خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  رونق بنگاه‌های دروغ پراکنی رسانه‌های معاند
  نقش یکی از متهمان متواری در شناسایی طعمه در شبکه طبری
  ‌ بایدها و نبایدهای حمایت از حقوق زنان از دید رهبری
  خبط ها و خلاء راهبرد در رژیم صهیونیستی
  مسئولیت قتل بسیاری از شهروندان تهرانی با اوست
  عملیات روانی ماجرای کوی دانشگاه چگونه کلید خورد؟
  افشای حمایت مالی ضدانقلاب مشهور از اساتید یک دانشگاه
  نماینده مجلس در صدر امضاکنندگان استیضاح
  تکذیب وقوع انفجار در سایت هسته ‌ای شهید رضایی ‌نژاد
  مردم از اصلاح‌طلبان و غرب‌گرایان به ستوه آمده‌اند
  خردشدن اقتصاد زیر پای خوئینی‌ها
  رد پای کارمند ریاست جمهوری در پرونده اکبر طبری
  از اقتصاد مقاومتی چیزی می‌دانید؟
  مجمع روحانیون مبارز؛ طمع به وقت فتنه، عافیت‌طلبی به وقت پاسخ‌گویی
  مرعشی: اهمیتی ندارد ما چه کرده‌ایم
  تاجزاده: بدون ارتباط با آمریکا نمی‌شود!
  چوپان دروغگو! ‌
  چه‌قدر با سیا و موساد تصادف می‌کنند؟!
  افشاگری علیه مجلس که از اساس تکذیب شد
  بازخوانی نامه حمایتی ۱۶۳ اقتصاددان از حسن روحانی
  پیروزی به سبک عراقچی
  این هم سند خدمات دولت که در هر کوی و برزن ثبت شده!
  بی‌اطلاعی تاجزاده از اعدام "اصلاح‌طلبان چینی"!
  تصمیم قوه قضائیه برای مدیران خاطی اقتصاد
  ظریف: برجام بزرگترین دستاورد من بود
  انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زیر ذره‌بین عراقچی
  ظریف از علت نگرانی آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره ایران گفت
  کینه خوئینی‌ها نسبت به رهبری
  روزنامه های اصللح طلب ظریف نامه شدند
  ترکان:به دستاوردهای دولت روحانی افتخار کنید
- اندازه متن: + -  کد خبر: 243572صفحه نخست » اقتصاد مقاومتیشنبه، 19 مرداد 1398 - 10:25
اقتصادمقاومتی فقط در جلسه
شهیدخبر: مسائل مرتبط با اقتصاد مقاومتی در کردستان به‌جای عملیاتی شدن بیشتر در حد برگزاری نشست‌هایی با حضور مسئولان استانی و کشوری باقی‌مانده، این در حالیست که متولیان از توفیقات در این حوزه می‌گویند.
  

 اقتصاد مقاومتی مؤلفه‌ای است که طی چند سال اخیر از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح‌شده و در این مدت‌زمان حتی شعار یکی از سال‌ها نیز با همین عنوان انتخاب شد.

هرچند که تعریف‌ها و توضیحات مختلف و متنوعی در خصوص ماهیت و موضوع اقتصاد مقاومتی در کشور مطرح‌شده است ولی در نگاه کلی کارشناسان اعتقاد دارند اقتصاد مقاومتی به زبانی ساده بهره‌برداری از تمامی ظرفیت‌های داخلی بدون وابستگی به کشورهای خارجی است.

حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی، محدودسازی اقتصاد دولتی و آزادسازی اقتصاد، توجه به نخبگان و بهره‌گیری از فناوری نوین، جلوگیری از سوداگری و فعالیت‌های غیر مولد، مردمی سازی اقتصاد و توانمندسازی آحاد مردم، کاهش وابستگی به درآمد نفت، اولویت تولید بر واردات، حمایت از خرید کالای داخلی و حمایت صاحبان سرمایه و نیروی کار ازجمله راهبردهای اصلی برای اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی در سطح کشور و استان‌هاست.

 اقتصادمقاومتی فقط در جلسه

از چند سال قبل تاکنون ستادی تحت عنوان اقتصاد مقاومتی در سراسر کشور و به‌تبع آن در استان کردستان شکل‌گرفته است و مقررشده که با برگزاری نشست‌ها و جلسات مختلف ضمن شناسایی ظرفیت‌های بومی و محلی در راستای بهره‌برداری درست و مناسب از آن‌ها اقدام شود.

برگزاری صرف جلسات بدون نتیجه‌گیری مشخص آن‌هم تنها با حضور نمایندگانی از دولت ازجمله مهم‌ترین اقدامات استان کردستان در راستای اجرایی کردن راهبردهای اصلی اقتصاد مقاومتی در استان به شمار می‌رود.

هرچند که تاکنون هیچ‌گونه آمار رسمی از فعالیت‌ها و اقدامات مرتبط با حوزه اقتصاد مقاومتی در استان کردستان اعلام‌نشده است اما مسئولان دولتی معتقدند کردستان در این زمینه پیشرو است ولی کارشناسان ضمن رد این موضوع اعتقاد دارند که هیچ‌گونه اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

تعریف ۱۱ برنامه ملی برای اجرای سیاست های اقتصادی کشور

آخرین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کردستان ۱۸ خردادماه سال جاری و با حضور جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهوری و نماینده دولت در خصوص برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان کردستان در سنندج برگزار شد.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در طول ۲.۵ سال گذشته در این استان اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی مقاوم‌سازی اقتصاد کشور در برابر تکان‌های اقتصادی بین‌المللی بود که در قالب ۱۱ برنامه در سطح ملی تعریف‌شده است.

وی با بیان اینکه این طرح از سال ۹۴ به‌صورت جدی فعالیت خود را آغاز کرد، افزود: بهره‌برداری از ظرفیت‌ها و استعدادهای بومی در استان کردستان یکی از نیازهای لازم و ضروری است و باید تمامی ادارات و سازمان‌های دولتی در این زمینه وارد عرصه شوند.

بهره برداری از ظرفیت ها و استعدادهای بومی در استان کردستان یکی از نیازهای لازم و ضروری است و باید تمامی ادارات و سازمان های دولتی در این زمینه وارد عرصه شوند

هرچند که معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان امور استخدامی کشور که هم‌زمان رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی کردستان نیز است، به شماری از توانمندی‌های استان در این بخش اشاره کرد ولی هیچ‌گونه آماری در خصوص عملکرد کردستان در این بخش را ارائه نکرد.

هم‌زمان با این مهم طی چند سال اخیر و با برگزاری موردی جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در استان کردستان، هیچ‌گونه آمار و اطلاعاتی از مصوبات و اجرایی کردن آن‌ها در این استان اعلام‌نشده است ولی در نشست‌های مختلف مدیران استانی از عملکرد کردستان در بخش اقتصاد مقاومتی دفاع می‌کنند.

کردستان در رتبه دوم اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی کشور

هم‌زمان با این سکوت آماری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان به مهر گفت: بر اساس گزارش معاون رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در زمینه عملکرد استان‌ها در اقتصاد مقاومتی، استان کردستان با کسب ۹۸ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

بهرام نصراللهی زاده با اشاره به ارزیابی‌های صورت گرفته با تعریف شاخص‌های مشخص، گفت: عملکرد استان کردستان در حوزه اقتصاد مقاومتی مثبت بوده و رتبه دوم کشور نیز به این استان رسیده است.

 اقتصادمقاومتی فقط در جلسه

وی با اشاره به شماری از شاخص‌های بررسی‌شده در این راستا، یادآور شد: در بحث پروژه‌های اختصاصی، داشتن روش نظام‌مند جهت تعریف پروژه‌های استان با توجه به معیارهایی همچون منشور پروژه، نحوه پیشنهاد پروژه و همچنین وجود پروژه‌های پیشران و رافع موانع توسعه استان، سهم برش استانی پروژه‌ها از کل پروژه‌های استان و در نهایت نحوه ممیزی پروژه‌ها و نحوه تصویب پروژه‌ها در دبیرخانه یا ستاد استانی مطرح بود.

وی با ذکر اینکه برنامه عملیاتی ستاد تمام حوزه‌های اقتصاد مقاومتی را تحت پوشش قرار داده است، گفت: این امر نشان‌دهنده این است که استان پایبند به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی متمرکز بوده و در این راستا زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی که خود کمک به توسعه است، ایجاد و به جد مورد پیگیری قرار گرفت.

نصراللهی‌زاده با اشاره به اینکه پروژه‌ها به‌صورت جدی در حوزه‌های مختلف تعریف و پیگیری شد، خاطرنشان کرد: سازمان برنامه‌وبودجه استان در سال ۹۵ حدود ۶۰۰ میلیون تومان به شهرک‌های صنعتی کمک کرده است که این مبلغ در سال ۹۶ با تعریف پروژه‌های اساسی در حوزه اقتصاد مقاومتی به ۱۶ میلیارد تومان رسید.

وی ازجمله طرح‌های شاخص تعریف‌شده در حوزه پروژه‌های حوزه اقتصاد مقاومتی به طرح منطقه سرنجیانه، پروژه مناطق آزاد بانه و مریوان، احداث راه‌آهن تهران- همدان – سنندج و جاده مریوان - سنندج اشاره کرد و گفت:  احداث راه‌آهن تهران- همدان – سنندج تخصیص ۱۰۰درصدی اعتبار داشته و همچنین  در قانون بودجه سال ۱۳۹۶برای احداث جاده مریوان - سنندج ۱۹ میلیارد اختصاص داده شد که امسال ۷۸ میلیارد یعنی چیزی حدوداً چهار برابر بودجه برای آن جذب شد.

مصوبات اقتصاد مقاومتی در کردستان اجرا نمی‌شود

درحالی‌که رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان مدعی است که استان در این زمینه عملکرد مشخص و قابل دفاعی دارد که معاون رئیس دادگستری استان کردستان معتقد است که مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی در کردستان اجرایی نمی‌شود.

 اقتصادمقاومتی فقط در جلسه

رضا اعظمی چندی قبل در جلسه ستاد پیگیری اقتصاد مقاومتی استان کردستان که به همت دادگستری استان کردستان برگزار شد، اظهار داشت: متأسفانه میزان توجه شماری از مدیران ادارات و سازمان‌های دولتی در استان کردستان به موضوع اقتصاد مقاومتی قابل دفاع نیست.

وی افزود: اخیراً متوجه شدیم که برخی از مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی در استان کردستان توسط ادارات مربوطه اجرا نمی‌شود که این امر تخلف محسوب شده و فرد خاطی مجازات می‌شود.

باید پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی توسط دستگاه مجری با اولویت و در چارچوب نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی اجرا و تکمیل شوند

معاون امور اجتماعی و پیشگیری دادگستری کردستان عنوان کرد: باید پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی توسط دستگاه مجری با اولویت و در چارچوب نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی اجرا و تکمیل شوند و همه دستگاه‌های اجرایی نیز در این راستا همکاری کنند.

دفاع از عملکرد استان کردستان در راستای اجرایی کردن طرح و مصوبات مرتبط با حوزه اقتصاد مقاومتی در حالی ادامه دارد که کارشناسان با دیده تردید به این موضوع می‌نگرند و اعتقاددارند که عملکرد استان در این بخش قابل دفاع نیست.

ظرفیت های کردستان در حوزه اقتصاد مقاومتی اجرایی نمی شود

یکی از اساتید دانشگاه و کارشناس در حوزه اقتصاد در گفتگو با خبرنگار مهر، عنوان کرد: متأسفانه ما هنوز نه‌تنها در استان کردستان که حتی در سطح کشور مسئولان و متولیان امر درک درستی از اقتصاد مقاومتی ندارند و عملکرد روزمره و فعالیت‌های اداری خود را در این بخش سامان می‌دهند.

عزیز محمد بیگی گفت: ابتدا ما باید یک گفتمان واضح را در حوزه اقتصاد مقاومتی در سطح کشور به‌ویژه استان‌هایی همچون کردستان نهادینه می‌کردیم و سپس به حوزه اقدام وارد می‌شدیم و به همین دلیل است که وقتی یک مسئول و مدیر هنوز این تعریف از اقتصاد مقاومتی را درک نمی‌کند چطور باید منتظر بود تا وی در این راستا فعالیت قابل‌توجهی داشته باشد.

وی ادامه داد: علیرغم این مهم و با توجه به فعالیت‌های صورت گرفته و همچنین بر اساس آمار و اطلاعات درج‌شده در فضای رسانه‌ای عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی کردستان متناسب با توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این استان نیست.

 اقتصادمقاومتی فقط در جلسه

این استاد دانشگاه و کارشناس حوزه اقتصاد یادآور شد: کردستان در تمامی بخش‌ها دارای ظرفیت‌های نهفته و زیادی است و بخش اصلی اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توجه به توانمندی‌های بومی و محلی است که به‌غیراز فعالیت‌های روتین و روزمره ما اقدام قابل‌توجهی در این بخش شاهد نیستیم.

کردستان در بخش تجارت مرزی، صنایع دستی، کشاورزی و دامداری، گردشگری و ... استعدادهای بی شماری در اختیار دارد که همچنان از این ظرفیت ها در راستای کمک به توسعه این استان استفاده نمی شود

وی گفت: کردستان در بخش تجارت مرزی، صنایع‌دستی، کشاورزی و دامداری، گردشگری و ... استعدادهای بی‌شماری در اختیار دارد که همچنان از این ظرفیت‌ها در راستای کمک به توسعه این استان استفاده نمی‌شود و متأسفانه همچنان بخش اصلی اقتصاد کردستان مبتنی بر فعالیت‌های خدماتی است و در صورت بروز یک مشکل در کشور این بخش بیشترین آسیب را متوجه می‌شود.

محمد بیگی یادآور شد: باید به این مهم توجه داشت که اقتصاد مقاومتی به دنبال حمایت واقعی و بهتر از تولیدکننده و سرمایه‌گذار است و به همین دلیل انتظار می‌رفت که در این بخش نیز شاهد تسهیل گری بهتری می‌بودیم و البته در این بخش نیز عملکرد شاخصی را متوجه نشدیم.

وی با بیان اینکه هنوز البته دیر نیست و مسئولان استانی و کشوری می‌توانند فعالیت‌هایی را در این بخش اجرایی و عملیاتی کنند، افزود: استفاده از نظرات و تجربیات افراد شاخص دانشگاهی و حتی تولیدکننده در جلسات و نشست‌های مختلف و همچنین احصا مناسب و بهتر ظرفیت‌ها و استعدادهای استان کردستان در این بخش امری لازم و ضروری است.

بدون شک در شرایطی که کشور با وضعیت و شرایط مناسبی ازلحاظ اقتصادی مواجه نیست، اقتصاد مقاومتی بهترین و سریع‌ترین راهکار برای عبور از این مشکل است و به همین دلیل انتظار می‌رود که مدیران و مسئولان استانی و کشوری به‌جای بازی با اعداد و آمار به دنبال تحقق عینی ملزومات اقتصاد مقاومتی باشند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  اقتصاد دولت روحانی به روایت آمار
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جای استفاده از تجربه و ابزار دیپلماسی کجاست؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  غفلت از تهاجم فرهنگی در قرارگاه مرکزی فرهنگی
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حجت‌الاسلام انصاریان خطاب به سروش: آرزویم روضه‌خوانی برای امام حسین است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دلیل عدم حمله نظامی آمریکا به ایران به روایت جدیدترین اطلاعات محرمانه
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مبارزه با فساد بدون ملاحظه و تعدی و فقط بر مدار حق، عدل و قانون باشد/ تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  روحانی و آمریکا!
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اطرافیان «مسعود رجوی» از او چه می‌گویند؟
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پیام مهم سردار قاآنی به زیاد النخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   این امام جمعه‌ جان داد تا مردم کرونا نگیرند
2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  رفع مشکلات ایثارگران نیازمند توجه مسئولان است