خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  حمایت ۵۰۰ استاد دانشگاه از برنامه‌های آیت‌الله رئیسی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی
  توقیف نفتکش ایرانی از همان ابتدا غیرقانونی بود
  خبرنگاری که فعالیت برای ایران، مایه شرمساری اوست!
  عراقچی: تا زمانی که منافع‌مان تامین شود در برجام می‌مانیم
  کاربرد راهبرد مقاومت در قضیه آزادسازی نفتکش گریس یک به خوبی نمایان شد
  تدوین قانون اساسی یک هویت جدید را در ایران رقم زد
  ‌فصل فراگیر شدن «گفتمان حرکت جهادی»
  مجازات برای پوشیدن یونیفرم سپاه!
  تشریح اسف بار وضعیت کشور توسط یک اصلاح طلب
  مرعشی: نظام از حجاب و نظارت استصوابی کوتاه نمی‌آید
  و حالا ضلع پنجم محور مقاومت
  مقاومت- مذاکره در کنار هم سازنده است
  اول اقتصاد بعد جمعیت و یا برعکس؟!
  توضیحات بعیدی‌نژاد درباره نفتکش ایرانی گریس
  باز هم نمایش انتخاباتی نمایندگان مجلس
  راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟
  هفت نکته و کشف یک مسئله
  واکنش آیت‌الله کعبی به بازتاب مغرضانه سخنان منسوب به آیت‌الله یزدی
  کارآمدی گفتمان مقاومت در ماجرای «گریس–‌۱»
  شکست سنگین استراتژی بایکوت
  ماجرای نامه‌هایی که آزادگان برای آیت‌الله خامنه‌ای می‌نوشتند
  ماجرای پناهندگی منافقین به کشورهای اروپایی
  تحریم تسلیحاتی ایران یاوه‌گویی است
  مزد مزدوری مزدک در شبکه‌های سعودی
  بهره‌برداری از ۲ سانتریفیوژ در گام سوم
  آفتاب تابان مقاومت فعال
  برخی سخنان منتسب به آیت‌الله یزدی در فضای مجازی سندیت ندارد
  حمله گاز انبری روزنامه کرباسچی به چادر زنان ایرانی
  نفتکش ایرانی با مذاکره و دیپلماسی آزاد شد!
  ظریف: همه وامدار ایثارگران، شهدا و آزادگان هستیم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 243847صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریسه شنبه، 22 مرداد 1398 - 10:40
چرا ۹ صبح عوامل امنیتی سعودی مسیر را بستند؟
شهیدخبر: رئیس سابق سازمان حج و زیارت با طرح سوالات و ابهاماتی به فاجعه منا اشاره کرد و گفت چرا ۹ صبح عوامل امنیتی سعودی جلوی مسیری که زائران توجیه شده بودند و همه ساله مسیر رمی جمرات بودند حاضر شدند و مسیر را بستند.
  

حجت الاسلام ترکاشوند و سعید اوحدی رئیس سابق سازمان حج وزیارت برای گفتگو درباره مرور بر حادثه منا به تلویزیون آمدند.

ترکاشوند در این گفتگو با بیان اینکه خیلی مهم است خدای خداپرستان چه شکلی باشد، تاکید کرد: برخی از خداپرستان از لامذهب ها  وبی خدایان بدتر عمل کرده اند چون خدایشان شکل درستی نداشته است.. خدا هم می تواند فرصت باشد هم تهدید.

وی افزود: خدا وقتی انسان را خلق کرد در فطرت انسان ویژگی های خود را به صورت نقطه چین کمرنگ کشید. گفت برای اینکه اختیارت خدشه دار نشود این نقطه چین را ببر پیش اهل بیت و پررنگ کن. در دعای عرفه آقا امام حسین (ع) خدایی را که بشود با او ارتباط گرفت ترسیم کرده اند. امروز هم روز تخصصی دعا است. وقتی با دعای عرفه ارتباط بگیریم خدایی را می پرستیم که از بزرگترین گناهان هم بی خیال می شود و ما را عفو می کند.

این کارشناس مذهبی در بخش دیگری از حرفهایش با بیان اینکه نقش حیا در ایمان مثل نقش سر در بدن است و نقش کلیدی دارد، یادآور شد: خدا بی نهایت حلیم و مهربان و خوش اخلاق است. نه مثل ما که مقطعی با کسی مهربانی می کنیم و وقتی می بینیم طرف پررو شد می گوییم تو لیاقتش را نداری.

ترکاشوند با اشاره به اینکه امام حسین را مهربان تر از خدا توصیف کرده اند، تصریح کرد: امام حسین را درست تر معرفی کرده ایم برای همین مردم بهتر با او ارتباط می گیرند. اما بحث شفاعت متفاوت است و نباید امام حسین را مهربان تر از خدا توصیف کرد. شفاعت یعنی یک وساطت معرفتی، یعنی وقتی با امام حسین (ع) آشنا می شویم می گوییم چه خدایی داری که اینگونه هستی.

وی اذعان کرد: مردم چقدر برای پروفسور حسابی ارزش قائل هستند؟ اما او فقط فیزیکش خوب بوده، یا چقدر به حسین رضازاده علاقه دارند؟ او فقط قدری قوی تر از ما است، اما صحبت درباره خداوند بحث درباره بی نهایت قدرت، بی نهایت علم و همه چیز در حد بی نهایت است.

در ادامه سعید اوحدی با بیان اینکه حادثه منا در تاریخ اسلام بی سابقه بوده و هشت هزار نفر شهید شده اند، از مستندسازی درباره این فاجعه خبر داد وگفت: امروز درباره حج سال 94 مستندسازی سنگینی شده و با زائران ایرانی و کشورهای دیگری، صدها و هزاران ساعت گفت‌وگو شده است. این گفت‌وگوها به عنوان مستند این فاجعه در اختیار ما است.

وی به طرح سوالات و ابهاماتی درباره روز حادثه که هنوز شفاف سازی نشده اند پرداخت و پرسید؟ چرا 9 صبح عوامل امنیتی سعودی جلوی مسیری که زائران توجیه شده بودند و همه ساله مسیر رمل جمرات بودند حاضر شدند و مسیر را بستند تا ترافیک در دو خیابان دیگر باشد؟ 

رئیس سابق سازمان حج وزیارت با اشاره به مطالبی که مقام معظم رهبری در دیدار با خانواده شهدا فرمودند، افزود: ایشان مطالبی مطرح کردند از جمله اینکه "فاجعه منا باید زنده نگه داشته شود و اگر ریگی به کفش کسی نیست کمیته حقیقت یاب با ترکیبی از نمایندگان کشورهای اسلامی تشکیل شود." در این حادثه با وجود قوی ترین و پیشرفته ترین امکانات رصد و... حتی یک هلی کوپتر بلند نمی شود تا روی زائران آبپاشی کند.

اوحدی تصریح کرد: زائر و شهدای ما تقصیری نداشتند پلیس حلقه انسانی سنگینی بسته بود و افراد را به خیابان 204 هدایت می کرد. همزمان زائران کشورهای دیگر مخصوصا شمال آفریقا که خیابان 204 محل تردد آنها بود و از رمی برمی گشتند در این خیابان بودند. اما مسیر حرکت زائران ما این خیابان نبود و عوامل امدادی، امکانات آب و هیات پزشکی ایران در خیابان دیگری مستقر شده بود.

وی یادآور شد: شاید برای خانواده شهدا سوال باشد چرا زائران ما را به سمت طبقه دوم رمی جمرات می بردند در حالی که اصلا رمی زائران ما از طریق این طبقه انجام نمی شود و مربوط به طبقه همکف است. چرا با وجود بروز این حادثه باز هم پلیس افراد را تشویق می کردند وارد آن خیابان شوند!؟

رئیس سابق سازمان حج وزیارت با اشاره به اقدامات اورژانس تهران به مدیریت دکتر کولیوند خاطرنشان کرد: 690 نفر از زائران کشورهای دیگر هم توسط اورژانس ما نجات داده شد. چرا از ساعت 2 و نیم بعد از ظهر اجازه ورود هیچکسی را به این خیابان ندادند و فضا نظامی شده بود؟ بیمارستان های عربستان هم آمادگی نداشتند و ناکارآمدی و بی کفایتی دولت عربستان آن زمان مشخص شد.

اوحدی با بیان اینکه حسن گروسی معاون حقوقی و امور مجلس صداوسیما نخستین کسی بود که به من زنگ زد و گفت فاجعه ای دارد اتفاق می افتد، تاکید کرد: خیلی سنگین است شما وارد کاروان نیشابوری های عزیزی شوید که یک کاروان 53 شهید داده و با همسران این شهدا روبرو شوید. یا در کاروان دیگری ما 49 شهید اهل سنت داشتیم. هیچوقت خانواده های مظلوم اهل سنت آذربایجان غربی و استان گلستان را دیده اید؟

رئیس سابق سازمان حج وزیارت ادامه داد: شهیدان پیروتی سه برادری بودند که همزمان با هم شهید شدند و خواهر آنها که با برادرانش مشرف شده بود می گفت سه برادرم شهید شدند تا مرا نجات بدهند. ظهر عید قربانی که باید آن را جشن می گرفتیم، زائر ما که عرفه را درک کرده بود و به خانه امن خدا آمده بود چرا باید اینگونه می شد؟

وی تصریح کرد: هیچ وقت از خاطرم نمی رود که خانم عزیزی از عزیزان اهل سنت زیر دست و پا بودند و همسر ایشان، او را نجات داده بود. این زن می گفت من دو ساعت سر همسرم را روی زانویم گذاشته بود اما پلیس سعودی آمد و با خشونت پیکر او را برد. به من می گفت نگذارید پیکر همسرم اینجا بماند که اگر نبود آن صحبت های مقام معظم رهبری در نوشهر این اتفاق رخ نمی داد.

اوحدی اضافه کرد: ما 114 پیکر شهید را شناسایی کرده بودیم و دولت سعودی اجازه نمی داد حتی یک پیکر را بیاوریم اما مقام معظم رهبری در آن سخنرانی گفتند اگر کوچکترین جسارت و بی احترامی به پیکرهای ما شود پاسخ می دهیم و پاسخ ما سخت و خشن خواهد بود. بعد از صحبت های مقام معظم رهبری همه چیز عوض شد. سه سفیر از کشورهایی که تعداد زیادی شهید داده بودند آمدند و من در خدمتشان بودم. برای اینها سوال بود شما چطور توانستید پیکر همه شهدا را بیاورید؟

رئیس سابق سازمان حج وزیارت افشاگری رسانه های ایرانی را نیز در این زمینه موثر دانست و گفت: علی رغم موج خبری که کارترهایی که با پول خریداری می شود، با قدرت اطلاع رسانی به موقع و موثر ایرانی ها این فاجعه در دنیا اعلام شد و همه فهمیدند این حادثه بیش از 6 هزار شهید داشته است.

حجت الاسلام ترکاشوند نیز در این زمینه گفت: ریشه همه آسیبهای جوامع انسانی ناشی از ضعف معرفتی انسان است. اینطور نیست که انسان را در هواهای نفسانی و رسم و رسوم زندگی رها کنی سر از کار خدا دربیاورد، بنابراین باید به اهل بیت وصل شود. ما برادری مان را از دست داده ایم. در حوادثی که در زندگی مان می بینیم پای اغراض شخصی خیلی پررنگ است اگر با امیرالمونینی که بالای سر دشمنش گریه می کند خو بگیریم وضعیت عوض می شود.

ضیا نیز در این باره گفت: چشم های پلیس های سعودی پر از کینه بود و وقتی می فهمیدند ما ایرانی هستیم عصبانی برخورد می کردند. در حالی که همیشه پلیس ها پیر بودند اما آن سال پلیس های جوان خشمگین را به کار گماشته بودند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  خدمت مقدس به جامعه ایثارگری کشور به هیچ بهانه ای سست نخواهد شد/ تحریم رهبری از جانب آمریکا دیوانگی است
20 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   همیشه اعتقاد داشته‌ام که سرمربی ما باید ایرانی باشد/ به نخبگی قانع نباشید باید مرزهای دانش و فناوری را به پیش ببرید
18 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
  ظلم‌ و زور پایدار نخواهد ماند
15 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آیین برائت یعنی بیزاری از جنگ‌افروزی آمریکا و نهیب بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست/ معامله قرن با همت جبهه مقاومت محکوم به شکست است
16 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 0)
  مشت «کرار» محکم‌تر شد
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حضور نیروهای حاج قاسم پشت مرزهای رژیم صهیونیستی
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  هرچه ممکن است تلاش کنید و پیش بروید/ گفتمان حرکت جهادی باید به یک گفتمان عمومی تبدیل شود
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   الویت شهرداری در خدمت رسانی: حذف کلمه "شهید" یا رسیدگی به نیازهای مردم؟
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  اجازه نگاه نامحرم به سرزمین خود را نمی‌دهیم
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   واکنش ستاد کل نیروهای مسلح به تحریم وزیر امور خارجه ایران
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)