خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  ۱۰ نکته درخصوص آرایش سیاسی مجلس یازدهم
  برجام که هوا شده کمیسیون مشترک برای چیست؟
  معرفی چند همکار داخلی "آمد نیوز" و روح‌ا... زم
  کاسبان سیاسی کرونا از راه رسیدند
  اصولگرایان توانایی خارق‌العاده‌ای ندارند، البته غیر از "قالیباف"!
  حامی برجام: اروپا فقط بدعهدی می‌کند باید از فرصت‌سوزی جلوگیری کنیم
  عبرت‌های انتخابات مجلس یازدهم
  فقدان«کلان ایده حکمرانی»چگونه تصمیمات را در خدمت تحریم‌ قرارداد؟
  پاسخ دهباشی به فرافکنی‌های تاجزاده درمورد کرونا
  تمرکز خبری BBC روی کرونا در ایران
  راهی که نباید رفت
  عامل اصلی کاهش مشارکت سیاسی در کشور چیست؟
  خنثی شدن عملیات انتحاری در سیستان و بلوچستان
  دروغ خنده‌دار ضدانقلاب درباره درس خارج رهبرانقلاب
  کارنامه ضعیف دولت و مجلس، عامل اصلی کاهش مشارکت
  **اروپا به پولشویی حساس است، باید FATF را تصویب کنیم
  سرلیست اصلاح‌طلبان چگونه قربانی "خاتمی" شد؟
  اعلام زمان و مکان عملیات‌های سوریه به ویژه ترددهای حاج قاسم جزء ماموریتم بود
  وظایف مجلس یازدهم برای بازگشت امید چیست؟
  کدام سیاست‌های اقتصادی دولت موجب تشدید شکاف طبقاتی شد؟
  «نه» بزرگ ملت به غرب‌گرایی
  شش سال به مردم دروغ گفتید؟!
  نمایندگان مجلس چه سرنوشتی پیدا کرده‌اند؟
  سانسورچی های اصلاحات
  مردم ۲ برابر شورای نگهبان رد صلاحیت کردند!
  چرا میزان مشارکت واقعی در تهران بالاتر از آمارهای انتخاباتی دولت هست؟!
  بی‌بی‌سی فارسی خبرنگار خود را ضایع کرد
  بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به کجا رسید؟
  آسمان و ریسمان‌ بافی اصلاح‌طلبان برای فرار از شکست
  پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به ۱۰ استفتاء جدید
- اندازه متن: + -  کد خبر: 257836صفحه نخست » سیاستسه شنبه، 1 بهمن 1398 - 21:20
چرا رزمندگان بدون مرز؟
شهید خبر: اینها «رزمندگان بدون مرز» هستند؛ رزمندگانی که هرجا نیاز باشد، آنها در آنجا حضور پیدا می‌کنند؛ کرامت مستضعفان را حفظ می‌کنند، خود را بلاگردان مقدّسات و حریم‌های مقدّس می کنند. همین‌ها سایه جنگ و ترور را از کشور خودمان هم دفع می‌کنند.
  

محمد عبدالهی در یادداشتی نوشت:

خطبه‌های تاریخ ساز رهبر انقلاب در نماز جمعه 27 دی ماه 98 مشحون از نکات مهم و قابل توجه بود، چه برای مردم ایران، مسئولین، دشمنان، ملت ها و دولت های منطقه و مسلمان و مخاطب جهانی. اما دو «آفرینش کلامی» ویژه در بیانات فارسی ایشان بود که نیازمند مداقه و تحلیل است. اول، استفاده از تعبیر «رزمندگان بدون مرز» برای نیروی قدس سپاه. و دوم، استراتژی «ایران قوی» بعنوان نقشه پیش روی و راه حل مشکلات کشور.

ایشان در توصیف سپاه قدس فرمودند: سپاه قدس یک نهاد انسانی و دارای انگیزه‌های بزرگ و روشن انسانی مشاهده‌ کنیم. نیرویی است که با سعه‌ی صدر به همه جا و همه کس نگاه می کند. اینها  «رزمندگان بدون مرز» هستند. رزمندگانی که هرجا نیاز باشد، آنها در آنجا حضور پیدا میکنند؛ کرامت مستضعفان را حفظ میکنند، خود را بلاگردان مقدّسات و حریمهای مقدّس می کنند. همین ها سایه  جنگ و ترور را از کشور خودمان هم دفع می کنند. به کمک غزه و  فلسطین می روند اما برای خودمان هم  امنیت ایجاد می کنند. البته همه نیروهای مسلح ما زیربنای فکری‌شان الهی است..»

1. نیروی قدس: نهاد انسانی و رزمندگان بدون مرز

شاید نخستین بار است که رهبر انقلاب به صورت واضح مانیفست و مرام نامه سپاه قدس را در تریبون های عمومی و رسمی تشریح کردند. آن هم نه به عنوان نیروی صرفا ملی یا صرفا اسلامی، بلکه به عنوان نیروی انسانی با زیربنای فکری الهی که هر جا فریاد استمدادخواهی یک مظلوم یک انسان ورای دین و مذهب و نژاد و کشورش میرسد، به یاری اش می شتابد.

این توصیف، چند معنا دارد:

اولا: به وضوح یک پدافند هدفمند علیه رژیم تروریستی آمریکا و متحدان آن است که با تبلیغات وسیع رسانه ای تلاش میکنند سپاه پاسداران را به عنوان نیرویی ترویست و ضدبشر به مردم خود معرفی کنند. و با همین تصویرسازی دروغین درصدد هستند ترور وحشیانه شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس را توجیه کنند و مشروع جلوه دهند.

ثانیا: تاکید بر اینکه سپاه قدس در هر کجای جهان، ماموریت حمایت از مستضعفان را بر دوش می کشد، به معنای گسترده تر شدن حوزه اقدام و ضریب تاثیرگذاری و حیات بخشی این نیروست. از  زنان ایزدی، تا شهرهای سنی نشین عراق، مسیحیان سوریه، کردهای سوریه و عراق، تا مسیحیان و اهل سنت و شیعه لبنان تا اهل سنت فلسطین و شیعیان زیدی یمن و.. گواهی بر رویکرد فراملیتی و فرامرزی و انسان دوستانه این نیروی نجات بخش است. که سند آن در تحولات منطقه آشکار و عیان است. اخراج اشغالگران اسرائیل از لبنان، تسلیح مقاومت فلسطین در برابر اسرائیل، رهایی عراق و سوریه از چنگ داعش، حمایت از پابرهنگان یمنی در برابر عربستان و هم پیمانانش و.. اینها کارنامه های درخشان این نهاد انقلاب برای پاسداشت انسانیت است.

ثالثا: رهبر انقلاب با این توصیف، در حقیقت بر این باورند که ماموریت سپاه قدس، صرفا حمایت از گروه های مقاومت نیست. حمایت از گروههای مقاومت تنها بخشی از رسالت این نیروی انسان مدار است. هر مظلومی هر انسانی هر مستضعفی تحت چتر حمایت و دست پدرانه این نیرو است و خواهد بود. ماموریت این نیرو، حراست از «حقوق بشر» به معنی واقعی کلمه است، نه آنچه مدعیان دروغین آن در جهان بر خود می نامند.

رابعا: این ماموریت سپاه قدس، ترجمه عملیاتی اصل سوم قانون اساسی است که بیان می کند جمهوری اسلامی موظف به حمایت از مستضعفان و جنبشهای آزادیبخش در دیگر کشورهاست با حفظ حاکمیت آن کشورها. نیروی قدس قرار نیست در امور دیگر کشورها به صورت غیرقانونی دخالت کند، بلکه هرگاه آنها نیاز به مدد این نیرو داشتند، به یاریشان خواهد شتافت. ورای منافع مادی و مالی. به صورت مستشاری، به صورت نظامی، به صورت فرهنگی و هر صورتی.

2. نیروی قدس، بلاگردان مقدسات و حریم‌های مقدس:

ماموریت دیگر این نیروی قدرتمند، حفظ حرمت اماکن مقدسه است. طبق آیات شریفه قرآن (سوره بقره 114 و توبه 18)  حفظ مساجدالله و محل های ذکر خداوند ماموریت مومنان در کنار اقامه نماز و پرداخت زکات است و دفاع از آنها در برابر ظالمان و کفار وظیفه مسلمانان. این نکته، بیانگر وجه اسلام گرایانه ماموریت نیروی قدس سپاه است. وجه توحیدی و اسلامی آن.

3. نیروی قدس، به کمک غزه و  فلسطین می روند:

ذکر این نکته و تاکید بر آن در بیانات رهبر انقلاب، ارسال این پیام است که گمان نشود چون سپاه قدس یک استراتژی جهانی و انسانی را در پیش دارد، از هدف ماهوی و علت موجودیت خود افول می کند. استراتژی فراملی و فرامنطقه ای سپاه قدس به منزله آرمان اصلی و بنیادین آن یعنی آزادی فلسطین نیست. بلکه برعکس، نگاه جهانی و انسان گرای این نیرو، خود عامل و موجد ماموریت نابودی اسرائیل و تضعیف ارباب آن آمریکا و نظام استکباری در جهان است. به تعبیر دیگر اگر زمانی امام خمینی (ره) پیروزی در جنگ با صدام و فتح کربلا را مقدمه فتح قدس می خواند (راه قدس از کربلا میگذرد) امروز آیت الله خامنه ای، فتح قدس را مقدمه فتح لانه شیطان می داند. «راه آمریکا از اسرائیل میگذرد». هر جا دست آمریکا کوتاه شود، اسرائیل به مرگ خود نزدیک شده و هر جا دست اسرائیل قطع شود، آمریکا ناتوان تر میشود.

4. نیروی قدس،نیروی ملی: همین‌ها سایه  جنگ و ترور را از کشور خودمان هم دفع می‌کنند و امنیت می آورند

آرمان های فراملی و انسان محور سپاه قدس بدان معنا نیست که از امور داخلی و افزایش ضریب قدرت هسته مرکزی خود ایران غافل بماند. برعکس برکت حرکتهای انسانی نیروی قدس، افزایش عمق امنیتی ایران است. دست بر جای مانده از پیکر شهید سلیمانی در فرودگاه بغداد، سمبلی است از جهاد تا پای جان سپاه قدس که اجازه نمی دهد مردم ایران، ذره ای از آرامش و آسایش و امنیت خود دور شوند. آنها با دشمن در لانه خود روبرو می شوند و می جنگند و هرگز اجازه نمی دهند پوتین های دشمن به خاک ما و درب خانه مردم ایران برسد. داعش تا 50 کیلومتری کرمانشاه، در دیاله عراق می رسد اما در همانجا له میشود و مرز ایران در امن و آسایش شب را به سر می کند. پایگاه آمریکا در دویست کیلومتری ایران در عراق و افغانستان و کویت و ترکیه و.. قرار دارد اما هرگز جرات نمی کند خانه یک ایرانی را هدف قرار دهد.

همه این چهار محور توصیف دقیقی از نیروی قدس به عنوان یک نیروی جهان وطن، آرمانگرا و ایدئولوژیک  و درعین حال ملی گرا (ایدئولوژی اسلامی انقلابی) است که درست در نقطه مقابل جریانی در کشور و منطقه قرار دارد که خود را غیرایدئولوژیک میخواند ولی در حقیقت دارای ایدئولوژی غربگرای سازشگراست.

"ری تکیه" یکی از مشاوران برجسته امنیت ملی کاخ سفید در دوره اوباما کتابی دارد با نام «ایران مخفی». او جمهوری اسلامی را کشوری معرفی می کند که در آن قدرت بین مراکز قدرت تقسیم شده، بین دو طیف. نگاه اول، ایران را بدون مرز می نگرد، محدود به جغرافیا و چارچوب سرزمینی نمی بیند و نگاه دوم، با تقلیل گرایی به دنبال محدود شدن اقدامات ایران به داخل و نگاه صرفا ملی گرایانه است. او به سیاستمداران آمریکایی توصیه و تجویز می کند برای مبارزه با ایران، فقط سیاست کنترل تسلیحات کافی نیست، بلکه با کمک طیف دوم باید با ایران ایدئولوژیک بجنگید و آن را مهار کنید. صرفا با تعارض و تضاد و اصطکاکی که طیف دوم بر سر راه طیف آرمانگرا می گذارد قادر به کنترل ایران خواهید بود.

از اینجا معنای «آفرینش کلامی» و استراتژی نوین رهبر انقلاب آشکار میشود. «ایران را قوی کنید». این استراتژی در حقیقت، مکمل راهبرد «رزمندگان بدون مرز» است. رهبری که تلاش می کند هر دو استراتژی فراملی گرایی و ایران قدرتمند را توامان محقق کند. نه از مناسبات منطقه ای و جهانی و رسالت جهانی اسلام و انقلاب غفلت می کند و نه ایران را ضعیف و رها شده می خواهد. این درست در نقطه مقابل تفکر طیف لیبرال است که هم رسالت جهانی و منطقه ای ایران را درک نمی کند یا منکر می شود، و هم در داخل با سیاست های غلط سیاسی و اقتصادی، و نگاه به غرب، باعث افول قدرت اقتصادی و سیاسی کشور شده است. عامدانه یا غیرعامدانه.

«ایران قوی» ساخت دوگانه های طیف لیبرال برای توجیه سیاست های غلط و مضر برای منافع ملی را بر هم می زند. دیگر از این پس دو گانه «آرمانگرا – عملگرا» نداریم. دیگر از این پس دو گانه «یا اسلام یا ایران» نداریم. از این پس با دوگانه «ایران قوی – ایران ضعیف» مواجهیم. یک طیف نیروهای سیاسی و اجتماعی ایران خواهان «ایران قوی» هستند. در همه حوزه ها چه نظامی چه اقتصادی چه علمی چه سیاسی و طیف دیگر پرچمداران ایران ضعیف. ایران وابسته اقتصادی، ایران منفعل و واداده سیاسی، ایران عقیم شده نظامی و علمی تکنولوژیک.

برای ارائه و ترسیم چنین چشم انداز و راه نوینی، پس از 8 سال چنین خطبه ای ضروری بود که به برکت خون شهید سلیمانی، نیروی عظیم جمع شده در حوزه اجتماعی، پذیرای چنین استراتژی تاریخ سازی است. به راستی این نماز جمعه هم از آن روزهای تاریخ.

منبع: فارس
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  بنیاد شهید نهادی برای خدمت، نه مسندی برای قدرت
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   باید قوی شویم تا جنگ نشود و تهدید دشمن تمام شود/ می‌توان با تبدیل تحریم جنایتکارانه به فرصت، اقتصاد را از وابستگی به نفت نجات داد
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  شطرنج بازی که با خبر شهادت حاج قاسم مات شد +تصاویر
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   زن‌داری بلد باشید
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  چطور می‌شود از فاجعه «سردشت» یک فیلم ضد ملی ساخت؟
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   وقتی اظهارات مجازی یک جانباز باعث ایجاد دو دستگی می شود
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  معنای پاسخ «هیچ» امام راحل/دلداری امام(ره) به افراد دستگیرکننده خود
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   چگونه قوی شدن سایه جنگ را از سر کشور بر می‌دارد؟
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  برای جلوگیری از وقوع جنگ راهی جز قوی شدن نداریم
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   راز اشک‌ آقا برای حاج‌ قاسم
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران