خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  ترامپ متشکریم!
  پیام تسلیت رئیس قوه قضاییه در پی درگذشت حاج علی شمقدری
  اول اختیارات را می‌دیدند بعد کاندیدا می شدند
  کارگزاران ‌از ‌ لاریجانی حمایت نمی‌کند
  هفته دفاع مقدس و تکنیک رونمایی از «محرمانه‌ها»
  ایزدی: می‌توان از NPT خارج شد و به دنبال بمب هم نبود
  زائران ایرانی از مرز شلمچه بازگردانده شدند
  خاطره فرمانده نیروی هوایی ارتش از شب شهادت حاج قاسم
  ماجرای حضور گروهی از زائران اربعین در مرز شلمچه چه بود؟
  اغتشاش در انتخابات ۱۴۰۰ به روایت فرماندهان فتنه آینده
  گفت و شنود/آخرین آرزوی یک اعدامی
  رهبر انقلاب درگذشت حاج علی شمقدری را تسلیت گفتند
  غریب آبادی: انفجار نطنز خرابکاری بود
  اصلاح طلبان ملت ایران را چگونه می‌بینند؟
  اصلاح طلبان نماینده طبقه محروم جامعه هستند!
  نظر هاشمی هم روی ناطق نوری بود
  انتخاب با ماست
  خُمره طلا
  رئیس صداوسیما: در معرفی شهدا کوتاهی کرده‌ایم
  روایت کوشکی از تنها برگ برنده برای کشیدن ترمز آمریکا
  ۳ عاملی که سرنوشت افکاری، ریحانه، بهنود و شهلاها را به قصاص کشاند
  ولایتی در نشست مجمع جهانی بیداری اسلامی: امارات و بحرین هزینه اقدام خفت‌بارشان را پرداخت می‌کنند
  اینجا «بی بی سی فارسی»، صدای ما را از «تهران» می شنوید
  تسخیر سفارت آمریکا اشتباه بود
  حذف رسانه‌های منتقد دولت از حضور در حیاط دولت
  چرا نوید افکاری با خانواده‌اش ملاقات حضوری نداشت؟
  حالا هم که از دولت انتقاد می‌کنند سنگ خود را به سینه می‌زنند
  کسانی که به بهانه اعدام یک قاتل بلندگوی ترامپ شدند
  کانال اصلاح‌طلب: جو بایدن دشمنی خطرناک‌تر از ‌ترامپ است
  تخت‌روانچی: تهدید «ترامپ» نقض اصول منشور سازمان ملل است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 257581صفحه نخست » سیاستیکشنبه، 29 دی 1398 - 23:20
ترور سردار سلیمانی اشتباه راهبردی بود
شهید خبر: معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اشتباه راهبردی که آمریکا در عمل تروریستی ترور شهید سلیمانی انجام دادند، نقطه عطفی در غرب آسیا داشته و نقطه عطفی خواهد بود.
  

سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه بعدازظهر امروز (یک‌شنبه) در نشست بررسی ابعاد سیاسی و راهبردی پیامدهای ترور سپهبد شهید سلیمانی که در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه برگزار شد، با درود به روح بلند به سردار شهید سلیمانی و یارانش اظهار داشت: اشتباه راهبردی که آمریکا در عمل تروریستی ترور شهید سلیمانی انجام دادند، نقطه عطفی در غرب آسیا داشته و نقطه عطفی خواهد بود.

وی ادامه داد: اقدام تروریستی آمریکا و پاسخ قاطع ایران نقطه عطفی در منطقه است.

معاون وزارت امور خارجه گفت: شهادت سردار سلیمانی و جواب ایران بر محور مقاومت، مبارزه با تروریسم تکفیری و داعش که سردار سلیمانی فرمانده مبارزه بود و در نهایت معادله قدرت میان آمریکا و ایران در منطقه تأثیر می‌گذارد.

عراقچی افزود: در موضوع محور مقاومت، تبعات از دست دادن سردار سلیمانی تبعات مثبتی دارد. درست است که ما یک فرمانده بزرگ را از دست داده ایم ولی جریان مقاومت در کلیت خود، در اثر این ضربه نه جغرافیا را از دست داده، نه تغییری در ترکیب گروه‌های مقاومت، سلاح، گفتمان، اهداف، انگیزه و فرماندهی تغییر نکرده و همچنین انگیزه قوی‌ترین برای ادامه مسیر دارد.

وی بیان کرد: اثر شهید سلیمانی بسیار بیشتر از سردار سلیمانی است. آنهایی که از شهادت سردار سلیمانی خوشحال شدند، باید بدانند این شهادت باعث پیش برد بیشتر مقاومت می‌شود.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در بحث مبارزه با داعش باید گفت که فقدان سردار سلیمانی خوشحالی داعش است، چرا که فرمانده اصلی مبارزه با این گروه تروریستی به شهادت رسیده است اما باید گفت مبارزه با داعش ادامه خواهد یافت، چرا که این مبارزه راهبردی است و جمهوری اسلامی ایران و دیگر اعضای محور مقاومت آن را ادامه خواهند داد.

عراقچی تاکید کرد: بزرگترین اثر راهبردی شهادت سردار سلیمانی بر معادله قدرت میان ایران و آمریکا است. به عنوان یک دانشجوی روابط بین الملل اگر نگاهی به سابقه معادلات امنیتی منطقه غرب آسیا نگاهی بیاندازیم، مشاهده می‌کنیم قبلاً انگلیسی‌ها در منطقه بودند و بعد از خروج آنها آمریکا جایگزین شد.

وی اعلام کرد: آمریکا یک معادله دو ستونی داشت که امنیت منطقه دو ستون ایران و عربستان را داشت که با انقلاب اسلامی، نخستین نقطه عطف در منطقه صورت گرفت و واشنگتن متحد اصلی خود یعنی شاه را از دست داد و مجبور به گسیل نیروی نظامی به منطقه شد.

معاون وزیر امور خارجه گفت: بعد از آن جنگ تحمیلی را داشتیم که بعد از آن جمهوری اسلامی به یک قدرت دفاعی بسیار بالا رسیدیم، بدون جنگ به این راهبرد استراتژیک نمی‌رسیدیم که ایران به جز اتکا به توان داخلی نمی‌تواند با دشمنان مقابله کند و همین موضوع سبب شد ایران بتواند موازنه را به سود خود در منطقه بچرخاند.

عراقچی تصریح کرد: نقطه عطف بعدی حوادث ۱۱ سپتامبر و پیامد آن در منطقه یعنی حمله آمریکا به افغانستان و عراق بود. یا تمامی هزینه‌های سنگین آمریکا در دو جنگ اخیر منطقه، به اعتراف همه سربرآوردن جمهوری اسلامی را در نتیجه داشت.

وی خاطرنشان کرد: سقوط طالبان و صدام حسین به عنوان دشمنان ایران، ظرفیت‌های راهبردی جمهوری اسلامی آزاد شد و خود را در محور مقاومت نشان داد. اتصال ایران با سایر کشورهای محور مقاومت یکی از همین رویدادهای راهبردی در منطقه داشت.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ایجاد داعش و مبارزه با آن ظرفیت جدیدی را ایجاد کرد و گروه‌های مقاومت ظرفیت‌های راهبردی و ژئوپولیتیکی را در منطقه ایجاد کرد. اشتباهات آمریکا و به طور کلی غرب باعث قدرت هر چه بیشتر جمهوری اسلامی می‌شد.

عراقچی تاکید کرد: ما در این مقطع به برجام می رسیم. اینکه اوباما به مذاکره و توافق راضی شد، نه تفاوت وی با دیگر رؤسای جمهور آمریکا بود، بلکه وی تجربه تمامی سیاستمدارن کشورش را داشت که ایران با تحریم به زانو در نمی‌آید.

وی اعلام کرد: برجام ظرفیت‌های اقتصادی و دیپلماتیک ایران را آزاد کرد و کشورمان از محدودیت خارج شد. اولین کسی که برجام را اشتباه می‌دانست، نتانیاهو بود و از همان اول به تخریب آن پرداخت.

معاون وزیر امور خارجه گفت: کشورهای دیگری از جمله عربستان نیز در این زمینه فعال بودند و حتی سعود الفیصل بارها به ژنو رفت تا از حصول توافق جلوگیری کند. دشمنی با برجام به دلیل اینکه ظرفیت‌های جمهوری اسلامی را آزاد می‌کرد، ادامه داشت.

عراقچی تصریح کرد: حتی یادمان نمی‌رود که بعد از برجام اوباما رهبران کشورهای عربی را کمپ دیوید جمع کرد و در پاسخ به انتقادات گفته بود که کدام یک از شما سردار سلیمانی دارد تا بتواند در چهار جبهه مقابله کند.

وی خاطرنشان کرد: با آمدن ترامپ بسیاری از دشمنان برجام ایشان را قانع کردند و فشار آوردند تا از ادامه این توافق که به مشروعیت بیشتر ایران منجر شده، جلوگیری کنند. در نهایت ترامپ را قانع کردند که باید سیاست مقابله با ایران و فشار حداکثری پیگیری شود.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در این زمینه اول باید برجام به عنوان مانع اصلی برداشته می شد که رخ داد،افزود: فشار حداکثری آمریکا با سیاست مقاومت حداکثری ایران روبرو شد. از ۸ الی ۹ ماه پیش سیاست مقاومت فعال تغییر یافت. از همین زمان نیز شکست سیاست آمریکا  به تدریج آشکار شد.

عراقچی تاکید کرد: با توجه به شکست سیاست آمریکا و نزدیکی انتخابات این کشور، ترامپ برای تکمیل سیاست فشار حداکثری اشتباه چهل ساله را تکرار کرد و اقدام نظامی انجام داد؛ آمریکایی ها فکر می کردند کار نظامیشان بی جواب خواهد ماند.

وی با بیان اینکه اینجا بود که نقطه عطف سوم دیگری در منطقه شکل گرفت،افزود: شلیک موشک به پایگاه آمریکا و عدم پاسخ به آن مهم ترین تحول راهبردی در منطقه غرب آسیا است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه تصریح کرد:آمریکا فکر می کرد با زدن ضربه تاثیر گذار هیمنه ایران و مقاومت را شکست خواهد داد،اما در مقابل ایران با دو حرکت جواب داد.

عراقچی گفت: حضور میلیونی مردم در تشییع پیکر سردار سلیمانی پاسخ اول به آمریکا بود که به نوعی ابراز خشم خود را نشان دادند و عزم ملی شکل گرفت و ضربه بسیار راهبردی به آمریکا وارد شد. زدن ۱۵ موشک به بزرگترین پایگاهی که خود آمریکا می‌گوید هفت میلیارد دلار برای آن هزینه کرده، مهم است. 

وی اضافه کرد: اینکه آمریکا می گوید تلفاتی نداشت، مهم نیست. این که آمریکا متوجه شد که توان پاسخ ندارد، مهم است؛ آمریکا سیلی محکمی خورد و هیمنه اش شکست.

معاون وزیر امور خارجه گفت: اینکه شما ضربه ای زدید و در پاسخ، تهدیدی متوجه تان نشد نشان می دهد قدرت بازدارندگی دارید. وقتی آمریکا پاسخ حمله خود را گرفت، یعنی قدرت بازدارندگی نداشت از این رو ما توانستیم با ضربه به آمریکا قدرت بازدارندگی ایجاد کنیم.

عراقچی اضافه کرد: اسرائیل تلاش کرد با کارهایی در سوریه پای آمریکا را به وسط بکشد، اما ایران جواب داد که تو طرف من نیستی و جوابت از سوی دیگران داده می شود؛ اخیر ایران نشان داد که قدرت ایران بالا است و این موضوع هم مهم است. 

وی با بیان اینکه در طول ۴۰ سال گذشته بعد از انقلاب، آمریکا از این اشتباهات راهبردی زیاد داشته و هر اشتباه منجر به پیروزی راهبردی برای ایران بود،تاکید کرد: خسارت از دست دادن شهید سلیمانی خیلی زیاد بود  ولی پیروزی استراتژیک آن نیز مهم است چرا که تعادل جدیدی در قدرت منطقه شکل گرفته است و جمهوری اسلامی نشان داد که سیلی آخر را خواهد زد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در مورد فعال شدن «مکانیسم ماشه» و احتمال خروج ایران از برجام، اضافه کرد: مکانیسم ماشه به معنای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت نیست. کاری که اروپا کرده است، فعال کردن مکانیسم حل اختلاف طبق بند ۳۶ است. ما اعتقاد داریم که اروپا این مکانیسم را نمی‌تواند فعال کند، چرا که ما ابتدا آن را فعال کرده و به پایان رساندیم.

عراقچی تاکید کرد: روسیه و چین هم با ما موفق هستند و همه معتقدیم اروپا نمی‌تواند از این بند استفاده کند. کار ما در کاهش تعهدات، اقدام جبرانی بود و اروپا نمی‌تواند در قبال کار ما اقدام جبرانی انجام دهد.

وی با بیان اینکه هنوز اتفاقی رخ نداده که ما درباره آن تصمیم بگیرم، گفت: جمهوری اسلامی تصمیمات درست را در زمان و مکان مناسب می‌گیرد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه همچنین در مورد پیامدهای منطقه‌ای ترور سردار سلیمانی، گفت: یک تحول جدی راهبردی در منطقه صورت گرفته است و این تبعات مختلفی داشته و در اشکال مختلف خود را نشان داده است و یکی از تبعات آن محاسبات جدید امنیتی در بقیه کشورهای منطقه است.

عراقچی افزود: کشورهایی که به چتر امنیتی آمریکا دل و امید بسته و زیر آن زندگی می‌کردند ناتوانی آمریکا را در موارد مختلف مشاهده کردند و عدم اراده آمریکا در واکنش به حملاتی که به آنها شد را دیدند و عدم اراده آمریکا در واکنش به حمله‌ای که به آن شد را مشاهده کردند.

وی اعلام کرد: در حال حاضر زمینه مناسبی وجود دارد برای رفتن به سمت ایده‌ای که از ابتدا ایران مطرح می‌کرد و آن ترتیبات امنیتی منطقه بدون حضور نیروهای خارجی است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در مورد اقدام حقوقی که در سازمان ملل در زمینه ترور شهید سلیمانی انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: ما بلافاصله بعد از حادثه ترور به رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل نامه نوشتیم. بخش حقوقی وزارت خارجه، بخش حقوقی ریاست جمهوری و دبیرخانه شورای امنیت ملی در حال پیگیری موضوع هستند.

عراقچی همچنین درباره سفر امیر قطر به تهران، گفت: سفر امیر قطر از قبل برنامه ریزی شده بود، البته زمان آن مشخص نبود؛ سفر مهم بود و رایزنی‌هایی باید صورت می‌گرفت.

وی با بیان اینکه دوستان قطری نیز اصرار داشتند که اجازه نمی‌دهند از خاکشان علیه ایران اقدامی شود، افزود: به همین جهت، این قبیل رایزنی‌ها عادی است و موضوعات دیگر از قبیل پرداخت پول شایعه بوده است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با تاکید براینکه وزارت امور خارجه تحولات منطقه را به دقت دنبال می‌کند، اظهار داشت: تمامی بخش‌های مختلف کشور از سیاسی و نظامی در حال پیگیری تحولات هستند. تحولات ژئوپلیتیکی ماندگار است و در سال‌های پیش رو اثرات آن را خواهیم دید.

عراقچی در ادامه درباره موضوع مذاکره با آمریکا، گفت: بحث مذاکره با آمریکا محاسبات خود را دارد و بر اساس منافع کلان ملی کشور تصمیم گرفته می‌شود.

وی تاکید کرد: پیش از ترور سردار سلیمانی ما گفته بودیم که تا زمان باقی ماندن فشار حداکثری آمریکا مذاکره موضوعیتی ندارد. از شروع سیاست فشار حداکثری آمریکا، سیاست ما عدم مذاکره با آمریکا است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه همچنین در خصوص شکایت عراق از ایران در موضوع حمله به «عین الاسد»، اظهار داشت: این موضوع صحت دارد. دولت عراق بر اساس کار حقوقی روتین این کار را انجام داد از این رو هم حمله آمریکا و هم اقدام ایران را به اطلاع سازمان ملل رسانده است؛ ما در حال رایزنی با دوستان عراقی هستیم.

عراقچی با بیان اینکه عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند و ما به آن احترام می‌گذاریم، افزود: اینکه تجاوزی به آن کشور صورت گرفته را قبول نداریم و پاسخ حقوقی به آن خواهیم داد.

وی گفت: شرایط ناشی از اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی ویژه بود و بر اساس آن عمل شد.

معاون وزیر امور خارجه درباره موافقت روسیه با پیوستن ایران به شانگهای نیز گفت: روسیه یک قدرت بزرگ بین المللی است. روسیه در سال‌های اخیر جایگاه محکم‌تر در منطقه غرب آسیا پیدا کرده و سیاست خارجی فعالی را دنبال می‌کند.

عراقچی بیان کرد: همکاری میان تهران و مسکو در سال‌های اخیر در موضوعات متعدد بیشتر شده است که روند آستانه هم در همین زمینه است.

وی خاطرنشان کرد: ما سال‌ها است که تقاضای عضویت در پیمان شانگهای را داشته‌ایم و روسیه به عنوان رئیس، دید مثبتی به پیوستن ایران دارد و امیدواریم مذاکره به پیوستن ما در سال جاری منجر شود.

 
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  سندی جدید از پیوند آشکار طیف تندروی اصلاح طلب و جریان برانداز در خارج از کشور
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   عزاداری امسال در تاریخ کشور ماندگار شد/ از ملت عزیز بخاطر حسن رفتارشان در دهه عاشورا تشکر می‌کنم
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  چه جریانی خط «مشروعیت‌زدایی» از قوه قضاییه را پیش می‌برد؟
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   هواپیماهای دشمن چندین بار با سد محکم پدافند هوایی روبرو شدند
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ایجاز هیأتی‌ها در محرم امسال
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دُم روباه صفتان انگلیسی چگونه از کشور چیده شد؟
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ماجرای به زندان رفتن همسر شهیدی که مستاجر بود
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مجلس در 90
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  هلاکت ۳ متجاوز مرزی در سردشت
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دود نزاع اصلاح‌طلبان در چشم مردم
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است