خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  شیوه برخورد با فتنه از نگاه قرآن
  خط دهی سازمان های ضدانقلاب و منافقین در پس پرده تحرکات اخیر
  شمخانی: حزب الله کانون ثبات ساز و امنیت آفرین در لبنان و منطقه است
  آخرین گزارش از خشونت‌ها و میزان خسارت‌ها در اغتشاشات اخیر
  خط دهی ضدانقلاب و منافقین در تحرکات اخیر
  تحلیلی بر سخنان رهبر انقلاب درباره موضوع بنزین
  بومی‌سازی صنعت هالوکاست در ایران
  تفاوت ره از کجاست تا به کجا؟!
  دستور رهبر انقلاب به رئیس جمهور: زودتر بسته‌های حمایتی را پرداخت کنید
  اعتراض به روش ایرانی
  بیانیه وزارت اطلاعات درباره اغتشاشگران
  منافقین و ضد انقلاب ها در اغتشاشات دو روز گذشته نقش داشتند
  واکنش جوادی آملی به اغتشاشات اخیر
  پیوستن به کنوانسیون‌های غربی سودی ندارد
  تمام کره زمین عضو FATF هستند!
  بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه های گروهی عربی
  وزیر دولت اصلاحات: خاتمی نیز به‌دنبال واقعی کردن نرخ بنزین بود
  جلسه امروز درس خارج فقه رهبرانقلاب
  انتقاد شدید سرلشکر جعفری به بی‌تدبیری دولت
  گزارش تحلیلی کیهان از بیانات اخیر رهبر انقلاب
  فعال اصلاح‌طلب: ظریف از غرب ناامید است فقط روحانی امیدوار است!
  اولتیماتوم پلیس به اخلالگران نظم و امنیت
  افزایش قیمت بنزین به افزایش قیمت دیگر کالاها منجر نشود/ مردم از افرادی که تخریب می‌کنند فاصله بگیرند
  جواز دفن آیت الله هاشمی بی ایراد نبود!
  مردم حرف ما که «روحانی اصلاح طلب نیست» را گوش نمی‌کنند
  دولت اعتقادی به همدلی با مردم ندارد
  کدام رسانه‌ها مطالبات مردم را به آشوب می‌کشند؟
  رئیس قوه‌قضائیه: غرب دنبال تحمیل جاهلیت مدرن در جهان اسلام است
  آیا برای ناراضی ساختن مردم تعمدی در کار است؟!
  زیباکلام: هرکس دیگری جای روحانی بود، وضع همین بود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 245031صفحه نخست » استانهایکشنبه، 3 شهریور 1398 - 08:15
تاراج آبرو و حیثیت آذربایجان
تاراج آبرو و حیثیت آذربایجانشهیدخبر: رئیس کمیته فرهنگی مجمع مشورتی استان آذربایجان‌شرقی، وضعیت مقبرةالشعرا را تاراج آبرو، حیثیت و اعتقادات ایران و آذربایجان خواند و گفت: مجموعه‌ای با این عظمت را چنان کوبیده‌اند که معلوم نیست چطور می‌خواهند جمع کنند.
  

علی‌اصغر شعردوست، از ملازمان نزدیک استاد شهریار و از چهره‌های دیرآشنای فرهنگ و ادب آذربایجان است. رئیس شبکه سراسری صدا، رئیس انتشارات سروش، دبیر شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی و سفیر جمهوری‌اسلامی ایران در تاجیکستان از مسوولیت‌های شعردوست در دوره‌های مختلف است.

شعردوست نماینده مردم تبریز در مجلس ششم بوده و از این رهگذر، بانی اصلی نامگذاری سالروز درگذشت استاد شهریار به عنوان روز ملی شعر و ادب فارسی بوده‌است.

وی در حوزه پژوهش و تالیف نیز آثار متعددی ارائه کرده که «تصحیح دیوان دو جلدی شهریار»، «تصحیح دیوان کمال خجندی» و «در مکتب شاعران آذربایجان از قطران تا شهریار» از آن جمله است.

با تشکیل مجمع مشورتی استان آذربایجان‌شرقی، شعردوست مسوولیت کمیته فرهنگی این مجمع را عهده‌دار شده‌ است. این کمیته در روزهای اخیر، بازدیدی از سه مرکز فرهنگی و تاریخی تبریز داشته‌ است. وضعیت نابسامان مقبرةالشعرا، مهم‌ترین موضوع این بازدیدها بوده‌ است.  

مقبره شاعران، یا گورستان تاریخی سرخاب که مدفن بیش از 400 شاعر عارف و رجال نامی کشور، همچون خاقانی شیروانی، اسدی طوسی و ثقة‌الاسلام شهید شهدای والامقام مشروطه در صدر مشروطیت و بالاخص شاعر شیرین سخن معاصر محمدحسین بهجت، متخلص به شهریار، است.

مقبرةالشعرا تبریز از 45 سال پیش قرار بوده به پردیس فرهنگی تبدیل شود همچون حافظیه و سعدیه، اما متاسفانه هنوز خبری از پردیس نیست و با گذشت زمان شاهد تخریب این یادمان زیبا به مرور زمان هستیم.

 اجرای پروژه توسعه مقبرة‌الشعرا تبریز در مظلومیت کامل به سر می‌برد و تاکنون متولی مشخصی بر این امر مشخص نشده بود و مدیران و مسوولان تنها به داد و وعده و وعیدها اکتفا کرده بودند و باز مقبره شاعران تبریز در حسرت پردیس شدن مانده است.

در سال‌های اخیر نیز به بهانه توسعه توسعه مقبرة‌الشعرا حفاری‌ها و ساخت و سازهایی انجام شد که بعدها به دلایلی متوقف شد و حتی هیچ توجهی نیز به کشوفات به دست آمده در قسمت جنوبی بنای یادمان نیز توجهی شد.

مقبرةالشعرا تبریز، سال 92 بدون پایه مالی و بدون پشتوانه کارشناسی، در طرحی با عنوان «بازآفرینی مقبرةالشعرا» به شهرداری تبریز واگذار شده‌ و بافت تاریخی و فرهنگی آن، پس از 6 سال عملیات حجیم و سردرگم، آسیب‌های جدی دیده‌ است.

در حال حاضر وضعیت فعلی مقبرة‍‌الشعرا که عدم توجه به این مسئله ضربه بر صنعت گردشگری تبریز خواهد بود، هشداری برای مسوولان استانی و شهری است تا راهی برای احیای این یادمان که امروز به مخروبه‌ای بدل شده، باشند و در این خصوص باید متولی مشخصی برای این امر تعیین شود و تا زمانی که متولی اصلی این پروژه مشخص نشود کار به هیچ جایی نخواهد رسید و طبق عادت سال‌های گذشته فقط شاهد شعارهایی برای بازسازی و توسعه مقبره شاعران خواهیم بود همچنین در ادامه تبدیل دیگر آثار مناب گردشگری شهر نیز به این عاقبت گرفتار می‌شوند.

در این خصوص گفت‌وگویی با دکتر شعردوست داشته‌ایم.
 

 

جناب شعردوست، به عنوان مقدمه، مختصری در مورد «مجمع مشورتی استان آذربایجان‌شرقی» توضیح بدهید.

مجمع مشورتی استان آذربایجان‌شرقی، نهادی است که با حضور پیشکسوتان اجرایی استان تشکیل شده‌است. مشابه این مجمع در بیشتر استان‌ها فعال است، اما استان ما چنین جمعی نداشته است و از دیرباز یکی از حسرت‌های استان آذربایجان‌شرقی همین موضوع بوده‌ است.

این مجمع، فرصتی است برای پیگیری چالش‌های استان در حوزه‌های مختلف خدماتی، فرهنگی و عمرانی.

مقرر شده جمعی از پیشکسوتان استان شامل نمایندگان فعلی و ادوار مجلس، وزرای آذربایجانی، استانداران سابق و فعلی و در راس آنها، نماینده محترم ولی‌فقیه، مسائل استان را در کمیته‌های مختلف تخصصی این مجمع پیگیری کنند.
 

در روزهای گذشته، کمیته فرهنگی این مجمع، از سه مرکز مقبرةالشعرا، خانه‌موزه استاد شهریار و مقبره‌ دوکمال بازدید داشت. وضعیت این سه مجموعه را چطور دیدید؟

بدون تعارف باید عرض کنم که وضعیت هر سه محل، گریه دارد. وضعیت بیشتر مراکز تاریخی و فرهنگی تبریز نسبت به 15 سال پیش، وضعیت وخیم‌تری یافته‌است.
 

 

مقبرةالشعرا متولی ندارد /مقبره‌‌های تاریخی سرخاب، از بین رفته‌ است

مقبرةالشعرا، مهم‌ترین دغدغه این روزهای حوزه فرهنگ در تبریز است و تصاویر فاجعه‌بار آن، در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. وضعیت این مجموعه تاریخی را چطور می‌توان توصیف کرد؟

ببینید، مقبرةالشعرا فقط شامل آرامگاه استاد شهریار نیست. شما کتاب سه‌جلدی مرحوم سیدضیاءالدین سجادی را ببینید. شرق تا غرب قبرستان تاریخی سرخاب، بارگاه ادبا، عرفا، معلمان، مفسران و شاعران است. او حتی در کتاب خود، محل دقیق برخی از این مقبره‌ها را نیز قید کرده‌ که متاسفانه بخش مهمی از آنها از بین رفته‌است.

وضعیت مقبرةالشعرا تاراج آبرو، حیثیت و اعتقادات ایران و آذربایجان است.

مجموعه‌ای با این عظمت را چنان کوبیده‌اند که معلوم نیست چطور می‌خواهند، جمع کنند. مقبرةالشعرا متولی ندارد. این مجموعه، تاکنون سه بار دست‌به‌دست شده و هر بار، بخشی از مواریث مهم آن آسیب جدی دیده‌ است.

متاسفم که مجموعه‌‌ای با این ارزش و اعتبار تاریخی، به پاتوق معتادها و آلونک سگ‌ها تبدیل شده‌است.

 

 

 

مقبرةالشعرا و ماجرای «نگارخانه امام خمینی(ره)»

 در دوره‌ای از اجرای این پروژه، عنوان شد که شهرداری تبریز قصد برپایی «نگارخانه امام خمینی(ره)» را در یکی از بخش‌های این پروژه دارد و ظاهراً با شما نیز در این مورد مشورت شده بود.

شهردار سابق در مورد تاسیس نگارخانه‌ای با نام «امام خمینی(ره)» با حاج ‌سیدحسن‌آقا خمینی دیدار کرده‌ بود و حاج سیدحسن‌آقا نیز به خاطر ارتباطی که بنده از سال‌ها پیش با مجموعه حفظ آثار امام(ره) دارم، با من مشورت کردند. با توجه به اینکه محتوایی برای موزه پیش‌بینی نشده بود و از سوی دیگر، شاید برخی بهره‌برداری‌ها نیز در ضمن این طرح، لحاظ شده بود، به حاج‌سید‌حسن‌آقا اعلام کردم که برپایی موزه امام خمینی(ره) در مقبرةالشعرا، شدنی نیست.
 

 

فرصت‌سوزی‌های گردشگری در مقبرةالشعرا

در وضعیت حال حاضر مقبرةالشعرا، استقبال گردشگران را از این مجموعه چطور می‌بینید؟

متاسفانه شاهد فرصت‌سوزی‌ گردشگری در مقبرةالشعرا هستیم. طبق اعلام مدیر مقبرةالشعرا، تنها در یکی از روزهای غیرتعطیل اخیر، بیش از 1350 نفر از این مجموعه بازدید کرده‌اند که آمار قابل‌‌اعتنایی است. باور کنید این حجم از بازدید، حتی در موزه لوور هم اتفاق نمی‌افتد. ما غفلت‌های زیادی داریم و قدر چنین سرمایه ارزشمندی را نمی‌دانیم. بازدیدکنندگان، در این مجموعه، از اولیه‌ترین خدمات رایج گردشگری برخوردار نیستند. حتی یک آبخوری یا دستشویی هم در دسترس بازدیدکنندگان نیست.
 

 

خانه‌موزه شهریار، هیات‌امنا ندارد

 خانه‌موزه استاد شهریار، محل دیگری بود که به همراه کمیته فرهنگی مجمع مشورتی، از آن بازدید داشتید. این مرکز در چه وضعیتی به سر می‌برد؟

متاسفانه وضعیت خانه استاد شهریار تعریفی ندارد. می‌دانید که این خانه در اختیار شهرداری است. اما وضعیت هیات امنای آن بلاتکلیف است. این موضوع را چند بار با آقای شهردار مطرح کرده‌ام، اما ایشان اعتنایی نکرده‌اند. مدیریت این خانه، شایسته استاد شهریار و تبریز نیست.

از آقای شهردار خواسته‌ام که وقتی به عمارت شهرداری می‌روند، در مسیرشان، سری هم به این خانه بزنند و از نزدیک ببینند که بوی بد دستشویی این خانه، چقدر برای بازدیدکنندگان آزاردهنده است.

 

 

تاجیک‌ها قدر مقبره دوکمال را بهتر از ما می‌دانند

حضور شما به عنوان سفیر ایران در تاجیکستان، «کمال خجندی» این شاعر تاجیک را به عنوان یک سرمایه مشترک بین آذربایجان و تاجیک‌ها مطرح کرد. «کمال‌الدین بهزاد» نقاش نامدار ایرانی نیز در همین محل مدفون است. وضعیت مقبره‌ این دو چهره شاخص را چطور دیدید؟

منطقه بیلانکوه با احداث لاله‌پارک و توسعه مسیر، شامل ارزش افزوده شده اما با وجود این، مقبره ‌دوکمال، همچنان در آن حالت ناشایست به سر می‌برد. در دوره‌ای که بنده عهده‌دار سفارت ایران در تاجیکستان بودم، صحبت از این موضوع شده بود که یک گروه توریستی، هر هفته با هواپیمای خودشان، از خجند به تبریز بیایند. این ظرفیت، هنوز هم به قوت خود باقی است اما متاسفانه متولیان ما همتی از خود نشان نمی‌دهند.

چند سال پیش، گروهی از تاجیکستان آمدند و مشتی از خاک این کوی برداشتند و با خود بردند. با تبرک از همان خاک، مقبره‌ بزرگ و زیبایی برای کمال خجندی بنا کرده‌اند که در نوع خود، نمونه است. باور بفرمائید تاجیک‌ها قدر مقبره دوکمال را بهتر از ما می‌دانند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1398/6/3 - 14:09 |     0     0     |
خدا لعنتشون کنه که از فرهنگ و هویت این مردم چیزی باقی نزاتشن

ناشناس
| 1398/6/3 - 17:31 |     0     0     |
این خبر چه ربطی به شهید خبر داره؟؟؟


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  به دلسوزان عراق و لبنان توصیه میکنم اولویتشان را علاج ناامنی قرار دهند/ مردم هم مطالبات به حقی دارند؛ این مطالبات در چارچوب ساختارهای قانونی قابل تحقق است
12 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مذاکره با آمریکا هیچ نتیجه‌ای ندارد؛ چون قطعا هیچ امتیازی نمی‌دهند
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  گلزار بی سر و سامان شهدای مظلوم مدافع حرم در بهشت زهرای تهران/وقتی خانواده شهدا جور مدیران بهشت زهرا را می کشند
25 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 19)
   امیر صباحی فرد: پهپاد متجاوز قبل از رسیدن به اماکن حساس توسط سامانه های بومی منهدم شد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  جزئیات عملیات ناکام اسرائیل برای ترور شخصیتی حاج قاسم
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   چه کسی مملکت را تعطیل کرده است؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  با افتخار پاسدار هستم
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   تلاش بیهوده «محمدعلی زم» برای تطهیر فرزندش
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پهپادِ «مهاجر ۶»، سلاح مرگبار ایران در میدان جنگ
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   همه راه‌ها بر روی دشمن بسته است
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران