خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  «دختر آبی» چه ارتباطی با اقدامات فساد ستیزانه دستگاه قضا دارد؟
  تصمیم‌گیری‌های کشور به روحانی مربوط نیست!
  اصلاح‌طلبان "پفیوز" هستند اگر...!
  نوبت اسرائیل هم می‌رسد؛ به وقتش
  ایران هنوز تلافی نکرده است
  چادری‌شدن دختر مظلوم وزیر سوژه شد
  تحت تحریم مذاکره نخواهیم کرد
  چرا دولت نمی‌خواهد مسئولیت برجام را بپذیرد؟
  پیردولتِ پُر حاشیه و ما ادراک ما امّ الحاشیه!
  چرا رضاخان راه آهن خلیج فارس- خزر را ساخت؟
  موسوی: طبیعی است که یمنی ها به قتل و عام عربستان پاسخ دهند
  جیغ بنفش آقایان در آمد
  به زیر کشیده‌شدن سبز اموی و پرچم سیاه داعش شما را افسرده کرد
  پیش‌بینی آیت‌الله طالقانی از محل دفن شاه
  انگ سیاسی به اقدامات ضد فساد
  بیماران مسئول!
  حراج واقعی
  سرگیجه‌ی غرب از هدف قرارگرفتن قلب امپراتوری نفت!
  واکنش آیت‌الله ممدوحی به برخی فشارها به قوه قضائیه
  جزئیات نحوه واریز ۱۵ میلیارد دلار از سوی اروپایی‌ها به اینستکس
  سند غیرقابل انکار نقش ایران در حملات پهپادی به عربستان
  اینستاگرام صفحه دختر حاج قاسم را بست
  درباره کتاب "رضا شاه" و قلدری زیباکلام برای تاریخ!
  پذیرش راه حل‌های پیشنهادی ایران به قائله یمن خاتمه می‌دهد
  اعتراض روحانی به رئیسی درباره دادگاه‌های مفاسد اقتصادی
  همه آتش‌بیاران پروژه سوخته «سحر»
  مدعیان اصلاحات با فحاشی نمی‌توانند فرار کنند
  تشویق بهزاد نبوی برای اشتباه روحانی!
  مالیخولیای حجاریان برای تکرار انقلاب ۵۷ در ایران
  چرا هلیم حواشی را هم می‌زنند؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 245042صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنرییکشنبه، 3 شهریور 1398 - 11:00
امتداد مبارزۀ انقلابی به زبان قلم
شهیدخبر: مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی با بیان اینکه جایزۀ شهید اندرزگو امتداد مبارزۀ انقلابی به زبان قلم است، گفت: آثاری را در مقابله با دورۀ سیاه و پلیدی‌های پهلوی داشته‌ایم اما در ۲۰ سال گذشته، در این زمینه یک غفلت جدی شده است.
  

نشست خبری نخستین جایزۀ ادبی و مردمی شهید اندرزگو با حضور میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی و عضو شورای سیاست‌گذاری جایزه، به‌همراه سیدصادق رضایی، دبیر علمی این رویداد ادبی برگزار شد.

در آغاز نشست، میثم نیلی دربارۀ این جایزه گفت: بیش از سه سال، از آغاز فرایند و جریان جدی ادبیات با دغدغه و هدف مقابله و مبارزه با جریان رسانه‌ای تطهیر پهلوی می‌گذرد و امسال به نقطۀ رسمی خودش رسیده است. جریان جنگ امروز را باید در حوزۀ روایت‌ها دانست؛ چنان‌که در همه جای دنیا، تقابل پس از حماسه‌ها و شکست اراده‌ها را در این حوزه شاهدیم.

وی افزود: در این میان، تولیدات فرهنگی برای روشنگری نقش جدی‌تری دارند؛ همچنان‌که در فرهنگ خودمان با روایت‌های درست از حماسه‌ها و آنچه به ظاهر شکست به نظر رسیده، موفقیت‌های تمدنی را به دست آورده‌ایم که بزرگ‌ترین مصداقش ماجرای کربلا و عاشوراست. همین روایت‌های درست، تحکیم‌کنندۀ مسیر آرمانی یک جامعه است.

در مقابله با جریان تطهیر پهلوی غفلت کرده‌ایم

نیلی با بیان اینکه افرادی با نگاه فرهنگی و هنر قلم و بیان باید سراغ ثبت روایات پیروزی‌ها و فعالیت فرهنگی جامعه بروند، گفت: در سال‌های انقلاب، حرکت‌ها و تولیداتی را در مقابله با دورۀ سیاه و پلیدی‌های پهلوی داشته‌ایم؛ اما در 20 سال گذشته، در این زمینه یک غفلت جدی شده است؛ آن هم زمانی که ظلمت‌پرستان و تحریف‌کنندگان تاریخ انقلاب اسلامی با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای، دنبال روایت مغلوط از پهلوی و تاریخ انقلاب ما هستند.

عضو شورای سیاست‌گذاری جایزۀ شهید اندرزگو اضافه کرد: امروز نویسندگان، شاعران و اهالی قلم متعهد کشور ما باید اثبات کنند که ادامه‌دهندۀ مسیر انقلاب اسلامی هستند. در همین راستا، جایزۀ شهید اندرزگو آغازی بر جنگ روایت‌ها در مسیر انقلاب است و امیدواریم با همت و هنر زبرستان قلم، آخرین دست‌وپازدن‌های بندگان طاغوت را هم مأیوس کنیم.

تجلیل از همۀ 14 کتاب نامزد دریافت جایزۀ شهید اندرزگو

در ادامۀ این نشست همچنین سیدصادق رضایی، دبیر علمی جایزۀ شهید اندرزگو، خاطرنشان کرد: در اولین دوره، مؤلفان و ناشران 475 اثر را به دبیرخانه ارسال کردند که از این بین، 235 اثر مرتبط با جایزه انتخاب و در اختیار داوران قرار گرفت. در بخش «روایت تاریخ» 132 کتاب، در بخش «داستان بلند و رمان بزرگ‌سال» 56 اثر و در حوزۀ «داستان کودک و نوجوان» 47 اثر ارزیابی شدند.

وی ادامه داد: پنج اثر نیز در این سه بخش به‌عنوان برندۀ جایزه معرفی شده‌اند که دو کتاب در بخش کودک و نوجوان، دو اثر در حوزۀ داستان بلند و رمان بزرگ‌سال و یک اثر در حوزۀ تاریخ شفاهی خواهیم داشت. در عین اینکه علاوه بر نویسندۀ کتاب، از ناشران آثار هم حمایت خواهیم کرد. در واقع، از چهارده اثری که به‌عنوان نامزد دریافت جایزۀ شهید اندرزگو معرفی شده‌اند، حمایت خواهد شد.

رضایی همچنین دربارۀ نامزدهای دریافت جایزه در بخش روایت تاریخ خبر داد: داوران در این بخش به سه کتاب «1318» نوشتۀ علی احمد محرابی از مرکز اسناد انقلاب اسلامی، «پل پیروزی، سرزمین قحطی» نوشتۀ محمدقلی مجد و ترجمۀ علی فتحعلی آشتیانی از مؤسسۀ مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و «یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار» نوشتۀ موسی حقانی از مؤسسۀ مطالعات تاریخ معاصر ایران رسیده‌ایم که در این بین، یک کتاب به‌عنوان اثر برگزیده معرفی خواهد شد.

رضایی دربارۀ کیفیت کتب حائز دریافت جایزه اعلام کرد: ما با آثاری باکیفیت بالا در فرم و محتوا روبه‌رو بوده‎ایم؛ خصوصاً در حوزۀ کودک و نوجوان؛ هرچند باید تصدیق کرد آثار با این کیفیت، داوری را هم برای داوران ما سخت کرده بود. ما به‌عنوان متولیان ادبیات باید چندگام جلوتر از حال باشیم و بالاخره داوران جایزه در اختتامیه، توصیه‌هایی را به نویسندگان خواهند کرد.

سعی در پرکردن خلأهای فرهنگی انقلاب اسلامی داریم

همچنین میثم نیلی در پاسخ به سؤالی دربارۀ چرایی برپایی جایزۀ شهید اندرزگو تأکید کرد: حتماً تا به الان در حوزۀ ادبیات انقلاب اسلامی غفلت‌هایی کرده‌ایم که با این جوایز سعی می‌کنیم این خلأها را پر کنیم. در عین اینکه معتقدم وضعیت جوایز ادبی در دنیا حتی بسیار متنوع‌‌تر، پیشرفته‌تر و متکثرتر از کشور ماست. همچنین اینکه جایزه‌ای ادبی برای موضوع مهمی برپا شود، موجد انگیزه‌ای برای تولیدات مضاعف‌‌تر است.

وی با اشاره به چندین نهاد فرهنگی پشتیبان جایزۀ شهید اندرزگو مطرح کرد: ما به‌دنبال تشدید تولیدات فرهنگی در زمینۀ فرهنگ و ادبیات انقلاب اسلامی خواهیم بود. متأسفانه ما کسانی را که انقلاب اسلامی را هم دیده‌اند، به‌نوعی در برابر بندگان طاغوت رها کرده‌ایم و با سکوت منفعلانه عملاً باعث شده‌ایم که روایت غالب از حماسۀ انقلاب، همان روایت‌های دشمن باشد.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی با یادآوری گلایۀ رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر در خصوص کم‌کاری در این زمینه گفت: در تأسیس این جایزه، از نقد خودمان تا عزم برای اثرگذاری بیشتر بر ادبیات انقلاب اسلامی مدنظر ماست. این جایزه‌ای ترویجی است و امتداد مبارزۀ انقلابی مجاهدان و مبارزان انقلاب به زبان قلم؛ به‌طوری که فقط به‌دنبال جایزه‌دادن به یک کتاب نیستیم؛ بلکه باید وارد کار رسانه‌ای شد تا مفهوم انقلاب بر نسل فعلی هم اثرگذار شود.

از نامزدهای جایزه به تعداد 2000 نسخه خرید تضمینی خواهیم کرد

نیلی اضافه کرد: جریان تولید ادبیات انقلاب در حال شکل‌گیری است که این خود نیز به تبلیغ و کار رسانه‌ای نیاز دارد. در شکل‌گیری جایزۀ شهید اندرزگو نیز خوشبختانه مراکز سندی و تاریخی انقلاب اسلامی که پشتوانۀ سندی برای بیان روایی هستند، با این جایزه همدل شدند و طی این سه سال اخیر نیز از حضور و تصیمم‌سازی‌های مؤثر این نهادها بهره برده‌ایم.

عضو شورای جایزۀ شهید اندرزگو اعتقاد داشت: مشکل این است که موجودی اسنادی ما هنوز قابلیت استفاده برای عموم جامعه را پیدا نکرده‌اند. این جایزه در تلاش است که این مراکز تاریخ‌پژوهی را با تشکلات نشری گره بزند تا دست به روایت‌های دلنشین و جذاب‌تر برای مخاطب هم بزنند.

وی با تأکید بر اینکه این جایزه هم به نویسنده و هم به ناشر و هم به مخاطب تعلق دارد، گفت: جایزه فارغ از هدیۀ مادی به پنج نویسندۀ متعهد و برتر، به ناشران کتب برگزیده نیز مجوز خرید اثر خواهد داد و در این خصوص، کتابخانه‌های مساجد، مدارس و کتابخانه‌های عمومی از چهارده عنوان کتاب نامزد به تعداد 2000 نسخه خرید تضمینی خواهد شد.

جایزۀ شهید اندرزگو قطعاً دنبال تکرار نیست

همچنین در این نشست، سیدصادق رضایی با اشاره به برگزاری این مسابقۀ ادبی و در پاسخ به سؤالی مبنی بر تعدد جوایز ادبی در کشور گفت: اتفاقاً ما دارای کمترین جوایز ادبی در میان کشورهای صاحب فرهنگ و ادبیات هستیم. جایزۀ شهید اندرزگو قطعاً دنبال تکرار نیست؛ کما اینکه معتقدم بسیاری از نهادها و ناشران داخلی هم می‌توانند سراغ برگزاری جوایز دیگری هم بروند.

وی بر برپایی دبیرخانۀ دائمی جایزه از دورۀ بعد تأکید کرد و افزود: در اولین دوره، فقط روی کتب سه سال اخیر متمرکز شدیم؛ اما در دوره‌های بعدی، ارزیابی جایزه روی کتب منتشرۀ یک سال اخیر خواهد بود.

در انتهای این نشست، محمدعلی مرادیان، مسئول دبیرخانۀ جایزۀ شهید اندرزگو اعلام کرد: فراخوان اولین دورۀ این رویداد ادبی در اسفند 1397 ارائه شد و بعد از دریافت و پالایش کتب مرتبط، داوری طی یک ماه و نیم انجام گرفت. بعد از اعلام نامزدها در سه بخش مجزا، در مرحلۀ نهایی نیز سی داور نخبه دوباره به آثار امتیاز دادند. کتبی که بیشترین رأی و امتیاز را گرفته‌اند، در جمع برگزیدگان قرار خواهند گرفت.

مراسم اختتامیۀ اولین دورۀ جایزۀ شهید اندرزگو یکشنبه سوم شهریور، ساعت 17 در تالار سورۀ حوزۀ هنری واقع در تقاطع خیابان حافظ و سمیه برگزار می‌شود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  روحانی:تا زمانی که اختیارات دولت بالا نباشد، مردم زندگی خوشی نخواهند داشت/ فساد با «بگیر و ببند» و «دادگاه» از بین نمی‌رود
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   بیانیه جمعیت ایثارگران درباره دکتر عباسی
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  مضجع مطهر امام رضا(ع) با حضور امام خامنه‌ای غباروبی شد
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مذاکرات در تله فریب و بلوف
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  حجت الاسلام شهیدی از سوی رئیس جمهور تقدیر شد
7 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   «مبین» سلاح استراتژیک ایرانی با RCS کمتر از کروزهای تاماهاوک
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پایگاهای آمریکا در قطر و امارات و ناوشان در دریای عمان را از قبل هدف‌گیری کرده بودیم/۴ ساعت بعد از صحبت آقا مقرهای داعش را نابود کردیم
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ایران پیشگام تولید پهپادهای ویژه دفاع هوایی در جهان شد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  محور مقاومت روی قوس صعود
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   بهانه کثیف سیاسیون با اجرای سلبریتی ها برای هجمه به اباعبدالله/آیا حجت الاسلام رئیسی کاپیتولاسیون خواص سیاسی و سلبریتی ها را از بین می برد؟
6 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران