خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  ستون پنجم دشمن متلاشی شد
  مردودی مدعیان اصلاحات در آزمون بنزین
  اولین همکار داخلی آمدنیوز بازداشت شد
  دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم/ دور زدن تحریم یک تاکتیک است و مصون‌سازی کشور از تحریم یک راهبرد
  فرض کنید رهبری نیامده بود!
  دایه مهربان‌تر از مادر برای ملت ایران!
  نظر ظریف درباره اعلام حمایت مقامات آمریکایی از مردم ایران
  چند نکته درباره توصیه‌های رهبر انقلاب به رئیس جمهور درباره سهمیه‌بندی بنزین
  ایران در کنار مردم یمن می‌ایستد
  ساماندهی زنان جوان برای تحریک اغتشاش‌گران
  روایت میدانی از حلقه‌های آشوب
  حمایت رهبری از تصمیم سران قوا شجاعانه بود
  روی دیگر نفوذ در حوادث اخیر
  اراذل اجاره‌ای قرآن را هم به آتش کشیدند
  اگر می‌توانید بسم‌الله وگرنه، برخورد با اشرار را به ما بسپارید
  حکم اشرار و آتش زدن اموال دولتی چیست؟
  مردم آشوب‌طلبان را به نهادهای امنیتی و قضایی معرفی کنند
  زم در حال اطلاعات دادن است
  دلایل حمایت رهبرانقلاب از تصمیم سران قوا
  اعتراف لیدرهای اغتشاشات به آموزش در خارج از کشور
  اگر دموکرات ها برگردند، برجام احیا می شود!
  عبدی: فتنه ۷۸ مدنی‌ترین اعتراضات بود!
  استاندار تهران: ‌آشوبگران ‌در اغتشاشات غرب تهران بومی نبودند
  رئیس‌جمهور خود را فدای مردم کرد
  دلایل حمایت رهبرانقلاب از تصمیم سران قوا
  دولت مسبب افزایش تنش‌ها در کشور است
  صف مردم از اخلالگران جداست
  حقی که خوب ادا نشد!
  دم خروس کانال‌های ضدانقلاب با قطعی اینترنت بیرون زد
  تقلای مدعیان اصلاحات برای تحمیل FATF
- اندازه متن: + -  کد خبر: 250438صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریدوشنبه، 13 آبان 1398 - 11:00
تعداد عجیب و فریز شده "زائران ایرانی اربعین"
 تعداد عجیب و فریز شده "زائران ایرانی اربعین" شهید خبر: در اربعین امسال، حضور حداقل ۵ میلیون زائر ایرانی پیش‌بینی‌ می‌شد اما چرا این پیش‌بینی محقق نشد؟! آیا انجام تبلیغات پرحجم رسانه‌ای برای القای اینکه "موکب‌های مستقر در طریق‌های عراق دیگر حتی توان تامین آب شرب زائران را هم ندارند!" عامل این مسئله نشد؟!
  

پیاده‌روی اربعین طی سالیان اخیر به "بزرگترین اجتماع انسانی در جهان" تبدیل شده و هر ساله حدود 25 تا 30 میلیون نفر از شیعیان، اهل تسنن، مسحیان و از ادیان مختلف جهان در ایام منتهی به اربعین حسینی از کشورهای عراق، ایران، لبنان، افغانستان، پاکستان و .... در این اجتماع عظیم شرکت می‌کنند.

در مقطعی این پیاده‌روی به ویژه در ایام حکومت بعث عراق به سرکردگی صدام، کم‌رنگ و به صورت مخفیانه انجام می‌شد و در این مسیر، مردانی بزرگ زندانی و حتی اعدام شدند چراکه رژیم بعثی عراق، پیاده‌روی اربعین حسینی را جرم می‌دانست اما اکنون پیاده‌روی اربعین به یک گردهمایی جهانی و میلیونی و فرصتی بزرگ برای عرض اندام جهان اسلام تبدیل شده و هر ساله نیز بر این جمع میلیونی افزوده می‌شود به گونه‌ای که امسال بیش از 25 میلیون نفر در این مراسم باشکوه شرکت کردند که 3 میلیون و 100 هزار نفر از زائران اربعین امسال، ایرانی‌ بودند.

جمعیت 3 میلیون و 100 هزار نفری زائران اربعین کشورمان در حالی است که برای مناسک اربعین امسال با توجه به لغو روادید عراق، حداقل جمعیت 5 میلیون نفری پیش‌بینی‌ می‌شد اما چرا این پیش‌بینی محقق نشد؟!

با لغو ویزا از سوی کشور عراق، از ماه‌ها پیش افزایش چشمگیر زائران ایرانی برای حضور در مراسم اربعین از سوی مسئولان مربوطه و نهادهای مرتبط مطرح می‌شد اما عملاً در روزهای منتهی به اربعین حسینی و با مشاهد حجم روزافزون تعداد زائران ایرانی عازم کربلای معلی‌، متاسفانه تلاش‌های پیدا و پنهایی در قالب تبلیغات رسانه‌ای و اقدامات مختلف برای جلوگیری از ادامه روند سعودی تعداد زائران ایران اربعین صورت گرفت!

در روزهای منتهی به اربعین حسینی امسال و در حالی که حتی 2 تا 3 هفته به روز اربعین باقی بود، مرزهای خروجی کشورمان به عراق به ویژه مرز مهران، مملو از زائران ایرانی بود و گزارش‌های روزانه از مرزها حکایت از رشد تصاعدی زائران اربعین داشت اما ناگهان تبلیغات خاصی از سوی برخی دستگاه‌های ذی‌ربط برای جلوگیری از روند افزایشی تعداد زائران اربعین آغاز شد و به صورت دائم در قالب‌های مختلف اعلام می‌شد که امکانات و تسهیلات فراهم شده در عراق و از سوی موکب‌های مستقر در مسیرهای پیاده‌روی به سمت کربلای معلی دیگر کفاف حجم بیشتری از زائران را نمی‌دهد!

آغاز این حرکت عجیب و قابل تامل در اطلاعیه رسمی وزارت خارجه کشورمان کاملا مشهود بود! وزارت امور خارجه در 11 مهر ماه امسال (16 روز مانده به اربعین حسینی) با صدور بیانه‌ای رسمی به بهانه برخی ناآرمی‌های محدود در برخی نقاط عراق "از زائران اربعین حسینی خواست تا آرام شدن شرایط در عراق، از سفر به این کشور پرهیز کنند!!"

 سامانه سماح (سامانه رسمی ثبت‌نام اربعین) نیز در روزهای منتهی به اربعین با ارسال پیامکی خطاب به زائران اربعین اعلام کرد: «با توجه به عدم استقرار موکب‌ها و ایستگاه‌های خدماتی در مسیرهای راهپیمایی زائران اربعین حسینی و نیز اغتشاشات اخیر در بعضی شهرهای عراق، توصیه می‌شود نسبت به حرکت به سمت مرزها تعجیل نکنید.»

در ادامه همین تبلیغات پرحجم قابل‌تامل حتی رئیس سازمان حج و زیارت در روز 21 مهر ماه گفت: "مردم عراق خالصانه همه داشته‌های خود را برای پذیرایی از زائران اباعبدالله به کار گرفته‌اند اما زیرساخت‌های حمل و نقلی و جاده‌ای این کشور پاسخگوی نیازهای این حجم گسترده جمعیت نیست و هم اینک شاهد بروز کمبود آب در نجف هستیم!"

اما جریان تبلیغات پرحجم برای منصرف کردن افرادی که خود را از ایران آماده عزیمت به سفر اربعین می‌کردند به این موارد محدود نشد؛ در ادامه و در حالیکه حدود 6 تا 7 روز به روز اربعین حسینی امسال مانده بود، تبلیغات پرحجمی نیز از سوی برخی رسانه‌ها آغاز شد مبنی بر اینکه "موکب‌های مستقر در طریق‌ها دیگر حتی توان تامین آب شرب و غذای زائران را ندارند و گویی عن‌قریب است که زائران اربعین از شدت گرسنگی و تشنگی،‌ جان بسپارند!!"

در نهایت، تبلیغاتی از این دست باعث ایجاد این ذهنیت برای زائران مهیای حرکت به مرزها شد که در صورت ورود به عراق، حتی امکان تهیه یک تکه نان خشک و یک جرعه آب هم برای زائران فراهم نیست!!

بنابر مشاهدات خبرنگار اعزامی تسنیم به عراق در ایام اربعین، تاثیر این حجم از تبلیغات ناصحیح و ارائه اطلاعات غلط به مردم از وضعیت خدمات‌رسانی به مردم به حدی بود که یک هفته مانده به اربعین امسال که قاعدتاً طبق روال سال‌های پیش باید شاهد بیشترین حجم زائران ورودی به عراق از مرزهای زمینی می‌بودیم، در این چند روز منتهی به اربعین، تعداد زائران ورودی به عراق به شدت نسبت به سال‌های گذشته، کاهش بسیار محسوسی یافت!

بهترین و روشن‌ترین شاهد و دلیل برای چنین مدعایی "مقایسه تعداد زائران خروجی از مرز مهران در دو تاریخ متفاوت قبل از اربعین است؛" تاریخ اول مربوط به مثلاً 16 یا 17 مهر ماه (11 روز مانده به اربعین حسینی و قبل از شروع تبلیغات منفی همراه با ارائه آمار ناصحیح درباره وضعیت خدمات‌دهی به زائران) و تاریخ دوم مربوط به مثلاً 21 یا 22 مهر ماه ( حدود 6 روز مانده به اربعین و بعد از آغاز تبلیغات گسترده با مضمون نبود خدمات حداقلی برای زائران اربعین).

مقایسه آمار رسمی خروجی زائران کشورمان از مرز زمینی مهران در این دو تاریخ به روشنی نشان می‌هد که در تاریخ دوم یعنی حدود 22 مهر ماه، تعداد زائران خروجی به عراق با وجود نزدیک‌تر شدن به روز اربعین با افت بسیار محسوسی نسبت به تاریخ اول یعنی حدود 16 مهر ماه مواجه شده و حجم زائران در حوالی 16 یا 17 مهر ماه، چندیدن برابر خروجی زائران کشورمان در مقایسه با تاریخ 22 مهر ماه بوده است!

بنابراین به نظر می‌رسد عامل اصلی محقق نشدن پیش‌بینی حضور حداقل 5 میلیون زائر ایرانی‌ در مراسم اربعین امسال و تقلیل آن به عدد 3 میلیون زائر، فضاسازی‌های رسانه‌ای بر اساس ارائه آمار و اطلاعات غلط به مردم کشورمان از وضعیت خدمات‌رسانی در اربعین امسال در عراق بوده است.

اگر در مراسم اربعین امسال شاهد این حجم از تبلیغات قابل‌تامل و ارائه اطلاعات ناصحیح نمی‌بودیم، با توجه به لغو ویزای عراق برای زائران ایرانی، رسیدن به عدد 5 میلیون زائر ایرانی اربعین اصلاً دور از ذهن و دست‌نیافتنی نمی‌بود.

وجود برخی ناامنی‌های اخیر و کمبود برخی زیرساخت‌های ضروری در عراق را نمی‌توان انکار کرد اما به گواه اکثر غریب به اتفاق زائرانی که امسال در ایام اربعین به عراق سفر کردند، هیچ خلل و کمبودی در میزان پذیرایی از زائران توسط موکب‌های عراقی و ایرانی مستقر در مسیرهای پیاده‌روی عراق به سمت کربلا وجود نداشت بلکه میزان، شکل، نظم، کمیت‌و‌کیفیت خدمات‌دهی به زائران اربعین امسال به مراتب بهتر و بیشتر از سال‌های قبل بود و امسال با این میزان از خدمات فراهم شده برای زائران از سوی موکب‌داران، امکان پذیرایی از سقف بسیار بالاتری از زائران اربعین فراهم بود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1398/8/13 - 18:25 |     0     0     |
والا زائرا که از امکانات خیلی راضی بودن فقط رسانه ها راضی نیستن انگار

ناشناس
| 1398/8/14 - 17:41 |     0     0     |
بعضی افراد خیلی زود رفته بودند و هنوز موکب ها کامل راه نیفتاده بودند به قول یکی ار رفقا هنوز جابر حرکتش رو شروع نکرده اینها رفتند
2 بیشترین حجم تردد زوار از روز چهارشنبه 17 مهر از تهران شروع شد دلیلش هم مشخصه کسی که از تهران راه می افته و برا هفته بعد مرخصی گرفته با توجه به اینکه 5 شنبه وجمعه هم تعطیل باشه دیگه تا شنبه و... وای نمیسه و راه می افته و یکباره توی این سه روز مرز ترکید...
3 به قول یکی از نظریه پردازان مدیریت دولتی اگه شما یه بیابان رو به مدیران دولتی بدید سال بعد با کمبود شن مواجه میشید!!!!
مدیریت اربعین هم از عهده مدیران و کارکنان دولتی بر نمیاد!!! 4ماه برنامه ریزی میکنند بعدش غافلگیر میشن!!!!


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  مذاکره با آمریکا هیچ نتیجه‌ای ندارد؛ چون قطعا هیچ امتیازی نمی‌دهند
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گلزار بی سر و سامان شهدای مظلوم مدافع حرم در بهشت زهرای تهران/وقتی خانواده شهدا جور مدیران بهشت زهرا را می کشند
25 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 19)
  امیر صباحی فرد: پهپاد متجاوز قبل از رسیدن به اماکن حساس توسط سامانه های بومی منهدم شد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جزئیات عملیات ناکام اسرائیل برای ترور شخصیتی حاج قاسم
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  چه کسی مملکت را تعطیل کرده است؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   با افتخار پاسدار هستم
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  43 دانش‌آموز خاص !
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   همه راه‌ها بر روی دشمن بسته است
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  در حوزه‌های موشکی‌ و مخابرات و پهپادی و رادار حرف‌های اساسی داریم
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   شهدای اقتدار
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران