خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  مشروح مناظره درباره «وقایع ۸۸ و مفاسد اقتصادی
  کلیپ شنیدنی سایت رهبری در مورد مذاکرات
  پیام‌محرمانه به ایران درآستانه انتخابات آمریکا
  انگلیسی‌ها در پرستو‌سازی ید طولایی داشته‌اند
  دلیل دستگیری تاجزاده چه بود؟
  تذکرات رهبری و حاج قاسم خطاب به عربستان
  زیباکلام: حاضرم در مقابل آمریکا اسلحه دست بگیرم
  روایت رئیسی از پاسخ ظریف رهبری به طرف ژاپنی
  «معامله قرن» جرقه انتفاضه جدید فلسطین خواهد شد
  آمریکا از تحریم پتروشیمی عقب‌نشینی می‌کند
  شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم
  مانور دیپلماتیک ایران در آسیای میانه
  آیت الله خامنه‌ای در فردو
  تشکیل جبهه واحد 25 کشور برای مقابله با تحریم
  مجلس، صنعت پالایش نفت را نجات می‌دهد؟
  روایت پزشکیان از مخالفت برخی‌ها با اف‌ای‌تی‌اف
  رفتار و بیانیه موهن اروپا مخالفان FATF را در «مجمع» بیشتر کرد
  بار آمریکا را به دوش نکشید
  مردم خیلی عاشق شما هستند آقای زیباکلام؟
  جنبش سبز، زرد شد و پلاسید
  چرا ژاپنی‌ها دست خالی آمدند و با دست خالی رفتند؟
  لس‌آنجلس تایمز: ترامپ کم آورده و علیه ایران دروغ می‌گوید
  بیانیه موهن اروپا مخالفان FATF را در «مجمع» بیشتر کرد
  ایران یک سال پس از بدعهدی آمریکا حق دارد از برجام خارج شود
  جلیلی: هزینه سازش بیشتر از هزینه مقاومت است
  صحبت‌های عطریانفر درباره «فوبیای پرستو»
  «امر به معروف» حال مردم را بد می‌کند!
  اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد
  اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد
  لاریجانی: دخالت آمریکا در منطقه مسئله‌ساز است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 236437صفحه نخست » استانهادوشنبه، 20 خرداد 1398 - 09:10
از غائله‌های قومی پس از پیروزی انقلاب در سنندج تا برخورداری از امنیت پایدار
شهیدخبر: اگرچه سنندج و استان کردستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل ایجاد غائله‌های قومی و حضور گروهک‌های ضدانقلاب روزهای خوشی به خود ندید اما به همت جان‌برکفان سپاه و نیروهای بومی پیشمرگان مسلمان کرد، کردستان پاکسازی شد و امروزه از امنیت پایدار برخوردار است.
  

 استان کردستان سال‌های مدیدی است که در آرامش به سر می‌برد، آرامشی که خواسته و آرزوی مردمان این دیار است.

مقوله‌ای به‌نام امنیت، تاریخی به بلندای حیات آدمی دارد، تاریخ از جامعه‌ای نشان ندارد که دیرزمانی فارغ از دغدغه‌ها و معضلات امنیتی روزگار سپری کرده باشد.

برقراری امنیت و نحوه تداوم و استمرار آن از مطالبات حیاتی و اصلی بشر محسوب می‌شود، مردم کردستان نیز هیچگاه فراموش نمی‌کنند که درست چهل سال پیش سرزمینشان به آشوب کشیده شد و هر روز در گوشه‌ای از این خاک به نام خلق کرد غائله‌ای برپا می‌شد.

محمد الله‌مرادی کارشناس مسائل سیاسی می‌گوید: عده‌ای از منافقین که از تهران آمده بودند، عده ای از افسران بازنشسته زمان شاه و عده‌ای از خائنین منطقه که به مردم ظلم و ستم کرده بودند، این افراد گروهک‌هایی را تشکیل داده بودند به‌نام کومله، دموکرات و امثال آنها که هیچ رگ و ریشه‌ای نداشتند و الان هم اگر در میان مردم کردستان، انتخاباتی تشکیل دهند هزار رای ندارند.

از آن روزها سال‌ها می‌گذرد و کردستان امروز در امنیتی پایدار قرار دارد، برای تثبیت این امنیت چه مجاهدت‌هایی که انجام نشد، خون پاک 5400 شهید انصار و 23 هزار شهید مهاجر در این خاک ریخته شده است، خاکی که سال‌های طولانی براساس سیاست حاکمان آن سال‌ها در فقر و فلاکت نگه داشته شده بود.

سال 57 سال شکستن بغض مردم ایران بود و بغض نشسته بر روی کردها سنگین‌تر از همه، کردها رنج سالیان کشیده بودند، تحقیر، فقر و جنگ، دوران قجرها زندان کردها بود و دوران پهلوی‌ها سیاه‌چاله آنها تا اینکه انقلاب ایران در بهمن 57 به اوج خود رسید و کردها را نیز به سیل خروشان خود متصل کرد، در راه پیروزی انقلاب در سنندج جوانانی در این شهر جانشان را فدا کردند و آنها پیشگامان و اولین شهدای این شهر بزرگ شدند.

مردم سنندج شادی‌کنان در جشن پیروزی انقلاب شرکت داشتند که حادثه‌ای آرامششان را به هم زد، نغمه‌های شوم که کرد از غیر کرد جداست، که در جمهوری اسلامی حقوق مردمی مردم کردستان نادیده گرفته می‌شود به گوش می‌رسید درحالیکه این تفکرات ضد اسلامی، ضد خلقی و ضد کردستانی بود.

فجایع گروهک‌های ضدانقلاب در سنندج

با مرور تاریخ خون‌بار آن روزها و در بطن حوادث ناگوار گوناگونی که برای مردم انقلابی سنندج روی داد گروه‌های مخالف متعددی سر درآوردند و سنندج و سایر شهرهای کردستان را مورد تاخت و تاز قرار دادند و در کمتر از چند روز فجایعی را در این شهر به وجود آوردند که تا قبل از آن هرگز روی نداده بود.

 کشتن طرفداران انقلاب به بدترین شکل ممکن

ایرج نیک‌روزی پیشمرگ مسلمان کرد در این باره می‌گوید: سنندج اصلا امنیتی نداشت، حتی مردم جرات نمی‌کردند در مسجد نماز بخوانند و به جرم نماز خواندن جانشان را از دست می‌دادند، هر روز عرصه بر مردم سنندج تنگ می‌شد و کسانی که طرفدار انقلاب بودند را به بدترین شکل ممکن به شهادت رساندند.

دستور توقف عملیات نظامی در سنندج

در کوران حوادث آن سال‌ها راهبرد گروها به ترور، ایجاد ناامنی در جاده‌ها و از طرفی دیگر به مذاکره و چانه‌زنی سیاسی تبدیل شد، قدرت مردمی داشت آخرین ریشه‌های ناامنی را ازبین می‌برد اما دولت موقت دستور توقف عملیات نظامی را صادر و هیات حسن نیت را برای انجام مذاکرات روانه کردستان کرد، مذاکراتی که فرصتی مناسب برای تجدید قوای گروه‌های شبه نظامی بود.

 مردم بومی منطقه سنگ‌بنای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد را گذاشتند

به نقل از مام رحیم احمدی فرمانده پیشمرگان مسلمان کرد بیان می‌شود: کمتر کسی فکر می‌کرد که سازمانی به نام سازمان پیشمرگان کرد با حضور نیروهای بومی منطقه تشکیل شود و با رشادت‌ و دلیرمردی به پیروزی‌های چشمگیری دست پیدا کنند و بیش از 600 نفر شهید را تقدیم این نظام کند.

کردستان شرایط سختی را می‌گذراند و در این میان سخت‌ترین شرایط را کسانی تحمل می‌کردند که به دینداری و انقلابی‌گری شهره بودند و همان‌ها هم سنگ‌بنای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد را نهادند و شهر سنندج را با همکاری ارتشیان فداکار و برادران سپاهی در جنگی 22 روزه از چنگال این مزدوران بازپس گرفتند.

سنندج برای آزادی قیمتی گزاف پرداخت کرد

سنندج برای آزادی قیمتی گزاف پرداخت و می‌رفت که این دژ زیبا را از سینه ایران جدا کنند که فرزندانش به نجاتش برخواستند و اگر سخت و سنگین و پر از خون بود اما جنگی شیرین برای وطن کردند و فتح‌الفتوح کردستان را رقم زدند.

مردم کردستان پیمان ناگسستنی خود را با بنیانگذار انقلاب زیرپا نگذاشتند

شهدای بسیاری در راه آزادسازی سنندج تقدیم نظام و انقلاب شدند، آنها نمونه بارزی از شهدای مظلوم و غریب کردستان شدند و ناجوانمردانه به شهادت رسیدند تا خون پاکشان شاهدی باشد برای مظلومیت این خطه شهیدپرور، آنها هیچگاه فریب گروهک‌های ضدانقلاب را نخوردند و همواره از انقلاب اسلامی دفاع کردند و حاضر نشدند پیمان ناگسستنی خود را با بنیانگذار انقلاب زیرپا بگذارند.

با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، جوانان غیور سنندجی با توجه به اینکه شهر و دیارشان درگیر جنگی داخلی بود داوطلبانه راهی جبهه‌های جنوب شدند و رشادت‌های بی‌نظیری از خود به نمایش گذاشتند و در این راه پرافتخار شهدای زیادی را نیز تقدیم به نظام و انقلاب کردند.

28 دی‌ماه 65  سند مظلومیت مضاعف شهدای کردستان است

یکی از حوادث تلخی که هیچگاه از یاد و خاطر مردم سنندج نخواهد رفت در 28 دی‌ماه سال 65 اتفاق افتاد آنگاه که تعدادی از هواپیماهای رژیم بعث عراق بر فراز آسمان سنندج ظاهر شدند و بی‌شرمانه و بی‌محابا بمب‌هایشان را بر روی شهر خالی کردند.

بر اثر این بمباران تعداد بی‌شماری از مردم سنندج به شهادت رسیدند و جمع کثیری هم بشدت مجروح و زخمی شدند.

روز 28 دی‌ماه سال 65 به عنوان روز مقاومت مردم سنندج در خاطره‌ها باقی مانده است، بمباران 28 دی‌ماه سال 65 سنندج جزو فجیع‌ترین جنایات بشری به شما می‌آید، کودکان و زنان بیگناهی در این روز قربانی شدند و این سند مظلومیت مضاعف شهدای کردستان است.

جنگ باعث سال‌ها دورماندن کردستان از مسیر توسعه شد

سنندج بعد از پایان غائله جنگی طاقت‌فرسا آنچنان شده بود که سال‌ها از مسیر توسعه به دور مانده بود، ناامنی‌ها چهره کردستان را مخدوش و بی‌اعتماد ساخته بود اما تلاش‌ها شروع شد و هر کس هر آنچه که در توان داشت به کار بست.

در سایه‌سار امنیت به وجود آمده، سپاه پاسداران در استان کردستان با همت و جدیت بیشتر نسبت به سایر دستگاه‌ها تمام توان خود را صرف رفع محرومیت و فقر حاکم بر کردستان نمود و در تمام جوانب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... آن را به منصه ظهور رساند.

به لطف و مجاهدت برادران سپاه در کردستان امنیتی پایدار برقرار شد و رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت‌ماه سال 88 به میهمانی مردم کردستان و شهر سنندج آمد و اینک شهر سنندج به لطف قدوم مبارک رهبر معظم انقلاب و مجاهدت شهیدان والا مقام، آن سال‌های پر از درد و محنت را پشت سر نهاده و در امنیتی پایدار به سر می‌برد.

ادای سجده شکر به‌خاطر امنیت پایدار کردستان

سردار محمدحسین رجبی فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان می‌گوید: اینکه ما آن شرایط و آن وضعیت بد را پشت‌سر گذاشتیم و بعد از طی یک فرایند طولانی و دقیق امروز کردستان به امنیت پایداری رسیده است جای بسی خوشحالی دارد.

وی افزود: هر زمان به دوران اوایل انقلاب در کردستان فکر می‌کنیم باید حتما سجده شکر به درگاه خداوند به جا بیاریم که این عنایت را به کشورمان و خاصتا به مردم شریف کردستان بخشید و امروز مردم کردستان در امنیت کامل و پایدار به سر می‌برند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  تظاهرات گسترده در عراق در اعتراض به سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران

  جنگ بعدی ۷ دقیقه است

  عکس/ استراحت جهادی

  عکس/ ایستگاه جانبازی

  کربلای جبهه‌ها یادش بخیر

  عقب‌نشینی شاه بحرین از لغو تابعیت صدها بحرینی

  وقت کشی اشغالگران بی فایده است

  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  تنها راه ما در مقابل آمریکا استفاده از ابزارهای فشاری است که داریم/ لازم باشد از اهرم نظامی هم استفاده می‌کنیم
34 نظر (فعال: 33 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   درس کشتی‌گیر خارجی با عشق به شهدای مدافع حرم برای سلبریتی ها+ تصاویر
21 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 8، غیر قابل انتشار: 0)
  تقسیم کار هنرمندان و مدیران برای تکمیل پروژه قبح‌زدایی از رابطه با اسرائیل
9 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   چرا «بنی‌صدر» از فرماندهی کل قوا عزل شد؟
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم/ ما به هیچ وجه تجربه تلخ مذاکره با امریکا را تکرار نمی‌کنیم
29 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 15، غیر قابل انتشار: 6)
   سلبریتی های ما بیاموزند/ دیپلمات‌های فرهنگی در لباس ورزشی
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  اصلی‌ترین دلیل حضور نوجوانان در دفاع مقدس
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ناگفته‌هایی از ظرافت‌های مدیریتی رهبرانقلاب
12 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 6، غیر قابل انتشار: 0)
  امام جمعه کازرون، از ساده زیستی و انفاق تا شهادت
8 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   امیر ‌صباحی‌فرد : دشمن منطقه امنی ‌در ‌ایران ندارند
7 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)