خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  عده‌ای با آمدن ناوهای آمریکا به خلیج فارس از ترس وقوع جنگ دلار خریدند!
  کارنامه ضعیف مجلس ایران در جنگ پارلمان‌ها
  4 نمونه از وطن فروشی‌های رضا شاه
  افتخار جدید دولت مدعی فهم زبان دنیا: حذف گزینه موشکی از بسته پیشنهادی فرانسه
  حسن روحانی در بین شهدا
  ادامه واکنش‌ها به اعلام مخالفت شمخانی با امضای برجام!
  وقتی ارگان دولت، حذف گزینه موشکی را امتیاز جا می زند!
  ایران باید موضع خود درباره اسرائیل را تعدیل کند!
  مشی دولتمردان دیروز و امروز
  مفسدان با صدایی بلندتر فریاد می‌زنند!
  تغییر موضعتان به خاطر شایعات اقتصادی پیرامون خانواده است!
  حمایت وکیل ملت از رئیس بازداشتی!
  لطفا این چند سوال ساده را پاسخ دهید
  درباره گریس 1 و چند نکته!
  ایران به زودی مقامات نظامی آمریکا و روسیه را غافلگیر می‌کند؟
  دختر آقای فرمانده سابق خواهرزاده آقای وزیر است
  جریان نفوذ در اوج مقاومت می‌گوید موشک می‌خواهیم چکار!
  تحلیل کیهان از اظهارات اقتصادی روحانی
  علت تزلزل برخی مسئولان از دید رهبر انقلاب
  آقای ظریف! بسته فرانسه توهین‌آمیز است
  ابطال قرارداد توتال و پژو و ایرباس یعنی تلاش برای حفظ برجام؟!
  یک خبرنگار اصلاح‌طلب دیگر درخواست پناهندگی کرد
  اصلاح‌طلبان اصلاح را از خودشان شروع کنند
  تا 1400جبران کنید!
  مبارزه با فساد و مطالبه مردمی
  ایران، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و مدیرش را تحریم کرد
  ارتباط وقایع دیماه ۹۶ با تحریم ترامپ
  صنعت دفاعی کشور، تجلی باور راهبردی «ما می‌توانیم» است
  رزمندگان اقتصادی زیر آتش جست‌وجوی کلید در پاریس!
  افشاگری فائزه هاشمی درباره ناکارآمدی اصلاح طلبان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 233297صفحه نخست » یادواره ها و خاطرات سه شنبه، 17 اردیبهشت 1398 - 19:00
مردم بی‌دفاع گروگان «دموکرات» و «کوموله» بودن
شهیدخبر: سرهنگ «سید محمدعلی شریف‌النسب» گفت: ۲۰ پایگاه در شهر راه اندازی کردیم و با این کار ما بسیاری از افراد آمدند و اسلحه‌های خود را به سپاه و ارتش تحویل دادند و مردم شهر هم با گل و شیرینی به استقبال ما آمدند و افراد در پایگاه‌ها، ما را قسم می‌دادند که «رها نکنید و بروید؛ ما در این مدت گروگان دموکرات و کوموله بودیم».
  

سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی ایران، افزون بر همه سختی‌ها و مشکلات زیاد موجود، برخی افراد نیز در گوشه و کنار کشور، سودای خودمختاری را در سر می‌پروراندند و می‌خواستند هر کدام گوشه‌ای از خاک عزیز کشورمان را جدا کنند.

داستان‌های کردستان را همه شنیده‌اند، از اشغال «پاوه» و «مهاباد» توسط گروهک‌ها گرفته تا ماجراهای تلخ سر بریدن پاسداران با موزائیک، از قهرمانانی مانند «مصطفی چمران»، «احمد متوسلیان» و «علی صیاد شیرازی» تا پیشمرگان کُرد مسلمان که همه برای حفظ خاک کشور مقابل خائنان ایستادند.

در راستای آزادسازی شهر «مهاباد» از اشغال گروهک‌های «کوموله» و «دموکرات»، حوادث زیادی رقم خورد که سرهنگ «سید محمدعلی شریف‌النسب» یعنی کسی که با تدابیر خود این شهر را بدون درگیری و خون‌ریزی آزاد کرد، این بخش از خاطرات زندگی خود را «امنیت منهای گلوله» نامیده است.

«شریف‌النسب» متولد سال ۱۳۲۳ در اصفهان است که در سال ۱۳۴۲ به دانشکده افسری پیوست و از افراد انقلابی‌ و عضو هسته‌های مقاومت در ارتش قبل از انقلاب بود و بعد از انقلاب نیز مقاومت دلیرانه‌ وی و افراد تحت امرش در خرمشهر، موجب شد تا سوژه دوربین شهید «سید مرتضی آوینی» سید شهیدان اهل قلم شود.

وی بعد از سه ماه حضور در «مهاباد»، موجب شد تا «دموکرات» و «کوموله» شهر را ترک کرده و یا سلاح‌های خود را تحویل داده و تسلیم شوند؛ همچنین پس از گذشت یک سال و نیم، مدارس باز شوند، بازار فعال، آب و برق وصل شده و راه‌ها امنیت پیدا کند.

ضدانقلاب‌ها مجبور شدند اسلحه خود را تحویل دهند/ مردم می‌گفتند که ما گروگان «دموکرات» و «کوموله» بودیم

«شریف‌النسب» در بخش اول گفت‌وگوی خود با خبرنگار دفاع‌پرس گفت که شب‌های اول در «مهاباد» بسیار سخت گذشت و تا صبح به طرف ارتش و سپاه تیراندازی می‌شد و حزب دموکرات هم یک هفته «پذیرایی از فرمانده جدید» اعلام کرده بود. پشت بلندگو گفتم «مردم! من شنیده بودم که «مهاباد» مردم مهربانی دارد و مهمان‌نواز هستند؛ من هم آمده‌ام که به شما خدمت کنم»؛ تیراندازی قطع شد و به حرف‌های من گوش دادند و این موضوع فردا و پس فردای آن روز ادامه پیدا کرد.

فردای آن روز گفتند که یک نوجوانی آمده است جلوی در و می‌خواهد بیاید بالا، می‌گوید مردم شهر من را فرستادند که بگویم می‌خواهند شما را ببینند.

در ادامه بخش پایانی این گفت‌وگو را می‌خوانید:

دفاع‌پرس: چه اقداماتی دیگری برای مردم «مهاباد» انجام دادید؟

داروخانه و درمانگاه خود را به یکی از ساختمان‌هایی که حدود ۱۵۰ متر با پادگان فاصله داشت آوردیم و بالای آن تابلو نصب کردیم «داروخانه و درمانگاه مردمی پادگان مهاباد» و اعلام کردیم که مردم به صورت رایگان می‌توانند از درمانگاه و داروخانه استفاده کنند. سه یا چهار روز گذشت و من از دفترم بیرون می‌آمدم و می‌دیدم هیچ‌کس به این‌جا نمی‌آید؛ تا این‌که شنیدم دموکرات و کوموله استفاده از داروخانه و درمانگاه ارتش را تحریم کردند.

تلفن زدم به اصفهان با دکتر «پورمقدس» که برادرش پزشک قلب امام (ره) بود صحبت کردم، گفتم «دکترجان! می‌خواهم با کوموله و دموکرات بجنگم»، گفت: «چه طوری؟»، گفتم «یک کامیون شیر خشک می‌خواهم». نیم ساعت بعد تلفن زد و گفت: «توانستم یک نیسان شیرخشک جور کنم»؛ لذا شیر خشک‌ها رسید و در درمانگاه مستقر کردیم و برای بچه‌هایی هم که به همراه مادران‌شان به درمانگاه می‌آمدند، بادکنک، مدادرنگی و... آماده کردیم.

ساعت ۷ صبح، رادیو و تلویزیون مهاباد اعلام کردند که «شیرخشک هدیه مردم اصفهان رسید؛ مدرک کودک همراه» حدود یک ساعت بعد وقتی از دفترم بیرون آمدم دیدم ۲۶ نفر با بچه‌های خود در صف ایستاده‌اند تا شیرخشک و دارو‌های مورد نیاز خود را تهیه کنند؛ لذا در این مورد هم توانستیم کوموله و دموکرات را شکست دهیم.

پخش شله زرد در کوچه‌های مهاباد

آیت الله «قریشی» نماینده آیت‌الله «غلامرضا حسنی» (ملاحسنی) امام جمعه ارومیه، چند نوبت به مهاباد آمد و کار‌های ما را دید؛ لذا به من گفته بود «هرچه کم داشتی، اگر در توان ارتش نبود، من تهیه می‌کنم»، یک افسری را فرستادم و گفتم که به وی بگوید «ما می‌خواهیم برای ۲۸ صفر به مردم شله زرد بدهیم»، گفته بود: «چه وسایلی احتیاج دارید؟» و ما هم یک لیست از وسایل مورد نیاز را برای وی فرستاده بودیم که از جمله آن‌ها هزار کاسه مسی بود که حدود یک کیلو شله زرد در آن جا شود.

وقتی شله زد‌ها حاضر شد، با ۶ جیپ، به صورت چراغ خاموش به داخل شهر رفتیم و در کوچه‌ها شروع به پخش کردن آن کردیم و گفتیم که بگویند کاسه‌های آن نیز هدیه پادگان است.

دفاع‌پرس: چقدر توانستید در زمینه جذب مردم به انقلاب فعالیت کنید؟

حالا دیگر بازار، آب و برق و مدارس فعال و بسیج مدارس هم راه اندازی شده بود. یک روز دانش آموزان با معلمان خود آمدند و به مسجد پادگان رفتیم قرار بود بعد از سخنرانی من و یک پذیرایی مختصر، کلاس‌های بسیج آغاز شود؛ اما قبل از سخنرانی من، یکی از معلمان اشاره کرد و همه دانش آموزان شروع کردند به خواندن سرود «کردستان آزاد» در مسجد پادگان؛ پیش خودم گفتم خدایا امشب این خبر از بی. بی. سی پخش می‌شود و آبروی ما می‌رود!

ضدانقلاب‌ها مجبور شدند اسلحه خود را تحویل دهند/ مردم می‌گفتند که ما گروگان «دموکرات» و «کوموله» بودیم

در همین اوضاع بود که رفتم پای تخته و گفتم «تشکر می‌کنم از آموزگارها؛ چقدر خوب آموزش داده بودید؛ اما می‌خواهم بگویم که همه آرزوی من این است که همه دسته جمعی در همین جا سرود ایران آزاد را بخوانیم»؛ سپس گچ را به معلم‌ها دادم و گفتم که پای تخته سیاه بروید و بنویسید «دشمن اصلی ما کیست؟»؛ بعد به بچه‌ها گفتم «بچه ها! دشمن اصلی ما کیست؟» همه جواب دادند «دموکرات»، گفتم «نه»، بچه‌ها گفتند «کوموله»، باز هم گفتم «نه»؛ همه احزاب و گروهک‌ها را گفتند و من گفتم: «نه؛ آقایان، خانم ها! به این بچه‌ها یاد بدهید. دشمن اصلی ما آمریکاست».

دفاع‌پرس: چگونه از نظر نظامی به کوموله و دموکرات تسلط پیدا کردید؟

از زمانی که من فرمانده پادگان شده بودم تا این قضایا، حدود سه ماه می‌گذشت؛ اما من هنوز جرأت نداشتم که خانواده خود را به «مهاباد» بیاورم. افسری بود به نام سروان «سوسن آبادی» که در عملیات‌ها بی نظیر بود؛ وی را خواستم و به او گفتم «همه تلاش خود را کردیم؛ اما هنوز شهر دست ما نیست، چه کار باید کنیم؟»؛ قرار بر این شد که ۲۰ پایگاه در شهر (در طبقه سوم ساختمان ها) راه اندازی کنیم و بعد به دموکرات و کوموله اعلام کنیم «ما بالای سر شما هستیم؛ اگر می‌خواهید بجنگید؛ اما ما دوست نداریم کسی از شما از بین برود؛ ما می‌خواهید که این گلوله‌ها در سینه سربازان «صدام» شلیک شوند». سرگرد «سوسن آبادی» گفت که «کیسه‌های شن را آماده می‌کنیم و صبح ساعت ۷ صبح می‌رویم طبقه سوخم ساختمان ها»؛ وقتی عملیات شروع شد، اعلام کردند «دارند به طرف ما شلیک می‌کنند»، گفتم «همه نیرو‌ها را جمع کنید»، سه روز بعد «سوسن آبادی» را صدا کردم و گفتم «اشکال کار خودت را فهمیدی»، گفت: «بله، باید عملیات را سه یا چهار صبح آغاز می‌کردیم»؛ لذا فردا ۷ صبح که شد، ما همه گونی‌های شن را چیده و بر روی پشت بام‌ها مستقر شده بودیم و به مدت ۵ دقیقه همه پایگاه‌ها شروع کردند به تیراندازی هوایی کردن و از طریق بلندگو و رادیو و تلویزیون هم به مردم اعلام کردیم که ما در کنار شما هستیم و تیراندازی هم که می‌شود «مانور» است.

با این کار ما بسیاری از افراد آمدند و اسلحه‌های خود را به سپاه و ارتش تحویل دادند و مردم شهر هم با گل و شیرینی به استقبال ما آمدند و افراد در پایگاه‌ها، ما را قسم می‌دادند که «رها نکنید و بروید؛ ما در این مدت گروگان دموکرات و کوموله بودیم».

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  همیشه اعتقاد داشته‌ام که سرمربی ما باید ایرانی باشد/ به نخبگی قانع نباشید باید مرزهای دانش و فناوری را به پیش ببرید
21 نظر (فعال: 20 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
   آیین برائت یعنی بیزاری از جنگ‌افروزی آمریکا و نهیب بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست/ معامله قرن با همت جبهه مقاومت محکوم به شکست است
19 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
  مشت «کرار» محکم‌تر شد
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حضور نیروهای حاج قاسم پشت مرزهای رژیم صهیونیستی
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  الویت شهرداری در خدمت رسانی: حذف کلمه "شهید" یا رسیدگی به نیازهای مردم؟
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   اسرائیلی‌ها اگر می‌توانند امنیت خود را حفظ کنند!
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  جدیدترین پهپاد بمب‌افکن ایرانی مسلح شد
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   واکنش رئیس سازمان حج به ادعای مطرح شده در مورد حادثه منا/ ادعای رکن آبادی کذب است
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  لباس خدمت تن کرده‌ایم تا ملت در امنیت و شادی باشند
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   از گنبد تا شام
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)