خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  اصلاح‌طلبان به جای "پذیرش شکست" ساز آنارشیسم کوک می‌کنند
  واکنش تاجزاده به پیروزی ۳۰_۰ اصولگرایان
  سکّانداری مدیریت جهادی؛ پیوست "گام اول" مردم
  «شکست مطلق اصلاح‌طلبان» در رقابت با کارنامه خود
  ایران باید همکاری‌های خود را با FATF متوقف کند
  اصلاح‌طلبان به کارنامه «امید» باختند
  پخت‌وپز سیاسی FATF با سس آمریکایی
  یادداشت شریعتمداری درباره Fatf
  پیشتازی اصولگرایان؛ سرتیتر و تحلیل برخی رسانه‌های عربی
  تحلیل ابکی روزنامه اصلاح طلب از تصویب نشدن FATF
  «هیولاسازی» از مجلس یازدهم، ترفند جدید اصلاح‌طلبان
  لیست سیاه «FATF»؛ واقعی یا لفاظی رسانه‌ای؟!
  انتخابات ایرانی، آینه دق شیخ‌نشین‌ها و اقماری‌های آمریکا
  سرلیست کارگزاران/اصلاحات توهّم زد
  اقتصاد تحریم‌شده ایران دلیلی برای ترسیدن از لیست سیاه FATF ندارد
  پیروزی آیت الله یزدی در انتخابات خبرگان
  فردای انتخابات چه باید کرد؟
  مشکل اصلی از تحریم‌ها نیست بی‌تدبیری در دولت است
  تیرباران قاتل حاج قاسم
  تاثیر حضور در لیست سیاه FATF بر تجارت خارجی
  پسر حاج قاسم پای صندوق رای
  واکنش همتی به حضور ایران در لیست سیاه FATF
  انتقاد احمد توکلی از مقاومت دولت برای تمدید مهلت اخذ آرا!
  آمریکایی‌ها با عمل مضحکانه‌ اخیر بی آبروتر شدند
  تصویری از شناسنامه رهبر معظم انقلاب
  مکان پمپاژ رسانه ای "رای نمی دهم" مشخص شد!
  تصویر متفاوت از رای دادن امروز رهبری
  هر کس به منافع ملی علاقمند است در انتخابات شرکت کند/ در تهران به ۳۰ نفر رأی بدهید؛ این کار کمک زیادی به تشکیل "مجلس قوی" خواهد کرد
  آشنایی با آیت‌الله سعدی نامزد انتخابات مجلس خبرگان
  خاطره له‌شدن پاسداران در پاسداران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 244535صفحه نخست » یادواره ها و خاطرات دوشنبه، 28 مرداد 1398 - 09:05
خبر سقوط پاوه را چه کسی به امام (ره) رساند؟
شهیدخبر: پس از پخش خبر سقوط پاوه، با دفتر حاج احمد آقا تماس گرفتم و حرفهایی را زدم و ایشان هم همه این موضوعات را برای امام تعریف کردند و امام نیمه‌های شب آن پیام تاریخی را صادر کردند.
  

پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروه‌هایی از جمله حزب دموکرات، کومله و دین حسینی با استفاده از اوضاع نابسامان آن زمان به دنبال ایجاد شکاف و قدرت در کردستان بودند. گروه‌های ضد انقلاب یکی پس از دیگری شهرهای کردستان را تصرف می‌کردند. پاوه نقطه عطف این درگیری‌ها بود که طی آن دکتر شهید «مصطفی چمران» و شهید «اصغر وصالی» و جمعی از نیروهای ژاندارمری و مردمی با تمام توان خود به مقابله با مهاجمان برآمدند و سرانجام و در آخرین مراحل سقوط شهر، پیامی آسمانی همانند امدادی الهی جریان حاکم را تغییر داد و فتحی ماندگار در دل تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رسید.

در همین راستا خبرنگار ما گفت‌وگویی با «مهدی چمران» برادر شهید مصطفی چمران انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

غائله کردستان از کجا آغاز شد؟

درباره غائله کردستان آنچه که مهم است، این است که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در آغازین روزهایی که انقلاب شدت گرفت و اوج گرفت در تمام نقاط کشورمان مردم انقلابی و کسانی که انقلاب کردند و پیرو امام خمینی (ره) بودند جان خود را تقدیم نظام کردند.

در کردستان کسانی که تفکرات چپ داشتند حزب دموکرات، حزب کومله و عده‌ای هم که جنبه‌های مذهبی به خود می‌دادند همچون حزب دین حسینی این گروه‌ها در زمان طاغوت یک عده به عنوان مخالف رژیم شاه بودند و عده ‌ای هم حقوق بگیر ساواک بودند.

این گروه‌ها در جریان پیروزی انقلاب اسلامی هیچ کاری نکردند؛ اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچون منافقین از شرایط سوء استفاده کردند؛ یک روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی حزب دموکرات به پادگان مهاباد حمله می‌کند. حدود 10 روز از پیروزی انقلاب می‌گذرد که این گروه‌‌ها به پایگاهی در سنندج حمله می‌کنند و شهید قرنی در برابر آن‌ها ایستادگی می‌کند.

این گروه ‌ها در کردستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ارتش، نیروهای مردمی و به سپاه پاسداران که از نیروهای مردمی و متدین شکل گرفته بود حمله کردند. اصل این است زمانی که این گروه‌ها باید حمله و قیام می‌کردند علیه رژیم شاهنشایی سکوت کردند و پس از پیروزی انقلاب اسلام این گروه‌ها به نیروهای مسلح ایران حمله کردند. گروه‌های حزب کومله و دموکرات با حمله به پادگان‌‌های مریوان و سنندج حمله کردند و باعث شد، ارتش محاصره شود.

 گروه‌‌های ضد انقلاب چه جنایت ‌هایی در منطقه کردستان انجام دادند؟

در شهر مریوان مسلحین حزب دموکرات به خانه پاسداران وارد می‌شوند و آن‌ها به شدیدترین شکل ممکن و با موزاییک شکسته در کنار حوض به شهادت می‌رسانند. این سیستمی بود که گروه‌‌های چپ‌گرا در دیگر کشورها از جمله لبنان پیاده می‌کردند.

در کردستان کار به جایی رسیده بود که جهادگرانی که برای کمک به روستاهای کردستان می‌ رفتند به شهادت می‌رساندند. گروهای دموگرات و کومله تا جایی در کردستان گسترش پیدا کرده بودند که از شهرهای دیگر عضوگیری می‌کردند.

 شهید چمران در زمان غائله کردستان چه مسئولیتی بر عهده داشتند؟

دکتر چمران در آن زمان معاون نخست وزیر در امور انقلاب بود و مسائل انقلابی را پیگیری می‌کرد. قبل از اینکه شهید چمران به کردستان برود همراه با شهید فلاحی به «سرو» رفتند و با کمک نیرهای مردمی و لشکر 64 ارومیه گروه‌‌هایی که از خاک ترکیه به ما حمله کرده بودند، را شکست دادند.

زمانی که حادثه مریوان به وقوه پیوست شهید چمران برای بررسی اوضاع به مریوان سفر کرد و حدود یک هفته ‌ای در آنجا بود. هدف شهید چمران از سفر به مریوان جنگ نبود و هیچگونه نیرویی هم وی را همراهی نمی‌کرد.

در شهر مریوان شهید چمران با بزرگان شهر جلسات متعددی برگزار کرد تا خواسته‌های گروه‌های ضد انقلاب را بشنود، یکی از خواسته‌های آن‌ها خروج نیروهای مسلح از کردستان بود.پس از جلسات متعدد مقرر شد امنیت شهر را شهربانی برقرار کند و سپاه و ارتش به پادگان ‌ها منتقل شوند.
 

 

 پس از انتقال نیروهای ارتش و سپاه به پادگان‌ ها آیا امنیت در کردستان برقرار شد؟

پس از یک هفته خبر رسید گروه‌های ضد انقلاب در حال تصرف شهرهای کردستان هستند. پس از تصرف شهرها و با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر پاوه گروه‌ های ضد انقلاب با 12 هزار نفر به شهر پاوه حمله کردند.

گروه‌ های ضد انقلاب به اولین جایی که حمله کردند پاسگاه قوری قلعه بود. پس از دریافت خبر حمله گروه‌ های ضد انقلاب به پاوه به مرکز تلگراف فرستادند که پاوه در خطر محاصره است و برای ما کمک ارسال کنید.

پس از دریافت این پیام برخی ‌ها به صورت داوطلبانه راهی پاوه شدند؛ یکی از کسانی که داوطلبانه خود را به پاوه رسانده بود شهید «اصغر وصالی» و گروه حدودا 20 نفره او بود.

 چه زمانی شهید چمران راهی پاوه شد؟

درباره اوضاع شهر پاوه به هیئت دولت تلگراف‌‌های تند و شدید ارسال شد و در جلسه هیئت دولت تصمیم بر این شد که بررسی این موضوع به شهید چمران سپرده شود؛ شهید چمران به همراه شهید فلاحی و ابوشریف فرمانده سپاه وقت به سمت کرمانشاه حرکت کردند. پس از بررسی وضعیت پاوه شهید چمران به همراه شهید فلاحی برای مقابله با گروه‎های ضد انقلاب با هلی کوپتر عازم پاوه شدند.

ابوشریف برای جمع‌ آوری نیرو در کرمانشاه ماند و پس از آن هم شهید فلاحی به اصرار شهید چمران برای کمک به جمع آوری نیرو به کرمانشاه باز می‌گردد اما متاسفانه هر چه تلاش می‌کنند نمی ‌توانند نیرویی سازماندهی کنند.

شهید چمران در کتاب کردستان آورده است که با توجه به تسلط ضد انقلاب به شهر پاوه چند ساعتی طول می‌کشد تا خودش را به خانه پاسداران پاوه ‌برساند.

گروه‌های ضد انقلاب برای تضعیف روحیه مردم و پاسدارانی که در شهر پاوه بودند به بیمارستان شهر پاوه حمله می‌کنند و زخمی‌ها را روی زمین می‌کشند و آن‌ها را در حیاط بیمارستان به رگبار می‌بندند.

خبر سقوط پاوه را چه کسی به امام خمینی (ره) رساند؟

پس از مقاومت ‌های زیادی که صورت گرفت شب فرا رسید و شهید چمران برای ژاندارم‌ ها و پاسدارانی که زنده مانده بودند سخنرانی می‌کند و همه با هم قسم می‌ خورند که تا آخر ایستادگی کنند.

تنها کسی که با بیرون ارتباط داشت بیسیم‌چی بود که در خانه پاسدارن پاوه مستقر بود و تمام حوادث را با بیسیم به دفتر نخست وزیری که من در آنجا حضور داشتم مخابره می‌کرد.

پس از تلاش‌ های صورت گرفته در دفتر نخست وزیری 60 نفر از تیپ نوهد جمع شدند اما به دلیل تاریکی و نبود هواپیما نمی ‌شد آن‌ها را از تهران به کرمانشاه اعزام کنیم.

عصر بود که «حاج احمد آقا» آمد در دفتر نخست وزیری و در خصوص اوضاع پاوه برای او توضیحاتی دادم و ایشان رفتند. حدود ساعت 12 شب بود که از طریق یکی از رسانه‌ های خارجی اعلام شد دکتر چمران در شهر پاوه شهید شده است. پس از پخش این خبر با تلفن‌گراف به دفتر حاج احمد آقا تماس گرفتم و با بغض و اشک حرف‌های تندی به حاج احمد زدم. پس از آن بود که حاج احمد آقا نیمه‌ های شب به دیدار امام رفتند و همه این موضوعات را برای امام تعریف کردند و امام نیمه‌ های شب آن پیام تاریخی را صادر کردند و ساعت هفت صبح از رادیو پخش شد.

اولین باری که امام خودش را به عنوان «فرمانده کل قوا» خطاب کردند در همین پیام بود و دستور داد نیروهای مسلح بدون اجازه رده ‌های بالاتر با توپ ‌ها و تجهیزات خودشان به سمت پاوه حرکت کنند.

پس از پیام تاریخی امام شهید چمران در کتاب کردستان آورده است این پیام ترس و رعب در دل دشمن انداخت و گروه ‌های ضد انقلاب عقب نشینی کردند.

مهمترین موضوعی که شهید چمران در پاوه به آن اشاره می‌کند موضوع مقاومت است و می ‌نویسد که بزرگترین و رمز پیروزی در پاوه مقاومت نیروها بود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  بنیاد شهید نهادی برای خدمت، نه مسندی برای قدرت
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   باید قوی شویم تا جنگ نشود و تهدید دشمن تمام شود/ می‌توان با تبدیل تحریم جنایتکارانه به فرصت، اقتصاد را از وابستگی به نفت نجات داد
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  چرا روحانی برای دوقطبی سازی کشور اصرار دارد؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   «اصغر پاشاپور» در حلب سوریه شهید شد
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ترور سردار سلیمانی و آنچه پیش‌بینی نمی‌کردند
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اصغر آقایِ حاج قاسم
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  جریان‌شناسی پیام‌های رهبرانقلاب به دانشجویان
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   پرچم شهید سلیمانی در دست سردار قاآنی
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  رزمندگان بدون مرز
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   طرح آمریکایی معامله قرن، قبل از مردن ترامپ خواهد مرد/ هر کسی به ایران و امنیت آن علاقمند است، باید در انتخابات شرکت کند
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران