خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  اعتراف عارف به ناکارآمدی فراکسیون امید و دولت
  اصلاح طلبان چگونه از ظریف چهره افسانه‌ای درست کردند؟
  واکنش رسانه‌های اصلاح‌طلب در مقابل کشتار مردم آمریکا چیست؟
  جامعه توحیدی و غیرتوحیدی از منظر امام خمینی (ره)
  راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست، تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است
  وصیت امام درباره اعتبارنامه نمایندگان مساله‌دار
  بعد از شهید سلیمانی دومین چهره اثرگذار شدم!
  زاکانی چگونه طراحی چندماهه اصلاح طلبان برای مجلس یازدهم را بهم ریخت؟!
  تقدیر حزب منتسب به کروبی از مطهری به عنوان نماینده شجاع!
  مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی‌حاصل و پرضرر ارزیابی می‌کند
  شرّ خود را کم کنید دولت می‌تواند خدمت کند
  فراکسیون امید یا فراکسیون امید بر باد ده؟
  گرانی مسکن یا قتل رومینا؛ کدامیک تهدید تمدنی است؟
  حجاریان: بنا بود عده‌ای از فرماندهان سپاه مجازات شوند!
  مجلس یازدهم آماده دریافت لوایح دولت برای حل مشکلات جوانان است
  این مجلس، نماینده همه مردم ایران است حتی کسانی که رای ندادند
  اژدها وارد می‌شود
  سازمان ملل: ۲۰ درصد مبتلایان به کرونا در یمن جان باختند
  توئیت‌های جلیلی درباره مجلس یازدهم
  تاثیر نگرش سردار سلیمانی در پیوند منافع ایران و جهان اسلام
  ایران با محاسبات دقیق تحریم‌های آمریکا و انگلیس را شکست
  تلاش «بهار» برای رسوایی سازمان مجاهدین
  معصومه ابتکار: محتوای سند ۲۰۳۰ مترقی است
  پیام وحدت اصول‌گرایان به تخریب‌چی‌های اصلاح‌طلب
  رهبر انقلاب درگذشت آیت‌الله محجوب را تسلیت گفتند
  اقتدار در حیاط خلوت آمریکا +دانلود
  مجلس تلاش ویژه‌ای درباره معیشت طبقات ضعیف خواهد داشت
  شفافیت نماینده جوان
  حامیان نجفی خون‌خواه «رومینا» !
  زنگنه چگونه توانست وزیر بماند؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 248642صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریسه شنبه، 16 مهر 1398 - 14:30
مولانا چگونه آمریکا را تسخیر کرد؟
شهیدخبر: رضا اسماعیلی معتقد است: امروزه به خاطر تعلل‌هایی که در سیاست‌گذاری‌های فرهنگی وجود دارد، اصحاب فکر و فرهنگ که وارثان اصلی این عرصه‌اند، به حاشیه رانده شده‌ و فلان جوان هنرپیشه و فوتبالیست برای جوانان الگو شده‌اند.
  

دومین نشست از سلسله نشست‌های «راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم در حوزه فرهنگ، ادب و هنر» با مشارکت انجمن قلم ایران و خبرگزاری تسنیم در این خبرگزاری برگزار شد. مصطفی محدثی خراسانی و کامران شرفشاهی میهمانان این نشست بودند و رضا اسماعیلی، شاعر و پژوهشگر، نیز مدیریت این جلسه را برعهده داشت.

در این جلسه که با محوریت «بیانیه گام دوم، فرهنگ و جوانان» برگزار شد، موضوعات مختلفی از جمله تأثیر سپردن مسئولیت به جوانان در عرصه فرهنگ بر پویایی و عدالت‌طلبی جامعه، بررسی تجربه‌های موفق در این زمینه و وضعیت شعر اعتراض امروز طرح و بررسی شد. بخش دوم این نشست که در ادامه منتشر می‌شود، به مسئولیت اهل قلم در اجرای مفاد بیانیه گام دوم در حوزه فرهنگ و هنر اختصاص داشت. چرایی بی‌توجهی اهالی قلم نسبت به برخی از موضوعات جاری در جامعه موضوع بخش دیگر این نشست بود. شرفشاهی در این رابطه می‌گوید: مشکل از اهل قلم نیست، مشکل از سوی مدیریت فرهنگی کشور است که نمی‌گذارند صدای اهل قلم به گوش  مسئولان برسد. شاعران آثار متعددی دارند، اگر تحولی در مدیریت فرهنگی ما صورت بگیرد و افرادی بیایند که دردمند و متعهد باشند، می‌توان امید داشت که صدای این دسته از اهالی قلم به گوش مسئولان برسد. 

بخش دیگر این نشست به سوء مدیریت‌ها در بخش فرهنگ و نبود عدالت در این زمینه اختصاص داشت. به گفته اسماعیلی، در سال‌های گذشته سلبریتی‌ها نماد و نشانه فرهنگ شده‌اند و برخی از اهالی فرهنگ که سال‌هاست مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند، بساز و بفروش. مشروح این بخش از نشست را می‌توانید در ادامه بخوانید:

*اسماعیلی: یکی از جریان‌هایی که در سال‌های اخیر بسیار به آن دامن زده می‌شود، تطهیر نظام پهلوی و تحریف تاریخ انقلاب اسلامی است. ما در شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم که برخی از افراد با آب و تاب نظام پهلوی را برجسته می‌کنند و خدمات نظام اسلامی را حقیر جلوه می‌دهند؛ در حالی که کارهای بسیاری در چهار دهه گذشته انجام شده است. به نظر می‌رسد که در میان فعالان فرهنگی انقلاب اسلامی اعم از شاعران و نویسندگان انفعالی در مقابل این جریان به وجود آمده است. این در حالی است که یکی از مطالبات رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم پرداختن به این دو امر است: افتخار به گذشته و امید به آینده. به نظر شما چطور می‌توان در ادبیات امروز به این مسئله پرداخت؟ آیا توانستیم به صورت شایسته به تاریخ انقلاب بپردازیم؟

محدثی خراسانی: در این رابطه باید به تمام دلایلی که نظام پهلوی را کنار گذاشتیم، برگردیم. این دلایل دیگر نباید در جامعه ما حضور داشته باشد تا کاری که انقلاب کرده بتواند خود را نشان دهد. آنجا اگر بی‌عدالتی بوده، اینجا باید عدالت محض باشد، پهلوی اگر هزار فامیل بوده، اینجا نباید باشد.

شرفشاهی: مشکل از اهل قلم نیست، مشکل از سوی مدیریت فرهنگی کشور است که نمی‌گذارند صدای اهل قلم به گوش  مسئولان برسد. شاعران آثار متعددی دارند، اگر تحولی در مدیریت فرهنگی ما صورت بگیرد و افرادی بیایند که دردمند و متعهد باشند، می‌توان امید داشت که صدای این دسته از اهالی قلم به گوش مسئولان برسد. 

جامعه به آینه نیاز دارد؛ این آینه نویسندگان، شاعران و اصحاب فرهنگ هستند. باید عرصه برای ارائه آثار این دسته از نویسندگان و شاعران مهیا باشد. نه در رسانه ملی کاری که جنبه انتقادی داشته باشد، پخش می‌شود و نه در مطبوعات شاهد که چنین رویه‌ای وجود داشته باشد. تنها جایی که این فرصت را فراهم می‌کند، فضای مجازی است. در واقع تکنولوژی دژ رسانه‌ای را شکسته و ما را وارد عصر گلخانه‌ای کرده است. متأسفانه مدیریت فرهنگی ما آنقدر بی‌برنامه و ناکارآمد است که به مسائل سطحی فکر می‌کند؛ به همین دلیل بسیاری از شاعران و نویسندگان به این سمت حرکت می‌کنند که آثارشان را با اشتراک‌گذاری در فضای مجازی منتشر کنند. تنها جایی که ما الان شاهد شعر اعتراض هستیم، فضای مجازی است.

*اسماعیلی: یکی از موضوعاتی که در زمینه شعر اعتراض و ادبیات این حوزه مطرح می‌شود، این است که جوان‌ها ممکن است ندانند که با چه زبان و ادبیاتی صحبت کنند که مورد استفاده مغرضین قرار نگیرند؛ از این جهت به نظرم ما به ورود کسانی که توانایی دارند، نیازمندیم تا هم خط را بشکنند و هم به جوانان انگیزه دهند.

*شرفشاهی: برای یک جامعه خوب نیست که کارهای ادبی که ارائه می‌شود، همگی یک‌دست و خنثی باشد. بحث دیگر، تعریف برخی از مفاهیم است. به عنوان نمونه، آقای محدثی خراسانی بعد از 40 سال کار فرهنگی در حوزه ادبیات انقلاب،‌ قصیده‌ای می‌گوید با ردیف «دزدها». وقتی منتشر می‌شود، برخی می‌گویند که این شاعر دارد سیاه‌نمایی می‌کند؛ در حالی که سیاه‌نمایی با بیان واقعیت فرق دارد. باید مرز بین این دو روشن شود.

*محدثی خراسانی: می‌توان شب‌های شعر اعتراض را برگزار کرد.

*اسماعیلی: یکی از موضوعاتی که در بیانیه گام دوم به آن اشاره شده، موضوع سبک زندگی اسلامی ایرانیاست. ما الان متاسفانه شاهد هستیم که به جای اهل فکر و فرهنگ که باید با هنر و زبان خود در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند و برای جامعه نسخه بنویسند، سلبریتی‌ها به اعتبار شهرتی که دارند، جلودار فرهنگ‌سازی شده‌اند. امروز به خاطر تعلل‌هایی که در سیاست‌گذاری‌های فرهنگی وجود دارد، اصحاب فکر و فرهنگ که وارثان اصلی این عرصه‌اند، به حاشیه رانده شده‌ و فلان جوان هنرپیشه و فوتبالیست برای جوانان الگو شده‌اند. این زنگ خطری است برای جامعه. به نظر می‌رسد که این موضوع از نبود عدالت فرهنگی نشأت می‌گیرد. بسیاری از اهالی فرهنگ به دنبال کار اقتصادی مثل بساز و بفروشی رفته‌اند.

*محدثی خراسانی: سلبریتی‌ها را چه کسی سلبریتی کرده است؟ رسانه‌ها و تلویزیون. آنها پوست هنر را گرفته و مغز آن را رها کرده‌اند. شما یک کلاس بازیگری بگذارید، 100 بازیگر از آن کلاس تربیت می‌شود؛ حالا اگر کلاس شاعری بگذارید، چند شاعر در پایان دوره تربیت خواهد شد؟ جان هنر اینجاست.

بیشتر بخوانید

*شرفشاهی: از نیمه دهه 80 شاهدیم که روز به روز از حجم برنامه‌های ادبی و فرهنگی کاسته شده است؛ در حالی که در گذشته هر مناسبت بزرگی که داشتیم اعم از ملی و مذهبی، برنامه‌های فرهنگی متعدد برگزار می‌شد. از نیمه دهه 80 فتیله ادبیات پایین کشیده شده است.

*محدثی خراسانی: الان اصلاً برنامه جدی درباره ادبیات در تلویزیون داریم؟ جدی‌ترین برنامه رسانه ملی در این زمینه مشاعره است.

*شرفشاهی: از سوی دیگر، توجه‌ها را معطوف به سینما و سلبریتی‌ها کردیم. روزگار ما با روزگار مولانا و عطار فرق می‌کند، ما در روزگاری هستیم که جوان امروز مانند جوان آن روزگار مشکل ندراد.

*اسماعیلی: پس چرا مولانا در آمریکا طرفدارانش زیاد می‌شود؟

*محدثی خراسانی: چون روی آثار و اندیشه‌های افرادی مانند مولانا، کار رسانه‌ای می‌شود. شعر مولانا فقط این نیست که مثنوی نفیس چاپ شود، بلکه باید تبدیل به فیلم شود، باید کار رسانه‌ای صورت گیرد تا بتواند مخاطب جوان امروز را به سمت خود جذب کند.

بیشتر بخوانید

*اسماعیلی: بزرگان ما خواهان و مشتری دارند، اما ما کم کاری می‌کنیم.

*شرفشاهی: کم‌کاری در کنار سوء مدیریت این جریان را ایجاد کرده است. جامعه ما به شدت از سوء مدیریت فرهنگی رنج می‌برد. در ترکیه خیابانی درست کرده‌اند، مزار مولانا را از گورستان شهر جدا کرده و در کنار آن موزه و کتابخانه‌ای ایجاد کرده و  سالانه میلیون‌ها دلار از این طریق درآمد کسب می‌کنند، ما چه کردیم؟

*محدثی خراسانی: یعنی مولانا را از این طریق مردمی می‌کنند.

* شرفشاهی: حالا در کشور ما فردوسی، حافظ، عطار، سعدی و این همه مشاهیر و مفاخر حضور دارد،‌ اما مدیریتی که بتواند از این فرصت‌ها به خوبی بهره‌برداری کند، نداریم.

محدثی خراسانی: ببینید چند مجله سینمایی هر ماه منتشر می‌شود؟ فراوان با مخاطبان مختلف؛ برای بقال سر کوچه مجله سینمایی چاپ می‌کنند، برای دانشجویی که در این رشته هم تحصیل می‌کند، مجله تخصصی چاپ می کنند؛ یعنی این دسته از مجلات برای سطوح مختلف طراحی و منتشر می‌شود. حالا همین موضوع را در حوزه ادبیات مقایسه کنید؟ یک مجله شعر در حوزه هنری با چند سال خون دل خوردن، چاپ می‌شد، اما به راحتی تعطیل شد؛ این در حالی است که شعر آنقدر ظرفیت دارد که در سطوح مختلف برای اقشار مختلف منتشر شود.

*اسماعیلی: در گذشته تمام روزنامه‌ها، برای ادبیات ویژه‌نامه داشتند. روزنامه کیهان «صدای بال اندیشیدن» داشت، روزنامه اطلاعات «ادبستان» منتشر می‌کرد و ...؛ یعنی علاوه بر اینکه صفحه ثابت داشتند، مجله تخصصی ادبی نیز منتشر می‌کردند. تمام این مجلات به بهانه بی‌پولی تعطیل شدند. ما متأسفانه رسانه قدرتمندی در عرصه ادبیات نداریم و دستمان تهی است، اما جبهه اپوزیسیون چند نشریه تخصصی ادبی و هنری دارند؟ این‌ها دغدغه‌های اهالی فرهنگ است، چه کسی باید به این دغدغه‌ها پاسخ دهد؟

*شرفشاهی: روزنامه‌نگاری شغل خانوادگی ماست، به همین دلیل من همه روزنامه‌ها را هر روز نگاه می‌کنم. متأسفانه روزنامه‌های ما در شش روز هفته، به صورت پیوسته و مداوم خبر سلبریتی‌ها، خبرهای زرد و خنثی منتشر می‌کنند. مثلاً دندان فلان هنرپیشه در حراجی اینقدر به فروش رفت!! خب این خبر به چه درد جوان و جامعه ما می‌خورد؟

این نشان می‌دهد که مسئولین این صفحات، آدم‌هایی هستند که نگرش فکری و فرهنگی برجسته‌ای ندارند، یک‌سری خبر از خبرگزاری‌ها می‌زنند و صفحات را پر می‌کنند. در حالی که صفحاتی در روزنامه‌ها منتشر می‌شد که ارزش کتاب شدن داشت و ما بریده‌های این بخش‌ از روزنامه‌ها را نگاه می‌داشتیم. مجلاتی داشتیم مثل کیهان فرهنگی،‌ ادبستان، صحیفه و ... که تأثیرگذار بودند و گاه به عنوان منابع از آنها استفاده می‌کردند. خاطرم هست اگر کیهان فرهنگی با تأخیر منتشر می‌شد، اساتید و دانشجویان تماس می‌گرفتند و پیگیر بودند که چرا مجله منتشر نشده است؟

*محدثی: به یکی از منابع تحقیقی تبدیل می‌شد.

*اسماعیلی: در کنار نقاط ضعفی که یاد شد، باید از تعطیل شدن کنگره‌های شعر تأثیرگذار در کشور یاد کرد. از جمله این کنگره‌ها، کنگره شعر دفاع مقدس بود که با آن همه سابقه، به یک شب شعر تقلیل یافت.

*شرفشاهی: کنگره شعر دفاع مقدس سبب شده بود تا ما دوباره به خلوص رزمندگان و جبهه‌ها بازگردیم؛ در واقع پیوند ما را با گذشته برقرار می‌کرد؛ این پل را خود مسئولان خراب کردند. بعد از کنگره هم آثار برگزیده در قالب کتاب چاپ می‌شد و در دسترس قرار می‌گرفت، این پل را خود آقایان خراب کردند.

*محدثی خراسانی: سلیقه مردم را نشریات زرد شکل می‌دهند و مسئولان و متولیان فرهنگی هم برای ارضای سلیقه مردم، همان سیاست‌ها را پی می‌گیرند. به جای اینکه جریان‌ساز باشند، پیرو می‌شوند.

*شرفشاهی: البته نشریات زرد به لحاظ روزنامه‌نگاری امر بدی نیست، این روزنامه‌ها پله اول هستند؛ یعنی وقتی مخاطب با آن همراه شد، باید با فکر او را به سمت پله دوم حرکت داد، اما این شکل در کشور دیده نمی‌شود؛ مخاطب روزنامه‌های زرد، در همان پله می‌مانند و فکری برای آینده آنها وجود ندارد. 

*محدثی خراسانی: الان در حوزه موسیقی هم شاهد این جریان هستیم. سلیقه مردم را با موسیقی مبتذل همراه می‌کنند، در برنامه‌ها هم متولیان فرهنگی مجبورند که به خواست و سلیقه مردم حرکت کرده و همان خواننده‌ها را دعوت کنند.

*اسماعیلی: در پایان، شما به عنوان اهالی قلم برای تحقق بیانیه گام دوم در حوزه فرهنگ چه راهکاری را پیشنهاد می‌کنید که تحقق عینی یابد؟

*محدثی خراسانی: ما باید به ارزش‌هایی برگردیم که به خاطر آن انقلاب کردیم. ما باید سعی کنیم آنچه بر ما عارض شده اعم از اشرافی‌گری و ... را با هجو به سخره بگیریم. من نقطه شروع این موضوع را کاری می‌دانم که قوه قضائیه آغاز کرده است. بهتر است در حوزه ادبیات، برای رسیدن به ارزش‌هایی که از آنها یاد شد، شب‌های شعر اعتراض برگزار کند تا پیشکسوتان و جوانان آثار خود را در آنجا بخوانند و از این طریق، صدای اهالی قلم به گوش مسئولان برسد.

*شرفشاهی: جامعه ما دچار هویت‌باختگی شده است. اول انقلاب به سخنرانی یکی از مسئولان رفته بودم. او می‌گفت در جامعه آینده ما فقیر نداریم، شکاف طبقاتی ندرایم و ... سخنرانی ایشان که تمام شد، وقتی می‌خواست برود، ماشین کادیلاک آمریکایی آمد جلوی در تا او را سوار کند. گفتم آقا، این صحبت‌هایی که می‌کردی با این ماشینی که سوار می‌شوی، همخوانی ندارد! آن موقع عارشان می‌آمد که چنین انتقاداتی بشنوند. دستم را بالا کشید و گفت ای مردم! بخدا این ماشین برای من نیست.

به اعتقاد من مشکل اساسی ما در مدیریت فرهنگی جامعه است که ناکارآمد است. مدیریت فرهنگی باید به اشخاص دردمند، نواندیش، جسور، ساده‌زیست و کسانی سپرده شود که بتوانند آب را دوباره در مجرای صحیح خود برسانند. ماهانه میلیاردها تومان هزینه دستگاه‌ها و نهادهایی می‌شود که هیچ بهره فرهنگی و خروجی مناسبی ندراند، چه لزومی دارد که جامعه هر ماه این هزینه را به فرهنگسراها و ... بدهد که تأثیری بر جامعه ندارند. تا وقتی این مسئله حل نشود، هر گفته و طرح دیگری خیال‌بافی است. باید این مشکل به صورت ضربتی و اساسی رفع شود و یک خانه‌تکانی اصولی در عرصه مدیریت فرهنگی صورت بگیرد.

ما الان شاعران و نویسندگانی داریم که سال‌‌هاست از عرصه ادبیات کنار گذاشته شده‌ و در فقر مطلق زندگی می‌کنند، در آن دست نیز افرادی را می‌شناسیم که تهی از مسائل فرهنگی هستند، اما سمت‌های بالای مدیریتی در عرصه فرهنگی دارند.

*محدثی خراسانی: چهار هزار نهاد فرهنگی که در کشور بودجه می‌گیرند، چه می‌کنند به اسم فرهنگ مشخص نیست.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  خسارت فقدان جوانان صمیمیِ پرتلاش بزرگ و سنگین است/ مسئولان ابعاد حادثه را به درستی روشن کنند
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   نظر رهبرانقلاب در خصوص "دولت جوان حزب‌اللهی"/ پرچم آرمان‌خواهی و مطالبه‌گری را زمین نگذارید
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  منظور رهبر انقلاب از گروه‌های التقاطی و «حضرات پشیمان» چه کسانی بود؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   از «جانم فدای ایران» تا حمایت از تحریم‌ها
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  هورای قاتلان شهید مطهری برای علی مطهری
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   تاثیر «روز قدس» در حفظ امنیت غرب آسیا
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پیکر شهید مدافع حرم جواد الله کرم پس از 4 سال شناسایی شد
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   «استر و مردخای» در آتش ؟!
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  هفت راهبرد رهبری علیه سلاح تحریم نفت
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   نگرانی های شب قدری ضد انقلاب!
1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آغاز توزیع مرحله دوم اقلام بهداشتی در بین ایثارگران خراسان رضوی