خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  اعتراض روحانی به رئیسی درباره دادگاه‌های مفاسد اقتصادی
  همه آتش‌بیاران پروژه سوخته «سحر»
  مدعیان اصلاحات با فحاشی نمی‌توانند فرار کنند
  تشویق بهزاد نبوی برای اشتباه روحانی!
  مالیخولیای حجاریان برای تکرار انقلاب ۵۷ در ایران
  چرا هلیم حواشی را هم می‌زنند؟
  نقشه راه فناوری‌های کوانتومی تنظیم شده است
  اعدام یکی از نزدیکان امام خمینی (ره) به خاطر خیانت
  ممنوع الخروج ما پست جدید گرفت!
  تعیین تکلیف افراد سیاسی شاخص و اظهار نظر غیر مسئولانه آنان
  درباره حملات به دفتر رهبر انقلاب
  قاتل «سحر خدایاری»
  پناهیان دنبال شهرت و دیده شدن است!
  چرا روحانی نباید انعطاف نشان دهد؟
  وقتی حرفی برای گفتن و کارنامه‌ای برای ارائه نباشد باید به حاشیه‌ها چنگ انداخت و پناه برد
  مجلس صادق
  جیغ بنفش «آمدنیوز» از گزارش روشنگرانه صداوسیما
  بیانیه 5 کشور اروپایی در واکنش به اظهارات نتانیاهو درباره کرانه‌ باختری
  جعفرزاده ایمن‌آبادی: پناهیان دنبال شهرت و دیده شدن است
  چرا پیش‌ بینی هایده محقق نشد؟
  تمدن اسلامی مهمترین تهدید برای تمدن غرب است
  بانیان مراسم عزاداری امام حسین (ع)، مفسد، اختلاس گر و رانت خوار هستند!
  اگر با آمریکا مذاکره نکنیم، مردم ایران دیگر نمی‌توانند نفس بکشند!
  اشتباه نکنیم، رئیس جمهور آمریکا نه شمر است نه یزید!
  چگونه اصلاح‌طلبان، پیاده نظام اندیشکده صهیونیستی توانا شدند؟
  موافق و مخالف «شفافیت آرا نمایندگان» چه می‌گویند
  نقد اعضای دفتر رهبری امکان‌پذیراست؟
  روحانی نمی‌خواهد درباره برجام به شکست اعتراف کند
  فایننشال‌پست: ایران توانسته تحریم‌های نفتی آمریکا را دور بزند
  بی‌اعتنایی تحقیرآمیز مردم به نمایش تحصن و استعفا یادتان هست؟!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 240945صفحه نخست » سیاستپنجشنبه، 27 تیر 1398 - 18:30
نفوذ آمریکا در شورای امنیت مانع اجرای مواد قطعنامه ۵۹۸ شد
شهیدخبر: آمریکا نمی‌توانست در زمانی که ایران بیشترین تحرک را در عرصه جهانی با برقراری آتش‌بس در جنگ پیدا کرده است، به اجرای قطعنامه‌ای که زمانی خود او برای تصویبش، بیشترین تلاش را به عمل آورد، تن دهد؛ طوری که هنوز بسیاری از مواد قطعنامه مذکور اجرا نشده است.
  

در بررسی قبول قطعنامه ۵۹۸ و زمینه‌هایی که موجب پذیرش آن توسط ایران شد، می‌توان از فشار‌هایی یاد کرد که از سوی استکبار جهانی بر جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه در سال هفتم جنگ (سال ۱۳۶۶) تحمیل شده بود. در این سال شیوه‌ها و تاکتیک‌های جبهه متحد استکبار علیه انقلاب اسلامی، به‌گونه چشمگیری تغییر یافت و فشار‌ها اشکال پیچیده‌تری به خود گرفت.

به‌طور کلی نقطه شروع توطئه‌ها با حضور گسترده نظامی آمریکا و ناتو در خلیج فارس آغاز شد. از آن به بعد، طرف مقابل جمهوری اسلامی نه‌تنها نیرو‌های بعثی عراق، بلکه نظامیان امریکایی به همراه متحدان غربیش و شیوخ ثروتمند کشور‌های حاشیه خلیج فارس بودند. از این مقطع بود که نیرو‌های آمریکایی مستقیما وارد درگیری شدند؛ به طوری که در ۲۵ فروردین سال ۶۷، پایانه‌های نفتی ایران و قایق‌های گشتی نیرو‌های ایرانی در خلیج فارس مورد حمله تفنگداران دریایی آمریکا قرار گرفت و از آن به بعد، آمریکا در جست‌وجوی بهانه‌های جدیدی بود تا بتواند با درگیر شدن با نیرو‌های ایرانی، از یک سو به تسلیح و سازماندهی مجدد نیرو‌های عراقی بپردازد و از سوی دیگر کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس را با حمایت‌های خود دل‌گرم و همچنین زمینه حضور دائم نظامی خود را در خلیج فارس به منظور کنترل جریان نفت و حفظ منافع خود فراهم سازد.

نفوذ آمریکا در شورای امنیت مانع اجرای مواد قطع‌نامه ۵۹۸ شد

اظهار نظر فرماندهان آمریکایی نشانگر این ادعاست. ژنرال «جرج گریست» فرمانده کل عملیات آمریکا در خلیج فارس در ۱۰ تیر سال ۶۷ اعلام کرد «برای برانگیختن درگیری مجدد میان آمریکا و ایران، منظر بهانه جدیدی هستیم». وی سپس در توجیه اظهارات خود افزود که «احداث سکو‌های موشکی مخفی ایران، توازن کلی در خلیج فارس را تغییر داده است. با توجه به برد ۱۰۰ کیلومتری موشک‌های «کرم ابریشم» و موقعیت سوق‌الجیشی این پایگاه‌ها، ایران قادر خواهد بود سراسر تنگه هرمز را تحت پوشش قرار دهد و این تنگه پر ترافیک را مسدود کند». وی سپس ادامه داد: «آمریکا برای مقابله با اقدام‌های احتمالی ایران، ناو فوق مدرن «وینسسنز» را که مجهز به وسایل رادار و تسلیحات ضد موشکی است، در تنگه هرمز مستقر می‌کند.» بدون شک واشنگتن در چهارچوب دخالت مستقیم در جنگ تحمیلی به نفع عراق، راهی جز این نداشت که ایران را وادار به اقدامی کند تا درگیری‌های مقطعی را به یک «رویارویی تمام عیار» تبدیل کند. به نظر می‌رسید که یکی از راه‎های اساسی برای کنترل منطقه «جنگ تمام عیار» با جمهوری اسلامی ایران بود.

حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری «ایرباس»

در هر حال، به موازات تهدید‌های نظامی آمریکا و درست چند روز پس از گفته‌های ژنرال «گریست» تهاجم نیرو‌های آمریکایی به قایق‌های گشتی ایران که در حال گشت عادی بودند، شروع شد و بالاخره در ۱۲ تیر سال ۱۳۶۷ نیرو‌های آمریکایی مستقر در ناو هواپیمابر «وینسنس» با شلیک ۲ فروند موشک سطح به هوا، هواپیمای مسافربری «ایرباس» ایرانی را که از «بندرعباس» عازم «دبی» بود، سرنگون کردند که در این جریان ۲۹۰ نفر که اکثر آن‌ها زن و کودک بودند، مظلومانه قتل عام شدند.

در هر حال، بسیج جبهه متحد استکبار علیه انقلاب اسلامی، دخالت مستقیم آمریکا در جنگ و توافق موضعی شرق و غرب بر سر مسائل منطقه جمهوری اسلامی ایران را به اتخاذ استراتژی جدیدی واداشت. سرانجام در ساعت ۲ بعدازظهر ۲۷ تیر سال ۱۳۶۷، واحد پخش خبر اعلام کرد «جمهوری اسلامی ایران، قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت را قبول کرده است.»

این خبر در همان روز‌های اول، موجی از تعجب و  نگرانی در بین مردم پدید آورد و همه را شوکه کرد تا این‌که در ۲۹ تیر همان سال، حضرت امام خمینی (ره) در پیامی که به مناسبت سال روز فاجعه خونین مکه و پیام به حجاج بیت‌الله ایراد فرمودند، نگرانی را از دل‌ها زدودند. امام امت (ره) در این دردنامه عشق و محبت، متواضعانه به بیان مطالبی پرداخت که اشک بر چشم همه عاشقان اسلام و انقلاب سرازیر کرد. ایشان فرمودند: «مساله قبول قطعنامه که حقیقتا مساله بسیار تلخ و ناگواری برای همه و خصوصا برای من بود، این است که من تا چند روز قبل معتقد به همان شیوه دفاع و مواضع اعلام شده در جنگ بودم و مصلحت نظام و کشور و انقلاب را در اجرای آن می‌دیدم؛ ولی به واسطه حوادث و عواملی که از ذکر آن فعلا خودداری می‌کنم و به امید خداوند در آینده روشن خواهد شد و با توجه به نظر تمامی کارشناسان سیاسی و نظامی سطح بالای کشور که من به تعهد و دلسوزی و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش‌بس موافقت کردم و در مقطع کنونی آن را به مصلحت انقلاب و نظام می‌دانم و خدا می‌داند که اگر نبود انگیزه‌ای که همه ما و عزت و اعتبار ما باید در مسیر مصلحت اسلام و مسلمین قربانی شود، هرگز راضی به این عمل نمی‌بودم و مرگ و شهادت برایم گواراتر بود؛ اما چاره چیست که همه باید به رضایت حق تعالی گردن نهیم و مسلم، ملت قهرمان و دلاور ایران نیز چنین بوده و خواهد بود و من در این جا از همه فرزندان عزیزم در جبهه‌های آتش و خون که از اول جنگ تا امروز به نحوی در ارتباط با جنگ تلاش و کوشش کرده‌اند، تشکر و قدردانی می‌کنم و همه ملت ایران را به هوشیاری و صبر و مقاومت دعوت می‌کنم. من، باز می‌گویم که قبول این مساله برای من از زهر کشنده‌تر است؛ ولی راضی به رضای خدایم و برای رضایت او این جرعه را نوشیدم.»

در هر حال، اگرچه قطعنامه ۵۹۸ در طی هشت سال دفاع مقدس، اولین قطعنامه‌ای بود که نظر‌ها و خواسته‌های ایران را در حد متعارفی در نظر گرفته است و مشخصا به «کمیته تعیین متجاوز» تصریح کرده بود؛ اما جمهوری اسلامی ایران با توجه به خوی تجاوزکارانه دشمن بعثی و ماهیت ستیزه‌جویانه دنیای استکباری، آگاهی کامل داشت که قطعنامه ۵۹۸ اصولا برای فشار به جمهوری اسلامی ایران، و معرفی این کشور به عنوان «جنگ طلب» در دنیا تدوین شده است؛ اما با توجه به عواملی که ذکر شد، جمهوری اسلامی ایران تصمیم به اتخاذ استراتژی جدید خود، یعنی پذیرش قطعنامه مذکور گرفت. ضمن این‌که در این مقطع، انقلاب وارد مرحله جدیدی شده و هم نظام جمهوری اسلامی از مخاطره بیرون آمد؛ و پس از آن دیدیم که حضرت امام (ره) با تعیین استراتژی جدید، در ۲ عرصه جهانی و به ویژه جهان اسلام، نه تنها حصر‌ها را شکستند، بلکه این بار، نه عراق، بلکه حامیان جهانی او را در محاصره جدیدی قرار دادند.

نفوذ آمریکا در شورای امنیت

صدور پیام تاریخی امام راحل به «گورباچف» رهبر شوروی سابق و فتوای «مهدورالدم بودن سلمان رشدی مرتد» ۲ جبهه تازه فراروی سیاست خارجی و روند رو به گسترش انقلاب اسلامی در عرصه مردمی و جهانی گشود. ترسیم و تحقق این استراتژی نوین توسط حضرت امام (ره)، نه‌تنها قدرت‌های استکباری را در انفعال تازه‌ای قرار داد؛ بلکه روند اجرای قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت، کاملا به نفع ایران تغییر کرد؛ زیرا آمریکا یا باید به اجرای قطعنامه تن می‌داد یا با ادامه کارشکنی‌ها، بیشترین آسیب را به پرستیژ جهانی خود می‌زد.

قدر مسلم این است که آمریکا نمی‌توانست در زمانی که ایران بیشترین تحرک را در عرصه جهانی با برقراری آتش‌بس در جنگ پیدا کرده است، به اجرای قطعنامه‌ای که زمانی خود او برای تصویبش، بیشترین تلاش را به عمل آورد، تن دهد؛ طوری که هنوز بسیاری از مواد قطعنامه مذکور اجرا نشده است و این نشان دهنده نفوذ بیش از حد آمریکا در شورای امنیت است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  روحانی:تا زمانی که اختیارات دولت بالا نباشد، مردم زندگی خوشی نخواهند داشت/ فساد با «بگیر و ببند» و «دادگاه» از بین نمی‌رود
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   بیانیه جمعیت ایثارگران درباره دکتر عباسی
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  مضجع مطهر امام رضا(ع) با حضور امام خامنه‌ای غباروبی شد
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حجت الاسلام شهیدی از سوی رئیس جمهور تقدیر شد
7 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  «مبین» سلاح استراتژیک ایرانی با RCS کمتر از کروزهای تاماهاوک
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   پایگاهای آمریکا در قطر و امارات و ناوشان در دریای عمان را از قبل هدف‌گیری کرده بودیم/۴ ساعت بعد از صحبت آقا مقرهای داعش را نابود کردیم
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ایران پیشگام تولید پهپادهای ویژه دفاع هوایی در جهان شد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مذاکرات در تله فریب و بلوف
7 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 0)
  نصرالله: اسرائیل باید بهای تجاوزهایش را بپردازد
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   خدمات درمانی بنیاد شهید نیازمند عزم و تدبیر دولت/ وقتی بیمه دی، یک تنه بار به زمین مانده را به دوش می کشد
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران