خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  رهبر انقلاب در حکمی حجت‌الاسلام شهریاری را به دبیرکلی مجمع تقریب مذاهب اسلامی منصوب کردند
  وظایفی که رهبرانقلاب برعهده نوجوانان گذاشتند
  بابت حمایت از روحانی از مردم عذرخواهی می‌کنم
  چاره ای جز نرمش مقابل آمریکا نداریم
  رحیم‌پور ازغدی: در سهمیه‌بندی بنزین شاهد بی‌کفایتی مسئولان دولتی بودیم
  خاتمی از معرفی لیست انتخاباتی به مردم ناراحت است
  دروغ رسانه‌های دولت درباره مالیات نهادهای انقلابی
  آنالیز آشوب‌های کشورهای منطقه
  تنفس مصنوعی به جریان غربگرا در آستانه انتخابات
  واکنش کاربران فضای مجازی به حمایت رضا پهلوی از تحریم‌ها
  استعفا اسم رمز انتحار سیاسی
  تاریخ از آشوب بنزینی رمزگشایی می‌کند
  انتقاد ذوالنور از کاهش بودجه دفاعی در سال ۹۹
  قالیباف مجلس را دست نظامی‌ها می‌دهد، احمدی نژاد دست لمپن‌ها
  بهزاد نبوی: نظام به روحانی اجازه بدهد تا برای حل مشکلات اقدامی بکند!
  روحیه فرماندهان جنگ را تضعیف نکنیم!
  پایان ادعای «لیست نمی‌دهیم» +جدول
  اعتراف کنیم که در انتخاب و تشخیص اینها اشتباه کردیم
  رکوردزنی رضاپهلوی در خیانت
  مجلس جوان!
  پیوند اصلاح‌طلبان و عافیت طلبان دلیل تضعیف مجلس شده
  ۵ نکته مهم حقوقی درباره نامه مطهری به رهبرانقلاب
  با روحانی تا قبل از ۱۴۰۰!
  خروج از حاکمیت شما عود کرده بود، خوب شد؟!
  بازی دوگانه اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان
  از «آبه» آبی‌گرم نمی‌شود آقای روحانی
  دروغ مذاکره که کنتور نمی‌اندازد هرچه بزرگ‌تر، بهتر!
  چهره‌های شاخص داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان
  امضای خاتمی پای لیست امید خطا بود
  دروغ مذاکره که کنتور نمی‌اندازد هرچه بزرگ‌تر، بهتر!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 252869صفحه نخست » بین المللدوشنبه، 11 آذر 1398 - 13:20
تغییر موازنه نبرد
شهید خبر: مدیر برنامه‌های سیاسی شبکه تلویزیونی المسیره یمن با تأکید بر اینکه "تغییر موازنه نبرد اسرای یمنی را آزاد کرد" گفت: عربستان به مرحله سستی و ضعف رسیده و متحمل شکستی راهبردی شده است و آزادی اسرا لطف عربستان نبود بلکه نتیجه تغییر موازنه نبرد بود.
  

«حمید رزق» مدیر برنامه‌های سیاسی شبکه تلویزیونی المسیره یمن در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره جزئیات مبادله اسرا تصریح کرد: عربستان با شرمندگی از موضع لجوجانه خود کوتاه می‌آید، اما گام‌هایش در این زمینه در سطح مورد نظر نیست. رژیم سعودی در حال جست‌وجوی راه‌های برون‌رفت است و تلاش می‌کند تا چنین طرح‌هایی را به‌عنوان مقدمه‌ای برای خروجش از گرداب یمن ارائه کند.

وی ابراز کرد: درباره جدی بودن عربستان همچنان شک و تردید داریم و ممکن است در نهایت امر، گامی تاکتیکی با توجه به تحولات لبنان و عراق و نیز تلاشی برای مشوش کردن وضعیت در ایران باشد. به‌نظر می‌رسد که سعودی‌ها تلاش می‌کنند تا عرصه یمن را (از دیگر تحولات منطقه) دور نگه داشته و ماهیت خنثی به آن بدهند، زیرا فکر می‌کنند که با این کار امکان پاسخ دادن از یمن را از دست محور مقاومت خواهند گرفت، اینها محاسبات عربستان است، اما هرطور حساب شود، این محاسبات اشتباه است.

رزق افزود: آزادی این گروه از اسیران ارتش و کمیته‌های مردمی یمن لطف عربستان نیست، بلکه موازنه نبرد تغییر کرده است و امروز عربستان مجبور شده است که اینها را آزاد کند و فرودگاه بین‌المللی صنعا را ــ هرچند به‌طور جزئی ــ باز کند.


 

وی تصریح کرد: رژیم سعودی توجهی به جان مزدوران سودانی یا یمنی یا دیگر مزدوران خارجی خود ندارد، زیرا متکی به پول است و به آنها پول پرداخت می‌کند.

متن گفت‌وگوی حمید رزق مدیر برنامه‌های سیاسی شبکه تلویزیونی المسیره به‌شرح زیر است:

تسنیم: آیا گفت‌وگویی بین جنبش انصارالله و عربستان انجام شده و به توافق درباره آزادی این اسیران رسیده است یا اینکه این عملیات مبادله اسیران در چارچوب نتایج مذاکرات سوئد انجام شده است؟

حمید رزق: در حقیقت، این گام عربستان بعد از عملیات آرامکو و عملیات نصر من الله انجام شد. این دو عملیات باعث تضعیف عربستان شد و این کشور را وادار کرد که به‌دنبال یک راه‌حل مسالمت‌آمیز یا تلاش برای برون‌رفت از گرداب یمن باشد. درست است، برگزاری دیدارهایی از طریق کمیته‌های (تشکیل‌شده) بین انصارالله و عربستان اعلام شد که تقریباً نظامی بود. به‌نظر می‌رسد که عربستان کوتاه آمدن از موضع لجاجت‌آمیز خود را با شرمندگی و خجالت آغاز کرده است اما گام‌ها در این زمینه در سطح مورد نظر نیست، زیرا پرونده اسیران یک پرونده بزرگ است. اسیران هزاران نفر هستند و سخن گفتن سعودی‌ها از آزاد کردن دویست اسیر چیز زیادی نیست، در نهایت امر هم 128 نفر را آزاد کردند. به‌طور خلاصه، فکر می‌کنم که این اقدام عربستان در چارچوب جست‌وجو برای راههای برون‌رفت باشد. عربستان تلاش می‌کند که چنین طرح‌هایی را به‌عنوان مقدمه‌ای برای برون‌رفتش از گرداب یمن ارائه کند. ابتکار عمل‌های مطرح‌شده از طرف رئیس کمیته ملی امور اسیران دولت صنعا درباره پرونده اسیران همواره مثبت بود، ابتکار عمل‌های یکجانبه‌ای مطرح شد و صدها اسیر براساس آن آزاد شدند، آخرین مورد، تقریباً یک ماه و نیم پیش بود که حدود 350 اسیر مزدور سعودی کنار دو اسیر سعودی آزاد شدند.

به‌طور خلاصه، یک نوع خوشبینی وجود دارد که یک گام از طرف عربستان برداشته شده است، اما با نگاهی به پرونده (اسیران)، این گام در سطح مورد نظر نیست، زیرا پرونده اسیران گسترده و بزرگ است، اما برخی این اقدام عربستان را سرآغاز گام‌های بعدی در مسیر برون‌رفت عربستان از گرداب یمن می‌دانند؛ به‌ویژه که ما در آستانه آغاز ششمین سال تجاوزگری علیه یمن هستیم و خصوصاً اینکه این عربستان است که ضربات مهم، بزرگ و راهبردی بر پیکره‌اش وارد شده است، نظیر آنچه علیه آرامکو انجام شد یا عملیات نصر من الله، در واقع، ماه‌های آینده آبستن حوادث زیادی است، اما رویکرد مثبت عربستان همچنان نامشخص است. قرارداد مبادله اسیران و بازگشایی فرودگاه صنعا به‌روی بیماران در همین راستا انجام شده است، اما هنوز فرودگاه برای سفر بیماران و زخمی‌ها به خارج گشوده نشده است و پیش‌بینی می‌کنیم که در ساعت‌های آینده فرودگاه به این منظور باز شود. بعد از انجام این مرحله، خواهیم دید که این دو گام عربستان در مسیر مذاکرات مهمتر برای رسیدن به تصمیم نهایی عربستان جهت ترک یمن و متوقف کردن تجاوزگری علیه این کشور و رها کردن یمنی‌ها به حال خودشان چه‌نتیجه‌ای به‌دنبال خواهد داشت. تا این لحظه، ما درباره جدی بودن عربستان شک و تردید داریم، و ممکن است در نهایت امر، گامی تاکتیکی با توجه به تحولات لبنان و عراق و نیز تلاشی برای مشوش کردن وضعیت در ایران باشد. به‌نظر می‌رسد که آنها تلاش می‌کنند تا عرصه یمن را (از دیگر تحولات منطقه) دور نگه داشته و ماهیت خنثی به آن بدهند زیرا فکر می‌کنند که با این کار امکان پاسخ دادن از یمن را از دست محور مقاومت خواهند گرفت، اینها محاسبات عربستان است اما هرطور حساب شود، این محاسبات اشتباه است.

تسنیم: چرا سازمان ملل به عربستان به‌خاطر نقض حقوق اسیران فشار نمی‌آورد؟

 حمید رزق: با کمال تأسف، رژیم سعودی و اهرم‌هایش بدترین اقدامات را علیه اسیران انجام می‌دهند، این گفته را از باب مبالغه نمی‌گویم، زیرا اسیران خودشان در این باره صحبت می‌کنند و وقتی آنها را تحویل می‌گیریم در این باره حرف می‌زنند. این موضوع تنها درباره این گروه از اسیران آزادشده اخیر صدق نمی‌کند بلکه اسیرانی که در گذشته نیز آزاد شدند، همین صحبت‌ها را مطرح می‌کنند. برخی از اسیران که روی ویلچر یا زخمی بعد از آزادی وارد فرودگاه صنعا شدند، به‌روشنی گواه این مدعا هستند، مشکل در جانبداری سازمان ملل است، زیرا آنها همگی با پول سعودی کار و فعالیت می‌کنند. پول عربستان در مواضع سازمان ملل و بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری تأثیر می‌گذارد، از این رو، عربستان همه موارد نقض حقوق (اسیران) را مرتکب می‌شود و هیچ بازخواست یا حتی هشداری دریافت نمی‌کند. در سطح موضع سیاسی یا حتی موضع دولتی، سازمان ملل رژیم سعودی را در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان قرار داد، اما دیری نپایید که به‌خاطر فشارها و پول‌های زیادی که عربستان در محافل بین‌المللی خرج کرد، نامش از این فهرست بیرون آمد.

به هر حال، این اقدامات گواه وحشیگری آنها و مقید نبودن رژیم سعودی به هیچ ارزش یا اصول اخلاقی است، در مقابل، خون فرزندان یمن و ملت این کشور با صبر و پایداری پیروز شد و این گروه جدید از اسیران آزاد شدند. این آزادی لطف عربستان نبود بلکه نتیجه تغییر موازنه نبرد بود. امروز عربستان محبور شد که این اسیران را آزاد کند. آنها مجبور شدند که فرودگاه را ــ هرچند به‌طور جزئی ــ بازگشایی کنند. عربستان در آینده خود را محبور خواهد دید که در برابر همه حقوق یمنی‌ها تسلیم شود. اکنون موضوع مورد نظر این است که سایر اسیران که هزاران نفر هستند، آزاد شوند و فرودگاه صنعا به‌طور کامل بازگشایی شود و همه انواع نقض حاکمیت و استقلال یمن متوقف شود. این را که عربستان تا چه‌اندازه به پختگی رسیده است که تسلیم این معادله شود که یمن کشوری مستقل است، روزهای آینده مشخص خواهد کرد. فکر می‌کنم که این گام‌های سعودی به‌معنای پایان دخالتش نیست. عربستان خواهان یک راه‌حل ناقص و جزئی است که قیمومیت و محاصره‌اش علیه یمن باقی بماند اما این امر هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

در نتیجه معتقدم که ما به مقابله با این رویکرد قلدرمآبانه سعودی ادامه خواهیم داد. پاسخ یمن در عمق خاک سعودی ادامه خواهد یافت. نکته مهم این است که مقاصد عربستان در یمن بسیار عمیق است و نمی‌تواند به‌سادگی از آن بیرون بیاورد. ما معتقد نیستیم که جنگ پایان خواهد یافت زیرا اگر پایان یابد، معنای آن این است که عربستان باید تسلیم به یک شکست راهبردی سنگین شود. عربستان به مرحله سستی و ضعف رسیده و متحمل شکستی راهبردی شده است که پیامد به‌همراه دارد. آینده این موضوع را نشان خواهد داد. اما ذهنیت رژیم سعودی درحال فرار رو به جلو است، لذا ممکن است در سال 2020 به‌سرعت از گرداب خارج نشود. جنگ و تجاوزگری ادامه خواهد یافت و آنگاه ضربات بزرگ ارتش و کمیته‌های مردمی یمن سقوط رژیم سعودی را تسریع خواهد بخشید.

کمیته اسیران یمنی چندی پیش گفت که به عربستان پیشنهاد داده است که اجساد شماری از نیروهای مزدور سودانی، کشته‌شدگان در نبرد با ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، را در مقابل تحویل پیکرهای شماری از شهدای یمنی مبادله کند اما عربستان این پیشنهاد را رد کرد، چرا عربستان درخصوص جان و اجساد نیروهای مزدور سودانی اینقدر بی‌توجه است؛ با اینکه هزاران نفر از آنها آمدند و در صفوف متجاوزان به یمن در نبردها کشته شدند؟! وقتی سعودی‌ها می‌گویند که "آماده تحویل گرفتن اجساد سودانی‌ها نیستیم و آنها در همین یمن باقی بمانند و نمی‌خواهیم پیکر کشته‌شده‌های یمنی را با آنها مبادله کنیم و یمنی‌ها باید به‌جای این اجساد، اسیران سعودی را تحویل بدهند"، آیا این گفته‌ها اهانت به سودانی‌ها و بی‌توجهی به جان نیروهای سودانی به‌شمار نمی‌رود؟

حمید رزق: عربستان حتی به جان نظامیان و افسران سودانی بی‌توجهی می‌کند. اسیران سعودی همچنان در دست ارتش و کمیته‌های مردمی یمن هستند و عربستان مبادله آنها را نمی‌پذیرد تا اینکه اسیران دوطرف به‌طور کامل مبادله شوند. درست است که شمار اسیران موجود نزد یمنی‌ها کمتر است، عربستان آنها را از مزدوران یمنی موجود در مأرب خریداری می‌کند. در جبهه‌ها، رفتند و اسیران را برای عربستان درمقابل دریافت پول از این کشور خریداری کردند. عربستان با نیروها به‌ویژه اگر از ارتش سعودی نباشد، مانند ابزار برخورد می‌کند؛ مثلاً نیروهای سودانی. آنها را با پول می‌خرد و جان و سرنوشت آنها برایش اهمیتی ندارد. در دوران عمر البشیر یک رسوایی به‌بار آمد. تعدادی از خانواده‌های سودانی از سرنوشت فرزندان خود پرسش می‌کردند و به آنها گفتند که فرزندانشان در شهر مدینه منوره دفن شده‌اند، با این حرف می‌خواستند خانواده این نیروهای سودانی و بستگان آنها را متقاعد کنند که پدرانشان در شهر مدینه منوره دفن شده‌اند، این دروغی بیش نبود و سودانی‌ها فهمیدند که فرزندانشان در صحرا به حال خود رها شدند. فرزندان و بستگان و جوانانشان در صحرا رها شدند و سگ‌ها و حیوان‌های درنده آنها را خوردند. رژیم سعودی توجهی به جان مزدوران سودانی یا یمنی یا دیگر مزدوران خارجی خود ندارد، زیرا متکی به پول است و به آنها پول پرداخت می‌کند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  حمام خونی به نام ایران؛ پروژه خطرناکی که رهبر انقلاب آن را مهار کرد
14 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 2)
   لازم میدانم تکریم و تعظیم خود را به ملت بزرگ ایران تقدیم کنم
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  چرا بعضی‌ با جوشش انقلابی مخالف‌اند؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   نحوه احراز شهادت جانباختگان آشوبهای اخیر
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  هزینه تصمیم شما را مردم و رهبری می‌دهند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گروگان‌های بهائیت در فتنه ۸۸ دوباره به صف شدند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ماهیت واقعی FATF چیست؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   کاهش بودجه دفاعی برای دومین سال متوالی
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  آب روی آتش آشوب
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   رمز گذر از دوران «تحریم سیم‌خاردار» تا رسیدن به دوران «انهدام پهپاد آمریکایی»
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران