خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  نقدی بر مصاحبه با مدیر آمدنیوز
  روایتی از جلسات محرمانه مجلس خبرگان
  واکنش نظام اسلامی در صورت بروز دوباره فتنه از اتاق‌های عملیات اصلاح‌طلبان چیست؟
  واکنش موسوی به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
  وزارت کشور ناامنی در گچساران را تکذیب کرد
  هجمه‌ها به شورای نگهبان از سر کینه است
  هاشمی: روحانی، تمامِ عمرش در خدمت امام، انقلاب و رهبری بود
  اصلاح طلبان چون مردم را دوست داشتند از روحانی حمایت کردند
  اظهارات دوپهلوی عراقچی درباره برجام
  ظریف یکشنبه میهمان کمیسیون امنیت ملی مجلس
  اِعمال نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به تصویب رسید
  اظهارات مضحک مازنی، نماینده سلفی بگیر مجلس درباره برجام
  رئیس مجلس: محور اصلی قانون‌گذاری در پساکرونا، جلوگیری از تحریم‌های ظالمانه باشد
  واکنش موسوی به ادعای آمریکایی‌ها بر توقیف شناور ایرانی
  آمریکا تلاش می‌کند در زمینه ارز دچار مشکل شویم
  بنیاد مستضعفان هزینه زیرساخت‌های اساسی چابهار را تقبل می‌کند
  مروری بر توطئه­‌ها علیه جان امام خمینی
  تا حالا می‌گفتیم تقصیر احمدی‌نژاد است حالا بگویید تقصیر مجلس است
  اسب‌های تروا
  تاجگردون نتوانست درباره اتهامات مالی‌ خود شفاف‌سازی کند
  ثروت‌های نامشروع افراد را به بیت المال یا صاحب آن برمی‌گردانیم
  چرا کسی از شهردار تهران درخواست استعفا نکرد؟
  اکران فصل دوم نمایشنامه حادثه نطنز به کارگردانی بی‌بی‌سی
  شکست در برابر کرونا به دلیل اقتصاد متأثر از تحریم بود
  برخی ادعاها در خصوص سند ۲۵ ساله همکاری‌های دو کشور حتی ارزش تکذیب هم ندارد
  اگر برجام موشکی را امضا کنیم، گرانی رفع می شود
  اگر برجام موشکی را امضا کنیم، گرانی رفع می شود
  آثار مخرب تحریم‌های دولتمردان غربی را نباید نادیده گرفت
  تربیت معنوی رمز مقابله با وجه تهدیدکنندگی فضای مجازی است
  بدعهدی غرب و کشورهای سرسپرده آمریکا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 251797صفحه نخست » سیاستدوشنبه، 27 آبان 1398 - 20:20
رئیس‌جمهور خود را فدای مردم کرد
شهید خبر: سخنگوی دولت گفت: نظام جمهوری اسلامی و دولت ایران اعتراض را حق همه مردم می‌داند اما معترض با اغتشاش‌گر متفاوت است.
  

علی ربیعی ظهر امروز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره افزایش قیمت بنزین،  گفت: با توجه به تصمیم مهم و ملی اجرای طرح حمایتی-معیشتی دولت با منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین در این نشست از معاونین وزارتخانه ها و مسئولین دستگاه‌های اجرایی ذیربط خواهش کردم که برای بازکردن و تبیین ابعاد مختلف حضور داشته باشند.

وی افزود: همه آگاهیم و به خوبی می‌دانیم که موضوع اصلاح قیمت حامل‌های انرژی به خصوص قیمت بنزین از مسائلی بوده است که همواره طی ۶۰ سال گذشته ایران، موضوعات مهم و چالش برانگیزی را به وجود آورده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه مسائل متعددی برای اثبات ضرورت این اصلاح قیمت‌ها همواره بیان می‌شده و وجود دارد، اظهار داشت: در شرایط حاضر که کشور ما با بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی روبرو شده است، می توان ادعا کرد که ضروری ترین دلیل برای این اصلاح، تلاش برای برقراری عدالت اجتماعی یا دست کم حرکت به این سمت بوده است.

ربیعی با اشاره به اینکه ما در شرایطی هستیم که اقشار نیازمند جامعه تحت فشار اقتصادی هستند و دولت خود را موظف به حمایت از این اقشار می داند، تاکید کرد: هدف این بود که تا جایی که می توانیم به قدرت خرید خانوارهای متوسط کم درآمد بیافزاییم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: این حمایت باید از محل و منبع مشخص تأمین می‌شد اما درآمدهای دولت با توجه به کاهش صادرات نفت بسیار کاهش پیدا کرده بود. امروز اداره کشور با صادرات سایر منابع به دست می‌آید و مالیاتی که صورت می‌گیرد یکی از هنرمندی های بزرگ دولت بوده است و خوشبختانه در این میان حتی کارهای زیربنایی و کارهای ساخت و ساز هم معطل نمانده است.

ربیعی با تاکید براینکه امکان تامین برنامه حمایتی-معیشتی، فقط از محل افزایش قیمت بنزین میسر بود، گفت: راه دیگری که می‌توانستیم اتخاذ کنیم افزایش مالیات‌ها بود که مکانیزم افزایش مالیات‌ها برای حمایت اجتماعی هم با توجه به ضرورت رونق تولید و ایجاد اشتغال و شاید فشار بیش از اندازه برای حمایت اجتماعی عملی منطقی و علمی نبود.

وی افزود: بهترین منبع برای تامین مالی حمایت از اقشار پایین جامعه توقف یارانه اقشار برخوردار جامعه و پرداخت به افشار پایین بود.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکهآخرین بررسی هایی که مشاهده می‌شود این است که خانوارهای برخوردار متعلق به دهک های بالای جامعه، بیشترین بهره مندی را از یارانه بنزین را داشتند، اظهار داشت: به گونه‌ای که خانوارهای برخوردار ۲۳ برابر بیشتر از دهک‌های پایین جامعه از یارانه ها بهره مند می شدند.

ربیعی تاکید کرد: این تصمیمات از نوع تصمیمات دشوار و سخت بود. منطقی ترین روش ممکن اصلاح در وضعیت یارانه‌های بنزین بود. همانطور که عرض کردم این موضوع تازه ای نیست و در همه ۶۰ سال گذشته وقتی می‌خواهیم در مورد بیماری اقتصادی ایران صحبت کنیم یکی از این بحث‌ها یارانه های پنهان و ناعادلانه توزیع کردن درآمد در جامعه و یکسان پرداخت کردن یارانه‌ها بوده است.

وی خاطر نشان کرد: حتی درخصوص برداشتن کامل یارانه بنزین هم بارها در دولت‌های مختلف بحث‌هایی صورت گرفت و خیلی‌ها معتقدند که علت اصلی بیماری اقتصادی کشور همین یارانه‌های سوخت است. دولت های زیادی در این خصوص اقداماتی را صورت داده اند.

سخنگوی دولت گفت: من می‌خواهم اعلام کنم که آثار مثبت این تصمیمات در میان مدت و درازمدت دیده می شود. این مساله در کوتاه مدت هم نیازمند این بوده است که همراه با این اصلاحات از زندگی مردم هم مراقبت کنیم، بنابراین کاری که دولت صورت داد ضمن انجام اصلاحات در ساختارهای یارانه‌ای با اختصاص دادن کل منابع حاصل از این طرح نه به همه کشور و نه مجددا توزیع ناعادلانه بلکه به بیش از ۶۰ میلیون نفر از افرادی که با توجه به شرایط جدید زندگی شان دچار مشکل می‌شود، اختصاص یابد.

ربیعی تصریح کرد: دولت به خوبی واقف بود که در این شرایط دست زدن به اصلاح ساختاری و قیمت طبعاتی برای محبوبیت و مقبولیت خواهد داشت. به نظر من رئیس‌جمهور خود را فدای مصالح کلان کشور و مردم کرد.

وی گفت: دولت با شجاعت تمام تصمیم گرفت تا بخشی از اصلاح قیمت بنزین را با هماهنگی و رایزنی که با سران قوا، بخش‌ها و کارشناسان مختلف صورت داد انتخاب کند و همانگونه که اعلام کردم تمام درآمد ناشی از این هم برای تقویت و حمایت از طبقات متوسط به پایین هزینه خواهد شد.

ربیعی تاکید کرد: این سوال وجود دارد که آیا این سیاست، سیاست درستی بود؟ من می‌خواهم بگویم علاوه بر سیاست عادلانه کردن، ما اتفاقاً این بار به همه مردم یارانه ها نمی دهیم. ما جهت‌گیری که نسبت به ۶۰ میلیون نفر از جامعه ایران انجام دادیم در حقیقت سیاست عادلانه کردن و برخورداری عادلانه از درآمدهای کشور بود که در این طرح نهفته است.

سخنگوی دولت ادامه داد: علاوه بر این، مبارزه با قاچاق کالا و قاچاق سوخت با اجرای این طرح محقق می‌شود. چرا ما باید یارانه استفاده سوخت در کشورهای دیگر را بدهیم؟ مدیریت مصرف، امکان صادرات و جلوگیری از فساد و رانت هایی که در یارانه ها نهفته است از آثار مثبتی است که اجرای این طرح در اقتصاد ایران خواهد داشت.

وی افزود: البته خیلی از سیاست‌ها در عین اینکه مفید است اما تبعاتی هم خواهد داشت به همین خاطر دولت، سایر ارکان نظام را در جریان این سیاست قرارداد و سایر ارکان نیز بر ضرورت اتخاذ این تصمیم در سه جلسه مختلف تاکید کردند.

ربیعی گفت: خوشحالیم که این مصوبه با توجه به اینکه سران سه قوه تائید کرده بودند، مورد نظر و موافقت مقام معظم رهبری هم قرار گرفت و  رهبر معظم انقلاب هم به همین دلیل و با علم به اینکه تصمیم گیری درباره این اصلاح ساختاری پس از جلسات متعدد کارشناسی و تصمیم گیری به تصویب رسیده بود، شجاعانه از آن حمایت کردند و همه آن را نیز به حمایت از آن فراخواندند.

 سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: همه تصمیمات در این حد و اندازه که با عنوان اصلاح ساختاری از آن یاد می‌کنیم دارای موافقان و مخالفانی هم است، هر طرحی در آغاز با مشکلاتی مواجه می‌شود که در ادامه مسیر با نقدهای سازنده و نظرات کارشناسان و خبرگان حوزه کامل تر خواهد شد. دولت همواره اعتراضات موافقان و مخالفان خود را شنیده و درخصوص این طرح نیز گوش شنوا خواهد داشت.

وی افزود: ازجمله نکاتی که دولت با دقت به آن توجه کرد، نگرانی ها و دغدغه های مردم عزیز درخصوص اجرای این طرح بود که مثلا اتفاق نیفتاد که بر اثر این طرح تورم افزایش پیدا کند یا بازتوزیع منافع، مقطعی نباشد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اتفاقاتی که تاسف برانگیز بود و طی سه روز گذشته رخ داد از جنس نگرانی و دلشوره داشتن برای معیشت و اعتراض به یک تصمیم نبود، متاسفانه ما دیدیم که برخی به بهانه اجرای مصوبه افزایش قیمت بنزین، به اغتشاش های نامتعارف، آتش زدن بانکها، حمله به مراکز انتظامی و نظامی، حمله به زیرساخت هایی مثل گاز و مخابرات، حمله به اموال خصوصی مردم اقدام کردند.

وی افزود: در برخی از موارد و شهرها گزارشاتی را ما داریم که از سلاح گرم و سرد به طور مکرر استفاده کردند. متاسفانه تعدادی از ماموران امنیتی و انتظامی را مورد حمله قرار دادند؛ از گروگان‌گیری تا شهادت که من به خانواده‌های آنها تبریک و تسلیت می‌گویم.

ربیعی خاطرنشان کرد: آتش زدن پمپ بنزین ها که بعضاً منجر به جراحت و سوختگی کارگران جایگاه‌ها شد یا لطمه زدن به اموال عمومی. ما در این مدت گزارشات زیادی از پلیس ۱۱۰ داشتیم. درخواست های زیادی در شهرها از پلیس برای پیشگیری از این حرکت‌ها و ایجاد آرامش و جلوگیری از غارت ها صورت گرفته است. قطعاً  حساب معترضینی که ما چیزی جز خدمت به آنها نداریم و برای آنها آمده‌ایم، قطعاً حساب آنهایی که نگران معیشت و زندگی خودشان هستند با کسانی که با سلاحی که دارای گلوله های متعارف دولتی نیست دست به تیراندازی زدند، جداست.

سخنگوی دولت تاکید کرد: رفتار آنها با رفتارهای تروریست های قدیمی که ما در کشور داشتیم و همواره سال‌ها با عملیات تروریستی انتظار شکستن و کوچک شدن ایران را داشتند و با این سیاست‌ها و نسخه هایی که علیه ما پیچیده اند، منطبق است.

ربیعی گفت: در حوادث روزهای اخیر مردم گزارشات زیادی را ارائه دادند که عده ای با ماسک صورت خود را پوشیده اند و با شیوه‌های کاملا حرفه‌ای، خشونت بسیار بالایی را به خرج می دهند. همین جا اعلام می‌کنم که نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت ایران اعتراض را حق همه مردم می‌داند اما معترض با اغتشاشگر متفاوت است.

وی ادامه داد: اغتشاشگری که با اسلحه در خیابان حضور پیدا کرده و تخریب می‌کند و اموال را آتش می‌زند قطعاً با معترضی که نسبت به وضعیت خود می‌خواهد اعتراض مدنی داشته باشد متفاوت است. خدا را شکر که مردم ایران صف خود را از این افراد جدا کردند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: اغتشاشگران می‌خواهند فضایی را درست کنند که صدای به حق معترضین دلسوز هم شنیده نشود. خوشبختانه به سرعت مرزها جدا شده است و به همین دلیل مردم هم صف را جدا کردند و من فکر می‌کنم ما امروز بیش از ۸۰ درصد نسبت به دیروز وضعیت آرامتری را داشتیم، مسائل جزئی مانده است که فردا و پس فردا مسائل خاصی را از جهت افشاگری نخواهیم داشت و نوبت سخن گفتن بیشتر با مردم و شنیدن صدای مردم خواهد بود. در هیاهوی تیراندازی ها، عربده کشی ها و حمله ها صدای به حق مردم کمتر شنیده خواهد شد.

ربیعی گفت: عجیب آن است که آمریکا و مقامات این کشور که بزرگترین جنایت را با اعمال فشارهای حداکثری و ظالمانه ترین تحریم ها علیه ملت ایران انجام داده اند به مردم ایران پیام می‌دهند که ما از این اعتراضات حمایت می‌کنیم. از آقای پمپئو که با بی شرمی هر چه تمام تر از تحریم های حداکثری علیه ملت ایران دفاع و طراحی می کند انتظاری جز این نیست که از اغتشاشگران حمایت کند.

سخنگوی دولت گفت: شما به مردم خودتان هم در انتخابات دروغ گفتید، شما مردم خودتان را فریب دادید که این روزها در کنگره مباحث آن نمایان شده است. شما به هیچ کجای دنیا آزادی و دموکراسی و مردم‌سالاری و رشد و توسعه نبرده اید، این را مردم ما به خوبی آگاه هستند.

 وی افزود: خوشبختانه شواهد ما هم نشان می‌دهد که از دیروز حتی برخی از افرادی که به طور هیجانی در  برخی از این تجمعات حضور داشتند، دیگر حضور ندارند. اما ما برای اینها هم احترام قائلیم و آنها هم حق دارند که اعتراض خودشان را داشته باشند.

 ربیعی تاکید کرد: کشور ما چه با تحریم و چه بدون تحریم، نیازمند اصلاحات ساختار اقتصادی هستیم و در همین برهه هاست که شجاعت و مسئولیت‌پذیری اشخاص و جریان ها و جناح های سیاسی و بیداری و بصیرت و هوشیاری ملت نمایان می‌شود. در این ایام سخت است که معلوم می‌شود چه کسانی پای منافع ملی ایستاده اند و حاضرند برای آنها هزینه دهند و چه کسانی به دنبال کار خودشان هستند و سعی می‌کنند از درون حوادث برای خودشان منافع کوچک جناحی و محبوبیت های گذرا کسب کنند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: موضع‌گیری مقام معظم رهبری به همه ما درس داد و نشان داد که با آگاهی و تسلط به مصالح ملی، شجاعانه در برهه‌ای خطرناک که برخی مدعیان خود را کنار می کشند پا به میدان می‌گذارند و ما از ایشان مجدداً سپاسگزاری می کنیم. امیدواریم که با کمک و درایت مردم فهیم که تا همین الان با صبوری و مقاومت ایستاده‌اند و نقش خود را ایفا کرده اند، بتوانیم این طرح را به طور کامل اجرا کرده و آثار مثبت آن را نمایان کنیم و بتوانیم به عواقبی که مردم ایران نگران آن هستند، پاسخ بدهیم.

ربیعی در ادامه این نشست خبری تاکید کرد: در این طرح کارگران و بازنشستگان بیمه‌های تامین اجتماعی صندوق روستاییان و عشایر و حقوق بگیران ثابت و زنان سرپرست خانوار هم مشمول هستند. این طرح هم برش اقشاری و هم برش درآمدی دارد. گروه های زیادی از مزد بگیران ثابت در این طرح هستند. نگرانی ما از کسانی است که اطلاعاتی ازآنها ثبت نشده است. باز هم جای نگرانی نداریم و ممکن است تعدادی از افراد را ندیده باشیم که در سامانه ای با ۲۰۰ کلمه توضیح خواهند داد که به چه دلیل خود را ذی نفع می دانند و به ما هم اجازه بررسی می دهند. از همین روز اول آنها صاحب حق محسوب خواهند شد و اگر سه ماه دیگر و بیشتر هم اعتراض کنند از روز اول برایشان محاسبه خواهد شد.

ربیعی در ادامه با تاکید بر اینکه طرح افزایش قیمت بنزین به موجب قانون برنامه ششم توسعه بوده است و صرفا به این دولت اختصاص ندارد و در دولت های آینده نیز ادامه خواهد داشت، گفت: سایر قوا و مقام معظم رهبری هم از این طرح حمایت کردند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  اقتصاد دولت روحانی به روایت آمار
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حجت‌الاسلام انصاریان خطاب به سروش: آرزویم روضه‌خوانی برای امام حسین است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دلیل عدم حمله نظامی آمریکا به ایران به روایت جدیدترین اطلاعات محرمانه
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مبارزه با فساد بدون ملاحظه و تعدی و فقط بر مدار حق، عدل و قانون باشد/ تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  برای دفاع از حرم آفریده شده بود
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سعید اوحدی، الگوی مدیران در جمهوری اسلامی
4 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  پشت پرده گمانه‌زنی رسانه‌های غربی درباره حادثه نطنز
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سرنوشت عامل انفجار حزب جمهوری چه شد؟
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  انتقاد شدید آیت‌الله نوری‌همدانی از مسئولان / مردم مشکل معیشت دارند
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آقای خوئینی‌ها! از کجا دیکته شده بود؟
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است