خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  سخنان حکمیانه رهبری مسیر حرکت مردم و مسئولان را مشخص کرد
  تجزیه‌طلبان هم تجمع برگزار کردند
  چرا رهبر انقلاب از تصمیم سران قوا حمایت کردند؟
  مهاجرانی: اپوزیسیون منحوس باز هم مات و مبهوت ماند!
  «اشرار» از فردا روی دیگر سکه را خواهند دید
  شیوه برخورد با فتنه از نگاه قرآن
  خط دهی سازمان های ضدانقلاب و منافقین در پس پرده تحرکات اخیر
  شمخانی: حزب الله کانون ثبات ساز و امنیت آفرین در لبنان و منطقه است
  آخرین گزارش از خشونت‌ها و میزان خسارت‌ها در اغتشاشات اخیر
  خط دهی ضدانقلاب و منافقین در تحرکات اخیر
  تحلیلی بر سخنان رهبر انقلاب درباره موضوع بنزین
  بومی‌سازی صنعت هالوکاست در ایران
  تفاوت ره از کجاست تا به کجا؟!
  دستور رهبر انقلاب به رئیس جمهور: زودتر بسته‌های حمایتی را پرداخت کنید
  اعتراض به روش ایرانی
  بیانیه وزارت اطلاعات درباره اغتشاشگران
  منافقین و ضد انقلاب ها در اغتشاشات دو روز گذشته نقش داشتند
  واکنش جوادی آملی به اغتشاشات اخیر
  پیوستن به کنوانسیون‌های غربی سودی ندارد
  تمام کره زمین عضو FATF هستند!
  بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه های گروهی عربی
  وزیر دولت اصلاحات: خاتمی نیز به‌دنبال واقعی کردن نرخ بنزین بود
  جلسه امروز درس خارج فقه رهبرانقلاب
  انتقاد شدید سرلشکر جعفری به بی‌تدبیری دولت
  گزارش تحلیلی کیهان از بیانات اخیر رهبر انقلاب
  فعال اصلاح‌طلب: ظریف از غرب ناامید است فقط روحانی امیدوار است!
  اولتیماتوم پلیس به اخلالگران نظم و امنیت
  افزایش قیمت بنزین به افزایش قیمت دیگر کالاها منجر نشود/ مردم از افرادی که تخریب می‌کنند فاصله بگیرند
  جواز دفن آیت الله هاشمی بی ایراد نبود!
  مردم حرف ما که «روحانی اصلاح طلب نیست» را گوش نمی‌کنند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 235183صفحه نخست » تیتر دوشنبه، 4 خرداد 1398 - 07:20
ارزیابی مواضع رهبر انقلاب از فراز و فرودهای تصویب برجام
چرا آیت‌الله خامنه‌ای با اجرای برجام موافقت کردند؟
چرا آیت‌الله خامنه‌ای با اجرای برجام موافقت کردند؟شهیدخبر: آیا آیت‌الله خامنه‌ای مذاکرات هسته‌ای را که به برجام منتهی شد راه صحیح و مفیدی می‌دانستند؟ و اگر این چنین نبود، چرا اجازه‌ مذاکرات و اجرای برجام را صادر کردند؟
  

عبدالله عبداللهی در یادداشتی نوشت: پروسه برجام را شاید بتوان از منظرهای مختلف، پیچیده‌ترین و پراهمیت‌ترین برهه‌ تاریخ سیاسی پس از انقلاب اسلامی توصیف کرد؛ خود «متن» ۱۵۹ صفحه‌ای برجام، فی‌نفسه حاوی پیچیدگی‌های بسیار و حتی ابهامات متعدد درباره تعهدات طرفین است، اما «فرامتن» برجام نیز اگر ظریف‌تر از متن آن نباشد، یقیناً کمتر هم نیست و همین مساله برای عده‌ای سوءتفاهم‌هایی را در فهم آن پدید آورده است.

موضع و رویکرد آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به پروسه «مذاکرات هسته‌ای با آمریکا» و متن توافق نهایی، مهم‌ترین جزء فرامتن برجام است. پرسش مرکزی این است که آیا آیت‌الله خامنه‌ای مذاکرات هسته‌ای را که به برجام منتهی شد راه صحیح و مفیدی می‌دانستند؟ و اگر این چنین نبود، چرا اجازه‌ مذاکرات و اجرای برجام را صادر کردند؟

مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا، از فروردین سال ۹۱ به‌صورت محرمانه و از اواسط سال ۹۲ در دولت روحانی به‌صورت علنی پیگیری شده است؛ آیت‌الله خامنه‌ای از همان سال ۹۱ و در بیش از ۱۰ سخنرانی صراحتاً تاکید کرده اند که به این مذاکرات «خوش‌بین» نیستند. ایشان دلایل متعددی را برای عدم خوش‌بینی خود به مذاکرات بیان و صراحتاً پیش‌بینی می‌کنند که اولاً دشمن نمی‌خواهد حتی همین موضوع هسته‌ای حل شود (برای نمونه رجوع کنید به سخنرانی‌های ۲۸ بهمن ۹۱ و ۱۹ بهمن ۹۱)، ثانیاً حتی اگر «بر فرض محال» مساله هسته‌ای حل شد، آمریکا بازهم موضوعات دیگری مانند بحث موشکی، منطقه‌ای، حقوق بشر و… را پیش می‌کشد (۱۲ آبان ۹۲، ۲۸ بهمن ۹۲ و ۱۶ تیر ۹۳)، ثالثاً اگر آمریکا توافقی هم بکند، وعده‌هایش را نقض می‌کند (۱۹ بهمن ۹۱)، رابعاً مذاکره با آمریکا راه را برای طرح توقعات جدید از سوی آنها فراهم و لحن و رفتار آنها را تندتر می‌کند (۲۲ مرداد ۹۳) و خامسا مذاکره با آمریکا دولتمردان را از راه صحیح خود {که همان اجرای اقتصاد مقاومتی است} منحرف می‌کند (۱۷ دی ۹۳ و ۱۱ مرداد ۹۵). با این حال آیت‌الله خامنه‌ای مجوز مذاکرات را هم برای دولت احمدی‌نژاد که به‌صورت محرمانه و از طریق علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه وقت پیگیری می‌شد و هم برای دولت روحانی صادر کردند.

لذا پرسش مهمی که پیش کشیده می‌شود آن است که چرا آیت‌الله خامنه‌ای با این مذاکرات موافقت کرده‌اند؟ کلید پاسخ به این پرسش، توجه به مبنای «مردم‌سالاری دینی» است و تا زمانی که یک درک صحیح از این مفهوم در میان نباشد، از رویکرد و مدیریت آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع برجام هم رمزگشایی نخواهد شد. در مردم‌سالاری دینی که در دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای، نه یک ترکیب تلفیقی از «مردم‌سالاری» و «دین»، بلکه یک مفهوم بسیط به‌معنای احترام به رای و نظر مردم، آن‌هم برگرفته از خود دین است، درنظر گرفتن «اراده» و «رای» مردم دست‌کم یک پایه «مشروعیت» به‌شمار می‌رود: «هیچ‌کس در نظام اسلامی نباید مردم‌، رای‌ مردم‌ و خواست مردم را انکار کند. حالا بعضی، رای‌ مردم را پایه‌ مشروعیت می‌دانند؛ لااقل پایه‌ اعمال مشروعیت است.» (۱۴ خرداد ۷۸، خطبه‌های نمازجمعه تهران در دهمین سالگرد ارتحال حضرت امام‌خمینی (ره))

و بر همین مبناست که رهبر انقلاب غیر از تصریح درباره لزوم احترام به رای و نظر مردم، بر ضرورت حمایت از مسئولان منتخب مردم هم تاکید کرده است: «من مردم‌سالاری دینی را صادقانه قبول کرده‌ام، ما واقعاً قبول داریم مردم‌سالاری دینی را؛ هر کسی را که این مردم انتخاب بکنند، ما او را رئیس می‌دانیم، او را مسئول می‌دانیم، کمک به او را لازم می‌دانیم و وظیفه خودمان می‌دانیم؛ با همه‌ دولت‌ها اینجور بوده، با این دولت] دولت روحانی [هم همین‌جور است. بنده به همه‌ دولت‌ها کمک کرده‌ام. البته من در کارهای جزئی اینها دخالت نمی‌کنم، در وظایف ویژه‌ اینها دخالتی نمی‌کنم اما کمک‌شان می‌کنم. همه‌ دولت‌ها را بنده کمک کرده‌ام، به این دولت محترم هم همین‌طور، کمک می‌کنم.» (۱۹ دی ۹۶، بیانات در دیدار مردم قم)

با این حال، تفاوت مردم‌سالاری دینی با دموکراسی‌های لیبرال و غیرلیبرال در توجه و احترام به رای و نظر مردم آن است که مردم‌سالاری دینی نسبت به «غایت» و «سرنوشت» انتخاب‌های مردم و مسئولان منتخب آنها بی‌تفاوت نیست و اساساً نمی‌تواند در «جهت‌گیری» حکومت به سمت سعادت ساکت باشد. بر همین اساس آیت‌الله خامنه‌ای «جهت‌گیری» حکومت به سمت عدالت و سعادت مردم را نیز یک پایه مشروعیت می‌دانند. (۵ شهریور ۸۲، بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت) اما مساله اینجاست که جمهوری اسلامی چگونه می‌تواند میان «رای و نظر مردم» و «راه درست» جمع کند؟ این موضوع در زمان‌هایی که این دو را منطبق بر یکدیگر می‌پندارد، حل شده است، اما درباره برهه‌های دیگر چگونه است؟ مردم‌سالاری دینی اهمیت و ضرورت ملازمت «خواست و رضایت مردم» و «جهت‌گیری عادلانه حکومت» در راستای سعادت را از طریق برقراری یک «دیالکتیک» میان «خواست مردم» و «حقیقت» پیش می‌برد. به این معنا که اراده‌ای را بر مردم دیکته نمی‌کند، با این حال مفتون شرایط نیز نیست، بلکه درصدد است با متقاعد کردن مردم و مسئولان، جامعه را در یک جهت‌گیری صحیح حفظ و از طریق همراه‌سازی و مشارکت مردم، اهداف درست را روی زمین محقق کند.

نگاهی به رویکرد آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع مذاکرات هسته‌ای و برجام نشان می‌دهد که آیت‌الله خامنه‌ای بر همین منوال عمل کرده‌اند؛ یعنی درحالی‌که بارها نسبت به خود مذاکرات و نتایج آن ابراز عدم خوش‌بینی و نارضایتی داشته‌اند، اما به‌دلیل خواست مردم و ایده‌ دولت‌ها، آن را به محک تجربه گذاشته و در این مسیر تمام توان خود را به‌کار گرفته تا هزینه‌های این تجربه برای مردم و حکومت ایران به حداقل برسد و نهایتاً منجر به تغییر مسیر دولت و جامعه به سمت راه درست، یعنی پیشرفت درون‌زا شود. آیت‌الله خامنه‌ای چرایی صدور این مجوز را شخصاً توضیح داده‌اند. سخنرانی‌های ۱۲ آبان ۱۳۹۲ در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان و ۲۸ بهمن ۹۲ در دیدار مردم تبریز، حاوی نکات بسیار مهمی در این باره است.

آیت‌الله خامنه‌ای در این دو دیدار تاکید می‌کنند صدور این مجوز در پی «اصرار دولت‌ها» و برای کسب «تجربه ملت» صورت گرفته است. آیت‌الله خامنه‌ای اشاره می‌کنند که چه در دولت احمدی‌نژاد و چه در دولت روحانی مسئولان و دولتمردانی فکر می‌کردند اگر در ماجرای هسته‌ای با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم، موضوع حل و مشکلات اقتصادی برطرف می‌شود (۲۸ بهمن ۹۲، بیانات در دیدار مردم تبریز) و نیز تاکید می‌کنند که این مذاکرات برای مردم نیز تجربه‌ای مهم به ارمغان می‌آورد تا کسی تصور نکند که اگر ایران در موضوع هسته‌ای کمی عقب‌نشینی می‌کرد، مشکلات حل می‌شد.
 

آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری تجربه سال‌های ۸۲ و ۸۳ در موضوع هسته‌ای می‌گویند: «تجربه‌ای که در سال ۸۲ و ۸۳ در زمینه تعلیق غنی‌سازی انجام گرفت، که آن‌وقت تعلیق غنی‌سازی را در مذاکرات با همین اروپایی‌ها، جمهوری اسلامی برای یک مدتی پذیرفت، خب ما دو سال عقب افتادیم، لکن به‌نفع ما تمام شد. چرا؟ چون فهمیدیم که با تعلیق غنی‌سازی، امید همکاری از طرف شرکای غربی مطلقاً وجود ندارد. اگر ما آن تعلیق اختیاری را -که البته به‌نحوی تحمیل شده بود، لکن ما قبول کردیم، مسئولان ما قبول کردند- آن روز قبول نکرده بودیم، ممکن بود کسانی بگویند خب، یک ذره شما عقب‌نشینی می‌کردید، همه مشکلات حل می‌شد، پرونده هسته‌ای ایران عادی می‌شد.» (۱۲ آبان ۹۲، بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان) با این حال آیت‌الله خامنه‌ای دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای را در روند مذاکرات به حال خود رها نمی‌کنند؛ خطوط قرمز اعلام‌شده توسط رهبر انقلاب چارچوبی را برای تیم مذاکره‌کننده ترسیم می‌کند تا مذاکره‌کنندگان ایرانی حتی‌المقدور به سمت یک «توافق خوب» حرکت کنند و هزینه‌ این تجربه برای مردم کاهش یابد. «متوازن بودن توافق نهایی»، «اخذ تضمین‌های لازم از طرف مقابل برای اجرای تعهدات» و از همه مهم‌تر «لغو کامل تحریم‌ها از همان روز اول اجرای برجام»، مهم‌ترین خطوط قرمزی بود که توسط رهبر انقلاب برای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای وضع شد؛ اما امروز نیازی به هیچ استدلالی هم نیست که بدانیم تیم مذاکره‌کننده تا چه میزان به این خطوط قرمز پایبند بوده است!

به هر صورت متن توافق برجام، ۲۳ تیر ۹۴ با عبور از بخش مهمی از خطوط قرمز رهبر انقلاب توسط تیم مذاکره‌کننده ایرانی نهایی شد و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز رسماً به رهبر انقلاب گفت که نتوانسته برخی از این خطوط قرمز را محقق کند: «وزیر خارجه‌ محترم ما در مواردی به بنده گفت که ما [مثلاً] اینجا را یا این خط قرمز را دیگر نتوانستیم حفظ کنیم.» (اول فروردین ۹۵، بیانات در جمع مردم در حرم مطهر رضوی)

عدم خوش‌بینی رهبر انقلاب به مذاکرات و همچنین برجامی که اینک بخش مهمی از خطوط قرمز را رد کرده، این تصور را پیش می‌آورد که آیت‌الله خامنه‌ای قاعدتاً نباید اجازه اجرایی شدن برجام را به دولت بدهد. با این حال مبنای مردم‌سالاری دینی که در ابتدای متن به آن اشاره شد، اقتضای دیگری دارد.

دولت و گروه‌های سیاسی حامی او تبلیغات بسیار گسترده‌ای به‌نفع برجام آغاز کرده و آن را «پیروزی بزرگ بدون جنگ» برای ایران و «آفتاب تابان» ی توصیف می‌کنند که به‌زودی مشکلات بزرگ اقتصادی را برطرف خواهد کرد؛ به‌نحوی که حتی مشاور ارشد رئیس‌جمهور علی‌اکبر ترکان، نمایندگان را تلویحاً تهدید می‌کرد که «هر روز تاخیر در اجرای برجام، روزانه ۱۰۰ میلیون دلار برای کشور هزینه دارد!» بر اثر این تبلیغات، فضای اجتماعی که با رای به روحانی در سال ۹۲ نشان داده بود تصور می‌کند از طریق مذاکرات هسته‌ای، بهشت بزرگ اقتصادی نیز در انتظارش خواهد بود، حالا و پس از نهایی‌شدن برجام هم همچنان این تصور را با خود حمل می‌کرد؛ به‌نوعی که برخی نظرسنجی‌ها مانند ایران‌پل، حکایت از آن داشت که توافق هسته‌ای امید مردم به بهبود اوضاع اقتصادی را بیشتر کرده است. درحالی‌که پیش از امضای برجام (می ۲۰۱۵، بازه‌ ۱۰ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد) ۴۹ درصد از مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی معتقد بودند اوضاع اقتصادی به سمت بهبود پیش می‌رود و معتقدان به آینده‌ بدتر اقتصادی ۳۷ درصد بودند، این اعداد پس از امضای برجام و در نظرسنجی سه‌ماه بعد (آگوست ۲۰۱۵)، به ۵۷ درصد خوش‌بین و ۲۹ درصد بدبین تغییر پیدا کرده بود؛ یعنی نزدیک به ۶۰ درصد مردم تصور می‌کردند اوضاع اقتصادی پس از برجام، به‌واسطه برجام، بهتر خواهد شد.

همین موسسه در آگوست ۲۰۱۵ گزارش داد ۷۶ درصد از مردم ایران کاملاً یا تا حدی از برجام حمایت می‌کنند. براساس نظرسنجی ایران‌پل، در سپتامبر ۲۰۱۵ (شهریور ۹۴) درصد افرادی از جامعه ایران که تصور می‌کردند آمریکا به تعهدات برجامی‌اش پایبند خواهد بود (۴۵ درصد)، از آنها که نسبت به این مساله مردد بودند (۴۱ درصد)، بیشتر است.

در چنین شرایطی آیت‌الله خامنه‌ای برجام را به نهادهای قانونی برآمده از رای مردم سپردند تا درباره آن تصمیم‌گیری کنند و تاکید کردند هر تصمیمی شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی در این باره بگیرند، به آن عمل خواهد شد. (۱۲ شهریور ۹۴، بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان)

عقیده نگارنده این است که اگر در چنین وضعیتی، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی به این موضوع پی می‌بردند که اجرای برجام از عدم اجرای آن برای کشور هزینه بیشتری دارد و مردم نیز در پی بحث و گفت‌وگوهایی که به‌ویژه در مجلس شکل می‌گرفت نسبت به این مساله آگاه و از شر تبلیغات رنگی رسانه‌های غالباً متعلق به جبهه دوم خرداد رها می‌شدند، احتمالاً رهبر انقلاب با عدم اجرای آن موافقت می‌کردند، اما کار به‌نحوی پیش رفت که این آگاهی برای مردم هنوز حاصل نشده بود.

به همین دلیل و به‌رغم آنکه شورای عالی امنیت ملی ۱۰ ملاحظه و مجلس شورای اسلامی نهایتاً در ۲۱ مهر ۹۴ با یک مصوبه ۹بندی، شروطی برای اجرای برجام توسط دولت تعیین کرده بودند، اما بازهم آیت‌الله خامنه‌ای این شروط را کافی ندانستند و ضمن تایید آن ۱۹ شرط، ۹ شرط را نیز مستقلاً به آن افزودند که بازهم گرفتن تضمین‌های کافی از طرف مقابل و لغو تمام تحریم‌ها از همان ابتدای اجرای برجام جزء شروط اصلی بودند که البته این شروط هم در ادامه توسط دولت تامین نشد.

بنابراین، آیت‌الله خامنه‌ای نه به این مسیری که معتقد بودند با مذاکرات هسته‌ای همه مشکلات اقتصادی حل خواهد شد اعتقادی داشته و به آن خوش‌بین بودند و نه برجام را توافق خوب و بدون نقص و می‌دانستند، اما برای اینکه یک آگاهی و تجربه‌ای برای ملت و مسئولان شکل بگیرد و مسیر دولت و جامعه به‌صورت طبیعی به سمت درست آن هدایت شود، با این مذاکرات و اجرای مشروط برجام موافقت کردند. به‌نظر می‌رسد حالا و پس از گذشت چهار سال از مذاکرات هسته‌ای، این هدف‌گذاری آیت‌الله خامنه‌ای بیش از هدف‌گذاری سایر مسئولان محقق شده است؛ چراکه امروزه کار درباره برجام به‌جایی رسیده که آنان که برجام را آفتاب تابان و بارش باران بر سر ملت ایران توصیف می‌کردند، تاکید می‌کنند مذاکره با آمریکا دیوانگی است و از آن بالاتر، بر سر نخواستن برجام به‌قدری دعوا به‌پا شده که «بی‌بی‌سی» هم سرپرستی آن را قبول نمی‌کند و مدام در تلاش است که بگوید آیت‌الله خامنه‌ای هم در برجام نقش داشته‌اند!

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1398/3/5 - 10:05 |     0     0     |
بنظرمن موافقت کردن تا مردم نتیجه افتماد به دشمن رو ببینند

ناشناس
| 1398/3/11 - 15:38 |     0     0    
پاسخ: آفرین بر رهبر مدیر، مدبر، آگاه، شجاع و نترس خدا حفظتان کند رهبر عزیزم.

ناشناس
| 1398/3/5 - 18:06 |     0     0     |
هیچ گس حق مذاگره باهیچ آمریکایی نخواهد داشت .رهبرما راه را به همه نشان داد . اگر کسی تخلف کند با ید جواب ملت را بدهد.مجلس باید پیگیری کند وبه مردم گزارش کنند.

ناشناس
| 1398/3/7 - 15:09 |     0     0    
پاسخ: بعد از مذاکرات تحریم کردن ایران توسط دولت اوباما یعنی چی؟ یعنی حماقت دیروز. یعنی اعتماد بی پشتوانه به کلام دشمن. یعنی نداشتن بصیرت در مردم و مسئولین. تاریخ همیشه تکرار می شود : فرماندهان و مردم بی بصیرت کوفه، حضرت علی هم در صفین مجبور به حکمیت کردند و بعد علی را شریک جرم خود خواندند.

ناشناس
| 1398/3/7 - 15:08 |     0     0     |
هدف رهبران واقعی شیعه همیشه تربیت مردم بوده فراموش نکنیم علی ع هم به خواست مردم تن به حکمیت دادند در حالی که خلیفه مشروع بودند امان از جهل مردم امان از رای مردم

ناشناس
| 1398/3/9 - 13:26 |     0     0    
پاسخ: آقای روحانی به همراه دوستان اصلاح طلبِتان مسیر بدی را انتخاب کرده اید. موضعِ خود را صریحاً اعلام کنید که دچار نفاق نشوید. تا فرصت دارید عملاً و قولاً پیروی از رهبر را اولویتِ کارِ خود قرار دهید تا ماندگار و عاقبت بخیر شوید...
ناشناس
| 1398/3/11 - 15:38 |     0     0    
پاسخ: اگه این حسن روحانی نمیومد الان اوضاع خیلی فرق داشت هم قدرت بازدارندگی کشور به حدی رسیده بود که دیگه قابل مذاکره نبود هم فشار هم البته به ملت بیشتر از این معنی نداشت

بی باک
| 1398/3/9 - 13:23 |     0     0     |
انشاءالله در کلیه انتخابات ها با رای دادن به جناح مومن و انقلابی در تحقق آرمان های انقلاب سهیم می شویم.

ناشناس
| 1398/3/11 - 15:38 |     0     0     |
اللهم احفظ قائدنا الامام خامنه ای مد ظله العالی واقعا وانصافا اگر مسئولین سر عقل بیان وادعا نکنند که همه چیز رو میدونن وواقع گرا باشن وبه اوامر حضرت آقا گوش فرا دهند پیروزی از آن اسلام است ان تنصرو اللله ینصرکم ویثبت اقدامکم


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  به دلسوزان عراق و لبنان توصیه میکنم اولویتشان را علاج ناامنی قرار دهند/ مردم هم مطالبات به حقی دارند؛ این مطالبات در چارچوب ساختارهای قانونی قابل تحقق است
12 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مذاکره با آمریکا هیچ نتیجه‌ای ندارد؛ چون قطعا هیچ امتیازی نمی‌دهند
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  گلزار بی سر و سامان شهدای مظلوم مدافع حرم در بهشت زهرای تهران/وقتی خانواده شهدا جور مدیران بهشت زهرا را می کشند
25 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 19)
   امیر صباحی فرد: پهپاد متجاوز قبل از رسیدن به اماکن حساس توسط سامانه های بومی منهدم شد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  جزئیات عملیات ناکام اسرائیل برای ترور شخصیتی حاج قاسم
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   چه کسی مملکت را تعطیل کرده است؟
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  با افتخار پاسدار هستم
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   تلاش بیهوده «محمدعلی زم» برای تطهیر فرزندش
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پهپادِ «مهاجر ۶»، سلاح مرگبار ایران در میدان جنگ
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   همه راه‌ها بر روی دشمن بسته است
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  اشتغال‌ 15 هزار ایثارگر با بهره‌مندی از تسهیلات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران