خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  وحشت مصی علی‌نژاد از احتمال دستگیری‌ توسط ایران
  چه کسی ناموس ایران را با یک اخم انگلیس عروس کرد؟
  پیشنهاد کنکوری ارتش به وزارت بهداشت
  روایت کارشناس ضدایرانی از سیاست ‌های منطقه‌ای ایران
  آمار اشتباه روحانی درباره رشد اقتصادی
  واکنش قوه قضائیه به ارتباط نماینده متهم با شهردار اسبق تهران
  ارباب تپه‌ها...!
  جزئیات جلسه جمعی از نمایندگان مجلس با رئیس قوه‌قضاییه
  اعتماد: بازی‌های اصلاح‌طلبان برای مردم نخ‌نما شده است
  حکومت ایران در جهت خواسته‌های مردم نیست!
  مرعشی: به گفتگو با آمریکا تمایل داریم
  جامعه به دلیل رویکردهای اصلاح‌طلبانه به روحانی رأی داد
  بازرگان اگر زنده بود چه می کرد
  وقتی سفیر اتریش مدافع «مقاومت» مردم ایران می شود!
  واکنش ایران به خبر لغو موقت بخشی از تحریم‌ها
  تروریستی که آزارش به مورچه هم نمی‌رسید!
  راه‌حل آزادسازی فلسطین از نگاه آیت‌الله موسوی اردبیلی
  محاکمه ۳ داعشی به اتهام محاربه در تهران
  خطبه هاشمی که معروف به "خطبه تجمل" شد!
  موافقت با درخواست اعاده دادرسی سعید مرتضوی
  گاف تازه ضد انقلاب‌ها درباره انفجار بیروت
  "عباس آخوندی" مرید علی(ع) بود یا فدایی آدم اسمیت؟!
  بلایی که حامیان خودفروشان لبنانی سرمان می‌آورند
  مرید علی(ع) بود یا فدایی آدام اسمیت؟
  خاتمی کِی هزینه فتنه ۸۸، فراکسیون امید و دولت روحانی را می‌دهد؟
  تنها راه نجات دو کشور از این باتلاق «برجام ۹۹» است!
  پروژه تخریب و آشوب و پاسخ مقتضی جبهه مقاومت
  نامه‌ای برای دوشیده شدن بیشتر
  موضع‌گیری دولت به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
  تخت‌روانچی: شورای امنیت جلوی زورگویی و یکجانبه گرایی آمریکا بایستد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 253865صفحه نخست » سیاستپنجشنبه، 21 آذر 1398 - 19:50
اصلاح‌طلبان از «شوک بنزینی» به «شک در انتخابات» رسیدند!
شهید خبر: سخنگوی دولت در روزنامه ایران یادداشتی نوشت و در آن آورد که دیگر و پس از اتفاقات آبان ۹۸ امکان برگزاری انتخابات به شکلی که تاکنون بوده، وجود ندارد. علی ربیعی در آن یادداشت سخن از زخم آبان می‌گوید؛ زخمی که البته در آن یادداشت دلیل ایجادش بیان نشده است.
  
او در برابر عمق «زخم‌ها و مصائب آبان» از عمق بخشیدنی تازه به جمهوریت می‌گوید و عمق بخشیدن به جمهوریت را هم در ادامه یادداشتش اینگونه توضیح می‌دهد: «انتخابات در مفهوم آزاد و قانون اساسی بنیاد خود می‌تواند تبدیل به جشنواره عبور از رنج‌ها و زخم‌ها باشد و به خصوص زخم آبان را به خاطره‌ای حزن‌آلود، اما قابل تحمل تبدیل کند.»

در ادامه، علی ربیعی همچنان اشاره‌ای به موضوع بنزین و جرقه اتفاقات آبان ماه ندارد و از مجلس اول می‌گوید؛ مجلسی که نظارت شورای نگهبان را نداشت: «هنوز پدران قانون اساسی زنده بودند که مجلس اول به دور از هر نوع نگاه تنگ‌نظرانه و در زیر نظارت مردمی برگزار شد» و در نهایت هم حرف اصلی را می‌زند: «ما باید فهم خودمان از قانون اساسی را به فهم آن بزرگان و پدران قانون اساسی چنان نزدیک کنیم که حضور آزادانه نامزد‌های همه احزاب و همه جناح‌ها و همه سلایق ملی و مذهبی و وفاداران قانون اساسی و ایران در انتخابات و در کرسی‌های مجلس را نه فقط تحمل کنیم، بلکه تنها راه نجات کشور در مقابل تحریم‌ها و تهدید‌های نوین بدانیم... تحریم‌ها را گاهی یا کمی تا قسمتی می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد و راه‌حلی اقتصادی یا سیاسی منهای جامعه و مردم ابداع کرد. خیلی صریح باید گفت که پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار و تکرار کرد. باید با الهام از الگوی مجلس نخست و با نگاه به ایران قرن نوین ۱۴۰۰، تکاملی نوین در شیوه اجرایی کردن اصل انقلابی «ملت- دولت آن هم به رأی ملت» به‌عمل آورد.»

در واقع سخنگوی دولت، راه‌حل درمان زخم‌هایی همچون اتفاقات و آشوب‌های آبان ۹۸ را برگزاری انتخابات آزاد با حضور همه سلایق سیاسی می‌داند. لازمه آنکه چنین راه‌حلی، یعنی انتخابات آزاد برای یک مشکل ارائه دهیم، آن است که آن مشکل را ناشی از عدم برگزاری انتخابات آزاد بدانیم. آیا آشوب و اعتراضات آبان ۹۸ ناشی از نداشتن انتخابات آزاد در کشور است؟

آغاز آشوب، همزمان با آغاز ناگهانی سهمیه‌بندی بنزین
آنچه اعتراض و آشوب‌ها را در نیمه شب ۲۴ آبان کلید زد، آغاز اجرای طرح افزایش قیمت و نیز سهمیه‌بندی بنزین بود. مردم در جریان اجرای طرح، حتی در حد آنکه «قرار است اجرا شود» و نه با ذکر تاریخ دقیق، حتی مطلع هم نبودند و اجرای ناگهانی آن کاملاً به فضای روانی جامعه شوک وارد کرد. این شوک توانست جامعه را به اعتراض خیابانی برساند و فضای مناسب را در اختیار آشوبگران قرار دهد تا بتوانند برنامه‌ریزی‌ها و سازماندهی‌های قبلی و پشت پرده برای برهم زدن امنیت جامعه را با هدایتگری اعتراضات مردمی در کف خیابان گره بزنند و اغتشاش از در و دیوار شهر بالا برود!

آنچه در این میان بیشترین گزاره انتقاد به دولت توسط کارشناسان و مردم بود، «عدم آگاهی‌بخشی به مردم» و «آماده نکردن اذهان جامعه» برای ورود به طرح سهمیه‌بندی بنزین بود. حال یک بار دیگر جمله‌ای از یادداشت سخنگوی دولت را با هم مرور کنیم: «تحریم‌ها را گاهی یا کمی تا قسمتی می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد و راه‌حلی اقتصادی یا سیاسی منهای جامعه و مردم ابداع کرد.»

آیا مردم هنگام اجرای این طرح بنزینی احساس دور خورده شدن توسط دولت را نداشتند؟ خصوصاً که در همه سال‌های گذشته، دولت تدبیر و امید به کرات گفته بود که با دونرخی کردن بنزین و سهمیه‌بندی آن و استفاده از کارت سوخت مخالف است و حتی چندی پیش که خبر غیررسمی افزایش قیمت بنزین توسط یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شد، دولت شدیداً آن را تکذیب کرد، بنابراین دولت نه تنها مردم را برای اجرای طرح بنزینی‌اش آماده نکرد، بلکه در ماه‌های اخیر، آدرس غلط هم داد و مردم را مطمئن کرد که به هیچ وجه افزایش قیمت بنزین در کار نیست. آیا دولت تعمدی برای وارد کردن شوک به جامعه داشت؟ و آیا دولت برای حل مشکلی که با بی‌تدبیری خود او که منتخب مردم است، شکل گرفته، باید اصل آزادی انتخابات‌های برگزار شده را زیر سؤال برد؟

انتخابات ۹۶ آزاد بود یا نه؟
حسن روحانی در انتخابات اردیبهشت ۹۶ توانست نزدیک ۲۵ میلیون رأی کسب کند و با شکست رقبای انتخاباتی، باری دیگر رئیس‌جمهور ایران شود. تک‌نرخی بودن بنزین و عدم استفاده از کارت سوخت از مواضع بنزینی روحانی بود، اما اینکه او نتوانست به این مواضع وفادار بماند، آیا باید باعث شود خود دولتمردان انتخابات را زیر سؤال ببرند؟ این امر اگر توسط منتقدان دولت انجام شود، باز نشانه‌هایی از سیاست‌ورزی را شاید با خود داشته باشد، اما وقتی توسط سخنگوی دولت و در ارگان رسمی دولت انجام می‌شود، جز خودزنی معنای دیگری ندارد. دولتی که توانایی مدیریت افکار عمومی در یک موضوع ساده را نداشت، حال طرح انتخاباتی می‌ریزد؛ انتخاباتی که او باید مجری باشد ولاغیر.

جبران پشیمانی مردم از رأی به اصلاح‌طلبان
اصلاح‌طلبان در وضعیتی نامناسب از جهت اعتماد عمومی و پایگاه اجتماعی به سر می‌برند. آن‌ها تمام قد حامی انتخاباتی دولتی بودند که در آغازین ماه‌های خود در سال ۹۶ با نارضایتی‌های عمومی روبه‌رو بوده و طی دو سال حداقل دو آشوب بزرگ را موجب شده است؛ دولتی که به لحاظ سیاسی و اقتصادی موفق نیست و نتوانسته به وعده‌های خود عمل کند. در میان این نارضایتی و آشوب و اعتراض خیابانی، انتخابات مجلس را در مقابل داریم و اصلاح‌طلبان و دولت آن‌ها به دنبال آن است که بتواند راهی برای فرار از مسئولیت اتفاقات پیش آمده و جلب مجدد افکار عمومی به دست آورد. آن‌ها ماه‌ها در مورد تحریم یا عدم تحریم انتخابات یا شرکت مشروط بحث کردند و حالا با پیشتازی دولت، طرحی دیگر برای انتخابات ریخته‌اند و می‌گویند اجازه دهید ملی‌مذهبی‌ها و ضدانقلاب هم به عرصه انتخابات بیایند و نظارت استصوابی نباشد. دولت و رسانه رسمی‌اش پیشتاز این بهانه‌تراشی‌ها شده، چراکه به خوبی می‌داند مجلس غیرهمسو با دولت و مجلسی که نمایندگانش وکیل‌الدوله نباشند، با این دولت کنار نخواهد آمد.

روزنامه ایران، این موضوع را رها نکرده و بعد از یادداشت سخنگوی دولت، در شماره‌ای دیگر، سراغ عباس عبدی رفته تا او صریح‌تر بگوید که این انتخابات، انتخابات نیست: «فکر نمی‌کنم در این انتخابات و با این شکلی که دارد برگزار می‎شود، کسی پیروز میدان باشد. شما وقتی می‎توانید حرف از پیروزی و شکست بزنید که یک بازی قاعده‎مند وجود داشته باشد. اگر قرار باشد این بازی به معنای دقیق کلمه رخ ندهد، اصلاً پیروزی و شکست معنی نمی‎دهد. همه متضرر ماجرا خواهند بود، بنابراین ذهن خود را به این سمت نبرید که رقابتی وجود دارد، پس حالا چه کسی برنده و چه کسی بازنده می‎شود. ذهن را به این سمت ببرید که آیا این بازی که دارد رخ می‎دهد، آن بازی‎ای است که مشکلات جامعه را حل کند یا نه؟ فارغ از اینکه چه تیمی در آن برنده شود. من فعلاً چنین تصوری را ندارم.»

عبدی در ادامه گفته: «وقتی اصلاح‎طلبان یا طرفداران آن‌ها نیایند، دیگر فکر نمی‎کنم که جزئیات نتیجه انتخابات تأثیرگذار و با اهمیت باشد. در مورد همین انتخابات، معتقد بودم که حتی اگر اصلاح‎طلبان با ظرفیت کامل می‎آمدند، باز هم کافی نبود، بلکه باید نیرو‌هایی فراتر از اصلاح‎طلبان هم می‎توانستند در این انتخابات حاضر شوند و نامزد‌های خود را داشته باشند و طرفداران خود را دعوت کنند. نامزد‌های فعلی غیر از اصلاح‎طلبان بعید است که بتوانند ۱۰ یا ۱۵درصد جامعه را نمایندگی کنند، برای همین خیلی موضوعیتی ندارد که بین آن‌ها دست به انتخاب بزنیم. همه آن‌ها در اصل در شرایط کنونی جامعه ایران یک چیز هستند و یک چیز می‎گویند.»
نکتـه این است که آیا شما در دولت و مجلس و شورا‌ها نیستید، چرا نتـوانستید مشکلات را حل کنید؟ و اینکه شما نتوانستید جامعه را با خود در اجرای طرح همراه کنید، چه ربطی به نظارت شورای‌نگهبان دارد؟!
 
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  کمک مومنانه مصداق انقلابی‌گری است/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد/ عزاداران مصوبات و ضوابط تعیین شده برای عزاداری‌ها را مراعات کنند
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   کمک به فلسطین، دلسوزی برای یمن و دغدغه مسلمانان زیر ستم اهتمام همیشگی ما است/ آمریکا نتوانسته است با ترس یا فریب جلوی پیشرفت مردم ایران را بگیرد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  می‌شود روزی چندبار با پرچم این نظام عکس گرفت و عکس آن عمل کرد
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آسمانی شدن ۳ برادر در یک روز
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  هم‌صدایی عجیب اصلاح‌طلبان با رسانه‌های غربی‌/ محرم را تعطیل کنید
5 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   سلامی: انتقام حاج قاسم را خواهیم گرفت
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  املاک مصادره ای بنیاد شهید که باید تحویل داده شوند
5 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   عملیات «مرصاد» آغازی بر پایان مفتضح منافقین
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  وضعیت حقوق شهدای مسجدالحرام پس از ۵ سال
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   محرم را به گلزار شهدا ببرید
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است