خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  برخی کشورها مجبور به پذیرش قدرت منطقه ای ایران شده اند
  بازی کثبف اصلاحات با نظام
  بایدها و نبایدهای اقدام متقابل ایران در حمایت از سپاه
  دیدار حاج قاسم و حجت الاسلام رییسی
  از خواب گران خیز!
  بازتاب صحبت های رئیس جمهوری در مراسم روز ارتش
  چه کسانی به دنبال انحلال ارتش بودند؟
  تعامل سلبریتی‌های وطنی و رسانه‌های غیر وطنی
  هدف امریکا از تروریستی نامیدن سپاه چیست
  قدم به قدم تا دیپلماسی واقع‌گرایانه
  واکنش «مهدی محمدی» به مسدود شدن اینستاگرام فرماندهان سپاه
  تکلیف صفحه جدید "حاج قاسم" مشخص شد
  شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا تشکیل شد
  ارتش 40 سال در کنار ولایت و مردم است/ همه مردم کنار سپاه بودند و خواهند بود
  اقتدار نظام دشمنان را به استیصال کشانده است
  هشت روایت جذاب از رهبر انقلاب درباره ارتش
  بررسی FATF از دستور کار مجمع خارج شود
  اینستاگرام، ادعای دروغین حقوق بشری غرب را به نمایش گذاشت
  برخی جایزه انقلابی می‌گیرند و علیه انقلاب توییت می‌زنند!
  اجرای چراغ خاموش سند استعماری
  اگر دولت بعدی آمریکا دموکرات هم باشد، امتیاز موشکی می‌خواهد!
  دست برادری ارتش و سپاه حرکتی زیبا پس از حرکت زشت آمریکایی‌ها بود/ هر کاری دشمن را عصبانی کند خوب است
  کارکنان ارتش با آرمان‌های امام خمینی(ره) تجدید میثاق کردند
  واکنش وزارت خارجه به اظهارات پامپئو
  معاون زنان هم به بازدید هوایی نیاز دارد؟
  چه کسانی و با چه انگیزه‌ای اخبار را به اطلاع رئیس‌جمهور نمی‌رسانند؟
  برجام تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت
  اتهام تروریستی به سپاه مثل اتهام فتنه‌گری به اصلاح‌طلبان است!
  لزوم مقابله به مثل با اقدام اینستاگرام علیه فرماندهان سپاه
  ماهیت لیست حقوق بشری که اروپا از آن دفاع می کند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 229858صفحه نخست » اقتصاد مقاومتییکشنبه، 18 فروردین 1398 - 11:55
اقتصادی که به‌دست جوان ایرانی روی آرامش را می‌بیند
شهیدخبر: رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۹۸ را به نام سال «رونق تولید» نامگذاری کردند؛ نامگذاری‌ای که کماکان با هدف «بی اثر کردن تحریم‌های دامنه‌دار بین‌المللی» و «بهبود وضعیت معیشتی مردم» صورت گرفته و این حس امیدواری را در جامعه زنده نگه داشته است
  
رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۹۸ را به نام سال «رونق تولید» نامگذاری کردند؛ نامگذاری‌ای که کماکان با هدف «بی اثر کردن تحریم‌های دامنه‌دار بین‌المللی» و «بهبود وضعیت معیشتی مردم» صورت گرفته و این حس امیدواری را در جامعه زنده نگه داشته است که در سال ۹۸ گام‌های جدی‌تری در جهت مرتفع کردن مشکلات اقتصادی کشور توسط دولت برداشته شود. تأکید معظم‌له بر حوزه اقتصادی در چند سال اخیر در حالی صورت می‌گیرد که در چند روز بعد از جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ایشان در بیانیه‌ای مهم و راهبردی با عنوان «گام دوم انقلاب»، چالش‌های اقتصاد ایران را به دو چالش «درونی» و «بیرونی» تقسیم کرده‌اند؛ چالش بیرونی از دو بخش «تحریم» و «وسوسه»‌های دشمن و چالش درونی از دو بخش «عیوب ساختاری» و «ضعف‌های مدیریتی» تشکیل شده است.

وسوسه‌هایی خطرناک‌تر از تحریم

تصویر مورد اشاره که توسط معظم‌له ارائه شده است، شرح حالی جامع از اقتصاد ایران است و مهم‌تر از «تحریم»‌های دشمنان، از «وسوسه» دشمن نیز سخن به میان آمده است. 
«وسوسه» دشمنان در حقیقت همان درِ باغ سبزی است که آنان تلاش می‌کنند به دروغ به مردم و مسئولان نشان دهند، مثلاً می‌گویند برجام را امضا کنید تا سرمایه خارجی به کشورتان وارد شده و کشورتان را آباد کنند یا می‌گویند FATF را بپذیرید تا مشکل مراودات مالی کشور‌های اروپایی با ایران حل شود، اما هرچه به امید «باغ سبز» پیش می‌رویم، بیشتر با «بیابانِ لم‌یزرع» مواجه می‌شویم! «تحریم» و «وسوسه» دو لبه یک قیچی هستند. اگر تنها سخن از تحریم بود، نظام تصمیم‌گیری و مردم به این نتیجه می‌رسیدند که باید برای رشد اقتصادی در شرایط تحریم، برنامه‌ریزی کنند ولی وقتی در کنار تحریم، وسوسه نیز باشد همواره عده‌ای خیال می‌کنند که احتمالاً اگر اندکی بیشتر امتیاز بدهند، اوضاع خوب می‌شود، بنابراین نیازی به برنامه‌ریزی برای «رشد اقتصادی در شرایط تحریم» نمی‌بینند و در دور باطل «امتیازدهی بیشتر» و «تحریم بیشتر» گرفتار می‌شوند. این دور باطلِ «تحریم- وسوسه»، چالش بیرونی امروز اقتصاد ایران است. در کنار این چالش بیرونی مهم، باید به چالش درونی اقتصاد ایران نیز توجه کرد؛ چالشی که دو بعد دارد: «ضعف مدیریتی» و «عیوب ساختاری». برخی فقط این را می‌بینند و برخی فقط آن را، اما واقعیت این است که گرچه اقتصاد ایران با مجموعه‌ای از عیوب ساختاری مواجه است که شاید سابقه برخی از آن‌ها (مثلاً وابستگی به نفت) به بیش از ۱۰۰ سال پیش برسد، اما نقش بی‌عملی مسئولان و ضعف کنش اقتصادی صحیح و به موقع را نمی‌توان در تشدید مشکلات فعلی اقتصاد ایران نادیده گرفت، یک نمونه از این ضعف مدیریت را می‌توان در تعیین نرخ ۴ هزارو ۲۰۰ تومان برای ارز و همچنین عرضه سراسر رانتی آن مشاهده کرد. این اتفاق، نه به دولت قبل مربوط است و نه می‌توان آن را حاصل زخم‌های کهنه و عیوب ساختاری اقتصاد ایران دانست. با این حال، عیوب ساختاری اقتصاد ایران اهمیتی ویژه دارند؛ عیوبی که اگر نبودند تحریم‌ها بی‌اثر می‌شدند و به تبع آنها، وسوسه نیز دیگر جایگاهی نداشت. در میان عیوب ساختاری اقتصاد ایران، عنوان هشت تای آن‌ها به عنوان مهم‌ترین‌ها در بیانیه ذکر شده که عبارتند از: وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخش‌هایی از اقتصاد که در حیطه وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیت داخلی، استفاده اندک از ظرفیت نیروی انسانی کشور، بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن، عدم ثبات سیاست‌های اجرایی اقتصاد، عدم رعایت اولویت‌ها و وجود هزینه‌های زائد و حتی مسرفانه در بخش‌هایی از دستگاه‌های حکومتی.

بر اساس آنچه گفته شد، این صورت‌بندی از عیوب ساختاری اقتصاد ایران، از سایر صورت‌بندی‌هایی که تحت عنوان بحران‌ها و ابرچالش‌های اقتصاد ایران مطرح می‌شوند دقیق‌تر و جامع‌تر است، از سوی دیگر این صورت‌بندی واجد نظمی خاص است که می‌تواند در مقام نسخه‌نویسی برای اقتصاد ایران، طبیب را به سمت تعیین دقیق اولویت‌های درمانی راهنمایی کرده و به نسخه‌ای شفابخش برساند، بنابراین ما با «شرح حال اقتصاد بیماری» مواجهیم که «کامل‌ترین نسخه کلان درمانی» را نیز در خود دارد.

نقش جوانان در تحقق اهداف اقتصادی

برای تحقق شعار سال و بی‌اثرکردن تحریم‌های بین‌المللی که قطعاً در سال ۹۸ نیز به اشکال مختلف ظهور و بروز پیدا خواهد کرد، نقش جوانان بسیار گسترده و مؤثر خواهد بود، به طوری که در متن بیانیه گام دوم انقلاب و در سخنرانی رهبر معظم انقلاب در حرم رضوی بار‌ها از واژه جوان ایرانی سخن به میان آمده است و نقش پررنگ این قشر از جامعه در دستیابی به اهداف و خنثی کردن توطئه‌های دشمنان مورد تأکید قرار گرفته است چراکه در جایی که نمی‌توان از مدیریت پیر انتظار گشایش و گره‌گشایی داشت، نقش و مسئولیت جوان انقلابی به طرز قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد، کما اینکه در بیانیه راهبردی گام دوم، «امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده» یکی از انتظارات ایشان از قشر جوان است که به تعبیر معظم له، یک امید صادقانه و متکی بر واقعیت‌های عینی است. آنجا که فرمودند: «پیش از همه چیز، نخستین توصیه من امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده است. بدون این کلید اساسی همه قفل‌ها، هیچ گامی نمی‌توان برداشت». رهبر انقلاب در ادامه این فراز کلیدی از توصیه‌هایشان به جوانان کشور به نکته‌ای قابل تأمل اشاره کردند و یادآور شدند: «در طول این ۴۰ سال - و اکنون مانند همیشه - سیاست تبلیغی و رسانه‌ای دشمن و فعال‌ترین برنامه‌های آن، مأیوس‌سازی مردم و حتی مسئولان و مدیران ما از آینده است. خبر‌های دروغ، تحلیل‌های مغرضانه، وارونه نشان دادن واقعیت‌ها، پنهان کردن جلوه‌های امیدبخش، بزرگ کردن عیوب کوچک و کوچک نشان دادن یا انکار محسنات بزرگ، برنامه همیشگی هزاران رسانه صوتی و تصویری و اینترنتی دشمنان ملت ایران است و البته دنباله‌های آنان در داخل کشور نیز قابل مشاهده است که با استفاده از آزادی‌ها در خدمت دشمن حرکت می‌کنند» و در نهایت، تکلیف جوانان این مرز و بوم را در این بخش، با این رهنمود مشخص کردند که «شما جوانان باید پیشگام در شکستن این محاصره تبلیغاتی باشید، در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید، ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید. این نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد شماست». حالا سؤال این است که جوان‌ها به عنوان سرمایه‌های ناب و بی‌نظیر انسانی، چطور باید پیشگام شکستن این محاصره تبلیغاتی و افزایش امید به آینده باشند تا طی کردن راه‌های پیش رو، شدنی‌تر و لذت‌بخش‌تر شود؟ بدون تردید «افزایش آگاهی خود و دیگران نسبت به گذشته، حال و آینده» و همچنین «شناخت دقیق نیاز‌ها و ظرفیت‌های جامعه و ارتباط با بدنه مردم» می‌تواند جوانان را هم نسبت به حال و آینده امیدوار کند و مهم‌تر اینکه زمانی که جوانان مؤمن و متخصص انقلابی در میان مردم حاضر شوند و «آتش به اختیار» خلأ مدیران ناکارآمد را جبران کنند و مکمل کار مدیران دلسوز و مردمی شوند، از یک طرف به تریبون انعکاس منطقی و قاطع مطالبات مردم تبدیل می‌شوند و از سوی دیگر، به خاطر تأثیرگذاری مثال‌زدنی خود، چراغ امید را در دل مردم روشن‌تر و فروزان‌تر نگه می‌دارند.
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  رهبر انقلاب: کاری کنید که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند
19 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   گربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نخواهد رسید/ امروز دست انقلاب در منطقه و بلکه در دنیا باز شده است
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  درمان و اشتغال محورهای اصلی فعالیت بنیاد شهید در سال جدید است/ ستاد بحران برای کمک رسانی به سیل زدگان در بنیاد شهید تشکیل شده است
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   نیروهای ارتش آمریکا در غرب آسیا دست از پا خطا کنند با آنها برخورد قاطع خواهیم کرد
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  بیانیه بنیاد شهید در پی حرکت خصمانه آمریکا علیه سپاه پاسداران
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   رهبر انقلاب اجازه دهند «سپاه» تل‌آویو را با خاک یکسان می‌کند
10 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 2)
  پشت پرده قمار تروریستی خواندن سپاه پاسداران
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   همه تحریم‌های آمریکا علیه سپاه
11 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 2)
  موکب های اربعین به یاری سیل‌زدگان بشتابند
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دست در دست سپاه از نظام جمهوری اسلامی ایران دفاع خواهیم کرد
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)