خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  احمقانه‌بودن تئوری حجاریان از نظر بهزاد نبوی
  نشست شرکت‌های دانش بنیان با رئیسی
  دموکراتیک شدن جنگ!
  ابوالفضل‌(ع) چرا آب ننوشید!
  با طرح "ائتلاف امید" و "ابتکار صلح هرمز" به نیویورک می رویم
  اهمیت شاهرگی به اسم "تنگه هرمز"
  چرا مردم «رئیسی» را باور کرده‌اند؟
  دوقطبیِ حقیقی در کشور ما این است
  سخنان متفاوت زیباکلام در مورد مذاکره باآمریکا+فیلم
  چه می‌بینید؟!
  بلوکه کردن اموال ایران جدید نیست
  تنها راه علاج مشکلات کشور
  پشت‌پرده اجرای سند ۲۰۳۰ در ایران از زبان دبیرکل کمیسیون ملی "یونسکو"
  نظر دادستان کل انقلاب در دهه 60 درباره آیت‌الله رئیسی
  مطهری و «شفافیت آرا»
  فاطمه هاشمی: باید با آشتی ملی،به حصر پایان دهیم!
  روزنامه حامی دولت: آمریکا برای «یاسر عرفات» هم ویزا صادر نکرد
  خط حزب‌الله/ این هنوز آغاز کار است
  به این می‌گویند کار انقلابی
  مداح برنامه دیدار موکب داران با رهبر انقلاب که بود؟
  تحلیل ۴۵ سال پیش رهبری درباره مراسم اربعین
  تنها راه ترامپ برای دیدار با روحانی چیست؟
  آقای ترامپ! سوره فیل را بخوان
  پوست خربزه اصلاح‌طلبان برای آخرین سوءاستفاده از روحانی
  رئیسی وعده نداد، عمل کرد
  شمشیر مقاومت
  چرا امریکا ایران را متهم می‌کند
  چرا سلبریتی‌ها چشمشان را به ظلم آمریکا علیه دانشمند ایران بسته‌اند
  چرا اصلاح‌طلبان در برابر پرونده دختر نعمت‌زاده سکوت کرده‌اند؟
  ایران "اسپانسر تروریسم" است؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 245031صفحه نخست » استانهایکشنبه، 3 شهریور 1398 - 08:15
تاراج آبرو و حیثیت آذربایجان
تاراج آبرو و حیثیت آذربایجانشهیدخبر: رئیس کمیته فرهنگی مجمع مشورتی استان آذربایجان‌شرقی، وضعیت مقبرةالشعرا را تاراج آبرو، حیثیت و اعتقادات ایران و آذربایجان خواند و گفت: مجموعه‌ای با این عظمت را چنان کوبیده‌اند که معلوم نیست چطور می‌خواهند جمع کنند.
  

علی‌اصغر شعردوست، از ملازمان نزدیک استاد شهریار و از چهره‌های دیرآشنای فرهنگ و ادب آذربایجان است. رئیس شبکه سراسری صدا، رئیس انتشارات سروش، دبیر شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی و سفیر جمهوری‌اسلامی ایران در تاجیکستان از مسوولیت‌های شعردوست در دوره‌های مختلف است.

شعردوست نماینده مردم تبریز در مجلس ششم بوده و از این رهگذر، بانی اصلی نامگذاری سالروز درگذشت استاد شهریار به عنوان روز ملی شعر و ادب فارسی بوده‌است.

وی در حوزه پژوهش و تالیف نیز آثار متعددی ارائه کرده که «تصحیح دیوان دو جلدی شهریار»، «تصحیح دیوان کمال خجندی» و «در مکتب شاعران آذربایجان از قطران تا شهریار» از آن جمله است.

با تشکیل مجمع مشورتی استان آذربایجان‌شرقی، شعردوست مسوولیت کمیته فرهنگی این مجمع را عهده‌دار شده‌ است. این کمیته در روزهای اخیر، بازدیدی از سه مرکز فرهنگی و تاریخی تبریز داشته‌ است. وضعیت نابسامان مقبرةالشعرا، مهم‌ترین موضوع این بازدیدها بوده‌ است.  

مقبره شاعران، یا گورستان تاریخی سرخاب که مدفن بیش از 400 شاعر عارف و رجال نامی کشور، همچون خاقانی شیروانی، اسدی طوسی و ثقة‌الاسلام شهید شهدای والامقام مشروطه در صدر مشروطیت و بالاخص شاعر شیرین سخن معاصر محمدحسین بهجت، متخلص به شهریار، است.

مقبرةالشعرا تبریز از 45 سال پیش قرار بوده به پردیس فرهنگی تبدیل شود همچون حافظیه و سعدیه، اما متاسفانه هنوز خبری از پردیس نیست و با گذشت زمان شاهد تخریب این یادمان زیبا به مرور زمان هستیم.

 اجرای پروژه توسعه مقبرة‌الشعرا تبریز در مظلومیت کامل به سر می‌برد و تاکنون متولی مشخصی بر این امر مشخص نشده بود و مدیران و مسوولان تنها به داد و وعده و وعیدها اکتفا کرده بودند و باز مقبره شاعران تبریز در حسرت پردیس شدن مانده است.

در سال‌های اخیر نیز به بهانه توسعه توسعه مقبرة‌الشعرا حفاری‌ها و ساخت و سازهایی انجام شد که بعدها به دلایلی متوقف شد و حتی هیچ توجهی نیز به کشوفات به دست آمده در قسمت جنوبی بنای یادمان نیز توجهی شد.

مقبرةالشعرا تبریز، سال 92 بدون پایه مالی و بدون پشتوانه کارشناسی، در طرحی با عنوان «بازآفرینی مقبرةالشعرا» به شهرداری تبریز واگذار شده‌ و بافت تاریخی و فرهنگی آن، پس از 6 سال عملیات حجیم و سردرگم، آسیب‌های جدی دیده‌ است.

در حال حاضر وضعیت فعلی مقبرة‍‌الشعرا که عدم توجه به این مسئله ضربه بر صنعت گردشگری تبریز خواهد بود، هشداری برای مسوولان استانی و شهری است تا راهی برای احیای این یادمان که امروز به مخروبه‌ای بدل شده، باشند و در این خصوص باید متولی مشخصی برای این امر تعیین شود و تا زمانی که متولی اصلی این پروژه مشخص نشود کار به هیچ جایی نخواهد رسید و طبق عادت سال‌های گذشته فقط شاهد شعارهایی برای بازسازی و توسعه مقبره شاعران خواهیم بود همچنین در ادامه تبدیل دیگر آثار مناب گردشگری شهر نیز به این عاقبت گرفتار می‌شوند.

در این خصوص گفت‌وگویی با دکتر شعردوست داشته‌ایم.
 

 

جناب شعردوست، به عنوان مقدمه، مختصری در مورد «مجمع مشورتی استان آذربایجان‌شرقی» توضیح بدهید.

مجمع مشورتی استان آذربایجان‌شرقی، نهادی است که با حضور پیشکسوتان اجرایی استان تشکیل شده‌است. مشابه این مجمع در بیشتر استان‌ها فعال است، اما استان ما چنین جمعی نداشته است و از دیرباز یکی از حسرت‌های استان آذربایجان‌شرقی همین موضوع بوده‌ است.

این مجمع، فرصتی است برای پیگیری چالش‌های استان در حوزه‌های مختلف خدماتی، فرهنگی و عمرانی.

مقرر شده جمعی از پیشکسوتان استان شامل نمایندگان فعلی و ادوار مجلس، وزرای آذربایجانی، استانداران سابق و فعلی و در راس آنها، نماینده محترم ولی‌فقیه، مسائل استان را در کمیته‌های مختلف تخصصی این مجمع پیگیری کنند.
 

در روزهای گذشته، کمیته فرهنگی این مجمع، از سه مرکز مقبرةالشعرا، خانه‌موزه استاد شهریار و مقبره‌ دوکمال بازدید داشت. وضعیت این سه مجموعه را چطور دیدید؟

بدون تعارف باید عرض کنم که وضعیت هر سه محل، گریه دارد. وضعیت بیشتر مراکز تاریخی و فرهنگی تبریز نسبت به 15 سال پیش، وضعیت وخیم‌تری یافته‌است.
 

 

مقبرةالشعرا متولی ندارد /مقبره‌‌های تاریخی سرخاب، از بین رفته‌ است

مقبرةالشعرا، مهم‌ترین دغدغه این روزهای حوزه فرهنگ در تبریز است و تصاویر فاجعه‌بار آن، در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. وضعیت این مجموعه تاریخی را چطور می‌توان توصیف کرد؟

ببینید، مقبرةالشعرا فقط شامل آرامگاه استاد شهریار نیست. شما کتاب سه‌جلدی مرحوم سیدضیاءالدین سجادی را ببینید. شرق تا غرب قبرستان تاریخی سرخاب، بارگاه ادبا، عرفا، معلمان، مفسران و شاعران است. او حتی در کتاب خود، محل دقیق برخی از این مقبره‌ها را نیز قید کرده‌ که متاسفانه بخش مهمی از آنها از بین رفته‌است.

وضعیت مقبرةالشعرا تاراج آبرو، حیثیت و اعتقادات ایران و آذربایجان است.

مجموعه‌ای با این عظمت را چنان کوبیده‌اند که معلوم نیست چطور می‌خواهند، جمع کنند. مقبرةالشعرا متولی ندارد. این مجموعه، تاکنون سه بار دست‌به‌دست شده و هر بار، بخشی از مواریث مهم آن آسیب جدی دیده‌ است.

متاسفم که مجموعه‌‌ای با این ارزش و اعتبار تاریخی، به پاتوق معتادها و آلونک سگ‌ها تبدیل شده‌است.

 

 

 

مقبرةالشعرا و ماجرای «نگارخانه امام خمینی(ره)»

 در دوره‌ای از اجرای این پروژه، عنوان شد که شهرداری تبریز قصد برپایی «نگارخانه امام خمینی(ره)» را در یکی از بخش‌های این پروژه دارد و ظاهراً با شما نیز در این مورد مشورت شده بود.

شهردار سابق در مورد تاسیس نگارخانه‌ای با نام «امام خمینی(ره)» با حاج ‌سیدحسن‌آقا خمینی دیدار کرده‌ بود و حاج سیدحسن‌آقا نیز به خاطر ارتباطی که بنده از سال‌ها پیش با مجموعه حفظ آثار امام(ره) دارم، با من مشورت کردند. با توجه به اینکه محتوایی برای موزه پیش‌بینی نشده بود و از سوی دیگر، شاید برخی بهره‌برداری‌ها نیز در ضمن این طرح، لحاظ شده بود، به حاج‌سید‌حسن‌آقا اعلام کردم که برپایی موزه امام خمینی(ره) در مقبرةالشعرا، شدنی نیست.
 

 

فرصت‌سوزی‌های گردشگری در مقبرةالشعرا

در وضعیت حال حاضر مقبرةالشعرا، استقبال گردشگران را از این مجموعه چطور می‌بینید؟

متاسفانه شاهد فرصت‌سوزی‌ گردشگری در مقبرةالشعرا هستیم. طبق اعلام مدیر مقبرةالشعرا، تنها در یکی از روزهای غیرتعطیل اخیر، بیش از 1350 نفر از این مجموعه بازدید کرده‌اند که آمار قابل‌‌اعتنایی است. باور کنید این حجم از بازدید، حتی در موزه لوور هم اتفاق نمی‌افتد. ما غفلت‌های زیادی داریم و قدر چنین سرمایه ارزشمندی را نمی‌دانیم. بازدیدکنندگان، در این مجموعه، از اولیه‌ترین خدمات رایج گردشگری برخوردار نیستند. حتی یک آبخوری یا دستشویی هم در دسترس بازدیدکنندگان نیست.
 

 

خانه‌موزه شهریار، هیات‌امنا ندارد

 خانه‌موزه استاد شهریار، محل دیگری بود که به همراه کمیته فرهنگی مجمع مشورتی، از آن بازدید داشتید. این مرکز در چه وضعیتی به سر می‌برد؟

متاسفانه وضعیت خانه استاد شهریار تعریفی ندارد. می‌دانید که این خانه در اختیار شهرداری است. اما وضعیت هیات امنای آن بلاتکلیف است. این موضوع را چند بار با آقای شهردار مطرح کرده‌ام، اما ایشان اعتنایی نکرده‌اند. مدیریت این خانه، شایسته استاد شهریار و تبریز نیست.

از آقای شهردار خواسته‌ام که وقتی به عمارت شهرداری می‌روند، در مسیرشان، سری هم به این خانه بزنند و از نزدیک ببینند که بوی بد دستشویی این خانه، چقدر برای بازدیدکنندگان آزاردهنده است.

 

 

تاجیک‌ها قدر مقبره دوکمال را بهتر از ما می‌دانند

حضور شما به عنوان سفیر ایران در تاجیکستان، «کمال خجندی» این شاعر تاجیک را به عنوان یک سرمایه مشترک بین آذربایجان و تاجیک‌ها مطرح کرد. «کمال‌الدین بهزاد» نقاش نامدار ایرانی نیز در همین محل مدفون است. وضعیت مقبره‌ این دو چهره شاخص را چطور دیدید؟

منطقه بیلانکوه با احداث لاله‌پارک و توسعه مسیر، شامل ارزش افزوده شده اما با وجود این، مقبره ‌دوکمال، همچنان در آن حالت ناشایست به سر می‌برد. در دوره‌ای که بنده عهده‌دار سفارت ایران در تاجیکستان بودم، صحبت از این موضوع شده بود که یک گروه توریستی، هر هفته با هواپیمای خودشان، از خجند به تبریز بیایند. این ظرفیت، هنوز هم به قوت خود باقی است اما متاسفانه متولیان ما همتی از خود نشان نمی‌دهند.

چند سال پیش، گروهی از تاجیکستان آمدند و مشتی از خاک این کوی برداشتند و با خود بردند. با تبرک از همان خاک، مقبره‌ بزرگ و زیبایی برای کمال خجندی بنا کرده‌اند که در نوع خود، نمونه است. باور بفرمائید تاجیک‌ها قدر مقبره دوکمال را بهتر از ما می‌دانند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1398/6/3 - 14:09 |     0     0     |
خدا لعنتشون کنه که از فرهنگ و هویت این مردم چیزی باقی نزاتشن

ناشناس
| 1398/6/3 - 17:31 |     0     0     |
این خبر چه ربطی به شهید خبر داره؟؟؟


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  بهانه کثیف سیاسیون با اجرای سلبریتی ها برای هجمه به اباعبدالله/آیا حجت الاسلام رئیسی کاپیتولاسیون خواص سیاسی و سلبریتی ها را از بین می برد؟
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   از کوچه نسترن ابی تا حذف عنوان شهدا از کوچه ها / فرهنگ ما دست چه کسانی است
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  خدمات درمانی بنیاد شهید نیازمند عزم و تدبیر دولت/ وقتی بیمه دی، یک تنه بار به زمین مانده را به دوش می کشد
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   هیچگونه مذاکره و در هیچ سطحی بین ایران و آمریکا اتفاق نخواهد افتاد
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  مذاکرات در تله فریب و بلوف
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   محور مقاومت روی قوس صعود
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  عقاب؛ ترکیب موفق «تور و پانتسیر» برای تکمیل پدافند بومی ایران
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آیت الله خامنه‌ای چگونه «حسین زمان» شد؟!
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ایران پیشگام تولید پهپادهای ویژه دفاع هوایی در جهان شد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   پیگیری بنیاد برای اتمام پروژه شهید زدایی از سطح شهر/ توضیحات شهرداری تهران/پیگیری بنیاد از وزارت کشور
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران