خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  رهبر انقلاب خواسته‌اند در مجمع تحول ساختاری صورت گیرد
  پرده اول دادگاه میکونوس
  خاطره‌ شنیده‌نشده‌ای از رهبر انقلاب درباره‌ انتخاب فرمانده نیروی هوایی ارتش
  FATF و بوسه بر پنجه گرگ
  حقیقت را نمی‌توان از زبان دشمن شنید
  افشاگری فریب‌خورده منافقین
  سالک: سران فتنه در سایه رحمت نظام دارند صفا می‌کنند
  در سوگ یک واعظ انقلابی
  اگر fatfاجراشود...
  ذوق‌زدگی رادیو سیا از اظهارات دو نماینده فراکسیون امید
  محمود صادقی هم به منتقدان حفظ برجام پیوست
  «شو آف» منافقین
  برنامه آمریکا استفاده از باقیمانده تکفیری‌هاست
  برخی کشورها مجبور به پذیرش قدرت منطقه ای ایران شده اند
  بازی کثبف اصلاحات با نظام
  بایدها و نبایدهای اقدام متقابل ایران در حمایت از سپاه
  دیدار حاج قاسم و حجت الاسلام رییسی
  از خواب گران خیز!
  بازتاب صحبت های رئیس جمهوری در مراسم روز ارتش
  چه کسانی به دنبال انحلال ارتش بودند؟
  تعامل سلبریتی‌های وطنی و رسانه‌های غیر وطنی
  هدف امریکا از تروریستی نامیدن سپاه چیست
  قدم به قدم تا دیپلماسی واقع‌گرایانه
  واکنش «مهدی محمدی» به مسدود شدن اینستاگرام فرماندهان سپاه
  تکلیف صفحه جدید "حاج قاسم" مشخص شد
  شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا تشکیل شد
  ارتش 40 سال در کنار ولایت و مردم است/ همه مردم کنار سپاه بودند و خواهند بود
  اقتدار نظام دشمنان را به استیصال کشانده است
  هشت روایت جذاب از رهبر انقلاب درباره ارتش
  بررسی FATF از دستور کار مجمع خارج شود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 224913صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریسه شنبه، 16 بهمن 1397 - 20:00
ویژگی های دادگاه قیامت
شهیدخبر: استاد انصاریان گفت: کسانی که سرمایه عظیم عمر را تبدیل به خیر، سعادت، درستی و نجات نکردند، چند لحظه مانده به مردنشان یک مرتبه ناله می زنند، البته زن و بچه در بیمارستان و یا در اتاق، ناله آنان را نمی شنوند، این ناله برای خدا و از عمق وجود است. با این ناله می گویند «قالَ رَبِّ ارْجِعُون» (مؤمنون، ۹۹) خدایا من را نبر.
  

استاد حسین انصاریان در حسینیه محبان الزهرا(س) تهران، اظهار کرد: خداوند برخی از نعمت ها را به انسان عطا می کند ولی اگر از آن نعمت بهره نگیرد و از دست برود، محال است برای بار دوم آن نعمت به انسان عطا شود. یک نعمتی که این گونه و به این کیفیت هست نعمت عمر است. طبق آیات قرآن خداوند براساس فقط لطف و محبتش یک مدت معین در اختیار انسان قرار می دهد، از زمان آدم هم که اولین کسی بود که عمر به او عطا شد راه کاسبی کردن با این سرمایه سنگین و بی نظیر را تعلیم و یاد داد. تعلیم خداوند در سورۀ مبارکۀ بقره است «قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْها جَمِیعاً فَإِمَّا یَأْتِیَنَّکُمْ مِنِّی هُدى» (بقره، 38) روی زمین زندگی خود را شروع کنید، من هم هدایتم (دینم) را به شما عطا می کنم.

دین و قوانین خداوند در ظرف زمان به بندگان ابلاغ شد

وی ادامه داد: طبق آیات قرآن پروردگار عالم دو دین ندارد، برای خدا فقط یک دین است که این دین را در قرآن به نام های گوناگون از جمله اسلام، صراط مستقیم و شرع معرفی می کند. این اسلام به انسان عطا شد، اما مسائل آن اسلام برابر با ظرفیت زندگی آدم است، یعنی دین یک چهارچوب معینی داشت چون جمعیت هم نبود یک زن و شوهر بودند بعد هم دختر و پسر پیدا کردند. حلال و حرام قوانین و مسائل اخلاقی و مسائل اعتقادی درخور ظرفیت همین زن و شوهر و چند فرزند به آنها عطا شد. زمانی که خداوند می خواست نوح را مبعوث به رسالت کند، جمعیت خیلی زیاد شده بود، به تناسب زیاد شدن جمعیت و بیشتر شدن نیاز، قوانین بیشتری به دین اضافه شد و این جریان تا زمان پیغمبر ادامه داشت. در زمان رسول خدا(ص) دینش را کامل و تام کرد و حجت را برای مردم در هر کجای زمین تا روز قیامت تمام کرد که دیگر بعد از آن، مردم پیغمبر، کتاب و دین دیگری لازم ندارند، دین «اسلام» و کتاب این دین «قرآن» است. «إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلام» (آل عمران، 19).

سود عمر انسان نزد پرورگار امانت است

استاد حوزه در مورد سود و مسیر عمر آدم و حوا، گفت: خداوند عمر را به آدم و حوا داد، آنان را راهنمایی کرد که با این عمر که مدتش محدود است و طولانی نیست چگونه کاسبی و ساعات شب و روز، هفته، ماه و سال خود را مطابق با قوانین دین و اسلام و شرع الهی و صراط مستقیم هزینه کنند؛ وقتی عمر را به این صورت هزینه کنند سود این هزینه نزد خداوند برایشان می ماند. خداوند در آیه 110 سوره بقره می فرماید: «وَ ما تُقَدِّمُوا لِأَنْفُسِکُمْ مِنْ خَیْرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّه» هیچ کسی مثل من امانت دار نیست، سود این سرمایۀ عمر را به این صورتی که هدایت شدید من برایتان نگه می دارم؛ روز قیامت که وارد محشر می شوید کل سود دورۀ عمرتان را ««تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّه» پیش پروردگار می بینید، بعد هم می شود برای خودتان، این سود را من نمی خواهم.

وی با طرح پرسشی مبنی بر اینکه سود صحیح هزینه کردن عمر چیست؟ اظهار کرد: خداوند بیش از صد بار در قرآن مجید می گوید این سود «جنت» یا «جنات» یا «مغفرت» یا «رضوان» یا «رحمت» و یا «عیش راضیه» است. این سود سرمایۀ عمری هست که درست هزینه شده است. خیلی ها در عرصۀ اسلام از زمان آدم تاکنون مراقب عمرشان بودند که این سرمایه به لجن کشیده نشود، هدر نرود، نابود و پوچ نشود و آخر کار از این سرمایه جهنم بیرون نزند.

استاد انصاریان افزود: در این سرمایه بسیاری هم ضرر می کنند. خداوند متعال در قرآن قَسم های مختلفی دارد، بالاترین قسم چهار قسم است؛ یک قسم به خودش است و به پیغمبر می گوید به پروردگارت سوگند حبیب من، «فَوَ رَبِّکَ لَنَسْئَلَنَّهُمْ أَجْمَعِینَ عَمَّا کانُوا یَعْمَلُون» (حجر، 92 و 93) روز قیامت از کل مرد و زن دربارۀ آنچه که انجام دادند خود من بازپرسی می کنم، خودم بازپرس کل مردان و زنان در روز محشر هستم.

در دادگاه قیامت از عملکرد مثبت انسان سؤال نمی پرسند

نویسنده کتاب «عبرت آموز» در پاسخ به اینکه خداوند در روز قیامت از چه بازپرسی می کند؟ گفت: در آن روز و در دادگاه قیامت از عملکرد مثبت انسان سؤال نمی پرسند، سؤال از کارهای منفی است، چرا ربا خوردی؟ یعنی من روزی دهنده نبودم؟ من بلد نبودم یک نان و پنیر پاک به تو بدهم تا آخر عمرت؟ چرا غصب کردی؟ چرا دزدی کردی؟ چرا روز روشن از بیت المال این بندگان مظلوم من میلیاردی دزدیدی؟ چرا به خاطر چند لحظه لذتت روابط نامشروع با نامحرم داشتی؟ قرآن مجید می گوید هیچ کس در این امور جواب خدا را نمی تواند بدهد، فقط جای یک مسئله می ماند که از پروردگار عالم عذرخواهی کنند و خداوند در قرآن می گوید عذر احدی را قبول نمی کنم، ابتدایِ ورودِ به محشر به ملت می گویم: «لا تَعْتَذِرُوا الْیَوْم» (تحریم، 7) وارد عذرخواهی نشوید چون قبول نمی کنم.

وی سؤال پرسیدن از هزینه کردن عمر در روز قیامت را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: رسول خدا(ص) روزی در مسجد نشسته بودند، جمعیت هم بود، برگشتند به طرف مردم فرمودند: «لا یزول قدم عبد» روز قیامت اجازۀ برداشتن یک قدم به مرد و زنی داده نمی شود «حتی یسأل عن اربع» مگر اینکه چهار سؤال از آنان داشته باشند و آنها هم جواب درستی بدهند. اولین سؤال یا به تعبیر بعضی ها اولین دادگاه، «من العمر فیما افناه» هفتاد یا هشتاد سالی که عمر در اختیارت گذاشتم را کجا هزینه کردی؟ خیلی ها هیچ جوابی ندارند بدهند.

مبلغ عرصه بین الملل افزود: سرمایۀ عمری که برای من بوده و خداوند به من عطا کرده، ارزان نبوده، میلیاردها چرخ در این عالم می چرخد تا یک دقیقه به وجود می آید، اگر آن چرخ ها نگردد قیامت برپا می شود، ولی میلیاردها چرخ در کارند که مردم در این خانۀ دنیا شب و  روز داشته باشند. یکی از قسم هایی که پروردگار خورده همین قسم به زمان است. «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ وَ الْعَصْر» به روزگار قسم، «إِنَّ الْإِنْسانَ لَفِی خُسْر» (عصر، 2) کل انسان ها سرنگون در چاه خسارت هستند.

تفاوت منفعت، ضرر و خسارت

وی در توضیح تفاوت لغوی منفعت، ضرر و خسارت، گفت: منفعت بدین معناست که ده میلیون تومان سرمایه من بوده، یک سال کار کردم، با آن کارکردن مکه رفتم، کربلا رفتم، دخترم را شوهر دادم، پسرم را زن دادم، در این یک سال کامل لباس عوض کردم، لباس خریدم، ماشین خریدم، صبحانه و ناهار و شام خوردم، حالا هم 29 اسفند است، می نشینم حساب می کنم می بینم ده میلیون تومان به صورت سرمایه باقی هست، در این یک سال هم سی چهل میلیون تومان مدام سود کرده و خوردم، آن هم زندگیم بوده و از این ده میلیون تومان اکنون دو میلیون تومان هم سود سال باقی مانده، این اسمش منفعت است. ضرر این است؛ اصل سرمایه ام ده میلیون بوده، طول سال خرج کردم و مسافرت رفتم، دختر شوهر دادم، پسر زن دادم، حالا 25 اسفند حساب سالم را می کنم و می بینم که ده میلیون تومان هشت تومانش مانده، دو میلیون تومان از اصل سرمایه ضرر کردم. خسارت این است؛ ده میلیون تومان داشتم با آن زندگی کردم، حالا می نشینم حساب می کنم می بینم ده میلیون تومان رفته و ده میلیون هم بدهکار هستم، این می شود خسارت. خسارت یعنی بر باد رفتن سرمایه های انسان اگر مادی است یا سرمایه های وجودی انسان اگر معنوی است.

عمر هدرداده ها در قیامت شکل بدی دارند و هیزم دوزخ هستند

استاد انصاریان در پاسخ به اینکه هیزم جهنم چه کسانی هستند؟ اظهار کرد: وارد قیامت شدم، می بینم که عمر هشتاد سال پوچ و پوک شده، هدر رفته، با این سرمایه هیچ کاسبی نکردم. این عمر من تبدیل به نماز، روزه، کار خیر و کسب حلال نشده و از آنچه که برای من باقی مانده یک مقدار گوشت، پوست و استخوان خشکیده است. قرآن مجید می فرماید: این عمر هدر داده ها در قیامت شکل بدی دارند و هیزم دوزخ هستند. دوزخ از خودش آتش ندارد، این استخوان پوست خشکیده وارد جهنم می شود و از همه طرفش شعله بیرون می زند.

ناله از عمق وجود در لحظات آخر عمر

وی افزود: خداوند در سوره مؤمنون می فرماید: کسانی که سرمایۀ عظیم عمر را تبدیل به خیر، سعادت، درستی و نجات نکردند، چند لحظه مانده به مردنشان یک مرتبه ناله می زنند، البته زن و بچه در بیمارستان و یا در اتاق ناله آنان را نمی شنوند، این ناله برای خدا و از عمق وجود است. با این ناله می گویند «قالَ رَبِّ ارْجِعُون» (مؤمنون، 99) خدایا من را نبر. من تازه در این لحظه فهمیدم که بود و نبودم به باد رفته و هیچی نمانده، دارم دست خالی وارد عالم بعد می شوم. نه تنها دستورات تو را انجام ندادم بلکه دین، دیندار، عمل صالح و کار خیر دیگران را مسخره کردم.

تشویق قرآن به عمل صالح

محقق و مفسر علوم قرآنی اظهار کرد: اگر مهم و واجب نبود پروردگار در قرآن مجید این همه مردم را تشویق به عمل صالح نمی کرد، می گفت شما مؤمن ها بخورید و بخوابید، سایر مسایل گردن دولت هاست و واجب است که آنها این مسایل را رعایت کنند. البته دولت نسبت به کل ملت و در جهت رفع مشکلات مردم وظیفه دارد، اگر این وظایف را انجام ندهد خیلی راحت قیامت دولت را نیز به جهنم می اندازند. پیغمبر(ص) فرمودند: «من اصبح و لا یهتم بامور المسلمین...» کسی (ملت یا دولت) که دستش برسد مشکل مسلمانان را حل کند، غم و غصه را از روی دل مردم بردارد و انجام ندهد «فلیس بمسلم» دین ندارد.

عمر رفته هرگز باز نخواهد گشت

استاد انصاریان درخصوص پاسخ خداوند به کسانی که درخواست بازگشت عمر رفته را دارند، اشاره و خاطرنشان کرد: لحظه مرگ که هنوز ملک الموت نیامده، اما دیگر چشمش در حال باز شدن به آن عالم و گوشش در حال شنیدن صداهای آن عالم هست و رابطه اش قطع می شود و خیلی رابطه با دنیا ضعیف شده، ناله می زند: «رَبِّ ارْجِعُونِ لَعَلِّی أَعْمَلُ صالِحاً فِیما تَرَکْت» (مؤمنون، 99 و 100). آنان می گویند: خدایا پروردگارا ما را سر اول جاده تکلیف برگردان تا عمرمان را هزینه عمل صالح کنیم و نجات، بهشت، رحمت و مغفرت نصیب ما شود. خداوند مهربان و با محبت جواب می دهد: «کَلَّا إِنَّها کَلِمَةٌ هُوَ قائِلُها» (مؤمنون، 100) رابطه روحی تو با هزینه کردن عمر در عمل صالح چنان قطع شده که اگر به دنیا هم برگردانده شوید، باز هم کار خیر نمی کنید.

 
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  وقت کشی اشغالگران بی فایده است

  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  رهبر انقلاب: کاری کنید که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند
19 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   گربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نخواهد رسید/ امروز دست انقلاب در منطقه و بلکه در دنیا باز شده است
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  همه تحریم‌های آمریکا علیه سپاه
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   امام خامنه‌ای: دشمنان جمهوری اسلامی نفس‌‌های آخر را می‌کشند/حرکت عظیم مردمی در امداد به سیل‌زدگان از آموزه‌های قرآن و شهداست
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  درمان و اشتغال محورهای اصلی فعالیت بنیاد شهید در سال جدید است/ ستاد بحران برای کمک رسانی به سیل زدگان در بنیاد شهید تشکیل شده است
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   نیروهای ارتش آمریکا در غرب آسیا دست از پا خطا کنند با آنها برخورد قاطع خواهیم کرد
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  بیانیه بنیاد شهید در پی حرکت خصمانه آمریکا علیه سپاه پاسداران
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   رهبر انقلاب اجازه دهند «سپاه» تل‌آویو را با خاک یکسان می‌کند
10 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  از داعشی خواندن جمهوری اسلامی تا تخریب علنی امام خمینی(ره)
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   شهیدی که پیکرش بعد از ۴ سال سالم به خانه بازگشت
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)