خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  ترور شهید سلیمانی، راه هرگونه مذاکره با آمریکا را مسدود کرد
  راه‌حل مسئله فلسطین مقاومت و مراجعه به آراء فلسطینیان است
  FATF ابزار جدید نظام سلطه است
  عذرخواهی را «تَکرار» کن
  روحانی بدون روتوش
  واکنش توکلی به حرکات جلف تاجگردون
  وقتی سرلیست اصلاح‌طلبان هیچ‌چیزی درباره FATF نمی‌داند!
  «انتخابات غیررقابتی»؛ اسم رمز قدیمی جریان اصلاحات برای فرار از شکست در انتخابات +سند
  چرا زاکانی سال ۹۶ احراز صلاحیت نشد؟
  پروانه سلحشوری: ما صدای زنانی بودیم که صدای آنها اصلا شنیده نمی‌شد!
  مردم نگذارند صدای افراطیون جایگزین اکثریت جامعه شود!
  اگر تخلف سرنوشت‌سازی در انتخابات رخ دهد چه می‌شود؟
  زیباکلام: رأی اصلاح‌طلبان ریزش کرده است
  درس‌های مکتب شهید سلیمانی برای فعالان سیاسی
  وسوسه شدن لیدر اصلاح‌طلبان برای "تَکرار" در یک شعبه حاشیه‌ای!
  تیغ و ترمه اخراجی‌های اصلاحات برای "لیست کارگزاران"
  واژگان پرتکرار در وصیت‌نامه سپهبد قاسم سلیمانی
  هیچ گاه با ضعف پای میز مذاکره نخواهیم رفت
  تندیسی از سردار سلیمانی در دستان چهره های مردمی سال 98
  تلاش بی‌وقفه ضدانقلاب برای کاهش مشارکت مردم کلید خورد
  ۱۰ وظیفه جوان مومن انقلابی در انتخابات
  دیدار آیت‌الله رئیسی با خانواده «حاج قاسم»
  شهرداری تهران به سردیس شهدا هم رحم نکرد
  وزارت دفاع پاسخ «بلد نیستم» روحانی را داد
  بعد از مکرون سنگین ترین تیم حفاظت در فرانسه برای من بود
  سخنگوی وزارت خارجه ایران حمله جنایتکارانه ائتلاف به رهبری عربستان به استان جوف یمن را شدیدا محکوم کرد
  لاریجانی: سوریه یکی از محورهای مهم مقاومت است
  اجازه حاشیه‌سازی به دولت نمی‌دهیم
  برخی که می‌گفتند تعداد کمی از افراد جناحشان تایید شدند چند لیست داده‌اند
  برای وحدت نیروهای انقلاب تلاش زیادی کردم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 246729صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنرییکشنبه، 17 شهریور 1398 - 15:25
درخواست پسندیده، اجابت مخلصانه
شهیدخبر: نمی توان خود را عدالت خواه نامید اما از عقلانیت و توجه به واقعیات و مقدورات و شرایط بی بهره بود.
  

حجت الاسلام و المسلمین علی ثقفی پژوهشگر و کارشناس مسائل سیاسی در یاداشتی به تقدیر از اقدام رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نگارش نامه معتذرانه در خصوص اتفاقات اخیر پرداخت و نوشت:

اقدام پسندیده و خیر خواهانه جمعی از اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام که نشان داد حقا اهل تشخیص مصالح نظام هستند و نامه ای  که به جناب آقای آملی لاریجانی نوشته و در آن ضمن انعکاس دل آزردگی دوستداران و خیرخواهان انقلاب از نامه ی ایشان به جناب آقای یزدی، درخواست جبران آن را داشتند، اقدامی سنجیده بود که در زمان خود و با گذشت مدتی معقول از آن حادثه تلخ انجام شد.

مهمتر از آن اجابت مخلصانه جناب آقای آملی لاریجانی به این درخواست و عذرخواهی اخلاقی ایشان از ماوقع بود. انشاءالله با نامه ای معتذرانه و فروتنانه جناب آقای آملی لاریجانی که نمایشی از تجلی اخلاق حوزوی بود همگی ما درس آموزی کنیم

در این مدت دلسوزانی از نیروهای انقلاب در حوزه و دانشگاه و رسانه ها و مسئولان نسبت به این واقعه اندوهگین شده و احساس خود را اظهار کردند و محترمانه از جناب آقای لاریجانی خواستند رعایت پیشکسوتان جهاد و مبارزه را بنماید و از جناب آقای یزدی هم خواستند در اظهارات خودشان جانب اعتدال را داشته باشند.

حساب دشمن و رقص و بد مستی اش نیز از این واقعه جداست. آنها چون مگس روی هر زخم و جراحت و عفونت و قاذوراتی می نشینند. اما آن افرادی که در داخل کشور خود را  در جبهه خودی نشان می دهند ولی سخنانشان گاه به لجن پراکنی دشمن نزدیک می شود، اکنون باید وضع خود را روشن کنند.

آنها این حادثه ی نادر را به معنای پایان اخلاق و ارزشها در حوزه  میان مسئولان انقلابی تعبیر کردند.از آنها می خواهیم به این سوال پاسخ دهند اگر مباحث این دو عالم بحث طلبگی نبود که خالی از آن هم نبود اما نامه ی زیبای جناب آقای لاریجانی هم اخلاق طلبگی نبود؟ شما برای آنکه نشان دهید ریگی به کفشتان نیست و از روی دلسوزی ولو با تند روی، سخنی گفته اید از حرفتان بر گردید همانگونه که جناب آقای لاریجانی با فروتنی از آن بازگشت.

اما دوستانی هم بودند که کمی در آن ماجرا تند رفتند. آنان که نوعا از جوانان پاک و عدالتخواه هستند نیز  بر تجربه خود بیافزایند.

آنانی که از گذشته از مدیریت جناب آقای لاریجانی و یا مدیران ایشان گله هایی داشتند-درست یا نادرست- و در آن ماجرای تلخ وارد میدان شده و مطالبی در تایید نگاه خود مطرح کرده و برخی نیز عملا اقدام به تضعیف کسی که منصوب رهبری بود نمودند.

این گروه باید موقع شناسی خود را تقویت کنند و قبل از اقدام به نتیجه اعمالشان نیز بنگرند. حضرت امیر می فرماید الحزم النظر فی العواقب (دور اندیشی نظر افکندن به عاقبت و سرانجام کارهاست)گروه دیگر نیز که بعضا رفتارشان از تسویه حساب های ناشی از اغتنام فرصت خالی نبود، آنان هم خوبست رفتار خود را تعدیل کنند. البته این نه لزوما به معنای غلط بودن انتقادها در گذشته از ایشان و نه به معنی ممنوعیت انتقاد از ایشان و هر کس دیگر در آینده است.

حرف در نوع عدالت خواهی است. عدالت خواهی امری مطلوب و غیر قابل اغماض است. فلسفه وجودی انقلاب و تشکیل نظام جمهوری اسلامی تحقق عدالت است. این حکومت هر مقدار که هنوز از تحقق عدالتِ آرمانی مقدور فاصله داشته باشد و یا در موارد و مواضعی و لو موقت فاصله بگیرد به همان میزان در مشروعیت خود دچار مشکل است. این بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی است. اما عدالتی که مکتب انقلاب اسلامی معرفی می کند با قرائتها و عادتهای دیگر در عدالتخواهی تفاوتهایی دارد.

عدالت خواهی اسلامی و عدالت خواهی در مکتب انقلاب اسلامی با معنویت و اخلاق و عقلانیت و انصاف و عدالت! همراه است و با عدالت خواهی عبوس مارکسیستی و عدالت خواهی عجولانه برخی مسئولان گذشته و شخصیتهای کم تحمل انقلابی دانشگاهی و عدالت خواهی شهرت طلبانه و قدرت خواهانه برخی دیگر تفاوت دارد.

نمی توان خود را عدالت خواه نامید اما از عقلانیت و توجه به واقعیات و مقدورات و شرایط بی بهره بود. نمی توان از عدالت دم زد اما اخلاق را زیر پا گذاشت و از هر راهی برای پاک کردن ناپاکیها بهره برد. شیشه ی ناپاک را باید با دستمال پاک پیرایش و پالایش و صیقلی کرد.

نمی توان عدالتخواهی را به کوچه های تنگ دلخوریهای شخصی ولو به حق کشاند. نمی توان عدالتخواهی را از غایت آن یعنی معنویت و توجه به خدا خالی کرد و به جای آنکه عدالت را بستری برای پرواز بسوی عالم بالا خواست، عدالت را غرق در مطالبات مادی و محصور در چارچوب تنگ دنیاطلبی وجیهانه کرد.

آن نوع عدالتی که با سوال "چرا تو بخوری من نخورم" شروع می شود و چون گذشتگانی که امتحان پس دادند به "من باید بیش از دیگران بخورم" ختم خواهد شد. عدالتخواهی یعنی خواستن این که هر چیز در جای خود قرار گیرد.این تلقی و اعتقاد اگر در طرف مقابل خود حسنی ببیند آن را در جای خود تحسین می کند و بجای لب بستن براعتراف از روی غیض، زبان انصاف گشودن را جایگزین می کند.

عدالتخواهی اگر عاقلانه به سابقه ی کوتاهیها و جمع شدن مشکلات و ریشه دواندن کاستیها و نبود مقتضیات و ظرفیتهای آرمانی ننگرد آنگاه بی تابانه پای بر زمین می کوبد و کاسه صبر بر زمین می شکند و غبار یاس در جامعه خواهد پراکند.

عدالتخواهی تربیت نایافته با چهار عملیات محدود عدالتخواهانه و جلب توجه اطرافیان، رفته رفته دچار خود بینی و عجب شده و از این عنوان اجتماعی کیفور شده و شهرت برایش لذیذ می شود و آنگاه دائما برای رفع عطش شهرت، جرعه جرعه از این آب شور می نوشد تا خود را به ایستگاه پایانی هلاکت از تشنگی شهرت برساند.

عدالتخواهی اگر همراه با تقوی نباشد ابزار خواهد شد. آنگاه نگاه می کنی آیا امروز عدالتخواهی می تواند برایت آب و نانی از محبوبیت و قدرت داشته باشد؟ سپس آنچنان ماهرانه و بی تابانه  همچون یک سوخته ی سالیان دراز عدالت خواهی گریبان پاره می کنی و ناله می زنی و سنگ بر سینه می کوبی تا از خلایق دلبری کنی و بعد از چندی که خرت از پل گذشت همان خلایق را از هر چه عدالت و عدالت طلبی و ارزش مداری منزجر و بیزار کنی  

پایان سخن اینکه بدخواهان و تیره اندیشان مغرض در پس حمله هایی که به این دو مسئول و شخصیت ارزشمند حوزوی داشتند چیز دیگری را هم نشانه رفته بودند. انتصابهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و این پیام پنهان که گویا این مسئول گزینی ها اکنون دیگر جای سوال و اما و اگر پیدا کرده است.

این نامه یکبار دیگر حکمت تکیه ی رهبرمعظم انقلاب بر اخلاص جناب آقای آملی و شناخت درست معظم له از افراد را نشا ن می دهد چنانچه این نامه حاوی مایه هایی اینچنین نیز بود. تجربه ی مهم دیگر برای علاقمندان به رهبری ، ضرورت  تکیه و تأمل بیشتر روی تعابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

برخی با این عبارت بخشنامه ای و کسل کننده که ایشان معصوم نیست خیلی راحت از ابعاد فوق العاده شخصیت ایشان چشم می پوشند و دعوت کنندگان به این امر را رمی به غلو می کنند. هم اینان در هر ایستگاه و  موضع غالبا دچار تردید و سوال می شوند.

این نامه نشان داد در مواردی که رمز تعبیرات و اقدامات رهبری برایمان واضح نیست خوبست یا با تکیه بر اعتماد سابق به ایمانمان به ایشان رجوع کنیم و یا اگر عقل ما مانعی در قبول می یابد حداقل توقف کنیم تا امر برایمان واضح شود. غالبا برای داوری و اظهار نظر ضرورتی بر تعجیل وجود ندارد.

همینجا تفاوت بین کسانی که اشتباه می کنند و گردن نمی گیرند و در گروی خطای خویش همچنان می مانند و رفته رفته از انقلاب فاصله می گیرند با پیروان صدیق ولایت فقیه مثل آقای لاریجانی روشن می شود. بعد دیگر این نامه ی ارزشمند نیز همین مراتب ولایت مداری درس آموز جناب آقای آملی لایجانی بود. دشمنان بد دل روی این موضوع نیز بسیار حساب باز کرده بودند.

نامه ایشان دارای ابعادی دیگر و شایسته مطالعه و تامل و درس آموزی است. اما گویا کسی رغبتی بر این نوع کارها ندارد. برخی نانشان در دعواست. براستی چرا آنان که در آن چند روز در بوق نامه هایشان تیتر زدند و تقابل ساختند و کودکانه ذوق کردند این روزها در مورد این اتفاق مهم و مبارک که می تواند فضای رحمت در میان برادران ایمانی و جامعه ی اسلامی بگسترد چیزی به روی خود نمی آورند؟

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  بنیاد شهید نهادی برای خدمت، نه مسندی برای قدرت
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   باید قوی شویم تا جنگ نشود و تهدید دشمن تمام شود/ می‌توان با تبدیل تحریم جنایتکارانه به فرصت، اقتصاد را از وابستگی به نفت نجات داد
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  چرا روحانی برای دوقطبی سازی کشور اصرار دارد؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   وقتی دست نهضت آزادی رو شد
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  «اصغر پاشاپور» در حلب سوریه شهید شد
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ترور سردار سلیمانی و آنچه پیش‌بینی نمی‌کردند
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  اصغر آقایِ حاج قاسم
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جریان‌شناسی پیام‌های رهبرانقلاب به دانشجویان
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پرچم شهید سلیمانی در دست سردار قاآنی
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   طرح آمریکایی معامله قرن، قبل از مردن ترامپ خواهد مرد/ هر کسی به ایران و امنیت آن علاقمند است، باید در انتخابات شرکت کند
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران