خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  روایت سردار کوثری از «کودتای خزنده»
  چهار نمونه از بن‌بست‌شکنی‌های امام خمینی در جنگ
  به هیچ وجه اجازه انتقال سلاح و مهمات از خاک ایران داده نمی‌شود
  رزم حسینی: شرمنده مردم هستیم که سفره‌شان کوچک شده است
  مقصد بعدی روحانی پس از پایان دولت کجاست؟
  شوک استعفا، برای زنده نگه داشتن اصلاحات!
  خواهش آفتاب یزد از روحانی
  پاسخ قوامی به موسوی خوئینی‌ها مردم به اصلاح‌طلبان بدبین هستند
  مبارزه قضایی با رانت‌خواران امید مردم را احیا کرده است
  اصلاح‌طلبانی که پشت نعلین کروبی را می‌بوسند!
  از تبلیغ برای روحانی تا پادویی برای تحریم انتخابات و فتنه اقتصادی
  مأموریت موفق تاجزاده و حجاریان در اقتصاد و انتخابات!
  سردار کوثری:بعضی خودفروخته‌ها مثل اکبرگنجی دنبال تخریب سپاه بودند
  علت خودکشی پدر امیرحسین مرادی
  روحانی برای دفاع از رزم حسینی به مجلس نمی رود
  حسین شریعتمداری از آیت الله سیستانی عذرخواهی کرد
  استعفای روحانی راه‌گشاست یا راهی برای فرار؟
  وزارت اطلاعات، شبکه سازمان یافته‌ دلالان و سوداگران دارویی را کشف و دستگیر کرد
  سیاست خارجی ما فقط آمریکا و سازمان ملل را می‌بیند
  امیرعبداللهیان: روندی به ضرر صهیونیست‌ها در منطقه شکل می‌گیرد
  نه مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا بوده، نه هست و نه خواهد بود
  «عمل جراحی موضعی کروبی» مهمتر از «پرواز دلار»!
  شما دشمن شماره یک داعش را با زبونی کشتید، ترسو و وحشی هستید
  واکاوی نقش دولت در تدوین استراتژی‌های توسعه اقتصادی
  سیب و گلابی برجام همین دلار ۳۰ هزار تومانی است
  مقصد بعدی روحانی پس از پایان دولت
  شما اصلاح‌طلبان چه کار کردید؟
  نظر زیباکلام درباره لیدری خویینی ها
  آرمان: در جبهه اصلاح‌طلبان خوئینی‌ها را جدی نمی‌گیرند
  روحانی آمریکا را لعنت کرد یا دوباره آدرس غلط داد!؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 257579صفحه نخست » تیتر دویکشنبه، 29 دی 1398 - 21:50
آیا اماراتی‌ها و سعودی‌ها در ترور سردار سلیمانی دست داشتند
آیا اماراتی‌ها و سعودی‌ها در ترور سردار سلیمانی دست داشتندشهید خبر: اطلاعاتی در اختیار است که تاکید می‌کند، ترور سردار سلیمانی، سال‌ها قبل از سوی اماراتی‌ها و سعودی‌ها طراحی شده بود. سوال این است که آیا آل سعود و آل نهیان به نوعی در ترور سردار سلیمانی نقش داشتند؟
  

ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس، وابسته به سپاه پاسداران، تنها جزو برنامه های «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا قرار نداشت، بلکه پیش از آن گزارش های بسیاری به این نکته اشاره کرده بودند که سعودی ها در چارچوب جنگ غیر علنی خود با جمهوری اسلامی مایل به پیاده سازی این گزینه بودند.

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در ماه نوامبر 2018 میلادی، برای اولین بار طی مصاحبه با افرادی نزدیک به «محمد بن سلمان»، ولی عهد سعودی درباره نقشه هایی برای ترور کسانی که آنها را «دشمنان عربستان» نامیده بود، پرده از این خواسته سعودی ها برداشت.

همچنین، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه در سخنانی به طور ضمنی به دست داشتن برخی کشورها در عملیات ترور اشاره می کند، اما نامی از آن کشورها نمی برد، بلکه در لفافه از «دست داشتن برخی کشورهای کوچک منطقه» در این عملیات سخن می گوید.

آیا اماراتی‌ها و سعودی‌ها در ترور سردار سلیمانی دست داشتند

با این حال اثبات دست داشتن رسمی عربستان و امارات در ترور سردار سلیمانی نیازمند مستندات بسیار و تحقیقات ویژه است. اما آمریکایی ها به سرعت پس از انجام عملیات از بن سلمان، با بیان اینکه عربستان همواره از واشنگتن حمایت کرده و میزان تهدیدات خصمانه و مستمر ایجاد شده از جانب سپاه قدس را درک می کند، تشکر کردند.

پس از آن «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفتی با بن سلمان درباره آنچه که آن را «تدابیر شدید دفاعی برای محافظت از شهروندان آمریکایی در خارج» نامیده بود، صحبت کرد. سخنانی که به طور ضمنی به هماهنگی های بین آمریکا و عربستان پیش از ترور سردار سلیمانی اشاره می کند.

پس از مطرح شدن فرضیه هایی مبنی بر دست داشتن عربستان در این عملیات، یک مقام سعودی در گفتگو با خبرگزاری «فرانس پرس» تاکید کرد که واشنگتن، ریاض را در جریان نقشه ترور سردار سلیمانی نگذاشته و در ادامه خاطر نشان کرده بود که با توجه به تحولات سریعی که منطقه شاهد آن است، ریاض بیش از پیش بر خویشتنداری و عدم دست زدن به هر اقدامی که موجب تشدید تنش می شود، تاکید می کند.

شاید یکی از دلایل عدم ابراز خرسندی سعودی ها از عملیات ترور سردار سلیمانی و سکوت رسانه ای در قبال آن به سپتامبر گذشته باز می گردد که تاسیسات نفتی سعودی ها در «بقیق» و «خریص» مورد حمله قرار گرفت و برای 10 روز موجب توقف نیمی از تولید نفت عربستان شد. هجومی که سعودی ها را از بیم تکرار آن وادار به گشودن درب های تماس محرمانه برای گفتگو با تهران کرد.

بعد از عملیات نیز یک منبع آگاه آمریکایی در گفتگو با سی ان ان تصریح کرد که ایران از متحدان آمریکا در عراق و خاورمیانه انتقام می گیرد و عربستان در راس این متحدین قرار دارد که طی ماه های گذشته پذیرای هزاران نظامی آمریکایی بود.

آیا اماراتی‌ها و سعودی‌ها در ترور سردار سلیمانی دست داشتند

تصویری از حمله به آرامکو

** موضع رسمی عربستان و امارات

برخلاف معمول موضع رسمی عربستان سعودی و امارات متحده پس از ترور سردار سلیمانی و با وجود دشمنی شدید با ایران و تحریکات و فتنه انگیزی های بی وقفه اشان علیه سردار سلیمانی، سکوت و حفظ آرامش بود. طوری که ریاض به بیانیه ای اکتفا کرد که در آن اشاره شده بود، این عملیات نتیجه تشدید تتش و فعالیت های تروریستی بود و خواستار خویشتن داری شده بود.

موضع امارات متحده هم به همان شکل خاکستری باقی ماند، به ویژه پس از آنکه ابوظبی موفق شده بود، در این اواخر کانال هایی ارتباطی با تهران ایجاد کند و همچون ریاض خواستار خویشتن داری شد.

 

شادمانی رسانه های سعودی و اماراتی
 

داخل هریک از کشورهای عربستان و امارات، موضع رسمی حکومت ها، موضع حاکم بر صحنه نبود، چراکه مطبوعات داخلی و پایگاه های اجتماعی از ترور سردار سلیمانی ابراز خرسندی و شادمانی بسیاری کردند. طوری که مطبوعات سعودی سردار سلیمانی را «تروریستی» توصیف کردند که «کشته شد و با کشته شدن وی، طرح های تخریبی ایران نیز به پایان خط رسید».

 

** نقشه پیشین عربستان سعودی 

حادثه ترور سردار سلیمانی و در ادامه آن تماس آمریکایی ها با سعودی ها بار دیگر نگاه ها را به گزارشی جلب کرد که نشریه نیویورک تایمز ماه نوامبر 2018 منتشر کرد و در آن از افرادی نام برده بود که با امارات نیز رابطه داشتند.

رایزنی هایی که نیویورک تایمز در آن مقطع زمانی از آن سخن گفته بود، در آمریکا با «جورج نادر»، مشاور ولی عهد ابوظبی و تاجر آمریکایی لبنانی الاصل و «جویل زامیل»، صهیونیست دارای روابط بسیار نزدیک با دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی انجام شده بود.   

آیا اماراتی‌ها و سعودی‌ها در ترور سردار سلیمانی دست داشتند

جورج نادر و بن سلمان

این نشریه آمریکایی در آن مقطع زمانی گفته بود که این رایزنی ها و گفتگوها قبل از یک سال از حادثه کشته شدن «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار معترض عربستانی داخل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه (اکتبر 2018) انجام شده بود و در آن مقطع محمد بن سلمان، ولی عهد و وزیر دفاع عربستان بود.

نیویورک تایمز به نقل از منابعی که آنها را ناشناس می نامد و در این نشست محرمانه حضور داشتند، ادامه می دهد که مقامات بلند پایه دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی عربستان و شماری از افراد نزدیک به بن سلمان، موضوع امکان به خدمت گرفتن شرکت های امنیتی خصوصی برای ترور دشمنان ایرانیِ عربستان سعودی را مورد بحث و مناقشه قرار دادند.

به گفته این منابع، حلقه کوچک پیرامون بن سلمان از لحظه به قدرت رسیدن وی، درباره نقشه ترور دشمنان ایرانی عربستان بحث و گفتگو می کنند و در این خصوص دستور داشتند، عملیات های اطلاعاتی و تجسسی و فعالیت های نظامی را با هدف تلاش برای تحکیم پایه های حاکمیت بن سلمان افزایش دهند.

 

** ارتباط سردار سلیمانی با نقشه

سرلشکر «احمد عسیری»، نایب رئیس سازمان اطلاعات عربستان در ماه مارس 2017 نشستی در ریاض با «جورج نادر» و «جویل زامیل» داشت که در آن نشست نقشه ها و برنامه های نابودی اقتصاد ایران با به خدمت گرفتن مزدوران و جاسوسان را مورد بررسی قرار دارد و تخمین زد که این عملیات نیازمند بودجه ای دو میلیارد دلاری است.

طی گفتگوها یکی از دستیاران ارشد عسیری این سوال را مطرح می کند که این برنامه ها و نقشه ها می تواند، ترور سردار سلیمانی را هم دربرگیرند.

آیا اماراتی‌ها و سعودی‌ها در ترور سردار سلیمانی دست داشتند

ادامه این نشست ها به آمریکا انتقال یافت و مشخصا با حضور «جورج نادر» و «جویل زامیل» که پیشتر و در سال 2016 طرح نابودی اقتصاد ایران را ارائه داده بودند، برگزار شدند. از آنجا که «جورج نادر» و «جویل زامیل» مطمئن نبودند که دونالد ترامپ پیروز انتخابات آمریکا باشد و «باراک اوباما»، رئیس جمهوری وقت آمریکا نیز نشان می داد، تمایلی به این امر ندارد، پیشنهاد انجام عملیات ترور سردار سلیمانی را به امارات و عربستان دادند که خود آنان ایده این عملیات را داده بودند.

این نشریه آمریکایی می افزاید: اما از آنجا که «جورج نادر» و «جویل زامیل» مطمئن نبودند که عربستان توان چنین عملیاتی را داشته باشد، از سعودی ها خواستند که مدتی تامل کنند، تا درباره این عملیات و همراهی و کمکشان به عربستان با وکلای خود رایزنی کنند. نتیجه رایزنی و مشورت آن شد که وکلای «جورج نادر» و «جویل زامیل»   نیز با دادن هرگونه کمکی به سعودی ها در این عملیات و همراهی با آنها مخالفت کردند و این باعث شد، تا به سعودی ها بگویند، با آنها که در هیچ عملیات تروری شرکت نخواهند کرد.

اما «جورج نادر» سعودی ها را به یک شرکت امنیتی معرفی کرد که دفتر آن در لندن بود و سابقه سازمان دهی و اداره نیروهای ویژه انگلیسی را در پرونده خود داشت و اینکه ممکن است، چنین طرحی را قبول کند، اما گفت که نمی داند، اسم شرکت چیست.

نیویورک تایمز به نقل از یکی از طرفداران نزدیک بن سلمان که از جزئیات قتل جمال خاشقجی آگاه بود، نقل می کند که توجه و تمایل ژنرال عسیری به ترورها موضوع اتفاقی و تصادفی نیست.

آیا اماراتی‌ها و سعودی‌ها در ترور سردار سلیمانی دست داشتند

جورج نادر

آیا اماراتی‌ها و سعودی‌ها در ترور سردار سلیمانی دست داشتند

جویل زامیل

 

** «جورج نادر» و رابطه با عربستان و امارات

اطلاعاتی که از پیشینه «جورج نادر» در اختیار است، تاکید می کند که وی متهم به خرید نفوذ برای بن زاید در مراکز تصمیم گیری آمریکاست.

او که به «مرد در سایه» و «جعبه سیاه» و «کارشناس سیاست های خاورمیانه» معروف است، هم اکنون محکوم به حداقل 15 سال و حداکثر 40 سال حبس به اتهام کودک آزاری است. وی پیش از به قدرت رسیدن ترامپ در نشست های مشاوران ارشد ترامپ و مسئولان منطقه خاورمیانه مشارکت داشت و بسیاری از رسانه های عربی و غیر عربی تصاویری از او در کنار بن سلمان منتشر و تصریح کرده اند که وی از افراد نزدیک به بن سلمان است.

این درحالی است که «جورج نادر» روابط بسیار مرموز و محرمانه ای با لابی صهیونیستی در آمریکا و سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) برقرار کرده است.  

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1398/10/29 - 21:57 |     0     0     |
صد در صد کخ دست داشتند بدبختای مزدور

ناشناس
| 1398/11/1 - 21:29 |     0     0    
پاسخ: امارات و عربستان سعودی رو با خاک یکسان کنید

ناشناس
| 1398/10/30 - 21:32 |     0     0     |
هر جا سخن از جنگ، اشوب، و استثمار است، نام سه کشور تروریستی امریکا، روسیه و چین میدرخشد. البته همراه با خریت اعراب

ناشناس
| 1398/11/1 - 21:29 |     0     0     |
شک نکنید سعودی ها هزاران بار بیشتر از اسرائیلی‌ها و آمریکایی ها به ایران و ایرانی کینه و حسادت دارند و ترامپ را علیه ایران تحریک میکنند.

ناشناس
| 1398/11/2 - 22:13 |     0     0     |
بی شک اطلاع داشته ااند .. وشاید لو دادن پرواز از همینها باشد . چون شهید ماموریت داشتاند که نامه عبدالهادی را به عربستن ببرند


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور ویدئو کنفرانسی رهبر انقلاب/خطر جدی تحریف دفاع مقدس
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گردان‌هایمان به حرکت درآیند،منافع آمریکا درمنطقه رابه آتش می کشند/پیشمرگ و فدایی ملت ایرانیم
5 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 0)
  در کشورهایی که حجاب الزامی نیست، گرایش به حجاب بیشتر است؟
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دود نزاع اصلاح‌طلبان در چشم مردم
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دست های خالی آرام یک پدر
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   پیکر شهید بادپا به خاطر من بر نمی گردد
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دانش‌‎آموزان ایرانی 3 مدال طلا و یک نقره در المپیاد جهانی کامپیوتر گرفتند
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مطالبات رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ۳۰۰۰ روز صادرات نفت زیر آتش
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   شهادت رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فهرج
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است