خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  بدعهدی غرب و کشورهای سرسپرده آمریکا
  اعتراض «زم» به حکم اعدام
  آخرین وضعیت مرزبانان ربوده‌شده در مرز میرجاوه
  واکنش کدخدایی به گزارشی درباره ترور شهید سلیمانی
  به‌جای اعتماد به آمریکا و قطعنامه‌اش به راهکار صاحب‌نظران عمل می‌کردید
  فتنه‌گری به جای پاسخگویی
  نگاه از بالا نباشد
  آخوندی آماده محاکمه
  رونق بنگاه‌های دروغ پراکنی رسانه‌های معاند
  نقش یکی از متهمان متواری در شناسایی طعمه در شبکه طبری
  ‌ بایدها و نبایدهای حمایت از حقوق زنان از دید رهبری
  خبط ها و خلاء راهبرد در رژیم صهیونیستی
  مسئولیت قتل بسیاری از شهروندان تهرانی با اوست
  عملیات روانی ماجرای کوی دانشگاه چگونه کلید خورد؟
  افشای حمایت مالی ضدانقلاب مشهور از اساتید یک دانشگاه
  نماینده مجلس در صدر امضاکنندگان استیضاح
  تکذیب وقوع انفجار در سایت هسته ‌ای شهید رضایی ‌نژاد
  مردم از اصلاح‌طلبان و غرب‌گرایان به ستوه آمده‌اند
  خردشدن اقتصاد زیر پای خوئینی‌ها
  رد پای کارمند ریاست جمهوری در پرونده اکبر طبری
  از اقتصاد مقاومتی چیزی می‌دانید؟
  مجمع روحانیون مبارز؛ طمع به وقت فتنه، عافیت‌طلبی به وقت پاسخ‌گویی
  مرعشی: اهمیتی ندارد ما چه کرده‌ایم
  تاجزاده: بدون ارتباط با آمریکا نمی‌شود!
  چوپان دروغگو! ‌
  چه‌قدر با سیا و موساد تصادف می‌کنند؟!
  افشاگری علیه مجلس که از اساس تکذیب شد
  بازخوانی نامه حمایتی ۱۶۳ اقتصاددان از حسن روحانی
  پیروزی به سبک عراقچی
  این هم سند خدمات دولت که در هر کوی و برزن ثبت شده!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 252864صفحه نخست » بنیاددوشنبه، 11 آذر 1398 - 12:30
آیا قرارداد جدید بنیاد شهید با بیمه دی به نفع ایثارگر است؟
شهید خبر: با وجود مشکلات بیمه دی که هر از گاهی از جانب نمایندگان یا تشکل‌های ایثارگری نیز مطرح می‌شود. اما بسیاری از کارشناسان حوزه مالی ایثارگران بر این باورند که مشکل جدی ایثارگران، شرکت بیمه گر نیست.
  

تسنیم:

با برگزاری مناقصه بیمه تکمیلی ایثارگران بار دیگر مسئله بیمه‌‌های ایثارگران و مشکلاتی که ایثارگران با شرکت‌های بیمه گر دارند، بر سر زبان‌ها افتاد. بر اساس مناقصه در پاییز امسال نهایتا برای سومین سال متوالی بیمه دی عهده دار تأمین هزینه‌های بیمه تکمیلی ایثارگران شد.

معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید با تشریح روال برگزاری مناقصه سال 98 گفت: بر اساس قانون باید آگهی مناقصه عمومی حداقل دو نوبت در روزنامه‌های کثیرالانتشار کشور منتشر ‌شود و این کار برای مناقصه انتخاب شرکت بیمه‌گر بیمه تکمیلی درمان ایثارگران در تاریخ‌ 21 مهر 1398 در روزنامه اطلاعات و 22 مهرماه در روزنامه ایران انجام شده است. همچنین علاوه بر درج آگهی از همه شرکت‌های بیمه‌گر تکمیلی کشور از جمله بیمه‌های «آسیا»، «البرز»، «دانا»، «ایران»، «کوثر»، «آتی‌سازان حافظ» و «دی» دعوت رسمی به عمل آمد تا در مناقصه بیمه تکمیلی بنیاد شرکت کنند. لازم به ذکر است بیمه‌های آسیا، البرز و ایران علی‌رغم درج آگهی و دعوت رسمی در مناقصه شرکت نکردند.

وی افزود: مناقصه انتخاب شرکت بیمه‌گر بیمه تکمیلی درمان ایثارگران یکی از بزرگ‌ترین مناقصه‌های بیمه‌ای در کشور است و حضور تمام شرکت‌های بیمه‌گر در این مناقصه آزاد و بدون مانع است. تمام شرکت‌های بیمه‌گر امکان ارائه پیشنهادات خود را برای این مناقصه داشتند که بر این اساس شرکت بیمه دی با توجه به بررسی کمیته فنی و قیمت قابل قبول به‌عنوان برنده این مناقصه انتخاب شد و این بیمه‌گر از ابتدای آذرماه سال جاری به مدت یک سال بیمه تکمیلی درمان ایثارگران را بر عهده خواهد داشت. بر اساس این قرارداد، تعداد بیمه‌شدگان پایه حدود یک میلیون و 700 هزار نفر است.

پیش از این تأمین هزینه‌های بیمه تکمیلی ایثارگران بر عهده بیمه ایران بود. بسیاری از تشکل‌های ایثارگری در مقایسه خدمات بیمه ایران و دی که طی چند سال اخیر امور درمانی ایثارگران را بر عهده داشتند، بیمه ایران را نسبت به تعهدات خود پایبندتر برمی‌شمردند و خواهان بازگشت بیمه ایثارگران بر شرکت بیمه ایران بودند اما طبق گفته عباسپور امسال بیمه ایران حاضر به شرکت در این مناقصه نشد.

حجت‌الاسلام شهیدی محلاتی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این باره گفته بود: نحوه انتخاب شرکت بیمه‌گذار برای بیمه تکمیلی درمان ایثارگران بر اساس قانون انعقاد این قرارداد باید از طریق برگزاری مناقصه انجام شود. در سال‌های گذشته شرکت بیمه ایران برنده این مناقصه بود و خدمات بیمه‌ای از طریق این شرکت انجام می‌شد اما باید توجه کرد که طی 2 سال گذشته این شرکت در این مناقصه شرکت نکرده است.

آنچه که علاوه بر نارضایتی ایثارگران، شرکت‌های بیمه‌گر را به عقب نشینی در زمینه بیمه تکمیلی ایثارگران واداشته است، مشکل کسری بودجه بنیاد شهید در سال‌های اخیر است. هرچند انتقادهای مختلفی نسبت به بیمه دی مطرح شده و قابل بررسی است. به عنوان مثال غلامرضا یاوند عباسی، مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران سال گذشته بود که با مطرح کردن انتقاداتش در این باره گفت: ما هم به تغییراتی که در حوزه درمان اتفاق افتاد نقد داریم.چرا بنیاد شهید و امور ایثارگران قرارداد دو هزار میلیارد تومانی با بیمه دی که توانش چند میلیارد بیشتر نیست را منعقد کرد؟

آطاهریان، مسئول کمیته بهداشت و درمان انجمن جانبازان نخاعی در مقایسه شرکت‌های بیمه گر دی و ایران می‌گوید: گاها دیده می‌شود در بعضی از داروخانه‌ها برای دارو و قرص‌های خارجی که متخصص تجویز می‌کند عنوان می‌شود "برای یک ماه می‌دهیم و برای ماه بعد مجددا تشریف بیاورید". مورد بعد در رابطه با زمان پرداخت فاکتورهاست که در بیمه ایران تقریبا هر شش ماه بود اما در بیمه دی بسیار طولانی‌تر است. بعضی از دوستان نیز به بیمه دی مراجعه کرده و فاکتورها را ارائه داده‌اند که بیمه به آن‌ها گفته که اگر سه ماه از فاکتورتان بگذرد دیگر برای ما قابل قبول نیست. مشکل دیگر این است که در بسیاری از شهرستان‌ها بیمه دی شعبه ندارد و برای دوستان مشکل ایجاد کرده است. طی کردن مسافت برای رسیدن به شعبه، به ویژه برای جانبازان بسیار مشکل است.

با وجود مشکلات بیمه دی که هر از گاهی از جانب نمایندگان یا تشکل‌های ایثارگری نیز مطرح می‌شود. اما بسیاری از کارشناسان حوزه مالی ایثارگران بر این باورند که مشکل جدی ایثارگران، شرکت بیمه گر نیست. مشکل تأمین هزینه‌های بیمه است که دولت باید آن را در اختیار بنیاد قرار دهد و همین کمبود بودجه، بیمه‌هایی را که در مسئله ایثارگران قدم می‌گذارند را بدنام کرده و صدای اعتراض ایثارگران را از عدم پایبندی مراکز درمانی به بیمه درآورده است.

عباسپور با خوشبینی در زمینه اجرای تعهدات بیمه در سال 98 گفت: در ماه‌های اخیر متأسفانه به دلیل عدم تأمین اعتبار مناسب و عدم پرداخت حق بیمه از سوی دولت و سازمان برنامه‌ و بودجه، مشکلاتی در پرداخت خسارت به ایثارگران عزیز و مراکز درمانی ایجاد شده است که امیدواریم با تلاش همه‌جانبه و حل این مشکل شاهد خدمات‌رسانی مطلوب به جامعه ایثارگری باشیم.

اما پیش‌تر رئیس بنیاد شهید در مورد کمبود جدی بودجه بنیاد شهید در زمینه هزینه های درمانی صحبت کرده بود. حجت‌الاسلام‌ شهیدی محلاتی مرداد ماه امسال بود که با حضور در فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران به‌صورت مستمر جلساتی را برای پیگیری مشکلات اعتباری برگزار می‌کند. عدم تخصیص اعتبار به مدت طولانی منجر به فسخ قرارداد تعدادی از مراکز درمانی با شرکت بیمه‌گر و همچنین تأخیر در پرداخت هزینه‌های درمانی ایثارگران شده است.

وقتی در تنها نشست خبری رئیس بنیاد شهید در سال 98 با خبرنگاران تعداد سوالات و چالش‌های اصحاب رسانه در مورد بیمه تکمیلی ایثارگران نیز بالا رفت، سید منصور میرمرادی، معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید نیز با تشریح وضعیت بودجه بنیاد شهید گفت: در سال 97 بودجه پیشنهادی ما به سازمان برنامه و بودجه 18 هزار و 500 میلیارد تومان بود، اما خروجی آن از معاونت بودجه 13 هزار و 900 میلیارد تومان بود که به مجلس رفت. ما با ریاست مجلس و حوزه تلفیق جلساتی داشتیم و نهایتاً همین مبلغ تصویب شد. از آنجایی که در قانون بودجه هرساله ضریبی در نظر گرفته شده و از آن کم می‌شود حدود سه درصد از این مبلغ کم شد و نهایتاً 13 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه به ما ابلاغ شد.

او ادامه داد: عملکرد سال گذشته ما مشخص است؛ از مبلغی که به بنیاد اختصاص داده شده 13 هزار و 500 میلیارد تومان مبلغ ابلاغ شده بود که می‌بایست 12 هزار و 500 میلیارد تومان را به عنوان حقوق پرداخت کنیم و این موضوع اجتناب‌ناپذیر است. مبلغ باقیمانده رقم قابل توجهی نیست؛ به این منظور حجت‌الاسلام شهیدی جلساتی با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد، وزیر بهداشت و درمان و جمعی دیگر از مسئولان دولتی تشکیل داده و اوضاع را برایشان شرح داده است. همگی درباره وضعیت اقتصادی بنیاد اتفاق نظر داشتند. بنیاد شهید برای اداره امور فقط در حوزه درمان سه هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد؛ درحالی که ما تنها هزار و 200 میلیارد تومان بودجه داریم یعنی هزار و 700 میلیارد تومان کسری به جا می‌ماند. در بنیاد شهید تمام ظرفیت‌هایمان را در حوزه‌های اقتصادی به کمک گرفتیم. فقط در فرآیند بیمه تکمیلی قریب به 400 میلیارد تومان از سایر منابع در اختیار قرار داده‌ایم.

نگاهی بر وضعیت بودجه بنیاد شهید، پاسخ بسیاری از ابهام‌ها در مورد هزینه‌های درمان ایثارگران را می‌دهد. وضعیت بودجه‌ای که در اختیار بنیاد شهید قرار داده شده، بغرنج تر از آنست که نوبت را به مشکلات شرکت‌های بیمه گر بدهد. همین کمبود اعتباری که در سال 97 و سال 98 دامن گیر بیمه تکمیلی ایثارگران بود، مادامی که از طرف دولت و سازمان برنامه و بودجه نادیده گرفته شود، پابرجا خواهد بود. چه آنکه برنده این مناقصه به جای بیمه دی، بیمه ایران یا شرکت دیگری بود. به نظر می رسد متاسفانه بررسی مشکلات شرکت‌های بیمه به مشکل ثانویه درمان ایثارگران تبدیل شده است. در نظر گرفتن راه حل‌های اساسی برای تأمین بودجه مورد نظر بنیاد شهید، توسط دولت دوازدهم می‌ـواند بخش اعظم مشکلات درمانی جامعه ایثارگر را در سال آینده حل کند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  اقتصاد دولت روحانی به روایت آمار
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جای استفاده از تجربه و ابزار دیپلماسی کجاست؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  غفلت از تهاجم فرهنگی در قرارگاه مرکزی فرهنگی
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حجت‌الاسلام انصاریان خطاب به سروش: آرزویم روضه‌خوانی برای امام حسین است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دلیل عدم حمله نظامی آمریکا به ایران به روایت جدیدترین اطلاعات محرمانه
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مبارزه با فساد بدون ملاحظه و تعدی و فقط بر مدار حق، عدل و قانون باشد/ تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  روحانی و آمریکا!
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اطرافیان «مسعود رجوی» از او چه می‌گویند؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پیام مهم سردار قاآنی به زیاد النخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   این امام جمعه‌ جان داد تا مردم کرونا نگیرند
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است