خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  نظر عضو سابق پارلمان کویت در مورد پاسخ رهبری به ترامپ
  پیش‌بینی رسانه‌ای جوانان انقلابی
  پاسخ قاطع ایران؛ به‎هم‌ریختگی پازل دشمن
  لیبرالیسم، دملی که در صورت انقلاب خواهد ترکید
  سیلی رهبر معظم انقلاب به کدخدا اروپا را بیدار کرد
  چرا تحقیر ترامپ توسط رهبری، اینقدر دلچسب‌تر شد؟!
  عزت، دُرّ گرانی است به هرکس ندهند
  دعوا بر سرِ زمینِ بازی
  پذیرش یک ننگ به‌خاطر جذابیت سفر اروپایی!
  مذاکره نیازآمریکا است نه امتیاز برای ما
  پاتک رهبری به «نمایش مذاکره»
  دیپلماسی نفتکش‌ها
  چرا ترامپ لایق جواب نیست؟
  استقبال از پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای از کویت تا شهروندان ژاپنی
  موسای ما عصا انداخت
  طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» مبارزه با فساد را متحول می‌کند
  استقبال از پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای از کویت تا شهروندان ژاپنی
  تحقیر ترامپ
  سخنان رهبری انقلاب در دیدار با نخست وزیر ژاپن اقتدار ایران اسلامی را به رخ کشید
  پست‌های حساس در اختیار امانتدار قرار گیرد
  راه درست است هدف را گم نکنیم
  ایران قاطعانه ادعای آمریکا را رد کرد
  تکلیف مذاکره مجدد با آمریکا مشخص شد
  افول موریانه وار آمریکا؛ منظور رهبری کدام نویسنده آمریکایی بود؟
  آیت الله خاتمی: اموال مسئولان در ویترین شیشه‌ای باشد
  ترامپ به مذاکره با ایران نیاز دارد
  ظریف: «گروه ب» نقشه ب را دنبال میکند؛ دیپلماسی تخریب
  روش‌های جدید برای مقابله با تحریم‌
  مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»
  فیلم «یتیم خانه ایران»؛ به ملکه انگلیس هدیه شد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 221613صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریپنجشنبه، 20 دی 1397 - 14:10
خواننده معروف: تا نفس دارم برای انقلاب و ایران می‌خوانم
شهیدخبر: خواننده انقلابی کشورمان، از دغدغه خود برای موسیقی ارزشی کشور گفت.
  

مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به سراغ محمد گلریز یکی از خوانندگان انقلابی رفتیم و از او در خصوص موسیقی انقلابی کشور پرسیدیم. در ادامه می‌توانید این مصاحبه را بخوانید:

آقای گلریز؛ درباره چگونگی ورودتان به عرصه موسیقی و البته فعالیت در حوزه موسیقی انقلابی توضیح دهید.
بنده فعالیت در موسیقی انقلابی را از همان بدو انقلاب که به وقوع پیوست، شروع کردم. اوایل انقلاب محدودیت‌های زیادی وجود داشت و بر اثر درگیری‌هایی که بین انقلابیون و طاغوتیان به وجود آمده بود، همه امکانات از بین رفته بود. یادم است اولین سرود‌هایی که می‌خواستیم در رادیو بخوانیم، امکانات نبود. ما از میدان ارگ شروع به کار کردیم و سرود‌های انقلابی را اجرا کردیم. دو سرود هم بود مانند «خمینی‌ای امام» و «برخیزید» که قبل از ورود حضرت امام (ره) اجرا شد. تا اینکه از اوایل سال ۵۸ به رادیو آمدیم و سرود‌هایی انقلابی را اجرا کردیم. شاخص‌ترین آن سرود «این بانگ آزادی» بود که هنوز بعد از نزدیک به ۴۰ سال از رادیو پخش می‌شود.

سرود «خمینی‌ای امام» چه ویژگی داشت که برای مردم خاطره انگیز شد و به وفور از آن یاد می‌شود؟
سرود‌های اوایل انقلاب با همه وجود ساخته می‌شدند. آهنگساز، شاعر و خواننده با همه وجودشان سرود‌ها را می‌ساختند و یک وحدت کلام و همدلی در کار بود و همه بدون چشمداشت مالی کار می‌کردند. یکی از راز‌های موفقیت این سرود‌ها این بود که واقعا وحدت خاصی بین همه اعضای سازنده بود و همه کمک می‌کردند. وقتی ۹۸ درصد مردم به انقلاب رای می‌دهند، معلوم است که با جان و دل مسائل انقلاب را دنبال می‌کنند. وحدت، خلوص نیت و صداقتی در وجود همه بود و علاقه خالصانه‌ای به انقلاب داشتند.


تا نفس دارم برای انقلاب و ایران خواهم خواند/ مسئولان از کار‌های ارزشی چندان حمایت نمی‌کنند/ دلالان موسیقی هفته‌ای یک خواننده معرفی می‌کنند!


از آنجا که در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، بفرمایید دغدغه اصلی‌تان برای کشور چیست؟
من واقعا نگران موسیقی انقلاب، حماسی، مقاومت و دفاع مقدس کشورمان هستم. این نگرانی نه فقط از سوی من و قشر عظیمی از مردم جامعه که بار‌ها از جانب مقام معظم رهبری هم مطرح شده است. ایشان بار‌ها در جلسات و سخنرانی‌های خود بر لزوم پرداخت به مسئله انقلاب در قالب‌های مختلف تاکید کرده اند. چند وقت قبل هم در دیدار با مسئولان صدا و سیما و برخی هنرمندان، تاکید کردند به مسائل انقلابی، دفاع مقدس و مدافعان حرم پرداخته شود.

از نظر من بعضی از مسئولان فرهنگی تحت تاثیر تبلیغات دشمن قرار گرفتند. دشمن هم بیکار ننشسته و با همه قوا به کشور ما از نظر فرهنگی می‌تازد. موسیقی هم یکی از هنر‌هاست که بر فرهنگ کشور اثرگذار است. در حال حاضر متاسفانه موسیقی‌هایی پخش می‌شود که از نظر متن، ملودی و ... در سطح پایینی است و مردم از این بابت معترض و ناراحت هستند. این خطر بزرگی است و این موسیقی‌ها می‌تواند در ذهن جوان‌ها ماندگار شود. من به عنوان عضو کوچکی از جامعه هنری از این بابت ناراحتم و اعتراض شدید خودم را هم بار‌ها اعلام کرده ام.

از نظر شما موسیقی بعد از انقلاب چه دستاورد‌هایی داشته است؟
موسیقی بعد از انقلاب تا دهه ۶۰ خوب بود. سرود‌هایی که ساخته می‌شد، همه نمودار و انعکاسی از انقلاب بودند. خیلی از شهدای بنام انقلاب مانند شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید مفتح و ... که از پایه گذاران انقلاب اسلامی هم بودند، با شهادتشان در تثبیت انقلاب و آرمان‌های آن نقش داشتند. ما هنرمندان هم برای اینکه انعکاس‌ها بیشتر شود و این شخصیت‌ها بیشتر معرفی شوند، از نظر فرهنگی روی آن‌ها کار کردیم. بنده در عرصه موسیقی سرودی برای شهید مطهری، شهید بهشتی و شهید مفتح خواندم که باعث شد، مردم بشنوند و یاد و خاطره آن شهدا زنده شود.
بعد از آن در دوران دفاع مقدس هم سرود‌هایی به وسیله آهنگسازان و هنرمندان ساخته شد که انعکاس زیادی داشت. خیلی از این سرود‌ها را مردم زمزمه می‌کردند و در جبهه‌ها خوانده می‌شد. خود ما به جبهه‌ها می‌رفتیم و این سرود‌ها را آنجا زنده اجرا می‌کردیم.


تا نفس دارم برای انقلاب و ایران خواهم خواند/ مسئولان از کار‌های ارزشی چندان حمایت نمی‌کنند/ دلالان موسیقی هفته‌ای یک خواننده معرفی می‌کنند!


مسئولان تا چه میزان از کار‌های انقلابی و ارزشی حمایت می‌کنند؟
به نظرم چندان حمایت نمی‌کنند؛ اگر حمایت کنند که ما آماده خدمت هستیم.

با وجود تمام این چالش‌ها و سختی‌ها، هنوز حاضر به ادامه این مسیر هستید؟
بله؛ اتفاقا همین چند شب پیش سر ضبط یک برنامه برای چهلمین سال انقلاب رفتیم که خیلی برنامه خوبی شد. ما هرگز از پا نمی‌نشینیم و تا نفس داریم برای انقلاب و ایران و اسلام و اهل بیت (ع) خواهیم خواند. ما این راه را می‌رویم و هیچ برگشتی هم برای من و امثال من ندارد. ما عاشق این انقلاب و مردم هستیم.

از آنجا که شما سال‌های زیادی برای انقلاب خواندید، به نظرتان نسل جدید تا چه اندازه با انقلاب آشناست؟
من صد‌ها سرود برای انقلاب خواندم، اما خیلی از آن‌ها اصلا پخش نشد. چشم نسل جدید به تلویزیون و فضای مجازی و رسانه‌هاست. وقتی همه رسانه‌های ما از موسیقی‌های بی محتوا حمایت می‌کنند و اسمی از موسیقی انقلابی نمی‌برند، نسل جدید از انقلاب چه می‌شنود؟!

اتفاقا چند وقت پیش بعد از سال‌ها برنامه‌ای تحت عنوان تجلیل از ساز‌های خاکی در تالار وحدت برگزار شد. برنامه خوبی شد و مورد توجه هم قرار گرفت. اما در رسانه‌ها کمتر به آن پرداخته شد. دو مافیا در ایران وجود دارد که هیچ کس حریف آن‌ها نمی‌شود؛ یکی مافیای خودرو و دیگری مافیای موسیقی. دلالان موسیقی هفته‌ای یک خواننده معرفی می‌کنند و برایشان کنسرت برگزار می‌کنند و از کنار این‌ها میلیارد‌ها تومان می‌برند و مسئولان فرهنگی نیز فقط نظاره گر این اتفاق هستند. البته وقتی با آن‌ها صحبت می‌کنم می‌گویند بحران است.

از نظر شما این جمله درست است که می‌گویند هنر به ویژه موسیقی ابزاری برای بیان احساسات و افکار انسان هاست؟
موسیقی یک تیغ دو لبه است؛ به قول مرحوم علامه جعفری موسیقی یعنی روی خط مرزی حرکت کردن. موسیقی خوب می‌تواند خیلی خوب باشد، بد آن هم می‌تواند خیلی بد باشد. از نظر من موسیقی یکی از اثرگذارترین هنر‌هاست. اینکه می‌گویند تنها صداست که می‌ماند، حقیقت دارد. بین همه هنر‌ها مثل سینما، تئاتر و به عنوان مثال موسیقی یک سریال، سریال یک زمانی تمام می‌شود؛ ولی موسیقی آن می‌ماند و مردم آن را زمزمه می‌کنند. برخی کارشناسان مذهبی موسیقی را خوب نمی‌دانند، ولی می‌شود خیلی احتیاط کرد و موسیقی ساخت که حتی کارشناسان مذهبی هم آن را گوش دهند. ما این کار را کردیم؛ به عنوان مثال سرود شهید مطهری را ساختیم و امام آن را تأیید کردند و وقتی خدمت حضرت امام رفتیم باعث شد که قشر مذهبی هم که نسبت به موسیقی بی تفاوت بودند و آن را حرام می‌دانستند، به موسیقی انقلاب و دفاع مقدس علاقه‌مند شوند.


تا نفس دارم برای انقلاب و ایران خواهم خواند/ مسئولان از کار‌های ارزشی چندان حمایت نمی‌کنند/ دلالان موسیقی هفته‌ای یک خواننده معرفی می‌کنند!


از نظر شما ویژگی موسیقی مطلوب چیست؟
موسیقی مطلوب چند ویژگی دارد؛ اول محیط و محفلی است که موسیقی در آن پخش می‌شود. حضرت امام خمینی (ره) وقتی دستور ساخت موسیقی مطهری را دادند و ما آن را اجرا کردیم، فرمودند: موسیقی مطهری را من تایید کردم و اگر از رادیو آمریکا پخش شود، به آن گوش نمی‌دهم.

دیگر ویژگی موسیقی مطلوب مسئله کلام یا همان شعر است که پنجاه درصد از محتوای موسیقی را کامل می‌کند. یکی دیگر از مسائل ریتم است؛ ریتم یک موسیقی می‌تواند سنگین، عرفانی، انقلابی و حماسی باشد. بعضی موسیقی‌ها مانند موسیقی ایرانی مرحوم بنان نزدیک به پنجاه سال است که پخش می‌شود و مردم آن را زمزمه می‌کنند.

از کار‌های جدید خود در حوزه موسیقی انقلابی و ارزشی بگویید.
اوایل محرم، قطعه «رسم عاشقی» را در خصوص نهضت امام حسین با موسیقی آقای میرزمانی خواندم. بعد از آن برای شهید طهرانی مقدم و شهید همدانی قطعه‌ای را خواندم. همچنین سرود «صبح پیروزی ۲» را برای پیروزی جنبش مقاومت در برابر داعش ملعون خواندم. یک کار جدید هم در آینده نزدیک قصد دارم برای امام رضا (ع) بخوانم.

منبع:باشگاه خبرنگاران

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  تظاهرات گسترده در عراق در اعتراض به سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران

  جنگ بعدی ۷ دقیقه است

  عکس/ استراحت جهادی

  عکس/ ایستگاه جانبازی

  کربلای جبهه‌ها یادش بخیر

  عقب‌نشینی شاه بحرین از لغو تابعیت صدها بحرینی

  وقت کشی اشغالگران بی فایده است

  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  تنها راه ما در مقابل آمریکا استفاده از ابزارهای فشاری است که داریم/ لازم باشد از اهرم نظامی هم استفاده می‌کنیم
34 نظر (فعال: 33 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها با رهبر انقلاب اسلامی
12 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  تقسیم کار هنرمندان و مدیران برای تکمیل پروژه قبح‌زدایی از رابطه با اسرائیل
9 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   چرا «بنی‌صدر» از فرماندهی کل قوا عزل شد؟
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  درس کشتی‌گیر خارجی با عشق به شهدای مدافع حرم برای سلبریتی ها+ تصاویر
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سلبریتی های ما بیاموزند/ دیپلمات‌های فرهنگی در لباس ورزشی
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  به این علت از سپاه بدشان می آید!
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اصلی‌ترین دلیل حضور نوجوانان در دفاع مقدس
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  «پرستو»ها از کجا می‌آیند؟
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   امام جمعه کازرون، از ساده زیستی و انفاق تا شهادت
8 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)