خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  رهبر انقلاب در حکمی حجت‌الاسلام شهریاری را به دبیرکلی مجمع تقریب مذاهب اسلامی منصوب کردند
  وظایفی که رهبرانقلاب برعهده نوجوانان گذاشتند
  بابت حمایت از روحانی از مردم عذرخواهی می‌کنم
  چاره ای جز نرمش مقابل آمریکا نداریم
  رحیم‌پور ازغدی: در سهمیه‌بندی بنزین شاهد بی‌کفایتی مسئولان دولتی بودیم
  خاتمی از معرفی لیست انتخاباتی به مردم ناراحت است
  دروغ رسانه‌های دولت درباره مالیات نهادهای انقلابی
  آنالیز آشوب‌های کشورهای منطقه
  تنفس مصنوعی به جریان غربگرا در آستانه انتخابات
  واکنش کاربران فضای مجازی به حمایت رضا پهلوی از تحریم‌ها
  استعفا اسم رمز انتحار سیاسی
  تاریخ از آشوب بنزینی رمزگشایی می‌کند
  انتقاد ذوالنور از کاهش بودجه دفاعی در سال ۹۹
  قالیباف مجلس را دست نظامی‌ها می‌دهد، احمدی نژاد دست لمپن‌ها
  بهزاد نبوی: نظام به روحانی اجازه بدهد تا برای حل مشکلات اقدامی بکند!
  روحیه فرماندهان جنگ را تضعیف نکنیم!
  پایان ادعای «لیست نمی‌دهیم» +جدول
  اعتراف کنیم که در انتخاب و تشخیص اینها اشتباه کردیم
  رکوردزنی رضاپهلوی در خیانت
  مجلس جوان!
  پیوند اصلاح‌طلبان و عافیت طلبان دلیل تضعیف مجلس شده
  ۵ نکته مهم حقوقی درباره نامه مطهری به رهبرانقلاب
  با روحانی تا قبل از ۱۴۰۰!
  خروج از حاکمیت شما عود کرده بود، خوب شد؟!
  بازی دوگانه اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان
  از «آبه» آبی‌گرم نمی‌شود آقای روحانی
  دروغ مذاکره که کنتور نمی‌اندازد هرچه بزرگ‌تر، بهتر!
  چهره‌های شاخص داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان
  امضای خاتمی پای لیست امید خطا بود
  دروغ مذاکره که کنتور نمی‌اندازد هرچه بزرگ‌تر، بهتر!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 252853صفحه نخست » بین المللدوشنبه، 11 آذر 1398 - 10:50
تناقض نتایج نظرسنجی‌ها با ذوق زدگی رسانه‌های غربی از تحولات ایران
شهید خبر: برای درک واکنش‌ ایرانیان می‌توان به یافته‌های دو نظرسنجی که توسط دانشگاه مریلند و مرکز نظرسنجی‌های ایران در تورنتو پس از اعتراضات۲۰۱۷ -۲۰۱۸ و اخیرا در ۲۰۱۹ میلادی انجام شده‌اند، توجه کنیم.
  

«شرمین نروانی»، مفسّر و تحلیلگر ژئوپلیتیک خاورمیانه و همکار ارشد سابق در کالج سنت آنتونی دانشگاه آکسفورد در یادداشتی در «آمریکن هرالد تریبیون» به این نکته اشاره می کند که با وجود ذوق زدگی رسانه های غربی از تحولات داخل ایران، نتایج نظرسنجی ها اما، چیز دیگری را نشان می دهد.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

۱-  داده‌های دو نظرسنجی خارجی بیانگر داستانی متفاوت از اعتراضات ایران است. منتقدان غربی بیهوده تلاش کردند از آب گل‌آلود این اعتراضات کوتاه‌مدت ماهی بگیرند: موسسه بروکینگز اعلام کرد که معترضان ایرانی قلب مشروعیت رژیم را هدف گرفته‌اند، شبکه فرانس ۲۴ پرسید: «آیا این یک انقلاب تازه در ایران است؟» و لس‌آنجلس تایمز از «سرکوب وحشیانه» مردم انتقاد کرد. آنها حتی اعتراضات لبنان و عراق را شورش منطقه‌ای علیه نفوذ ایران دانستند.

۲-   برای درک بهتر واکنش‌ ایرانیان در دو هفته اخیر بهتر است به یافته‌های دو نظرسنجی که به‌طور مشترک از سوی‌ دانشگاه مریلند و مرکز نظرسنجی‌های ایران در تورنتو که پس از اعتراضات سال‌های ۲۰۱۷ -۲۰۱۸ و ماه‌های مه، اوت و اکتبر ۲۰۱۹ میلادی انجام شده‌اند، نگاهی بیاندازیم. نظرسنجی ۲۰۱۸ نشان داد که ایرانی‌ها از رکود اقتصادی به تنگ آمده و ۸۶ درصد از آنها با افزایش نرخ بنزین مخالف بودند. در این نظرسنجی فهرستی از بزرگترین نگرانی‌های ایرانیان از بیکاری (۴۰درصد)، تا تورم و هزینه بالای زندگی (۱۳ درصد)، درآمد پایین (۷درصد)، فساد مالی و اختلاس (۶درصد)، بی‌عدالتی (۱.۴ درصد)، نبود آزادی‌های مدنی (۰.۳ درصد) ارائه شد.

۳- این ارقام حاکی است اعتراضات ۲۰۱۸ بیشتر در پاسخ به شرایط اقتصادی داخلی (و نه به دلیل راهکارهای سیاست خارجی ایران یا سرکوب گسترده‌ای که رسانه‌ها و سیاستمداران غربی در آن زمان مدعی بودند) رخ داده است. در واقع، نظرسنجی ۲۰۱۸ نشان داد فقط ۱۶ درصد از ایرانی ها با این اظهار نظر موافق بودند که «نظام سیاسی ایران نیازمند تغییرات اساسی است» و ۷۷ درصد با آن مخالف بودند.

۴- همانند اعتراضات اخیر، تظاهرات ۲۰۱۷-۲۰۱۸ نیز به آشوب‌های کوچک اما خشونت‌آمیز انجامید و نیروهای امنیتی برای پایان دادن به هرج و مرج به خیابان‌ها آمدند. اما پس از این رویدادها (و به رغم سرخط‌های بی‌شمار اخبار خارجی درباره بی‌رحمی واکنش نیروهای امنیتی) ایرانی‌ها به اتفاق از رفتار دولت با آشوبگران پشتیبانی کردند. ۶۲ درصد از شرکت‌کنندگان گفتند پلیس شدت‌عمل مناسبی علیه آشوبگران داشت و ۱۱ درصد گفتند که شدت‌عمل «بسیار اندک» بود. به طور کلی ۸۵ درصد معتقد بودند که «دولت برای متوقف کردن آشوبگرانی که از خشونت استفاده می‌کنند یا به اموال آسیب می‌زنند باید شدیدتر برخورد کند.»

۵- این واکنش ایرانی‌ها را باید با توجه به ناامنی موجود در کشورهای همسایه، تروریسم منطقه‌ای و تحت حمایت کشورهای متخاصم و افزایش مداوم تنش‌ها علیه منافع ایران پس از ریاست‌جمهوری ترامپ بررسی کرد. کارزار فشار حداکثری ترامپ فقط مسائل را وخیم‌تر کرده و ایرانی‌ها خود را در جنگ با ایالات متحده می‌بینند یعنی آماده‌باش مداوم در برابر براندازی، خرابکاری، جاسوسی، استراق‌سمع، تبلیغات و نفوذ گسترده.

۶-  ایران از اولین قربانیان جنگ سایبری آمریکا بود، زمانی که ویروس استاکس‌نت آمریکایی ـ اسرائیلی به برنامه هسته‌ای این کشور آسیب رساند. ارتش آمریکا اتاق‌های جنگی را برای افزایش مهارت رسانه‌های اجتماعی و پیشبرد تبلیغات آمریکا اختصاص داده است. ارتش بریتانیا بخش «جنگ رسانه‌های اجتماعی» را با تمرکز اولیه بر خاورمیانه راه‌اندازی کرده است. اسرائیل همواره در حال بازی تبلیغات آنلاین است و سعودی‌ها اخیرا در زمینه نفوذ در مباحث رسانه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری سنگینی کرده‌اند. بنابراین عجیب نیست که دولت ایران در بحران اخیر اینترنت را مسدود کرد.

۷- کشورهای غربی پس از بهار عربی بارها از پیوستن مردم ایران به این جنبش پشتیبانی کردند و این حمایت‌ها در اعتراضات ۲۰۱۷-۲۰۱۸ ایران اوج گرفت. در اعتراضات اخیر بار دیگر این تمایل در قالب احتمال گسترش ناآرامی‌های لبنان و عراق به ایران مطرح شد. اما ببینیم ایرانی‌ها در این‌باره چه نظری داشتند. در نظرسنجی مشترک دانشگاه مریلند و مرکز نظرسنجی تورنتو که در اکتبر ۲۰۱۹ منتشر شد، حدود ۶۱ درصد از مردم ایران از اعزام نیروی نظامی به سوریه برای مقابله با تهدید شبه‌نظامیان افراطی علیه امنیت و منافع ایران پشتیبانی کردند و ۶۶ درصد افزایش نقش منطقه‌ای ایران را خواستار شدند. حدود ۶۰ درصد از ایرانی‌ها باور داشتند در صورت پذیرفتن درخواست‌های آمریکا و پایان دادن به فعالیت‌های سپاه در سوریه واشنگتن امتیازات بیشتری درخواست خواهد کرد و فقط ۱۱درصد معتقد بودند این کار رضایت آمریکا را به دنبال خواهد داشت.

۸- نظرسنجی‌ها همچنین از افزایش بدبینی ایرانیان علیه آمریکا حکایت داشت. حدود ۸۶ درصد از مردم ایران از آمریکا حمایت نکردند و شمار افرادی که دیدگاه منفی نسبت به آمریکا داشتند از ۲۵درصد در ۲۰۱۵ به ۷۳ درصد در زمان حال رسیده است. حدود ۸۱ درصد از ایرانی‌ها گفتند که فعالیت‌های سپاه در خاورمیانه، ایران را «امن‌تر» کرده است.

۹- به رغم ادعای غربی‌ها که سپاه را سازمانی فاسد و شرور می‌دانند، امروز ۶۳ درصد از ایرانی ها باور دارند که سپاه باید در پروژه‌های ساخت‌وساز و سایر زمینه‌های اقتصادی مشارکت داشته باشد و نقش امنیتی خود را نیز ادامه بدهد. ایرانی‌ها در زمان بحران سپاه را نهادی مهم می‌دانند و ۸۹ درصد از آنها نقش سپاه در کمک به سیل‌زدگان بهار سال جاری را حیاتی دانستند.

۱۰- اگرچه بیشتر مردم ایران سوءمدیریت و فساد را عامل مشکلات اقتصادی می‌دانند اما شمار سرزنش‌کنندگان تحریم‌های آمریکا در حال افزایش است و به همین دلیل ۷۰ درصد از مردم ایران هدف‌گذاری در زمینه خودکفایی ملی را به افزایش تجارت خارجی ترجیح می‌دهند. حدود ۸۳ درصد از مردم ایران باور دارند که تحریم‌ها بر زندگی مردم عادی تاثیر گذاشته است. عجیب است که از زمان خروج آمریکا از برجام بدبینی اقتصادی در میان مردم ایران از ۶۴ درصد در ۲۰۱۸ به ۵۴ درصد در ماه گذشته کاهش یافته چون ایرانی‌ها احساس می‌کنند که آمریکا نمی‌تواند با تحریم‌ها بیش از این به ایران فشار بیاورد.

۱۱- در جبهه سیاسی، ایرانی‌ها به شکلی چشمگیر موافق سیاست خارجی و راهکارهای نظامی دولت هستند و از فعالیت‌های داخلی و منطقه‌ای سپاه و همچنین مشارکت ایران در عراق و سوریه بنا به دلایل امنیتی علیه تروریسم و تمایل برای داشتن نقش فعال منطقه‌ای پشتیبانی می‌کنند. در زمینه پشتیبانی از رهبران، اکثریت مردم ایران از قاسم سلیمانی (۸۲ درصد)، محمدجواد ظریف (۶۷ درصد) و ابراهیم رئیسی (۶۴ درصد) اعلام حمایت کرده‌اند.

۱۲- با توجه به این ارقام منصفانه است که بگوییم در افق ایران هیچ «انقلاب دوم» یا در زمینه مسائل کلیدی سیاسی، اقتصادی و امنیتی هیچ نوع شکافی بین حاکمیت و مردم مشاهده نمی‌شود. منتقدان خارجی می‌توانند رویدادهای ایران را مطابق میل خود تفسیر کنند اما تاکنون ایرانی‌ها همواره امنیت و ثبات را به انقلاب جدید ترجیح داده‌اند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  حمام خونی به نام ایران؛ پروژه خطرناکی که رهبر انقلاب آن را مهار کرد
14 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 2)
   لازم میدانم تکریم و تعظیم خود را به ملت بزرگ ایران تقدیم کنم
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  چرا بعضی‌ با جوشش انقلابی مخالف‌اند؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   نحوه احراز شهادت جانباختگان آشوبهای اخیر
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  هزینه تصمیم شما را مردم و رهبری می‌دهند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گروگان‌های بهائیت در فتنه ۸۸ دوباره به صف شدند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ماهیت واقعی FATF چیست؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   کاهش بودجه دفاعی برای دومین سال متوالی
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  آب روی آتش آشوب
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   رمز گذر از دوران «تحریم سیم‌خاردار» تا رسیدن به دوران «انهدام پهپاد آمریکایی»
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران