خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  تبلیغ رایگان مشاور آشنای رئیس‌جمهور برای شبکه سعودی!
  لیست ناقص سلطنت طلبان از حامیان مالی منافقین
  فتنه‌ای متفاوت از فتنه‌های ۷۸ و ۸۸
  اعتراف مجری BBC به محبوبیت گسترده سرلشکر سلیمانی
  تاجرنیا: مردم از ترس در انتخابات شرکت می‌کنند
  تا به اروپا امتیاز جدید ندهیم، برجام میوه نمی‌دهد
  از کرامات «آشنا» چه عجب؟!
  به شعور مردم احترام بگذارید دفاع از حق اعتراض پیشکش!
  ایران برای آزادی شیخ زکزاکی چه کرده است؟
  کشف میزان غیرعادی سلاح اغتشاشگران در ایران
  رهبر انقلاب: مبادا بروید برای جهیزیه پول قرض کنید
  دستور مهم کروبی برای انتخابات مجلس یازدهم!
  "پدران اغتشاشات آبان" در فکر آینده
  «قمار بزرگ» روحانی در ماجرای بنزین چه بود؟
  الیاس حضرتی: به دستور کروبی برای ثبت‌نام کردم!
  همکار روح الله زم هم ثبت نام کرد!
  رحیم‌پور: اگر به روحانی توهین‌ کردم، صوتش را منتشر کنید
  توهین اصلاح‌طلبان به شعور مردم
  کار اصلاح‌طلبان به وحشت از اسم «جوان» رسید
  «۱۶ آذر» محکی برای سنجش عیار انقلابی‌گری
  اگر به روحانی توهین‌کردم، صوتش را منتشرکنید
  «مسعود سلیمانی» دانشمند محبوس در آمریکا وارد کشور شد
  نسل‌‌ جدید سانتریفیوژها در ‌آینده‌ای نزدیک‌ رونمایی می‌شود
  حواشی حضور رییسی در دانشگاه تهران
  چرا رئیس دولت اصلاحات از مواضع قبلی‌اش عقب‌نشینی کرد؟
  «پشیمانیم»؛ حرف پرتَکرار هواداران روحانی
  رسالت جنبش دانشجویی در گام دوم انقلاب
  جولان دشمنان ایران در توقف دیپلماسی
  دیکتاتوری دیجیتالی
  برای محسن سازگارا...
- اندازه متن: + -  کد خبر: 243847صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریسه شنبه، 22 مرداد 1398 - 09:40
چرا ۹ صبح عوامل امنیتی سعودی مسیر را بستند؟
شهیدخبر: رئیس سابق سازمان حج و زیارت با طرح سوالات و ابهاماتی به فاجعه منا اشاره کرد و گفت چرا ۹ صبح عوامل امنیتی سعودی جلوی مسیری که زائران توجیه شده بودند و همه ساله مسیر رمی جمرات بودند حاضر شدند و مسیر را بستند.
  

حجت الاسلام ترکاشوند و سعید اوحدی رئیس سابق سازمان حج وزیارت برای گفتگو درباره مرور بر حادثه منا به تلویزیون آمدند.

ترکاشوند در این گفتگو با بیان اینکه خیلی مهم است خدای خداپرستان چه شکلی باشد، تاکید کرد: برخی از خداپرستان از لامذهب ها  وبی خدایان بدتر عمل کرده اند چون خدایشان شکل درستی نداشته است.. خدا هم می تواند فرصت باشد هم تهدید.

وی افزود: خدا وقتی انسان را خلق کرد در فطرت انسان ویژگی های خود را به صورت نقطه چین کمرنگ کشید. گفت برای اینکه اختیارت خدشه دار نشود این نقطه چین را ببر پیش اهل بیت و پررنگ کن. در دعای عرفه آقا امام حسین (ع) خدایی را که بشود با او ارتباط گرفت ترسیم کرده اند. امروز هم روز تخصصی دعا است. وقتی با دعای عرفه ارتباط بگیریم خدایی را می پرستیم که از بزرگترین گناهان هم بی خیال می شود و ما را عفو می کند.

این کارشناس مذهبی در بخش دیگری از حرفهایش با بیان اینکه نقش حیا در ایمان مثل نقش سر در بدن است و نقش کلیدی دارد، یادآور شد: خدا بی نهایت حلیم و مهربان و خوش اخلاق است. نه مثل ما که مقطعی با کسی مهربانی می کنیم و وقتی می بینیم طرف پررو شد می گوییم تو لیاقتش را نداری.

ترکاشوند با اشاره به اینکه امام حسین را مهربان تر از خدا توصیف کرده اند، تصریح کرد: امام حسین را درست تر معرفی کرده ایم برای همین مردم بهتر با او ارتباط می گیرند. اما بحث شفاعت متفاوت است و نباید امام حسین را مهربان تر از خدا توصیف کرد. شفاعت یعنی یک وساطت معرفتی، یعنی وقتی با امام حسین (ع) آشنا می شویم می گوییم چه خدایی داری که اینگونه هستی.

وی اذعان کرد: مردم چقدر برای پروفسور حسابی ارزش قائل هستند؟ اما او فقط فیزیکش خوب بوده، یا چقدر به حسین رضازاده علاقه دارند؟ او فقط قدری قوی تر از ما است، اما صحبت درباره خداوند بحث درباره بی نهایت قدرت، بی نهایت علم و همه چیز در حد بی نهایت است.

در ادامه سعید اوحدی با بیان اینکه حادثه منا در تاریخ اسلام بی سابقه بوده و هشت هزار نفر شهید شده اند، از مستندسازی درباره این فاجعه خبر داد وگفت: امروز درباره حج سال 94 مستندسازی سنگینی شده و با زائران ایرانی و کشورهای دیگری، صدها و هزاران ساعت گفت‌وگو شده است. این گفت‌وگوها به عنوان مستند این فاجعه در اختیار ما است.

وی به طرح سوالات و ابهاماتی درباره روز حادثه که هنوز شفاف سازی نشده اند پرداخت و پرسید؟ چرا 9 صبح عوامل امنیتی سعودی جلوی مسیری که زائران توجیه شده بودند و همه ساله مسیر رمل جمرات بودند حاضر شدند و مسیر را بستند تا ترافیک در دو خیابان دیگر باشد؟ 

رئیس سابق سازمان حج وزیارت با اشاره به مطالبی که مقام معظم رهبری در دیدار با خانواده شهدا فرمودند، افزود: ایشان مطالبی مطرح کردند از جمله اینکه "فاجعه منا باید زنده نگه داشته شود و اگر ریگی به کفش کسی نیست کمیته حقیقت یاب با ترکیبی از نمایندگان کشورهای اسلامی تشکیل شود." در این حادثه با وجود قوی ترین و پیشرفته ترین امکانات رصد و... حتی یک هلی کوپتر بلند نمی شود تا روی زائران آبپاشی کند.

اوحدی تصریح کرد: زائر و شهدای ما تقصیری نداشتند پلیس حلقه انسانی سنگینی بسته بود و افراد را به خیابان 204 هدایت می کرد. همزمان زائران کشورهای دیگر مخصوصا شمال آفریقا که خیابان 204 محل تردد آنها بود و از رمی برمی گشتند در این خیابان بودند. اما مسیر حرکت زائران ما این خیابان نبود و عوامل امدادی، امکانات آب و هیات پزشکی ایران در خیابان دیگری مستقر شده بود.

وی یادآور شد: شاید برای خانواده شهدا سوال باشد چرا زائران ما را به سمت طبقه دوم رمی جمرات می بردند در حالی که اصلا رمی زائران ما از طریق این طبقه انجام نمی شود و مربوط به طبقه همکف است. چرا با وجود بروز این حادثه باز هم پلیس افراد را تشویق می کردند وارد آن خیابان شوند!؟

رئیس سابق سازمان حج وزیارت با اشاره به اقدامات اورژانس تهران به مدیریت دکتر کولیوند خاطرنشان کرد: 690 نفر از زائران کشورهای دیگر هم توسط اورژانس ما نجات داده شد. چرا از ساعت 2 و نیم بعد از ظهر اجازه ورود هیچکسی را به این خیابان ندادند و فضا نظامی شده بود؟ بیمارستان های عربستان هم آمادگی نداشتند و ناکارآمدی و بی کفایتی دولت عربستان آن زمان مشخص شد.

اوحدی با بیان اینکه حسن گروسی معاون حقوقی و امور مجلس صداوسیما نخستین کسی بود که به من زنگ زد و گفت فاجعه ای دارد اتفاق می افتد، تاکید کرد: خیلی سنگین است شما وارد کاروان نیشابوری های عزیزی شوید که یک کاروان 53 شهید داده و با همسران این شهدا روبرو شوید. یا در کاروان دیگری ما 49 شهید اهل سنت داشتیم. هیچوقت خانواده های مظلوم اهل سنت آذربایجان غربی و استان گلستان را دیده اید؟

رئیس سابق سازمان حج وزیارت ادامه داد: شهیدان پیروتی سه برادری بودند که همزمان با هم شهید شدند و خواهر آنها که با برادرانش مشرف شده بود می گفت سه برادرم شهید شدند تا مرا نجات بدهند. ظهر عید قربانی که باید آن را جشن می گرفتیم، زائر ما که عرفه را درک کرده بود و به خانه امن خدا آمده بود چرا باید اینگونه می شد؟

وی تصریح کرد: هیچ وقت از خاطرم نمی رود که خانم عزیزی از عزیزان اهل سنت زیر دست و پا بودند و همسر ایشان، او را نجات داده بود. این زن می گفت من دو ساعت سر همسرم را روی زانویم گذاشته بود اما پلیس سعودی آمد و با خشونت پیکر او را برد. به من می گفت نگذارید پیکر همسرم اینجا بماند که اگر نبود آن صحبت های مقام معظم رهبری در نوشهر این اتفاق رخ نمی داد.

اوحدی اضافه کرد: ما 114 پیکر شهید را شناسایی کرده بودیم و دولت سعودی اجازه نمی داد حتی یک پیکر را بیاوریم اما مقام معظم رهبری در آن سخنرانی گفتند اگر کوچکترین جسارت و بی احترامی به پیکرهای ما شود پاسخ می دهیم و پاسخ ما سخت و خشن خواهد بود. بعد از صحبت های مقام معظم رهبری همه چیز عوض شد. سه سفیر از کشورهایی که تعداد زیادی شهید داده بودند آمدند و من در خدمتشان بودم. برای اینها سوال بود شما چطور توانستید پیکر همه شهدا را بیاورید؟

رئیس سابق سازمان حج وزیارت افشاگری رسانه های ایرانی را نیز در این زمینه موثر دانست و گفت: علی رغم موج خبری که کارترهایی که با پول خریداری می شود، با قدرت اطلاع رسانی به موقع و موثر ایرانی ها این فاجعه در دنیا اعلام شد و همه فهمیدند این حادثه بیش از 6 هزار شهید داشته است.

حجت الاسلام ترکاشوند نیز در این زمینه گفت: ریشه همه آسیبهای جوامع انسانی ناشی از ضعف معرفتی انسان است. اینطور نیست که انسان را در هواهای نفسانی و رسم و رسوم زندگی رها کنی سر از کار خدا دربیاورد، بنابراین باید به اهل بیت وصل شود. ما برادری مان را از دست داده ایم. در حوادثی که در زندگی مان می بینیم پای اغراض شخصی خیلی پررنگ است اگر با امیرالمونینی که بالای سر دشمنش گریه می کند خو بگیریم وضعیت عوض می شود.

ضیا نیز در این باره گفت: چشم های پلیس های سعودی پر از کینه بود و وقتی می فهمیدند ما ایرانی هستیم عصبانی برخورد می کردند. در حالی که همیشه پلیس ها پیر بودند اما آن سال پلیس های جوان خشمگین را به کار گماشته بودند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  حمام خونی به نام ایران؛ پروژه خطرناکی که رهبر انقلاب آن را مهار کرد
12 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 2)
   لازم میدانم تکریم و تعظیم خود را به ملت بزرگ ایران تقدیم کنم
9 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 0)
  هزینه تصمیم شما را مردم و رهبری می‌دهند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گروگان‌های بهائیت در فتنه ۸۸ دوباره به صف شدند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم/ دور زدن تحریم یک تاکتیک است و مصون‌سازی کشور از تحریم یک راهبرد
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ۴۰ سال پرچمداری و تبلیغ
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  خروش مردم ، «درس عقلانیت به مسئولان»
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   چرا ایران هم می‌تواند سوریه شود؟ +تصاویر
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  درس‌ها و عبرت‌های آبان ۹۸
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   برای مادران این سرزمین
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران