلیسی»؛ از لیسیدن در و ضریح تا حمله به حرم امام رضا (ع) و حضرت معصومه (ع)
  طنز تلخی که BBC را آچمز کرد
  تجربه چهل و یک‌ساله
  کرونا جدی است دولت نه
  واکنش علی مطهری به هتک حرمت حرم حضرت معصومه (س)
- اندازه متن: + -  کد خبر: 258609صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریپنجشنبه، 10 بهمن 1398 - 13:50
الگوی مناسب برای پدر و دخترها
 الگوی مناسب برای پدر و دخترهاشهید خبر: تصور کنید در شرایطی که جنس مونث بودن از کمترین ارزش در بین مردم برخوردار است، پیامبر(ص) هربار می‌خواهند به سفر بروند، آخرین نفری که می‌دیدند و از او خداحافظی می‌کردند حضرت فاطمه(س) بود. یعنی درحالی که حضرت زهرا(س) متاهل و در خانه همسر هستند، پیامبر(ص) خودشان شخصا به درب منزل ایشان می‌رفتند و از دخترشان خداحافظی می‌کرند. وقتی هم از سفر برمی‌گشتند اولین مقصدشان خانه حضرت زهرا(س) بود.
  

نعیمه موحد: درباره ارتباط پدر و دختری بین پیامبر(ص) و حضرت فاطمه(س) باید این ارتباط را در بستر تاریخی آن زمان بررسی کنیم. در تاریخ خوانده‌ایم که در زمان پیامبر(ص) و قبل از تولد حضرت فاطمه(س) اعراب جاهلی دختران را زنده به گور می‌کردند. قرآن این عمل را جزئی‌تر توصیف می‌کند و می‌گوید: « وقتی به یکی از اعراب جاهلی خبر می‌دادند که صاحب دختر شده است، از شدت عصبانیت چهره‌اش سیاه می‌شد و در حال غضب از جمع کناره‌گیری می‌کرد، از خجالت سرش را پایین می‌انداخت و با خودش فکر می‌کرد من این دختر را نگه دارم و با شرمساری در قبیله زندگی کنم یا او را زنده به گور کنم؟»

 

حجت‌الاسلام رضا جوان آراسته، قائم مقام سازمان مدارس اسلامی صدرا، در این گفت وگو با خبرنگار خانواده خبرگزاری فارس؛ از شرایطی می‌گویند که در آن پیامبر(ص) صاحب دختری به نام فاطمه(س) می‌شوند و الگوی رفتاری و ارتباط حمایتی و عاطفی را با وی در پیش می‌گیرند که یکی از عالی‌ترین نمونه‌های فرهنگ‌سازی محسوب می‌شود. یک ارتباط پدر و دختری دوسویه که از بهترین الگوها برای پدر و دختران و والدین و فرزندان امروزی است.

نمایش عملی محبت به دختر در جامعه

وقتی پیامبر(ص) در آن شرایط فکری عرب جاهلی صاحب یک دختر می‌شوند و طبق سوره کوثر به دخترشان لقب «خیرکثیر» می‌دهند، باید بدانیم که این لقب‌گذاری  فقط در لفظ نیست. پیامبر(ص) نوع رفتار خود با حضرت فاطمه(س) را به نحوی تنظیم می‌کنند که همگان محبت او به دخترشان را ببینند.

 تصور کنید در شرایطی که جنس مونث بودن از کمترین ارزش در بین مردم برخوردار است، پیامبر(ص) هربار می‌خواهند به سفر بروند، آخرین نفری که می‌دیدند و از او خداحافظی می‌کردند حضرت فاطمه(س) بود. یعنی درحالی که حضرت زهرا(س) متاهل و در خانه همسر هستند، پیامبر(ص) خودشان شخصا به درب منزل ایشان می‌رفتند و از دخترشان خداحافظی می‌کرند. وقتی هم از سفر برمی‌گشتند اولین مقصدشان خانه حضرت زهرا(س) بود.

این اتفاق‌ها جلوی چشم مردم می‌افتاد. حتی  درروایات هست که مردم بارها شاهد بوده‌اند که پیامبر(ص) در کودکی صورت یا دست حضرت زهرا(س) را می‌بوسیدند.

تصور وضعیت آن زمان و فهم نسبت آدم‌ها در زمان عرب جاهلی که حتی غذا خوردن زن و مرد بر سر یک سفره را کسرشان مرد به حساب می‌آورد، نشان می‌دهد که این رفتار پیامبر(ص) چقدر تابوشکن، مهم و فرهنگ‌ساز بوده است.

 

دختری که طاقت دوری پدر را نداشت

این محبت و احترام فقط از سمت پیامبر(ص) نبوده است. حضرت فاطمه(س) ارتباط عاطفی شدیدی با پدرشان داشته‌اند. این را کمتر از زبان راویان می‌شنویم که در بیشتر جنگ‌های پیامبر(ص) از جمله غزوات، حضرت زهرا(س) در پشت صحنه جنگ و کنار ایشان حضور داشته‌اند. در همین جنگ‌ها اگر پیامبر(ص) مجروح می‌شدند، پرستاری از ایشان به عهده حضرت فاطمه(س) بود. این ارتباط محبت‌آمیر فقط مختص زمانی نیست که حضرت زهرا(س) دخترخانه هستند. حتی زمانی که ایشان ازدواج می‌کنند و از خانه پیامبر(ص) می‌روند این ارتباط و احترام قلبی و عاطفی حفظ می‌شود.

همه کسانی که تا به حال به مکه و مدینه مشرف شده‌اند می‌دانند که در مسجدالنبی و در قسمت ضریح مطهر پیامبر(ص) چندین درب وجود دارد. بخشی از قسمت ضریح در واقع منزل پیامبر(ص) بوده است. یک سمت دیگر ضریح هم مسجد پیامبر(ص) بوده است که ایشان در آنجا نماز می‌گذاشتند و منبر می‌رفتند. حضرت زهرا بعد از ازدواج، منزل خودش را دیوار به  دیوار خانه پیامبر(ص) انتخاب می‌کند تا از ایشان دور نباشد.

ام ابیها و مادر رهبر جامعه اسلامی

آیه‌ای بر پیامبر نازل شده است که می‌گوید همسران پیامبر(ص) «امهات المومنین» یعنی مادران معنوی جامعه اسلامی هستند. این آیه رتبه و مقام و منزلتی به همسران پیامبر(ص) می‌دهد و البته از آنان هم می‌خواهد رفتار متفاوت و شایسته‌تری از باقی زنان جامعه داشته باشند.

در یک جامعه عربی، همانطور که الان هم اینگونه است؛ کنیه‌ها، القاب و صفت‌ها برای هر فرد بسیار مهم هستند. بعد از نازل شدن این آیه، پیامبر(ص) همسرانشان را «ام‌المومنین» و دختر خود را  «ام ابیها» خطاب می‌کنند. یعنی پیامبر(ص) که گل سرسبد آفرینش و دارای جایگاهی بالایی در جامعه است، حضرت فاطمه(س) را نه مادر مومنین بلکه مادر رهبر جامعه خطاب می‌کند که این یک جایگاه رفیع بین مردم برای حضرت فاطمه(س) است.

 

رهبر جامعه و رسیدگی به خانواده

نکته‌ای دیگری که در این ارتباط احسن پدر و دختری باید به آن توجه کرد، جایگاه پیامبر(ص) در آن زمان بین مردم است. ایشان عالی‌ترین رتبه سیاسی را در جامعه دارند. به زبان امروزی ما فرمانده کل قوا هستند. قانون‌گذار و مجری قانون و قاضی هستند. در کنار همه اینها امین مردم است، به کار همه رسیدگی می‌کند و در مسجد سخنرانی و منبر دارد.

الان در جامعه ما در بهترین حالت یک نفر فقط یکی از این کارها را انجام می‌دهد و با همین یکی آنقدر سرش شلوغ است که دیگر وقتی برای خانواده ندارد. نمی‌داند فرزندانش در چه مقطعی تحصیل می‌کنند، نگرانی‌شان چیست، چه چیزی لازم دارند و... .

اما پیامبر(ص) با همه این وظائف که شان انجامش برای ایشان بود و با همه مقام عالی و بلندی که در جامعه داشتند باز هم برای خانواده وقت می‌گذاشتند و شخصی که در بین خانواده‌شان بیش از همه برای او وقت می‌گذاشتند حضرت فاطمه(س) بود. کیفیت حضور پیامبر(ص) در کنار دخترشان انقدر زیاد بوده است که هم ایشان را تربیت کرده‌اند و هم از جهت عاطفی امنیت و آرامش را برای ایشان به همراه داشته است.

یک الگوی مناسب برای پدر و دخترهای امروزی

والدین و بالاخص پدرها در ارتباط با دخترانشان باید پیامبر(ص) را آن هم با توجه به زمانی که ایشان در آن زندگی می‌کردند  الگوی خودشان قرار بدهند. ما در این روزگار که حال و احوال پرسیدن با امکانات امروزی بسیار راحت‌تر از آن زمان است و دختران هم مانند پسران در جامعه ارج و قرب دارند، باز هم خیلی از اوقات مانند پیامبر حامی عاطفی فرزندان خود نیستیم.

همین توجهات حضرت زهرا(س) را به یک شخصیت ویژه در جهان اسلام تبدیل کرده است. ایشان نه فقط یک دختر خوب برای پیامبر(ص) و نه فقط یک همسر خوب برای حضرت علی(ع) بلکه کسی هستند که توانسته‌اند دو امام تربیت کنند. ایشان همان بانویی هستند که یک‌بار در طول مدت عمرشان خطبه فدکیه‌ای را می‌خوانند که حاوی عالی‌ترین مفاهیم معرفتی است، به جهت سیاسی خطبه‌ای راهبردی است و به لحاظ شناخت اوضاع اجتماعی و مقایسه‌ای که بین اعراب قبل از اسلام و بعد اسلام  انجام می‌دهند، نشان می‌دهند که چقدر خوب اوضاع جامعه را می‌شناسند.

همه این‌ها زیرپرچم و مدل رابطه حمایتی و عاطفی حضرت پیامبر(ص) با حضرت زهرا(س) اتفاق افتاده است. این رابطه پدر و دختری انقدر خوب بین این دونفر شکل گرفته است که هر دو را در عالی‌ترین مرتبه انسانی قرار داده است.

جدای از اینکه هرکدام از دوشخصیت پیامبر(ص) و حضرت زهرا(س) می‌توانند الگو باشند، رابطه پدر و دختری بین این دونفر هم الگوی بسیار مناسبی برای پدر و دخترها و والدین و فرزندان امروزی است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1398/11/10 - 20:03 |     0     0     |
اگر فقط چند دستور پیامبر و ائمه رو دررمورد تربیت فرزند استفاده کنیم بچه هامون خیلی خوب تر میشن به مولا


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبرمعظم انقلاب اسلامی در سال ۹۸ کدام است؟
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   پیام دکتر قالیباف در پی شهادت فرزند شهید وریجی
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  لندن: به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای نمی‌دهیم
   رئیس ائتلاف «آبی و سفید» اسرائیل دست به دامان اعراب شد
  ادعای دلسوزی آمریکا برای مردم ایران ریاکارانه است
   ارتش یمن پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی را در الحدیده سرنگون کرد
  سخنرانی رهبر انقلاب در روز اول سال نو در حرم رضوی برگزار نمی شود
   درس عقیله بنی هاشم به ما
  اتکا به اطلاعات غیر موثق بزرگترین مشکل آژانس است
   دستور سرلشکر موسوی به نیروهای چهارگانه ارتش
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران