خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  امیرعبداللهیان: تخریب خانه‌های فلسطینیان در قدس اشغالی جنایت جنگی است
  ولایتی: معامله قرن هنوز شکل نگرفته، شکست خورده است
  تقدیر رئیس اطلاعات سپاه از اقدام ضدجاسوسی وزارت اطلاعات
  بازی‌های بهائیت به نام حقوق‌بشر
  طلب 33 هزار میلیارد تومانی قرارگاه خاتم از دولت
  وزیر اطلاعات: امروز همه، اقتدار اشراف و هیمنه اطلاعاتی ایران را باور دارند
  یادداشت سلیمی‌نمین درباره مواضع اخیر خاتمی و احمدی‌نژاد
  راهبردی که رهبر انقلاب ۲۰ سال پیش مطرح کردند
  دولت و مجلس نیجریه هرچه سریعتر برای آزادی شیخ زکزاکی اقدام کنند
  دیپلماسی اقتدار در خلیج فارس
  چرا خاتمی برای گاردین انگلیسی سرمقاله نوشت؟
  استفتاء رهبر انقلاب درباره تفاوت نظر ولیّ فقیه و مرجع تقلید
  استخدام اقوام درجه یک و دو در قرارگاه خاتم ممنوع شد
  مصدق باعث سرکوب قیام رئیسعلی دلواری شد؟
  تشکر رهبری انقلاب از هدایا و کمک‌های مردم مؤمن کشمیر به سیل‌زدگان کشورمان
  عاشقانه‌های یک جنایتکار آمریکایی
  ماجرای فرار خطرناک‌ترین جاسوس انگلیس از ایران
  بررسی وضعیت نفتکش ایرانی با حضور ظریف در مجلس
  ظریف: آمریکایی ها را 40 سال دیگر نیز مایوس خواهیم کرد
  باور نمی‌کردیم بتوان توقیف نفتکش ایرانی را تلافی کرد
  رمزگشایی از ماجراجویی انگلیس
  نماینده هتاکی که دست از حاشیه‌سازی برنمی‌دارد
  این پنبه را از گوش در بیاوریم که اروپا به برجام عمل می‌کند
  اگر حصر پایان نیابد....
  اعتراف خاتمی در پس پرده
  اعتراف تلخ یک عضو شعسا
  توقیف در تنگه؛ انتقام در تهران
  توقیف در تنگه؛ انتقام در تهران
  «راه حل خمینی(ره)»
  نمایندگان حامی خاتمی به دنبال فشار بر قوه قضاییه
- اندازه متن: + -  کد خبر: 222381صفحه نخست » تیتر دوچهارشنبه، 26 دی 1397 - 13:50
به‌بهانۀ سالروز فرار شاه معدوم از ایران؛
بزرگ‌ترین گناهِ محمدرضا پهلوی چه بود؟
بزرگ‌ترین گناهِ محمدرضا پهلوی چه بود؟ شهیدخبر: کتاب «شب ظلمانی شاهنشاهی» شامل مجموعه بیانات مقام معظم رهبری دربارۀ حکومت‌های پادشاهی ایران است که در قالبی حتی‌الامکان منسجم ضمن پنج فصل ارائه شده است. به مناسبت سالروز فرار شاه معدوم نگاهی به این کتاب شده است.
  

کتاب «شب ظلمانی شاهنشاهی» که از سوی انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شده است، مجموعه بیانات مقام معظم رهبری دربارۀ حکومت‌های پادشاهی ایران را جمع‌آوری، تنظیم و در قالبی حتی‌الامکان منسجم ضمن پنج فصل ارائه کرده است.

به مناسبت سالروز فرار شاه معدوم از ایران، به مطالب بخشی از این کتاب که پیرامون یکی از سیاه‌ترین ابعاد حکومت پهلوی است، پرداخته‌ایم:

ابعاد وابستگی در کارنامۀ سیاه پهلوی

کشور ایران تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، یک کشور وابسته بود. این وابستگی به‌خصوص در پنجاه‌وچند سالی که نظام منحوس وفاسد پهلوی برسرکار بود، به اوج خود رسیده بود. به عقیدۀ آیت‌الله خامنه‌ای، یکی از بزرگ‌ترین جرائم و گناهان رژیم محمدرضا پهلوی، این بود که کشور را در جهات مختلف، از فن�'ی و صنعتی و اقتصادی و فرهنگی وابسته نگه داشت و وابسته‌تر کرد. (1) لذا این حکومت در بی‌کفایتی و فساد و سرسپردگی به بیگانگان در میان حکومت‌های فاسد این منطقه، از همه روسیاه‌تر بود. (2) ایشان با بیان این حقیقت که «مادرِ همه‌ی آفت‌های ملی، وابستگی است» (3)، برخی از موارد و مصادیق این وابستگی را بیان می‌کند تا معلوم شود که وجه‌ی درونی و ایرانی انقلاب، چه عظمتی برای این ملت به وجود آورده و چه کار بزرگی انجام داده است.

1- در حوزه سیاست

برای یک ملت هیچ ننگی بالاتر از این نیست که حکام، فرمانروایان، سیاستمداران و سررشته‌داران امور کشورش را دولت دیگری به وسیله‌ی سفارتخانه خود بیاورد و ببرد! کدام ننگ برای یک ملت، از این بالاتر است؟!

رضاخان قلدر که در مقابل مردم خودش اینجور وحشیانه، وقیحانه، بی‌ملاحظه و ستیزه‌گرانه رفتار و برخورد می‌کرد، در مقابل انگلیسی‌ها خوار و ذلیل بود. چون از ابتدا او را انگلیسی‌ها در ایران بر سر کار آوردند و به حکومت رساندند. این حرفی نیست که مخالفین رضاخان بگویند. خود وابستگان به آن رژیم و همه‌ی مورخین بی‌طرف و بی‌نظر هم به همین مطلب تصریح واعتراف کرده‌اند. خود انگلیسی‌ها هم رضاخان را بردند؛ چون در اثنای سلطنت او احساس کردند که رژیم پهلوی به قدرت آلمان، که آن وقت‌ها -در اثنای جنگ بین‌الملل دوم- پیشرفت‌های مختصری به دست آورده بود، گرایشی پیدا کرده است. همچنین، به‌خاطر اینکه اخلاق رضاخانی با اخلاق هیتلری به هم شبیه بود؛ به طوری که رضاخان به هیتلر علاقه‌مند و دلبسته شده بود؛ انگلیسی‌ها این را احساس کردند. طاقت نیاوردند و رضاخان را برداشتند. مثل یک عبدِ ذلیل از ایران خارجش کردند و بعدش هم محمدرضا را به حکومت رساندند. این، مطلبی است که خود آن‌ها هم به آن اعتراف کرده‌اند و جزو مسلمات و واضحات است.

اما بعدش هم، پس از آنکه در سال ۱۳۲۰ رضاخان را بردند، پسر او محمدرضا تا چند روز نمی‌دانست که آیا پادشاه خواهد بود یا نه! من نقلی را از یکی از وابستگان به رژیم محمدرضا عرض میکنم؛ شما ببینید این وابستگی در چه حد پست‌کننده و ذلت‌آور بوده است.

می‌رسیم به محمدرضا پهلوی؛ در اوایل رفتن رضاخان که هنوز تکلیف سلطنت در ایران درست معلوم نشده بود، سفیر انگلیس در تهران به کسی که از طرف محمدرضا به او مراجعه کرده بود تا تکلیف خودش را بداند، می‌گوید که، چون برطبق اطلاعات ما، محمدرضا به رادیو برلین گوشی می‌کند و پیشرفت‌های آلمان را روی نقشه پی می‌گیرد، پس مورد اعتماد ما نیست. آن شخص، خبر را به محمدرضا می‌دهد. او هم گوش‌کردن به رادیو برلین را ترک میکند و کنار میگذارد! آن وقت سفیر انگلیس می‌گوید: «حالا دیگر عیبی ندارد؛ می‌شود او را به سلطنت انتخاب کرد.» طبعاً رژیم و دولتی که در رأس آن کسی قرار دارد که تا این حد به یک سفارت بیگانه وابسته است که آن‌ها برای سلطنت او شرط‌های حقیر و ذلت‌آوری از این قبیل معین میکنند و او هم آن شرط‌ها را می‌پذیرد و عمل میکند تا آن‌ها او را به سلطنت برسانند، دیگر معلوم است که در طول سلطنتش هم چقدر به بیرون از این مرز‌ها و به قدرت‌های خارجی وابسته است. این‌ها حقایق تاریخ این کشور است.

نمونۀ دیگر از این وابستگی را در ماجرای مصدق می‌توانیم مشاهده کنیم؛ وقتی نهضت مصد�'ق در این کشور پیش آمد –که یک نهضت ملی بود- جایی که احساس‌خطر بیشتری کرد، دستگاه حکومت و سلطنت نبود؛ بلکه انگلیسی‌ها بودند! بعد هم که دیدند از عهدۀ کار برنمی‌آیند، آمریکایی‌ها را وارد گود کردند که آمریکایی‌ها در نهایت صحنه را از دست انگلیسی‌ها ربودند و حاکم شدند. یک نفر بلند شد و با یک چمدان دلار به اینجا آمد و با ایجاد یک بحران مصنوعی، حکومت مل�'ی را سرنگون کرد و رژیم محمدرضا پهلوی را بر کشور مسل�'ط کرد.

2-در حوزه فرهنگ

یک روز به جامعه‌ی ما اینجور تفهیم کرده بودند که راه پیشرفت این است که ما از غربی‌ها تقلید کنیم؛ آن هم نه تقلید در دانش‌آموزی و دانش اندوزی، تقلید در ظواهر؛ یعنی زن‌هایمان بی‌حجاب بشوند؛ مردهایمان کلاه فلان‌جور و لباس فلان‌جور بپوشند. می‌دانید در کشور ما، دوره‌ای بر مردم ماگذشت که گذاشتن یک کلاه مخصوص به نام کلاه پهلوی اجباری شد و اگر کسی این کلاه را بر سر نمی‌گذاشت، مجرم شمرده می‌شد! بعد یک قدم جلوتر رفتند، گفتند یا کلاه پهلوی یا شاپو؛ چون غربی‌ها و اروپایی‌ها این لباس را می‌پوشند. انواع و اقسام لباس‌هایی که در داخل کشور –لباس‌های محلی- پوشیده می‌شد، همه منسوخ و ممنوع شد؛ برای اینکه لباس متحدالشکلِ ازغرب‌آمده، پوشانده بشود. برای چی؟ برای پیشرفت! پیشرفت کشور را در این دانستند که مرد‌ها و زن‌های ما رسوم و آداب پوشش غربی را تقلید کنند؟! ببینید چقدر خسارت‌بار و مایۀ شرمندگی است! البته آن روز نه فقط شرمنده نمی‌شدند، کمه افتخار هم می‌کردند و با صدای بلند هم این را فریاد می‌زدند!

مسئله اینست که یک‌وقت انسان خودش آگاهانه انتخاب می‌کند که یک غذای خاص را بخورد؛ اما یک‌وقت شخص را بی‌هوش می‌کنند یا می‌خوابانند و پایش را می‌گیرند و با آمپول چیزی را به او تزریق می‌کنند! کاری که رژیم و خاندان فاسد پهلوی سعی می‌کردند با مردم ایران بکنند، همین بوده، یعنی با انواع شیوه‌ها و روش‌ها سعی کردند «فرهنگ غربی» را بر کشور ما حاکم کنند.

درواقع استعمار این برنامه‌ریزی را کرد تا از شر�' و تعر�'ض و بیداری مردم جلوگیری کنند و امپراطوری قدرت شیطانی خود را حفظ کند. البته این جریان قبل از سلطنت پهلوی شروع شد، اما در آن رژیم منحوس، این روند را شد�'ت بخشیدند. در اشاعۀ فرهنگ غربی در جامعه زیاد کوشیدند و متأسفانه موفق هم شدند. امروز اگر تمایلات برخی خانواده‌های ایرانی داخل کشور را به انجام آن آداب و اطوار و لباس و معاشرت می‌بینید، نتیجۀ همان فرهنگ‌سازی‌ها است. این حقیقتاً یکی از آفات اجتماعی جد�'ی ما است که ریشه‌اش به دوران طاغوت برمی‌گردد. همینکه افراد دلبستۀ تولیدات بیگانه باشند. یعنی خوششان می‌آید که بگویند فلان نشان خارجی روی لباس‌شان یا روی وسایل شخصی‌شان هست. این یک بیماری است.

3- در حوزه اقتصاد

یک روزی در این کشور مسؤولین دولتی ما می‌گفتند که ایرانی یک لولهنگ هم نمی‌تواند درست کند! عملاً هم همه چیز را وارد کردند. در همان دوره‌ی طاغوت یک فردی از بلندپایگان دولتی که تصادفاً بنده را در یک مجلسی دید –ما که با این‌ها هیچ‌وقت ارتباطی نداشتیم، ملاقات هم نمی‌کردیم- من داشتم انتقاد می‌کردم. این روکرد به ما وگفت: «چی‌چی را انتقاد میکنید؟ ما مثل آقا نشسته‌ایم، کشور‌های دیگر مثل نوکر دارند برای ما کار می‌کنند، کالا می‌فرستند داخل؛ این بد است؟» شما ببینید؛ این منطق دولتمردان دوره‌ی طاغوت بود. حالا ظاهرش این منطق است، باطنش چیز‌های دیگر بود؛ فساد‌های اقتصادی فراوان و فساد‌های اخلاقی فراوان بود؛ لذا صنعت دقیق ما که جای خود دارد، حتی کشاورزی ما را وابسته کردند و بیگانگان و قدرت‌های حاکم و رژیم منحط�' پهلوی و قبلی‌ها، کاری کردند که کشاورزی ما با پیشرفت‌های علمی دنیا ناآشنا باشد. سرنوشت کشور را در نانش، در گندم و سیلوی گندم و وسیلۀ آردکردنِ گندم و در مواد غذایی‌اش و در همه‌چیزش به خارج وابسته کرد! به‌طوری که اگر یک‌وقتی دشمنان اراده کنند، بتوانند این مل�'ت را از همه‌چیز محروم کنند و از پا در بیاورند.

آن‌ها با نابودکردن کشاورزی ملی و وابسته‌کردن صنعت ناقص و معیوب و بازگذاشتن دست بیگانگان حریص و نوکران دربار و غارت منابع نفتی و بذل و بخشش ثروت ملی به اربابان آمریکایی و اروپایی و ویران کردن روستا‌ها و تبدیل ایران به بازارِ کالا‌های بی‌ارزش خارجی و پس‌مانده‌ی محصولات کشاورزی آمریکا و برنامه‌های خائنانه‌ی دیگری از این قبیل، اقتصاد کشور را دچار انحطاط مزمن و وابسته به اراده‌ی قدرت‌های خارجی کرده و رگ حیات ملت را به دست دشمنان سپرده بودند.

4- در حوزه عمران

آن روزی که راه‌آهن به این کشور آمد، آنچه که در وهله اول به ذهن هرکسی می‌رسید، این بود که مرکز کشور را از راه این استان‌های مرکزی -یعنی اصفهان و فارس- به خلیج‌فارس متصل کنند؛ این طبیعی‌ترین کاری بود که در این کشور ممکن بود انجام بگیرد. اما آن‌ها این کار را نکردند. آن نویسنده‌ی سیاسی انگلیسی که خودش سیاستمدار است وابسته به همان دستگاه استعماری خائن به منافع این کشور، در کتابی که نوشته و ترجمه شده به فارسی به نام «ایران و قضیه‌ی ایران»، اعتراف میکند که راه آهن ایران باید از تهران می‌آمد، از مرکز کشور از استان اصفهان، از استان فارس عبور میکرد، میرفت تا میرسید به خلیج فارس؛ اما این کار انجام نگرفت. راه‌آهن ایران را در دوران طاغوت، در دوران رضاخان، با محاسبه‌ی منافع قدرت‌هایی که دشمنان بزرگ این کشور محسوب میشدند، یعنی انگلیس و روس آن روز کشیدند، اسمش را هم گذاشتند راه‌آهن سراسری! دروغ محض؛ کدام سراسری؟ برای اینکه جبهه‌ی آن روز متفق جنگ -یعنی انگلیس و روس�" بتوانند در دو طرف کشور ما سلاح و مهمات منتقل کنند، از نفت کشور بتوانند استفاده کنند، آمدند از بخشی از خلیج‌فارس، آن هم با یک فاصله‌ای، راه‌آهنی کشیدند به تهران؛ از آنجا هم به بخشی از دریای خزر، برای اینکه قشون روس و قشون انگلیس بتوانند به همدیگر متصل شوند و سلاح و تجهیزات و امکانات منتقل کنند و نفت ایران را بردارند ببرند هرجایی که می‌خواهند، مصرف کنند؛ یعنی سیاست حاکم بر یک عمل عمرانی در کشور که عبارت است از ساخت خط آهن اینقدر تحت‌تأثیر سیاست‌های استعماری در کشور انجام می‌گرفت. آن‌وقت نتیجه این می‌شود که شیراز در قلب کشور راه‌آهن ندارد.

این نمایی بود از شد�'ت وابستگی حکومت پهلوی به اجانب و استعمارگران سیاه تاریخ؛ به همین دلیل است که می‌بینیم آمریکایی‌ها با چنین دشمنی و لجاجت و بُغضی به ملت ایران و انقلاب اسلامی و نظام اسلامی نگاه می‌کنند؛ به‌خاطر این‌که چنین دورانی را گذرانده‌اند؛ چنین کشور و نظامی از دست آن‌ها رفته است؛ لذا دشمنی آن‌ها با انقلاب تمام‌شدنی نیست.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه‌ی کتاب «شب ظلمانی شاهنشاهی» اینجا را کلیک کنند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
لاله
| 1397/10/26 - 20:41 |     0     0     |
گناه محمدرضا اگرهم زیاد بود لااقل اسم جمهوریت و اسلامیت رو به دوش نمیکشید
شاهنشاهی بود اما الان چی؟؟؟

غلامی
| 1397/10/28 - 22:13 |     0     0    
پاسخ: دقیقا حرف منم همینه
اون پدر سگ شاه بود گفتیم یمره راحت میشیم افتادیم گیر بدتر


ناشناس
| 1397/10/27 - 12:07 |     0     0     |
خیلی لذت بردم ایکاش در کتابهای تاریخی این سخنان رهبر عزیز که دقیقتر هست وقابل فهمتر ،گنجانده شود.

ناشناس
| 1397/11/2 - 18:59 |     0     0     |
چرا دولت مردان ما مردم را سیر نمیکنن وعدالت را اجرا نمیکنن تا ماهم تو این شبکهای مجازی دلمون رقبت کنه از کشورمون در برابر حرفهای آمد نیوز ترامپ لعنتی دفاع کنیم بخدا گرانی وبی عدالتی بیداد میکنه دلسرد شدیم از اینهمه بدبختی که سرمان میاد


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  تردد دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک محدود شد

  خودتان عنوان ۲۳ تیر را تغییر دهید +عکس

  تنها درخواست مردم مهران

  چند نکته از روزنوشتهای یک شهید

  تظاهرات گسترده در عراق در اعتراض به سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران

  جنگ بعدی ۷ دقیقه است

  عکس/ استراحت جهادی

  عکس/ ایستگاه جانبازی

  کربلای جبهه‌ها یادش بخیر

  عقب‌نشینی شاه بحرین از لغو تابعیت صدها بحرینی

  وقت کشی اشغالگران بی فایده است

  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  جمهوری اسلامی ایران، دزدی دریایی انگلیس خبیث را بی جواب نمی گذارد
27 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 8، غیر قابل انتشار: 5)
   تداوم حمله اصلاحات به محور مقاومت
13 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان برای یک دوره جدید
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  گرانی ها تقصیر قاسم سلیمانی و مدافعان حرم است!
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه به خاطر تقلب در انتخابات بود؟
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  موگرینی و نقشه تجزیه خاورمیانه؛ اثر هنری یا توطئه قدیمی؟
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سید حسن نصرالله از چه منطقه‌ای‌ برای جنگ سخن گفت؟
7 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 0)
  اسکلت پوسیده آمریکا را با سرنگونی پهپاد متجاوز به دنیا نشان دادیم
6 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
   ماجرای رؤیای صادقه شهید مدافع حرم
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)