خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  دلیل طرح مجدد مذاکره از سوی آمریکا
  تحریم «ظریف» باعث واقع‌بینیِ او می شود؟
  تحلیل سعدالله زارعی از نقش رهبر انقلاب در مدیریت جریان مقاومت
  دهقان: اگر اصل 142 قانون اجرا می‌شد مسئولان هزار میلیاردی نداشتیم
  آیت‌الله جنتی: تحریم‌های آمریکا علیه مسئولان نظام، تبلیغاتی است
  تعطیلی در زمان تحریم!
  تحلیل علی علیزاده از شکار پهپاد آمریکایی
  طرح آمریکایی معامله قرن دستاوردی برای رژیم صهیونیستی نخواهد داشت
  راز بوسه آن روز سردار سلیمانی
  سانسور «تشکر روحانی از سپاه» در روزنامه‌های اصلاح طلب
  زیباکلام: حقوق بشر برای اروپایی‌ها خیلی مهم است!
  گزارش تصویری دیدار مسئولان قوه قضائیه با رهبر انقلاب
  بازی دوگانه ترامپ
  آمریکا و تحریم‌های عصبی!
  پیشنهاد مذاکره فریب آمریکا برای خلع سلاح ما است/ مبارزه با فساد در درون قوه قضائیه در اولویت است، در این کار سخت‌گیری کنید
  مسئولان به «عصرجدید» سلام کنند!
  ابعاد سیاسی و حقوقی تحریم‌های اخیر
  راهبرد صبر استراتژیک ایران به جهش استراتژیک تغییر کرد
  چرا اصلاح طلبان به انتخابات شورایاری‌ها پیله کرده‌اند؟
  روحانی در تماس تلفنی به مکرون چه گفت
  آخرین میخ بر تابوت مذاکره
  راهبرد صبر استراتژیک ایران به جهش استراتژیک تغییر کرد
  پایان حسرت ۲۲۰ ساله
  سلبریتی‌هایی که از پهپادهای فولادی خطرناک‌ترند
  برگزاری سه برنامه به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی
  انهدام پهپاد جاسوسی سبب امیدواری جبهه مقاومت
  امضای تحریم رهبری توهین به یک ملت است
  ایران قطعا به هر حمله آمریکا جواب خواهد داد
  کاسبان تحریم چه کسانی هستند؟
  شمخانی: گام دوم کاهش تعهدات از 16 تیرماه آغاز خواهد شد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 226010صفحه نخست » سیاستدوشنبه، 29 بهمن 1397 - 13:40
۲۶ مورد از فشار اهرم های سیاسی و اقتصادی برجام
شهیدخبر: ایران ذیل ۲۶ فشار جانبی بر پایه اهرم‌های سیاسی و اقتصادی طراحی شده از سوی برجام رفته است.
  

هدف اصلی آمریکا و غرب در مذاکرات هسته ای، همانگونه که مقام معظم رهبری بارها تاکید فرموده‌اند مهار ابعاد قدرتی جمهوری اسلامی ایران است که در فرایندی گام به گام از سوی آمریکا و غرب پیگیری میگردد و بر همین اساس دشمن بلافاصله پس از موفق شدن به مهار قدرت هسته ای، با پشت پا زدن به انجام تعهدات، گام بعدی را با هدف تسلط بر دیگر ابعاد قدرتی جمهوری اسلامی ایران آغاز نموده است.

ساده‌انگاری سیاسی است که تصور شود کوتاه آمدن در برابر بهانه های برنامه ریزی شده دشمن منجر به کندشدن شمشیر توطئه دشمنی می‌گردد که در صدد است به زعم خود با تنگنا قرار دادن جمهوری اسلامی بین انتخاب بد و بدتر در فرآیندی برنامه ریزی شده، شرایط فریبکارانه خود را بر ملت ایران تحمیل نماید.

الزام عضویت جمهوری اسلامی ایران در پذیرفتن شرایط FATF و عضویت در کنوانسیون هایی مانند CFT و پالرمو و.... همگی در راستای سیاست فوق و در جهت اعمال فشار و تحقق گام به گام اهداف دشمن، طراحی و برنامه ریزی شده است.

در حالی که پذیرفتن بیش از یکصد مورد محدودیت و محرومیت بی سابقه در تاریخ هسته ای جهان، حتی منجر به رفع بهانه های هسته ای دشمن نیز نگردیده است، و در شرایطی که اروپا حتی به تعهدات خود در برجام نیز عمل نکرده است (چه رسد به جبران تعهدات آمریکا)! هرگونه دل بستن مجدد به بازی سیاسی فریبکارانه آنها که هماهنگ با آمریکا و با هدف مهار گام به گام قدرت موشکی و منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، مدیریت و برنامه ریزی می شود، حاصلی جز خسارت و نادیده گرفتن عزت و اقتدار ملت ایران در پی نخواهد داشت.

بدون شک ایستادگی و مقاومت، اقدام و عمل انقلابی، هوشمندی و ولایتمداری، و اتکاء به توان ملی و اتکال به قادر متعال، برگرفته از حماسه مقاومت و ایستادگی ۴۰ ساله ملت رشید ایران، تنها رمز ماندگاری سرافرازی و بالندگی ایران اسلامی است که بدون شک تمامی توطئه های دشمن را نقش بر آب خواهد ساخت.

از باب عبرت آموزی و عدم اعتماد مجدد به غرب، ابراهیم کارخانه‌ای رئیس کمیته هسته‌ای مجلس نهم در پنج بخش با مروری بر «داده‌های سخاوتمندانه» در برابر ستانده ای ناچیز، سیمایی از حجم داده‌های جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف علمی و فنی، نظارت و بازرسی و سیاسی و اقتصادی، مستند به متن برجام، در حد ممکن در ۱۱۱ بند احصاء کرده است، که «بخش پنجم» آن را ذیلاً مطالعه می‌کنید:

قابل ذکر است متن مورد استناد، نسخه رسمی منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه است.

۸۵- امکان تشدید توطئه های مدیریت شده در طول دوره ۸ ساله انتقال، باتوجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران کلیه تعهدات خود را قبل از نخستین روز اجرای برجام بطور یکجا انجام داده ودست خود را خالی نموده است است.!! (بند های ۱۴ و ۱۵ ضمیمه - ۵)

۸۶- بازگشت قطعنامه های شورای امنیت، طی فرایند پیش بینی شده، درصورت مسکوت ماندن ۳۰ روزه ادعای هر یک از اعضای ۱+۵ در شورای امنیت براساس مواد ۳۶ و ۳۷ برجام و مواد ۱۱ و ۱۲ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت!! (مکانیسم ماشه)

۸۷- استثناء نکردن دسترسی به اماکن نظامی و امنیتی و اسناد و دانشمندان علیرغم هشدارهای صریح رهبری و مصوبه مجلس شورای اسلامی و اکتفاء کردن به فرآیند ۲۴ روزه در دسترسی ها!!! (بندهای ۷۴ الی ۷۸ ضمیمه - ۱)

۸۸- ایجاد محدودیت در واردات اقلام تسلیحاتی، موشکی و تجهیزات و مواد مرتبط، علیرغم غیر هسته ای بودن آنها و نیز در موارد مرتبط با انفجارات متعارف و غیر هسته ای.! (پیوست - ب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و بند ۸۲ ضمیمه - ۱ برجام)

۸۹- پذیرش کلیه مفاد و اقدامات مندرج در برجام به عنوان یک استثنا در تاریخ هسته ای جهان و غیر قابل تعمیم برای سایر دولت ها و رویه های شناخته شده بین المللی.!! (بندهای "ک" مقدمه و ۲۷ قطعنامه ۲۲۳۱)

۹۰- دخالت کشورهای ۱+۵ در جزئی‌ترین مسائل اجرایی برجام و لزوم رفع نگرانی آنها جهت جلوگیری از ارجاع پرونده به شورای امنیت! (بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام و ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ و ۶-۶ ضمیمه - ۴)

۹۱- پذیرفتن تشکیل کمیسیون مشترک متشکل از نمایندگان گروه ۱+۵ و نماینده عالی اتحادیه اروپا به عنوان مرجع اصلی حل اختلاف و کانال ارجاع پرونده به شورای امنیت در حالی که خود آنها طرف اصلی دعوا هستند و ارجاع هر ادعاء از سوی طرف مقابل ممکن است به صدور رای علیه ایران گردد! (بند های ۱و ۲ ضمیمه - ۴ و بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام)

۹۲- ورود شورای امنیت به متن برجام و گسترش راه‌های ارجاع موضوع ایران به شورای امنیت از طریق آژانس، کمیسیون مشترک، کارگروه خرید، شکایت هریک از اعضا ۱+۵،دبیرکل سازمان ملل متحد، مدیرکل آژانس بین المللی که سابقا" تنها به آژانس بین المللی انرژی اتمی محدود می‌شد.!(بندهای "ی" مقدمه، ۳۷ متن برجام، ۶ ضمیمه - ۴ و ......)

۹۳- استثنا کردن رأی گیری با اجماع در کمیسیون مشترک در حوزه مهم بازرسی و نظارت و دسترسی ها و اکتفا به تنها ۵ رأی مثبت از ۸ رای و حذف حد نصاب در تشکیل جلسات که موجبات باز بودن راه توطئه و نفوذ دشمن را فراهم ساخته است.!!! (بندهای ۷۸ ضمیمه - ۱ و ۴-۴ ضمیمه - ۴)

۹۴- درحالی که شدیدترین محدودیت ها در حوزه های مختلف فنی سیاسی و بازرسی و نظارت علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است لیکن هیچگونه ضمانت اجرایی محکم و اطمینان بخشی جهت پایبندی طرف های مقابل به انجام تعهدات تدارک دیده نشده است.!! (در هیچ جای برجام تضمینی دیده نشده است)

۹۵- توجه جدی و همه جانبه به رفع نگرانی‌های طرف های مقابل و عدم توجه لازم به رفع نگرانی های جمهوری اسلامی ایران که با توجه به سوابق عهدشکنی و تهدیدات آنها می بایست بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گرفت.! (بندهای ۳۷ برجام، ۶-۶ ضمیمه - ۴ و ۷۴ الی ۷۸ ضمیمه - ۱)

۹۶- باقی ماندن تحریم های ظالمانه علیه بیش از ۱۷۰ شخص حقیقی و حقوقی مندرج در لیست SDN آمریکا که منجر به خود تحریمی در داخل کشور می گردد.!!!

۹۷- لزوم همکاری ایران با کارگروه خرید مورد تاءیید قطعنامه ۲۲۳۱ که علاوه بر گشودن راه نفوذ، شرایط سختی را در معاملات خرید کالاهای با کاربرد دوگانه که در موضوعات هسته ای و غیر هسته ای کاربرد دارد و لیست آنها در بخشهای ۱ و ۲ سند (INFCIRC) از سوی شورای امنیت به روز رسانی می شود تحمیل می نماید.!(بندهای ۱۷ متن برجام و بند ۶ ضمیمه - ۴)

۹۸- در اختیار قرار دادن مشخصات کامل صادر کننده و وارد کننده طرح کالاهای با کاربرد دوگانه شامل آدرس، شماره تلفن، آدرس ایمیل همراه با گواهی استفاده کننده نهایی به امضاء سازمان انرژی اتمی و یا مرجع مربوطه در ایران و در صورت وجود شماره گواهی صادراتی و.....!! (بند ۲-۴-۶ ضمیمه - ۴)

۹۹- فراهم نمودن امکان نظارت و دسترسی آژانس و راست آزمایی دولت صادر کننده کالا تا استفاده نهایی از تمام اقلام، تجهیزات، کالاها و فناوری های به روز شده در بخشهای ۱ و ۲ سند (INFCIRC) به روز شده توسط شورای امنیت.!(بندهای ۷-۶ و ۸-۶ ضمیمه - ۴)

۱۰۰- نظارت بر ارائه هرگونه کمک فنی و آموزشی، کمک مالی، سرمایه گذاری، واسطه گری یا سایر خدمات و انتقال منابع مالی مرتبط با کالاها و خدمات مورد استفاده در صنعت هسته ای و یا کاربرد غیر نظامی غیر هسته ای.! (بند ۲-۱-۶ ضمیمه - ۴)

۱۰۱- فرصت ۳۰ روزه کارگروه خرید برای تأیید خرید کالا و خدمات و ارجاع پرونده جهت بررسی به مکانیزم حل و فصل اختلافات در صورت ابراز نگرانی هر یک از اعضای ۱+۵!( بند ۴-۴-۶ ضمیمه - ۴)

۱۰۲- ایجاد سرخوردگی و سلب امنیت شغلی کارکنان و بویژه نخبگان در برنامه هسته ای به علت حضور گسترده و مستمر بازرسان آژانس.! (بندهای ۵۱، ۶۷، ۷۱ ضمیمه - ۱ و....)

۱۰۳- غیرشفاف بودن حق بهره مندی ایران از انرژی هسته ای و مشروط نمودن آن به اجرا موفقیت آمیز برجام، در حالی که در بند ۴ مفاد NPT بر حق مسلم همه کشورهای عضو بر دستیابی به انرژی هسته ای و تحقیق و توسعه انرژی صلح آمیز هسته ای تاءکید شده است.!(بند "د" مقدمه برجام)

۱۰۴- فراهم نمودن بستر لازم جهت ایجاد مانع بر سر راه پیشرفت های علمی، صنعتی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران از طریق انجام بازرسی های سخت و پیچیده و فراهم نمودن بستر قانونی نفوذ و توطئه بر پایه محورهای پیش بینی شده در برجام! (بندهای متعدد نظارت و دسترسی در ضمیمه - ۱ و ضمیمه -۴ که در فوق به آنها اشاره شده است)

۱۰۵- احتمال همسویی مثلث آژانس، "آمریکا و غرب" و شورای امنیت به عنوان عوامل هماهنگ‌کننده اعمال توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران با توجه نقش کلیدی آنها در مفاد برجام.!

۱۰۶- امکان سوء استفاده از عبارات کلی، مبهم و قابل تفسیر در متن برجام.!

۱۰۷- تدوین یکجانه پیش نویس قطعنامه تاءیید کننده برجام توسط ۱+۵ جهت تصویب در شورای امنیت، علی رغم آنکه ایران طرف اصلی برجام بوده است! (بند "ن" مقدمه برجام) چ

۱۰۸- مفتوح بودن پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد به مدت ۱۰ سال علیرغم حل موضوع PMD. !!(بند ۲۳ ضمیمه - ۵، و مفاد قطعنامه ۲۲۳۱)

۱۰۹- مواافقت ایران با صدور قطعنامه ۲۲۳۱ در تایید برجام که آنرا به یک قطعنامه بین‌المللی تحت نظر شورای امنیت تبدیل نموده و جمهوری اسلامی ایران را ملزم به پاسخ گویی در برابر شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل متحد نموده است! (بند ۳ ضمیمه - ۵)

۱۱۰- تأکید بر تعهد ایران به پایبندی بر اهداف و اصول ملل متحد به نحو مندرج در منشور سازمان ملل متحد.(بند" و" مقدمه)

۱۱۱- مبهم و نامعین بودن زمان پایانی برجام با توجه به نظارتهای غیرمتعارف طولانی مدت و در مواردی نامحدود در برجام.!! (بند ۶۷ ضمیمه - ۱)

منبع: فارس

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  تظاهرات گسترده در عراق در اعتراض به سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران

  جنگ بعدی ۷ دقیقه است

  عکس/ استراحت جهادی

  عکس/ ایستگاه جانبازی

  کربلای جبهه‌ها یادش بخیر

  عقب‌نشینی شاه بحرین از لغو تابعیت صدها بحرینی

  وقت کشی اشغالگران بی فایده است

  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم/ ما به هیچ وجه تجربه تلخ مذاکره با امریکا را تکرار نمی‌کنیم
35 نظر (فعال: 29 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
   درس کشتی‌گیر خارجی با عشق به شهدای مدافع حرم برای سلبریتی ها+ تصاویر
23 نظر (فعال: 23 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  ناگفته‌هایی از ظرافت‌های مدیریتی رهبرانقلاب
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   خون عزیزانمان در رگ های جوانان این سرزمین جاری است/ مقاومت تنها راه سعادت و پیشرفت
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
  پهپاد آمریکایی از مرزهای ما عبور کرده بود/ دشمنی که به مرزهای کشور تعرض کند نابود می‌شود
14 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   شاید یک ژنرال آمریکایی اشتباه کرده است/ در صورت تکرار تجاوز پاسخ ما نیز تکرار می‌شود
15 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 1)
  چرا تحقیر ترامپ توسط رهبری، اینقدر دلچسب‌تر شد؟!
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   گلایه های به حق اما بهانه های ناکافی/ خبرگزاری تخصصی دفاع مقدس و حواس پرتی؟!
12 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 0)
  چرا «بنی‌صدر» از فرماندهی کل قوا عزل شد؟
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   امیر ‌صباحی‌فرد : دشمن منطقه امنی ‌در ‌ایران ندارند
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)