خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  چگونه مسیر ۲۰۰ساله توسعه را ۲۰ساله طی کنیم؟
  آیا پیوستن به FATF بر قیمت ارز موثر است؟
  مجوز ویژه به سپاه برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز
  FATF گره‌گشا یا گره‌ساز
  اجرای الزامات FATF عامل رسیدن دلار به ۱۹ هزار تومان بود
  CFT و چالش تشخیص مصلحت
  تلاش‌ها برای عادی سازی مسئله رژیم صهیونیستی نتیجه نمی‌دهد
  همزمان با حمله انتحاری به اتوبوس پاسداران، «افق نو» تحریم شد
  اعتراف صریح FATF: هدف ما جلوگیری از دور زدن تحریم‌های ایران است
  سایه اقتدار ایران بر نشست ورشو
  جوان طراز گام دوم انقلاب چه ویژگی‌ها و وظایفی دارد؟
  مستندات جدید در خصوص اصالت نامه امام درباره آیت الله منتظری و نهضت آزادی
  واکنش امام خمینی به مسئله مرجعیت پس از آیت‌الله بروجردی
  خدمات درمانی بیمارستان‌های سپاه رایگان می‌شود
  منکر بزرگ، دروغ گفتن برخی مسئولان به مردم است
  همه باید نسبت به بیانیه رهبر انقلاب احساس مسؤولیت کنند
  خبر مهم و خوشحال‌کننده حادثه تروریستی زاهدان چیست؟
  مدعیان بخوانند!
  جدی ترین دشمنان ایران به ناچارعصر شکوفایی در ایران را پذیرفته اند
  اسناد صحت نامه‌های «عزل منتظری» و «ممنوع‌الفعالیتی نهضت آزادی»
  مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای امضا به دفتر رئیس جمهور می‌رود، اما بیرون نمی‌آید
  هدیه سرلشکر باقری به مراجع
  عفو بیش از ۳۶ هزار زندانی با حکم مقام معظم رهبری
  کاوه مدنی با مراکز صهیونیستی چه ارتباطی دارد؟
  وقاحت و گستاخی اروپایی‌ها
  تعریف و تمجید رادیوی بیگانه از یک چپ ساواکی
  پاسخ تند فرزند آیت‌الله طالقانی به علی مطهری
  بود و نبود برجام فرقی ندارد
  احتمال تصویب موقت CFT و پالرمو در مجمع تشخیص
  بازتاب گسترده انتشار خاطرات رهبر انقلاب در جهان عرب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 222817صفحه نخست » یادواره ها و خاطرات یکشنبه، 30 دی 1397 - 11:35
در آیین گرامیداشت شهید حسین قشقایی:
وزیر ارشاد از نقش هنرمندان در روایت انقلاب 57 گفت
وزیر ارشاد از نقش هنرمندان در روایت انقلاب 57 گفتشهیدخبر: سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: انقلاب اسلامی ایران در سال 57 بدون نقش هنرمندان روایت نمی‌شود و ما امروز نیاز بیشتری برای شناخت هنرمندان دهه های چهل و پنجاه داریم.
  

مراسم نکوداشت شهید حسین قشقایی با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانواده شهید قشقایی و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

قطب الدین صادقی، اسماعیل خلج، قادر آشنا رییس موسسه نمایشگاه‌های ایران، داود فتحعلی بیگی، حجت الاسلام قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر حجت‌الاسلام ابوترابی امام جمعه موقت تهران، سیدمرتضی حسینی نماینده بنیاد شهید، حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی و سردار دهقان در سالن قشقایی تئاتر شهر حضور پیدا کردند.

در این مراسم قرار است از کتاب جلوه جمال شامل زندگی‌نامه هنری شهدای هنرمند رونمایی شود.

در ابتدای مراسم حسین مسافرآستانه هنرمند تئاتر طی سخنانی گفت: در این مجلس سعی داریم شناخت خوبی از شهید گرامی قشقایی پیدا کنیم و به قول رهبر انقلاب هرکاری برای شناخت شهدا انجام دهیم ثواب زیادی دارد.

سپس سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی گفت: برای من توفیقی است که در این مجلس شریف حضور داشته باشم. انقلاب اسلامی ما با ویژگی‌های زیادی تعریف می‌شود که یکی از آنها حضور اقشار مختلف اجتماعی در شهر و روستا در آن بوده و توانست جریان اهالی هنر و رسانه را متفاوت و متمایز کند.

کمر رژیم شاه را اعتصاب مطبوعات شکست

صالحی با اشاره به نقش اهالی رسانه و مطبوعات در انقلاب اسلامی گفت: از اعتصابات چهار روزه تا دو ماهه مطبوعات می‌توان گفت که کمر رژیم شاه را همین اعتصابات شرکت نفت و مطبوعات شکست. اهالی رسانه زمانی که می‌توانستند کار کنند با خبر و گزارش و تحلیل و در مقطعی با سکوت خبری و دومرتبه با اذن امام خمینی فعالیتشان را ادامه دادند.

وی با بیان اینکه جریان موسیقی انقلابی ما هم در دهه چهل و پنجاه کمک به شورهای اجتماعی و حماسی کرد، گفت: وقتی ما نزدیک مقطع انقلاب شدیم دیدیم چطور این سرودها و اشعار به عنوان متن گفتاری در زبان و کلام مردم جاری شد. همچنین حوزه شعر و ادبیات هم همینطور در قالبهای مختلف ملی و مذهبی قابل توجه بود.

حماسه انقلاب را عکاسان و خبرنگاران ثبت کردند

صالحی اظهار داشت: شعر و ادبیات در این فضا بسیار به کمک مردم آمد تا آنچه مردم حس می‌کردند به کلام درآید. باهمین نگاه انقلاب ما انقلاب شعار و شعر شد و شعارهای مردم رگه‌هایی از شعر را حمل می‌کرد.  در هنرهای تجسمی و حوزه عکاسی هم همین‌طور سهم قابل توجه در ثبت انقلاب داشتیم اما عکاسان ما این حماسه بزرگ ملی و دینی و انقلابی را ثبت کردند و نقاشان هم با نوع نسبت آیینی و سقاخانه‌ای تا مدرن کار کردند و در نهایت ما شاهد اتفاقات سال‌های انقلاب می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه هنرهای نمایشی نیز گفت: شاهد بودیم نمایش‌های سیاسی و اجتماعی روبه رشد در دهه پنجاه داشتیم و عملاً خط ارتباطی بین حوزه انتقادی با فضای سیاسی اجتماعی روز ایجاد می‌کرد.

صالحی یادآور شد: بنابراین انقلاب سال 57 نمی‌تواند بدون نقش هنرمندان روایت شود و ما نیازمندیم که بدانیم هنرمندان در این آفرینش چطور در رستاخیز انقلابی ما نقش داشتند اما در عین حال همه در یک مسیر حرکت کردند که ایران اباد و آزاد و مستقل باشد.

وی افزود: ما خیلی بخش‌های ناخوانده این روایت را در حد یک تلاش اولیه در وزارت فرهنگ و ارشاد در قالب کتاب جلوه جمال منتشر کردیم که بخش اعظم آن برای هنرمندان بعد سال 57 است این مسیر باید ادامه یابد و ما الان درچهلمین سال انقلاب نیاز داریم بیشتر هنرمندان دهه چهل و پنجاه را بشناسیم.

وی در پایان گفت: شهید قشقایی یکی از این مجموعه عظیم هنرمندانی بود که یاد کردیم. من از دوستانی که بانی این مجلس شدند تا به این بهانه به نقش هنرمندان و رسانه و فرهنگ بپردازیم، سپاسگذاری می‌کنم.

شهید قشقایی از جمله هنرمندانی است که زندگی‌اش را با جامعه گره زده بود

در ادامه قطب‌الدین صادقی هنرمند و کارگردان تئاتر در ابتدای صحبت خود عنوان کرد: تا زمان به ایران آمدنم جز یک چهره و نام از شهید قشقایی بیشتر نمی‌شناختم و بعد به پرس وجو درباره او پرداختم. بعدتر فهمیدم که او یک شخصیت تئاتری است، نمایش‌هایی نوشته و دارای شخصیت اجتماعی هم هست. او از آن دست هنرمندانی است که خوشبختی را در فرد جستجو نمی‌کند و خود و زندگانی را با جامعه گره می‌زند.

وی در ادامه افزود: پرومته در تئاتر نمونه ازلی همه کسانی است که پیشتاز فداکردن خود در راه جامعه هستند. ایثار جان، زندگانی و پذیرفتن رنج بدون کمترین چشم‌داشت تعریف همه پرومته‌های جوامع است. هر جامعه متناسب ظرفیت‌های فکری و فرهنگی پرومته‌هایی دارد و از نظر من شهید قشقایی عادی نیست.

صادقی در ادامه افزود: ما شخصیت تئاتری زیاد داریم اما برخی سمبل و نماد می‌شوند و ارزش نمادین این شهید در این است که در یک دوره بحرانی کاری کرده که ارزش تقدیر دارد. برای هر انقلاب همیشه شعارهای بزرگ لازم است. آرمان‌های بزرگ در پرتو شعارهای بزرگ تحقق می‌یابند و متأسفانه در وقوع انقلاب برخی تعاریف خود را نمی‌دانند و از انقلاب دلسرد می‌شوند و ما در جامعه‌شناسی به این پسا انقلاب می‌گوییم و اینجا آرمان‌ها ضعیف می‌شوند.

تئاتر به ورطه تخیلات فردی افتاده است

این کارگردان تئاتر یادآور شد: اتفاقاتی در جامعه ما رخ داده که پسا انقلاب را تعریف می‌کند کسی مثل شهید قشقایی امروزه در این دوره زنده کردن نامشان مهم است چون هرگز تئاتر از انسان‌های بزرگ تهی نبوده و الان دو دهه است تئاتر ما بشدت به ورطه تخیلات فردی افتاده و از آرمان‌ها و دل‌مشغولی‌های بزرگ دور شده و با موج آغاز انقلاب قبل و بعد تفاوت‌های آشکار دارد.

صادقی با بیان اینکه افرادی چون شهید قشقایی خیلی بزرگ‌اند، افزود: چقدر دیر و کاش زودتر مجالسی درباره ایشان داشتیم از نظر من ایشان یک شهید بیش از ارزش‌های مذهبی هستند، چون من متخصص مذهب نیستم و از منظر تئاتر نگاه می‌کنم. ارزش‌ها و اصول هر جامعه تبلورش در این افراد است وقتی ارزش‌های جامعه سست می‌شوند ناخودآگاه از ریل خارج می‌شود و این افراد ارزش‌ها را در ریل می‌آورند و به نظرم کارکرد شهید همین است که اصول را یادآوری کند و از انحراف جلوگیری کند.

این کارگردان توضیح داد: شهید قشقایی مرد ارزشمندی بودند، کتاب‌هایی نوشتند و تئاتر را از مشکلات جامعه جدا نکرده و به طور زنده در میدان‌هایی گام برداشته و کاری کردند که نشانه رشد شخصیت و بلوغ فکری او است. من بار اول که به این سالن آمدم برای او فاتحه هم خواندم با اینکه عکسش را هم ندیده بودم همه کسانی در راستای ارزش‌های جامعه کار می‌کنند خیلی با ارزش هستند.

در ادامه مرشد محسن میرزاعلی نقالی درباره شهدا و حضرت زهرا (س) به مناسبت شب شهادتشان اجرا کرد.

سپس حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران نیز در ادامه پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در محفل بزرگداشت یکی از شهدای پرافتخار از خانواده هنرمندان کشور هستیم.

وی در ادامه افزود: نگاه به جامعه روح آموزه‌های دینی است و به تعبیر علامه طباطبایی اسلام بین همه مکاتب نگاه ویژه به جامعه انسانی داشته و انبیا با نگاه به جامعه بشری آن هم با یک آرمان بلند هنرمندانه برانگیخته شدند.

وی با بیان اینکه جامعه انسانی در اندازه‌ای از عقلانیت قرار می‌گیرد که قیامش اقامه قسط باشد، افزود: آنچه از جامعه هنرمندان با دانش انتظار می‌رود تلاش برای ساخت این جامعه است و آنچه خلق می‌کنند راه را برای رسیدن این جامعه هموار می‌کند و آنچه از آحاد جامعه انسانی و اسلامی انتظار می‌رود همین رسالت است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد یادآور شد: منزلت ویژه شهدا از همین منظر است که آنها همه هستی و سرمایه خود را برای جامعه خود صرف می‌کنند و چون این ایثار بالاترین عمل صالح است بالاترین نقش را درتعالی جامعه ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: کسانی که نگاه و قلمی دارند و تئاتری که کار می‌کنند و فیلمی که می‌سازند در مسیر تعالی جامعه است کاری در راستای قامت شهدا انجام داده اند. این هنر انسان‌ساز و شهید‌‌پرور است.

وی گفت: امیدوارم که جامعه هنرمندان کشور آراسته به علم و ادب و هنر کشور عملاً خود را به عدالت بیارایند و در مقام عدالت به معنای واقعی کلمه در خدمت جامعه باشند.

امام جمعه موقت تهران افزود: من استادی داشتم که نیم قرن عمرش را مراقبه جدی داشت و یک قدم و سخن برای خود برنداشت و نگفت. حصرت آیت الله بهجت روزی به من گفتند که موقع عبادت عده ای ایشان را نگاه می‌کنند با اینکه ازین کار رضایت نداشتند اما روزی بمن گفتند وقتی کسی مرا نگاه می‌کند از همان لحظه آنها را در عبادتم شریک می‌کنم امیدوارم خدای متعال دغدغه مارا دغدغه جامعه انسانی و اسلامی قرار دهد.

در ادامه ندا ثابتی نویسنده کتاب جلوه جمال عنوان کرد: من وظیفه اخلاقی خود می‌دانم ابتدا از همه کسانی تلاش کردند این بزرگداشت را گرفتند تشکر کنم.

وی یادآور شد: از مرحوم حسین محب اهری یادی می‌کنم امیدوارم روحش شاد باشد.

وی خطاب به مسئولان تئاتری کشور گفت: درخواست یک نمایش و نمایشنامه درباره شهید قشقایی را دارم و علتش هم برای معرفی بیشتر شهید به مردم است خیلی‌ها فکر می‌کنند نام این سالن به خاطر ایل قشقایی انتخاب شده است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1397/10/30 - 18:17 |     0     0     |
کسایی تو این دولت شدن وزیر که اصلا نمیدنن انقلاب و کشور و فرهنگ چی هست

ناشناس
| 1397/11/1 - 23:59 |     0     0     |
نمیخاد دم از شهدا بزنید
اگر واقعا معنی شهید رو میدونید به احترام این شهدا برای مردم کاری کنید

ناشناس
| 1397/11/3 - 09:02 |     0     0     |
بله آقای وزیر روزگاری مردم برای کشور و مملکت جون میدادن اما الان چی نصیبشون شد؟

ولی
| 1397/11/3 - 19:39 |     0     0     |
کمر رژیم شاه را اعتصاب مطبوعات شکست حالا مواظب کمر رژیم باشید


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  بازتاب چهلمین سال جشن انقلاب اسلامی در رسانه‌های جهان
35 نظر (فعال: 30 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 3)
   بیانیه «گام دوم انقلاب» امام خامنه‌ای خطاب به ملت ایران منتشر شد
40 نظر (فعال: 29 ، در صف انتشار: 6، غیر قابل انتشار: 5)
  «مرگ بر آمریکا» یعنی مرگ بر ترامپ و جان بولتون و پمپئو/ توصیه می‌کنم به اروپایی‌ها اعتماد نکنید
25 نظر (فعال: 23 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   هدف ما از توسعه توان موشکی، جلوگیری از جنگ است/در صورت توطئه اروپا، به یک جهش استراتژیک موشکی روی می‌آوریم
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  در حمله تروریستی به اتوبوس کارکنان سپاه در سیستان و بلوچستان۲۷ نفر به شهادت رسیدند
12 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 0)
   آمریکا و صهیونیست ها ریشه اصلی تروریسم در منطقه هستند/ تقاص خون شهیدان خود را خواهیم گرفت
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  درباره طرحی که آقا نسخه اش را پیچید!
8 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   واکنش های عجیب به یک حماسه!
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  نامه‌های تاریخی رهبرانقلاب خطاب به مردم
8 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
   امام خامنه‌ای: اروپایی‌ها خدعه می‌کنند؛ مسئولان فریب نخورند و مراقب باشند برای مردم مشکل ایجاد نکنند
13 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 5، غیر قابل انتشار: 1)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار