خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  به داشتن چنین رهبری افتخار می‌کنم
  ظریف: منطقه و جهان به سردار سلیمانی بدهکار است
  رهبر انقلاب درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین حائری را تسلیت گفتند
  رحیم‌پور ازغدی: ایرانیان بنیانگذاران پزشکی نوین در جهان بودند
  چرا عناصر مومن نظام قرار است جواب دزدی دریایی انگلیس را بدهند؟!
  چرا رهبری رئیس صدا و سیما را تعیین می‌کند؟
  راز توهین آمریکا به پاسپورت دیپلماتیک ظریف چیست؟
  نفوذ آمریکا در شورای امنیت مانع اجرای مواد قطعنامه ۵۹۸ شد
  آخرین مدل های ارائه شده دولت مدعی تدبیر
  ماجرای تهدید شورای‌نگهبان توسط اصلاح‌طلبان!
  حقایقی تلخ از برنامه دشمن برای راکتور اراک
  بزرگ‌ترین «کاسب تحریم»
  علت افزایش نرخ ارز از نظر صفارهرندی
  روایت آیت‌الله یزدی از قانع شدن رضایی درفتنه۸۸
  آیا نظر آملی‌لاریجانی درباره «طبری» عوض می‌شود؟
  مطهری: صداوسیما درخواست پمپئو را رد نکند
  مستند سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا
  مستند سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا
  توانا بود هرکه با ما بود!
  دلیل تحریم‌های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟
  آغازگر جنگ با ایران پایان دهنده آن نخواهد بود
  ظریف: ایران منتظر خروج ترامپ از قدرت نیست
  مهندسی معکوس اعتمادسازی
  ورود بدون تشریفات نماینده جدید ولی فقیه به بندرعباس
  روایت آیت‌الله یزدی از قانع شدن محسن رضایی در انتخابات 88
  روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد
  مرحوم مومن: هیج دلیلی برای ابطال انتخابات ۸۸ وجود نداشت
  حالا نوبت دزدان دریایی انگلیسی است
  بی جواب نمی گذاریم
  آمریکا فروش سلاح به صدام های جدید را متوقف کند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 231046صفحه نخست » اقتصاد مقاومتیچهارشنبه، 28 فروردین 1398 - 08:55
عبور از سد تحریم ها با راهبری اقتصاد تعاونی
شهیدخبر: اقتصاد تعاونی در ایران، همگرایی و همبستگی مستقیم با اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اسلامی دارد. هم سنجی تحولات اقتصادی ۴ دهه اخیر نشان می دهد این ظرفیت ها و مزیت ها به خوبی شناسایی و وارد برنامه ریزی نشده است.
  

اقتصاد تعاونی در ایران، همگرایی و همبستگی مستقیم با اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اسلامی دارد. هم سنجی تحولات اقتصادی ۴ دهه اخیر نشان می دهد این ظرفیت ها و مزیت ها ۱) به خوبی شناسایی و وارد برنامه ریزی نشده است،  ۲) استفاده حداقلی هم متاسفانه هنوز تحقق نیافته است ۳) اما این مزیت ها همچنان وجود دارد ۴) آینده شناسی بایدها و نبایدهای اقتصادی ایران هم نشان می دهد که تکرار تجارب گذشته دستاوردی نخواهد داشت ۵) اقتصاد تدافعی دیگر جواب نمی دهد ۶) بخش تعاونی با تکیه بر مدل های آبشاری توسعه و پیشرفت در تولید ثروت به راحتی می تواند اقتصاد تهاجمی را در ایران مستقر کند و ۷) اقتصاد تهاجمی همان اقتصاد عبور از سد تحریم هاست که بخش تعاون می تواند راهبر این راهبرد راستین باشد.

نظام جمهوری اسلامی ایران در اوج مردم سالاری دینی و افتخار مردمی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفت و وارد دهه پنجم حیات طیبه خود شد. طلوع آفتاب انقلاب اسلامی ایران در دهه پنجم با راهبرد هوشمند و آینده گرا، آینده شناس و آینده ساز همراه شده است و همانگونه مقام معظم رهبری در بیانیه‌ «گام دوم انقلاب» تصریح فرموده اند «تسلیم در برابر دشمن برای حل مشکلات اقتصادی، خطایی نابخشودنی است.»

رهبر انقلاب فرمودند: «اینکه کسی گمان کند «مشکلات اقتصادی صرفا ناشی از تحریم است و راه‌حل، زانو زدن در برابر دشمن و بوسه‌زدن بر پنجه‌ی گرگ است» خطایی نابخشودنی است. اقتصاد یک نقطه‌ی کلیدیِ تعیین‌کننده است. اقتصاد قوی، نقطه‌ی قوّت و عامل مهمّ سلطه‌ناپذیری و نفوذناپذیری کشور بوده و اقتصاد ضعیف، نقطه‌ی ضعف و زمینه‌‌ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است.  فقر و غنا در مادّیات و معنویّات بشر، اثر میگذارد. اقتصاد البتّه هدف جامعه‌ی اسلامی نیست، امّا وسیله‌ای است که بدون آن نمی‌توان به هدفها رسید. تأکید بر تقویت اقتصاد مستقلّ کشور که مبتنی‌ بر تولید انبوه،  باکیفیّت، توزیع عدالت‌محور، مصرف به‌اندازه و بی‌اسراف و مناسبات مدیریّتی خردمندانه است و در سالهای اخیر از سوی اینجانب بارها تکرار و بر آن تأکید شده، به‌خاطر همین تأثیر شگرفی است که اقتصاد می‌تواند بر زندگی امروز و فردای جامعه بگذارد. انقلاب اسلامی راه نجات از اقتصاد ضعیف و وابسته و فاسد دوران طاغوت را به ما نشان داد، ولی عملکردهای ضعیف، اقتصاد کشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است. چالش بیرونی تحریم و وسوسه‌ها‌ی دشمن است که در صورت اصلاح مشکل درونی، کم‌اثر و حتّی بی‌اثر خواهد شد.  چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعفهای مدیریّتی است. مهم‌ترین عیوب، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخشهایی از اقتصاد که در حیطه‌ی وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیّت داخلی، استفاده‌ی اندک از ظرفیّت نیروی انسانی کشور، بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن و سرانجام عدم ثبات سیاستهای اجرائی اقتصاد و عدم رعایت اولویّتها و وجود هزینه‌های زائد و حتّی مسرفانه در بخش‌هایی از دستگاه‌های حکومتی است. نتیجه‌ی اینها مشکلات زندگی مردم از قبیل بیکاری جوانها، فقر درآمدی در طبقه‌ی ضعیف و امثال آن است. راه‌حلّ این مشکلات، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که باید برنامه‌های اجرائی برای همه‌ی بخشهای آن تهیّه و با قدرت و نشاط کاری و احساس مسئولیّت، در دولتها پیگیری و اقدام شود. درون‌زایی اقتصاد کشور، مولّد شدن و دانش‌بنیان شدن آن، مردمی کردن اقتصاد و تصدّیگری نکردن دولت، برون‌گرایی با استفاده از ظرفیّتهایی که قبلاً به آن اشاره شد، بخشهای مهمّ این راه‌حل‌ها است. بی‌گمان یک مجموعه‌ی جوان و دانا و مؤمن و مسلّط بر دانسته‌های اقتصادی در درون دولت خواهند توانست به این مقاصد برسند. دوران پیشِ‌رو باید میدان فعّالیّت چنین مجموعه‌ای باشد.»

چرا بخش تعاون؟

دیرین شناسی و آینده شناسی نظام های اقتصادی و تولیدی و فعالیت های اقتصادی نشان می دهد که کار گروهی با موفقیت بیشتری همراه است و تعاونی ها اجتماعی ترین کار گروهی اقتصادی و تولید ثروت هستند. هنر تعاونی هم تبدیل همه توان‌های غیرموثر ( فاقد توان ثروت آفرینی) به ابزار تولید و سرمایه گذاری است. چه ایرادی دارد حتی بانوی روستایی که ده مرغ نگهداری می کند با فروش روزانه چند تخم مرغ، فرصتی برای سرمایه گذاری در قالب تعاونی کلان پیدا کند حتی اگر سودی ماهانه ۲۰ هزار توان ببرد؟ یعنی تعاونی ها می توانند با رویکرد تشکیل خرده هلدینگ های تولید از ظرفیت های های کوچک هم استفاده کنند و اثربخشی کلان داشته باشند.

به نظر می رسد باید با نوآروی در نظام سازی اقتصادی به سمت توسعه اقتصاد تعاونی در جهت استقرار اقتصاد مبتنی بر اهداف بیاینه گام دوم حرکت کنیم تا تحول مد نظر مقام معظم رهبری هم تحقق یابد و آغاز شود برای این کار لازم است ۱) محدوده قدرت ثروت آفرینی ۲) محدوده تصمیم سازی و ۳) محدوده سیاستگذاری ها ؛ شکسته شود و اقتصاد تعاونی، شان و جایگاه شایسته خود را در تراز اقتصادی بیانیه گام دوم پیدا کند. نوآوری و ایجاد تحول در توسعه اقتصاد تعاونی یکی از منابع جدی رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی در عصر بیاینه گام دوم خواهد بود و پیشرفت پایدار هم از مسیر نوآوری می گذرد چون دامنه تولید ثروت و توزیع خدمت را بیشتر می کند. کمک به نرخ رشد و توسعه اقتصادی و تسریع در اجرای طرح های عمرانی و افزایش ارزش افزوده ناشی از هزینه های جاری هم از دستاوردهای توسعه اقتصاد تعاونی خواهد بود. توسعه، امری نیست که به‌وسیله برنامه و چند نفر انجام شود یا جت تک‌ موتوره نیست، توسعه یک جت چند موتوره به تعداد تک‌تک آحاد جامعه است و زمانی که هم مردم ایران عزیز در فرایند تولید ثروت مشارکت کنند در آن صورت بالاترین نرخ رشد و توسعه را خواهیم داشت و هزینه تحریم ها نیز به شدت کاهش می یابد. هر شهروندی باید بی شک شهروند تعاونگر هم باشد و البته این مختصات مانع فعالیت در عرصه های اقتصاد دولتی و بخش خصوی هم نیست. اگر از امکاناتی که داریم نتوانیم یا نخواهیم استفاده کنیم بی تردید گرفتار نوعی پدیده اقتصادی به نام ” فقر مدرن” خواهیم شد که می توانیم آن را بیماری ایرانی اقتصاد بنامیم .

باید دارایی‌ها و سرمایه‌های همه مردم را با تکیه بر نوآوری به حداکثر ارزش افزوده تبدیل کنیم و اگر نکنیم یک فقر مدرن است. اقتصاد تعاونی نسل جدید به ما کمک خواهد کرد که از مشارکت و استعداد همه مردم در تمام سطوح استفاده کنیم. بیانیه گام دوم انقلاب، نقطه عطف در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی خواهد بود که باید دستاوردهای آن با چهار دهه اخیر متفاوت و گسترده تر باشد. ادامه روندهای گذشته برغم دستاوردهای گسترده آن هم نمی تواند به همه نیازهای دهه پنجم انقلاب اسلامی و تحقق اهداف بیانیه گام دوم کمک کند. باید نرخ رشد بخش های اقتصادی در برخی موارد دهها برابر شود تا بتواند ایران را به جایگاه نخست منطقه ای برسد. تبدیل شدن به قدرت اقتصادی منطقه تنها از طریق داشتن رشد اقتصادی بیش از هشت درصدی مستمر و در طول سال های مختلف عملی است – زیرا رشد اقتصادی ایران نه تنها نباید کمتر از کشورهای منطقه – بلکه باید از متوسط آنها بیشتر باشد. اقتصاد تعاونی با مختصات همه شهروندان ایران عزیز و همه سرزمین ایران اسلامی می تواند به ما کمک کند و این مهم فقط با نوآوری در روشها، خط مشی ها، سیاست ها، نظام برنامه ریزی، روش های اجرایی سیاست های کلی نظام، نظام بودجه ریزی و … ممکن خواهد بود و باید اقتصاد تعاونی را خوب بشناسیم و جدی بگیریم. بیایید هر کدام یک قدم نو برای پیشرفت ایران برداریم و نوآوری را از رفتارها و کردارهای خود آغاز کنیم؛ مطمئن باشیم راه های تازه و جدید برای ایجاد شتاب در توسعه جامعه ایرانی وجود دارد باید قدری اندیشید، خلاق بود و نوآور و با عنایت به توسعه دانش بنیان تعاونی ها گام برداشت.

 اسماعیل خلیل زاده
نائب رئیس اتاق تعاون ایران و رئیس اتاق تعاون استان تهران

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  تردد دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک محدود شد

  خودتان عنوان ۲۳ تیر را تغییر دهید +عکس

  تنها درخواست مردم مهران

  چند نکته از روزنوشتهای یک شهید

  تظاهرات گسترده در عراق در اعتراض به سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران

  جنگ بعدی ۷ دقیقه است

  عکس/ استراحت جهادی

  عکس/ ایستگاه جانبازی

  کربلای جبهه‌ها یادش بخیر

  عقب‌نشینی شاه بحرین از لغو تابعیت صدها بحرینی

  وقت کشی اشغالگران بی فایده است

  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  حج یک کار سیاسی است اما این کار عیناً همان تکلیف دینی است/ دفاع و حمایت از مظلومین دنیای اسلام مثل یمن یک کار سیاسی است
23 نظر (فعال: 20 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   انتصاب جانشین رئیس ستادکل نیروهای مسلح و رئیس سازمان بسیج مستضعفین
12 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  فرمول سازی غلبه بر دشمن در همه سناریوها توسط سپاه/ راز تخریب قرارگاه خاتم از قول سردار سلامی
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   تداوم حمله اصلاحات به محور مقاومت
13 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 3)
  «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد
9 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 0)
   گرانی ها تقصیر قاسم سلیمانی و مدافعان حرم است!
8 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 0)
  انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان برای یک دوره جدید
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حاج حیدر زینبیون، عاشق زندگی بود
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه به خاطر تقلب در انتخابات بود؟
8 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 0)
   سید حسن نصرالله از چه منطقه‌ای‌ برای جنگ سخن گفت؟
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)