خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  تاجرنیا: مردم از ترس در انتخابات شرکت می‌کنند
  تا به اروپا امتیاز جدید ندهیم، برجام میوه نمی‌دهد
  از کرامات «آشنا» چه عجب؟!
  به شعور مردم احترام بگذارید دفاع از حق اعتراض پیشکش!
  ایران برای آزادی شیخ زکزاکی چه کرده است؟
  کشف میزان غیرعادی سلاح اغتشاشگران در ایران
  رهبر انقلاب: مبادا بروید برای جهیزیه پول قرض کنید
  دستور مهم کروبی برای انتخابات مجلس یازدهم!
  "پدران اغتشاشات آبان" در فکر آینده
  «قمار بزرگ» روحانی در ماجرای بنزین چه بود؟
  الیاس حضرتی: به دستور کروبی برای ثبت‌نام کردم!
  همکار روح الله زم هم ثبت نام کرد!
  رحیم‌پور: اگر به روحانی توهین‌ کردم، صوتش را منتشر کنید
  توهین اصلاح‌طلبان به شعور مردم
  کار اصلاح‌طلبان به وحشت از اسم «جوان» رسید
  «۱۶ آذر» محکی برای سنجش عیار انقلابی‌گری
  اگر به روحانی توهین‌کردم، صوتش را منتشرکنید
  «مسعود سلیمانی» دانشمند محبوس در آمریکا وارد کشور شد
  نسل‌‌ جدید سانتریفیوژها در ‌آینده‌ای نزدیک‌ رونمایی می‌شود
  حواشی حضور رییسی در دانشگاه تهران
  چرا رئیس دولت اصلاحات از مواضع قبلی‌اش عقب‌نشینی کرد؟
  «پشیمانیم»؛ حرف پرتَکرار هواداران روحانی
  رسالت جنبش دانشجویی در گام دوم انقلاب
  جولان دشمنان ایران در توقف دیپلماسی
  دیکتاتوری دیجیتالی
  برای محسن سازگارا...
  روحانی گفت: سرمان کلاه رفت، بزک‌کنندگان برجام سانسور کردند!
  چرا شورایعالی امنیت ملی در مساله بنزین دست به دامن رهبر انقلاب شد؟
  آدم کوتوله، آدم کوتوله را سر کار می‌آورد
  چرا رئیس دولت اصلاحات حامی نظام شد؟!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 246540صفحه نخست » دفاع-انقلاب اسلامیشنبه، 16 شهریور 1398 - 09:35
تدبیر امام (ره) در انتخاب آیت‌الله یزدی برای جلوگیری از اختلافات
شهیدخبر: مهدیه تهران را به عنوان پایگاه مرحوم شیخ احمد کافی می‌شناسند؛ جایی که بیش از نیم قرن از بنیانگذاری‌اش می‌گذرد و به جز مدت کوتاهی پس از درگذشت شهادت‌گونه کافی، همواره در ۵۱ سال گذشته، کمیل‌خوانی و ندبه‌خوانی در آن رواج داشته است.
  

امیرحسین کسائی: خیابان ولیعصر (عج) بالاتر از خیابان مولوی، سالیان سال است محل ندبه‌های منتظران ظهور امام زمان (عج) در مهدیه تهران شده است که در سال ۱۳۴۷ به همت مرحوم کافی و علاقه‌مندان حضرت ولی‌عصر (عج) ملکی ابتدا به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع برای آن خریداری شد و شهید محراب آیت‌الله مدنی نیز کلنگ آن را بر زمین زد.

براساس نقل‌های تاریخی مهدیه تهران در ابتدای امر به صورت سقف سوله‌ای بنا شد و به مکانی برای برگزاری و مراسم قرائت دعای ندبه، دعای کمیل، عزاداری ماه محرم و ... تبدیل شد و این برنامه تا زمان حیات مرحوم کافی ادامه داشت.

برنامه‌های مهدیه در سال‌های نخست با سخنرانی‌ها جذاب مرحوم کافی همراه بود که شاید هرکدام از خوانندگان این مطلب، خاطرات نوار کاست‌های سخنرانی‌های او را داشته باشد؛ سخنرانی‌هایی که با لحن خاص کافی، دل‌های بسیاری را جذب می‌کرد؛ زیرا کافی به حرفی که می‌زد اعتقاد داشت و خود عامل به آن بود و طبق اعلام بسیاری در آن سال‌ها، همین سخنرانی‌ها موجب توبه و یا حتی اسلام آوردن آنان شد که امام خمینی (ره) طی نامه‌ای به مرحوم کافی، حضور جوانان پای منبر او را قابل تقدیر دانسته بود. آیت‌الله صدر نیز طی نامه‌ای با همین مضمون، از مرحوم کافی التماس دعا در ندبه‌ها برای جوانان عاشورایی لبنان را طلب کرده بودند.

حسن کافی، مدیرعامل مهدیه تهران در این باره می‌گوید: «فردی نقل می‌کرد، همراه یک رفیقم که کامیون‌دار بود بنا داشتم مسافرتی بروم. در ماشینش همه جور کاست موسیقی گذاشت. من از او درخواست کردم که کاستی را که همراه من است، بگذارد. کاست سخنرانی مرحوم کافی را دادم و او گذاشت. بعد از سخنرانی ایشان، دوستم منقلب شده بود و درخواست داشت که من می‌خواهم این شیخ را ببینم. گفتم حاج آقای کافی کجا و تو با این وضعیت کجا، ولی او اصرار داشت. در نهایت از آقای کافی وقت گرفتم و او را به منزل ایشان آوردم. از قبل نیز به مرحوم گفتم، این شخص این ویژگی‌ها را دارد و آماده برگشت است. مرحوم کافی با او سخن گفت و در نهایت آن فرد گفت: حاج‌آقا می‌خواهم دهه اول محرم بیایید سیرجان و منزل ما منبر بروید. حاج‌آقا گفت: من بالغ بر ۱۰ منبر وعده داده‌ام و نمی‌توانم کنسل کنم. او گفت: اگر بیایید من می‌شوم همان فردی که می‌گویید، اما اگر نیایید، من همان آدم قبلی می‌شوم. مرحوم کافی شروع کرد تمام منبرها را کنسل و افراد دیگری را جایگزین کند تا بتواند دل این فرد را به‌دست بیاورد تا توبه کند. مرحوم کافی پذیرفت که به سیرجان برود. این فرد تصور می‌کرد جمعیتی جمع نخواهد شد. به همین خاطر، حدود ۱۰۰ نفر از دوستانش را خبر کرد که به منزلش بیایند تا مراسم خالی نباشد. در شهر نیز اطلاع‌رسانی کرد که با این کار و شناخت مردم سیرجان از مرحوم کافی، جمعیت بسیار زیادی جمع شد. همانجا آن فرد منزل خود را وقف مهدیه کرد و سال قبل نیز در شب نیمه شعبان از دنیا رفت و جنازه‌اش صبح روز نیمه شعبان در مهدیه دفن شد. یعنی اینگونه حر شد.» 

بسیاری از منبری‌های مشهور امروز کشور اعتقاد دارند که کافی نمی‌شوند! برخی از منبری‌ها معتقدند کافی ۱۰ سال فعالیت داشت و این همه تاثیرگذاری داشته است. ما چه کرده‌ایم؟

مرحوم کافی اولین فردی بود که در سخنرانی‌اش قبل از انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) را با لقب امام مورد خطاب قرار داد. او در یکی از سخنرانیهایش در مهدیه تهران اینگونه فریاد زد: «حضرت امام خمینی در کنار قبر جدت، از حضرت بخواه که مولای ما کی می‌آید» بعد از این سخنرانی، مرحوم کافی بازداشت شد. در زمان تشییع جنازه ایشان نیز شعارهای مرگ بر شاه سر داده شد و عده‌ای به شهادت رسیدند.

احمد کافی تا زمانی که در قید حیات بود، جلوه‌هایی از مدیریت و هیأت داری‌های خود ارائه کرده است که برای بسیاری امروز درس‌های شنیدنی دارد. حسن کافی در این باره می‌گوید: «در ابتدا امکانات در مهدیه کم بود و به طور مثال فرش برای مراسم‌ها قرض گرفته می‌شد، زمانی که فرش‌ها می‌رسید مرحوم کافی گوشه قبای خود را در جیبش می‌کرد و با خادمان مهدیه سر فرش‌ها را برای پهن کردن می‌گرفت. این حضور و مشارکت وی در امور موجب انگیزه و تلاش بیشتر خادمان می‌شد. او همواره معتقد بود افرا حاضر در مهدیه مهمانان امام زمان (عج) و اهل بیت (ع) هستند بنابرانی در پذیرایی و احترام به آنان نباید کوتاهی صورت گیرد.»

بعد از مرحوم کافی، مهدیه تهران چندماهی تعطیل می‌شود و نهایتاً در بهمن‌ماه ۵۷ مجدداً گشایش می‌یابد. در روزهای انقلاب سخنرانی‌های مهدیه با حضور شخصیت‌های سیاسی برگزار شد. در سال ۵۸ گروه‌هایی در مهدیه حاضر شدند و ادعای شراکت داشتند که حسن کافی در رمضان آن سال، خدمت امام خمینی (ره) می‌رسد و از ایشان درخواست می‌کند تا فردی را به عنوان نماینده خود برای مهدیه منصوب کنند. امام آیت‌الله محمد یزدی را برای این امر منصوب می‌کنند که این انتصاب منجر به خروج گروه‌های مختلف از مهدیه و مجدداً اجرای برنامه‌های این مکان طبق روال گذشته می‌شود.

مهدیه تهران، دارای اساسنامه و همچنین شخصیت حقوقی است. در سال ۶۶ مسئولین این مجموعه خدمت امام خمینی (ره) می‌رسند تا برای ساخت و ساز مهدیه اجازه بگیرند که حسن کافی درباره این دیدار می‌گوید: «حضرت امام از برنامه‌های مهدیه تشکر کردند و گفتند مهدیه را بعد از جنگ، عظیم بسازید و تا می‌توانید مهدیه را در کشور گسترش دهید.» در سال ۷۴ عملیات ساخت مهدیه آغاز و بنای فعلی احداث می‌شود.

مهدیه تهران در طول سال بیش از ۲۰۰ برنامه مذهبی را در مناسبت‌های مختلف اعیاد، عزا و مناسبت‌های ملی برگزار می‌کند که یکی از مهم‌ترین برنامه‌های آن مراسم عزاداری دهه اول محرم و دهه آخر صفر است و به صورت هفتگی و ثابت نیز مراسم قرائت دعای کمیل و قرائت دعای ندبه در آن برگزار می‌شود که تاکنون هیچ‌گاه این مراسم تعطیل نشده است.

امروز منبر رفتن بعد از کافی در مهدیه سخت است. حسن کافی در این باره می‌گوید: «حدود ۸۰ سخنران از سوی مسئولین مهدیه گزینش شده‌اند و در طول سال برای مناسبت‌های مختلف دعوت می‌شوند. از طرفی روی برنامه‌های مهدیه نیز دقت و حساسیت ویژه‌ای وجود دارد؛ به طوری‌که اگر سخنرانی بی‌راهه برود، تذکر داده می‌شود و دیگر دعوت نمی‌شود و یا مداح اگر دعایی را اشتباه بخواند و یا مقتل اشتباهی بیان کند، تذکر گرفته و دیگر دعوت نمی‌شود؛ زیرا علاوه بر جمعیت حاضر در مهدیه، بارها برنامه‌های مهدیه به صورت آنلاین بیش از ۸۰ هزار نفر بیننده از طریق فضای مجازی داشته است.»

برنامه‌های مهدیه تهران با نظم بسیار خاصی اجرا می‌شود؛ به طوری که افراد علاقه‌مند برنامه‌های این مجموعه می‌دانند که فرضاً مراسم دعای ندبه این مکان، از ساعت ۶:۳۰ تا ۸:۳۰ صبح روز جمعه برگزار می‌شود و شب‌های جمعه نیز مراسم قرائت دعای کمیل از ۲۰:۴۵ تا ۲۱:۴۵ برگزار می‌شود.

مهدیه تهران مورد عنایت حضرات معصومین به ویژه امام زمان (عج) قرار دارد و افراد، نقل‌های متعددی از عنایات ائمه (ع) نسبت به این مکان مذهبی دارند. حسن کافی در نقل یکی از این روایات می‌گوید: «یک روز صبح جمعه، فردی ۸ هزار سیب برای صبحانه مهدیه آورد که دلیل را جویا شدیم و او گفت جوانی ۲۲ ساله داشتم که در بیمارستان بستری بود. یک صبح جمعه در دعای ندبه شرکت کردم و دقیقاً کنار حاج مرتضی طاهری، مداح نشستم و از او خواستم برای بچه‌ام دعا کند. همگی متوسل به حضرت ولیعصر (عج) شدیم و همانجا نیت کردم اگر فرزندم شفا یابد، تمام جمعیت مهدیه را سیب بدهم. بعد از چند روز شب خواب دیدم در مقابل مهدیه هستم و شخصی نورانی در حال ورود به مهدیه است. احساس کردم حضرت ولی‌عصر (عج) است. به ایشان متوسل شدم که بچه‌ام شفا یابد و ایشان فرمودند «بچه‌ات خوب خواهد شد.» سپس وارد صحن مهدیه شدم و دیدم گویی دوباره مرتضی طاهری در حال ندبه خواندن است. باز نزد او رفتم و التماس دعا گفتم. او نیز دعا کرد. صبح بعدش، به ما اعلام کردند که بیماری بچه‌ام خوب شده است. حال بعد از سه سال که گذشته است، نذرم را ادا کرده‌ام.»

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  حمام خونی به نام ایران؛ پروژه خطرناکی که رهبر انقلاب آن را مهار کرد
12 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 2)
   لازم میدانم تکریم و تعظیم خود را به ملت بزرگ ایران تقدیم کنم
9 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 0)
  هزینه تصمیم شما را مردم و رهبری می‌دهند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گروگان‌های بهائیت در فتنه ۸۸ دوباره به صف شدند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم/ دور زدن تحریم یک تاکتیک است و مصون‌سازی کشور از تحریم یک راهبرد
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ۴۰ سال پرچمداری و تبلیغ
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  خروش مردم ، «درس عقلانیت به مسئولان»
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   چرا ایران هم می‌تواند سوریه شود؟ +تصاویر
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  درس‌ها و عبرت‌های آبان ۹۸
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   برای مادران این سرزمین
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران